1-Abonelik sözleşmesi (kurumun hazırladıgı sözleşme olmasına ragmen) imzalanmadan hizmet alınması durumunda hangi kurallar gecerlidir. Sözleşmeyi imzalamadan kabul etmiş sayılır mıyım? Faturalandırma neye göre yapılır?
2-Satış öncesi sözlü verdikleri bilginin, satış sonrası yanlış olduğunun ortaya çıkması "ayıplı mal" tanımına girer mi?
3-Sözleşmede tam olarak açıkça yazılmamış durumlarda hangi kurallar gecerlidir?
4-Cep telefonu gönderilen mesaj "icra takibi ihtarı" sayılır mı?

Açıklama:
2 sene önce yazlığa internet bağlatmak istemiştim.
Ay ortası açtırıp, ay ortasında kapattıracağım için adsl hizmeti veren firmaların çağrı merkezlerini arayıp bilgi almıştım.
(Sordugum soru ay ortasında adsl hizmetini kapattırdığım durumda kullandıgım kadar ödeme yapıp yapamayacagıma dair idi)
Bir firmanın çagrı merkezindeki görevli bunun mümkün oldugunu söyledi, diğerleri mümkün değil dedi.
Bundan dolayı aboneliğimi bu firma üzerinden yaptırdım. (Bu avantaj olmasa idi, kışlıkta kullandıgım firmadan alırdım hizmeti)
2 ay civarı kullanım sonrası aboneliğimi iptal ettirdim.
ilk faturaları düzenli ödedim.
Son faturada tüm ay tutarı istedikleri için çağrı merkezlerini arayarak itiraz ettim ve kısmı fatura göndermelerini talep ettim.
Böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler.
Bir sonraki ay içinde bir daha yeni fatura gönderdiler.
Tekrar aradıgımda en son faturayı iptal ettiler.
Ama kısmı fatura talebimi dikkate almadılar.
Hatta konuşma kayıtlarını dinlediklerini "böyle bir sey söylenmedi" dediler.
Bana abonelik sonrası konuşmalar hakkında bilgi verdiler sadece,
abonelik öncesi konuşmaları nedense bulamadılar.

Sözleşmelerinde (şu an internet'te var olan - o zamankine bakamadım) buna dair açıkça belirtilmiş bir madde yok. Sadece ön ödemeli hizmet oldugu dair bir ibare var. İptal durumunda tüm ücret alınır diye açıkça belirtilen madde yok.

Bu arada ben hizmeti alırken sözleşmeyi göndermeyi unutmuştum (daha dogrusu yazlikta oldugumdan göndermeye vakit olmamıştı) Buna ragmen hizmet verdiler. Aramızda sözleşme olmadan hizmet vermeleride onların kusuru sanırım. Sonrasında kapattıgım için kapatma dilekçesini gönderirken, sözleşmeyi göndermeye gerek duymadım.

2 yıllık sessizlikten sonra geçen gün cep telefonuma bir mesaj gönderdiler. "66 kusurluk borcum
oldugu ödemezsem icra takibi yapacaklarına ihtaren" dair mesajtı.(itiraz ettiğim fatura 29 lira idi)

Mesaj "xxxx hukuk müşavirlği - telefon numarası" ile bitiyordu.

Bu numarayı aradıgımda firmanın çagrı merkezi çıktı, söylenen hukuk müşavirliğinin telefonunu bilmediklerini(ekranlarında göremediklerini) söylediler.
İtirazımı veya ödemeyi nereye yapacagımı sordugumda, bundan sonrasında hukuk müşavirliğine devredildiğini, kendilerinin hiç bir şey yapamayacaklarını söyledi.
Hem mesaj gönder, hemde ilgili merciye ulaşıma yardımcı olma.

İsmimi verdikten sonra daha önceki itiraz kayıtlarına ulaştılar.
İtirazlarımı yinelerken çağrı merkezindeki görevlinin tutumuda gerçekten ilginçti.
"Bir kez yanlış bilgiden sonra defalarca doğru bilgi söylenmiş, niye kabul etmiyorsunuz" anlamında sözler etti.
Malı satmadan önce yanlış bilgi ver, satış sonrasında dogrusunu söyle.
Çok güzel mantık.

Fatura tutarı düşükte olsa, kendimi aldatılmış hissettiğim için itiraz ettim.
2 yıllık sessizlikten sonra bunu gündeme getirmelerini kötü niyet olarak görüyorum.
Bir arkadaşım, miktarın icraya verilmeye değecek kadar büyümesini beklemiş olabileceklerini söylüyor.

Açıklamam biraz uzun oldu.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.