+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.
    Nerede
    Mersin
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Garantisi Ve Faturası Kayıp Ürün Garantiden Yararlanır mı?

5 ay önce vatan bilgisayardan aldığım microsoft wirelles klavye arızalandı ve ben bir tülü fatura,garanti belgelerini bulamadım.Ürünü aldığım vatan bilgisayar Adana şubesine konuyu anlattım ama yardımcı olmadılar.Bunun üzerine müdürleri İlker beyle görüştüm ayak üstü durumu anlattım kendilerinde stok kayıtları ve fatura kopyalarının bulunduğunu ve faturanında kanun gereği garanti belgesi yerine kullanabileceğini belirttim.Sayın müdür konuşurken yüzüme bile bakmayarak,müşteri hizmetlerimiz ne dediyse öledir tarzı bir ifade kullandı.Bende illa tüketici hakem heyetine mi başvurmamızı bekliyorsunuz,satarken satıyorsunuz milletin ekmeğini yiyorsunuz milletin işi düşüncede böle mi davranıyorsunuz,hadi büyük bir firma sizden 1,5 tirlyonluk ürün aldı yangın çıktı faturaları yandı ürünler arızlandı çöpe mi atacak dedim.Lafı daha fazla uzatmayarak ordan hemen ayrıldım.Ayrıca da şube müdürü olan birinin bu tavırları beni çok şaşırttı.

Benim merak ettiğim:

1.Garantisi ve faturası kaybolan ürünler garantiden yararlanamaz mı?
    2.Bu ürünlerle ilgili hukuki prosedür nedir?
    3.İşletmenin bu ürünlerle ilgili hukuki sorumluğu nedir?
    4.Elinizde bu duruma benzer örnek bir karar varsa paylaşırsanız sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Garantisi Ve Faturası Kayıp Ürün Garantiden Yararlanır mı? konulu yargıtay kararı ara
    Garantisi Ve Faturası Kayıp Ürün Garantiden Yararlanır mı? konulu hukuk haber
    Konu Yunus Ömer Arkan tarafından (20-08-2010 Saat 15:01:21 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    zincirlikuyu
    İletiler
    360
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Garantisi Ve Faturası Kayıp Ürün Garantiden Yararlanır Mı?

1-İnkar ederlerse ,bu ürünü bizden aldığına dair elinde fatura varsa göstersin diye.Firma yetkili aynen şöyle derse
    ''Bu ürün Türkiyede 1000'lerce mağaza da satılmaktadır.Bizden aldığı ne malum''

Kredi kartı ile almışsanız ,ektrelerden çıkar.Nakit almışsanız,çıkmaz.

Yine bir diğer husus ürünün asıl sorumlusu olarak mikrosoftunda olduğudur.Siz Türkiye müdürlüğüne internetten başvurun.Bakalım ne cevap verecekler.

Bill Gates abimiz bu konularda çok duyarlıdır.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet ürünü kredi kartıyla almıştım,5 aydır taksidini ödüyorum.Microsoftu aradım durumu anlatım.Aldığınız yere götürün onlarda kayıtları vardır dediler.Bende yaşadığım olayı analttım.5 yıll kayıtlarını saklamak zorundalar dediler,bankadan ürünü aldığıma dair dekont alsam yollasam yardımcı olamazsınız dedim.Onlarda biz sadece sizi yönlendirebiliriz.Sorumluluk satıcı firmada dediler.

Nerede
    zincirlikuyu
    İletiler
    360
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kredi kartıyla almışsanız bunun ektresi ile hakkınızı ispat edersiniz.Alış tarihi belli ,alan belli.Bu durumda garanti süresi içindeyse satıcı firma sizin talebiniz üzre işlem yapacak yapmazsa tüketici hakem heyetine başvuracaksınız.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yunus bey genelde büyük firmaların ürünleri seri numarası ile takip edilmektedir. Geçenlerde sizinkine benzer bir olay yaşadım. Asus marka laptopum arızalandı. Ürünü teknosanın başka bir şehirdeki şubesinden almıştım. Ürünü aldıktan sonra 3 farklı adres değiştirdim faturası o arada kaybolmuş. Teknosaya gittim (piyasanın en cahil ve kalitesiz elemanlarını olduğu türkiyenin en büyük firmalarından biri) teknosadaki cahil arkadaş bana ürünün faturası ve orjinal kutusu olcak dedi. bende; "arkadaşım evimde irili ufaklı 50 tane elektronik cihaz var, ben bütün cihazların kutusunu saklayacaksam o zaman kutular içinde ayrı bir daire veya depo tutmam lazım, sence bu sana da mantıklı geliyo mu?" dedim, gerizekalı eleman salak salak suratıma bakarak prosedür böyle dedi. Ulan hıyar sen yemeğe mama derken ben hukuk kitapları okuyodum, yasayı mı bana öğretiyosun deyip kafayı çakmak istedim ama her tarafta kameralar vardı ve mağaza içinde olduğum için yapmadım, malum cezası ağır neyse asus türkiye distribütörü aradım, adamlar hiç bişeye gerek yok ürünü güzelce paketleyin üstünede arızası ve adres bilgilerinizin yazdığı bir not yapıştırın yollayın dediler. Çünkü seri numarası ile türkiyenin her yerindeki servis noktalarından takibi yapılmaktaymış. Teknosa bunu bulamazmıydı? veya benim yerime asus türkiye distribütörü arayıp garantisinin devam ettiğini veya adımı soyadımı bilgisayarlarına girip faturamın kopyasını çıkaramazmıydı, çok da güzel ve en fazla 15 dk de hepsini yapardı. Ama bizim ülkemizde üçkağıtçı bir firmanın en üst düzey yöneticisinden en düşük işçisine kadar hepsi kalitesiz olduğundan bu tür sıkıntılara çokça rastlayacağız. Son söz olarak microsoft türkiye distribütörünün telefonunu internetten bulup arayın. Her ne kadar gavur deyip sevmesekte yabancıları, adamlar bizimkilerden daha insan. Onlar size yardım olacaklardır. saygılar.
    Konu deli1petro tarafından (21-08-2010 Saat 23:53:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk soruna yaşadığım bir olaydan yola çıkarak pek de hukuki olmayan ama yardımcı olabilecek bir cevap vereyim:

Birkaç ay önce Ankara'dan bir telefon almıştım.Kısa süre sonra arızalanmıştı.Bu arızayı gidermeleri için yetkili servise gittim.Faturam vs yanımdaydı.Ancak görevli personel sadece telefonu aldı ve garanti kapsamındaki işlemleri gerçekleştirdi.Faturaya gerek olup olmadığını sordum faturayı uzattım ancak seri numarası gibi bir numarayı bilgisayara girerek işlemi gerçekleştirdiğini telefonun garanti kapsamında olduğunu önündeki ekrandan gördüğünü belirtti.

Nerede
    zincirlikuyu
    İletiler
    360
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

faturası ve orjinal kutusu olcak dedi. bende; "arkadaşım evimde irili ufaklı 50 tane elektronik cihaz var, ben bütün cihazların kutusunu saklayacaksam o zaman kutular içinde ayrı bir daire veya depo tutmam lazım, sence bu sana da mantıklı geliyo mu?" dedim, gerizekalı eleman salak salak suratıma bakarak prosedür böyle dedi. Ulan hıyar sen yemeğe mama derken ben hukuk kitapları okuyodum, yasayı mı bana öğretiyosun deyip kafayı çakmak istedim ama her tarafta kameralar vardı ve mağaza içinde olduğum için yapmadım, malum cezası ağır
    Kamera olmasaydı.Haşat edecektin elemanı.

Nerede
    istanbulun kenarı.
    İletiler
    748
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Son yazan arkadaşlara katılıyorum.. Fatura isteyenler sadece satıp göndermek maksatlı hizmet veren firmalar.. Seri numarası ile garanti kapsamında olup olmadığı elektronik cihazlarda kendini belli ediyor zaten.. Fatura sadece teferruat ama bizde zoraki şart olmuş artık.. Fatura yok garanti yok...

Nerede
    Mersin
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar bende ana merkezlerine mail attım mailimin ilgili merkezlere iletildiğini sölediler bakalım yanıt bekliyorum.

Merhabalar uzun yıllardır ailece Vatan Mağzalarından alışveriş yapmaktayız.Ayrıca ortalama 400 000 üyeli 4 forum sitesinde çeşitli düzeylerde yöneticilik yapmaktayım ve alışveriş için sizin firmanızı önermekteyiz.Gerek hizmet kalitesi,ürün yelpazesi ile gerekse istihtam etttiğiniz işçi aracılığıyla ülke ekonomisine yaptığınız katkıyla zaataliniz ile sizleri tebrik etmekteyim.

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden bu yıl mezun oldum ve Ekim ayında yapılacak İdari Hakimlik sınavına hazırlanmaktayım.Genelde hukukla ilgilenen insnaları bilirsiniz,her şeyi dosyalarız ve düzenliyizdir fakat nedendir bilinmez 5 ay önce kredi kartıyla aldığım Wirelles Microsoft klavye arıza yaptı aramadığım yer kalmamasına rağmen bir türlü faturasını ve garanti belgesini bulamadım.Kitaplardan okulda öğrendiğimiz bilgilerin rahatlıylada klavyeyi aldığım Adana şubesine gittim ama ne acıdırki kitaplarda okuduğumuz örnek olaylardan biride benim başıma geldi.

19.Ağustos günü mağzaya gidip müşteri hizmetlerine durumu anlattım ama garanti belgesi olamdan bişi yapamayacaklarını söylediler.Bunun üzerine müdürünüz İlker beyle görüştüm.Beyefendi; buyrun şöle oturun sizi dinleyim,bişiler içermisiz demeyi bırakın yüzüme bile bakmadı.Ayakta durumu kısaca anlattım.Beyefendi müşteri hizmetleri ne dediyse öledir tarzı bir ifade kullanarak olumsuz bir yanıt verdi.Açıkcası beyefendin gerek müşteriyi karşılama tarzı,gerekse konuşmalarındanda anladığım kadarıyla bu tür konular hakkında bilgisinin bulunmaması beni çok şaşırttı tartışmayıda sevmediğimden dolayı hemen mağzanızdan ayrıldım.

Bildiğim kadarıyla Türk Ticaret Kanunu gereği belli bir çapı aşan işletmeler envanter deteri.... gibi defterleri tutma zorunluğundadırlar ve ayrıca stok kaydı,satışlara ait kayıtlar tutarlar.Bu kayıtlarda hangi ürünün,kime hangi tarihte,hangi şekilde satıldığından,şahısın ikamet ettiği yere kadar bilgiler mevcuttur.Bu kayıtlar hem yeni gelmesi planlacak ürünler için veri niteliği taşır hemde pazarlama bölümünün, en çok satılan ürün gibi istatistiksel çalışmalarında kullanılır.Satış bilgilerinin tüketici kanunları gereği kaydının en az 5 yıl boyunca saklanması zorunludur.Bildiğim kadarıylada kanunlar gereği faturalar garanti belgesi olarak hukuki olarak kullanılabilir.Ayrıca Tüketicinin Korunmasına ilişkin kanunun ilgili maddelerinde de belirttildiği gibi garanti sürecinden imalatcı firma ve satıcı firma mütesselien sorumludurlar ve yine ilgili maddelere göre,satıcı firma müşteriye istediği takdirde ürünün satışına dair bilgileri vermekle yükümlüdür.Tüketicinin korumasına dair kanun ihlali durumunda yargı kararları sonucunda firmalara 1000 tl'den başlayan çeşitli oranlarda değişen maddi müeyyideler uygulanır.

Eve gelip tüm bunları düşündüm.Küçük işletmeler bile 500-5000tl alışveriş yapan müşterilerini; gelin şöle oturun size bir çay ikram edeyim diye karşılarlar.Hatta bazıları iki üç kuruşluk klavye üzerinde bile durmaz buyrun buda bizden hediye olsun derler.Çünkü Bosh'unda dediği gibi para kaybetmek insanların güvenini kaybetmekten daha yidir.Hadi bunları bıraktık ya kanun hükümleri? Şirketteki kayıtlara daynılarak düzenlenen bir belgeyle ürün garantiye gönderilemez miydi? Hemen microsoftu aradım durumu anlattım onlarda firmada fatura kaybolsa dahi bu kayıtların olduğunu ben sölemeden sölediler.Peki diyelim büyük bir şirket 1 tirilyonluk alış veriş yaptı yangın çıktı bu belgeler yandı ne acı tesadüftürki alınan ürünlerde arıza yaptı.Bu ürünler çöpe mi atılacak ? Bu ülkede sabahın 6'sında 10 kuruş daha ucuza ekmek alabilmek için belediye fırınlarında kuyruğa giren insanlar varken.Bu ülkenin GSMH % 60 sadece borç faizi ödemelerine harcanıyorken?

Artık Vatan Bilgisayar diye düşündüğümde aklıma; güler yüzlü hizmet,müşteri menuniyeti,hukuka saygılı,çevreye duyarlı çağdaş işletmelerin tanımda yer alan kavramlar gelmiyor malesef.Asık suratlı,müşterilerine duyarsız,kanunlardan haberi olmayan bir işletme geliyor ve bir aralar çok sevdiğim için bu işetmede çalışmak için iş başvurusu bile yapmıştım.
    Okuduğum bölümün niteliğinden dolayı bu tür olaylara alışkınım. Gidip Tüketici Hakem Heyetine başvurmayı ve alacağı kararı az çok tahmin edebiliyorum zaten kredi kartı kaydı da delil niteliği taşıyor.Yinede umarımki ilk günkü düşüncelerimde yanılmamışımdır.Duyarlı biri ben yasal süreci başlatmadan, bu konuda yardımcı olur.
    Sayın Yunus Ömer Arkan ,
    Mailiniz ilgili birim ve kişilere iletilmiştir.En kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır.
    Saygılarımızla...
    Vatan Bilgisayar San. Tic. AŞ
    www.vatanbilgisayar.com

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fatura yı bulursanız,garanti kağıdına ihtiyacınız yok,

Garanti kağıdı genelde ürünü siz direk dist. tamir için gönderdiğinizde istenir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

garanti belgesini kaybettim

garanti belgesi olmadan servis

garanti belgesi kayboldu

http:www.hukuki.netshowthread.php77033-Garantisi-Ve-Faturasi-Kayip-urun-Garantiden-Yararlanir-mi

garanti belgesi kaybolursa

telefonun garanti belgesi kayboldu

garanti belgemi kaybettim

fatura olmadan garanti olur mu

Fatura olmadan garanti

garanti belgesi kaybettim

telefonun garanti belgesini kaybettim

telefon garanti belgesi kayboldu

media markt garanti belgesini kaybettim

garanti belgem kayboldu

kaybolan garanti belgesi

bosch garanti belgesini kaybettimgaranti belgesi kaybolursa ne olurtelefonumun garanti belgesini kaybettimgaranti belgesi kaybedilirsegaranti belgesi ve fatura olmadangaranti belgesini kaybettim ne yapabilirim telefonun garanti belgesi kaybolursa ne olurvatan bilgisayar garanti belgesi kayıptelefon garanti belgemi kaybettimgaranti kağıdı kayboldu
Forum