+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 23 ileti bulundu.

Konu: Raiç bedel cezası zaman aşımı

Raiç bedel cezası zaman aşımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Raiç bedel cezası zaman aşımı

İlk yazı elimde. 2 gün önce posta kutusuna bırakılmış. Zarf ve yazı üzerinde tarih yok. Elektronik sistem tarafından üretilmiş sanırım üzerinde barkod gibi bir işaret var.
    Yazının en altında küçük puntolarla "Bu mektup ödeme emri veya ihbarname niteliğinde değildir. Lütfen vergi dairesinden bilgi alanız" yazıyor.
    Yazının özeti, vergi/harç borcunuzu öğrenin ve ödeme yapın aksi halde hacicz vs. uygulanır şeklindedir.
    Konu daha önce işlenen şu konuya çok benzer nitelikte;
    https://www.hukuki.net/showthread.php...rci-Farki-2001

Özetle ne yapmam gerekir sizce,
    - Dava vergi mahkemesine mi açılıyor (mücarat dilekçe ile mi, ve yer neresi )
    - Dava (dilekçe) başlığı ne olmalı yani konu
    - Çok uzun sürermi maliyetli olurmu, kısacası astarı yüzünü geçermi sizce. (Bildiğiniz gibi hızlı işlemeyen adalet sistemi, benim gibi birçok kişinin hakkını aramaktan imtina etmesine neden oluyor)

Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Raiç bedel cezası zaman aşımı konulu yargıtay kararı ara
    Raiç bedel cezası zaman aşımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle sizin borcunuza tahakkuk verildiğine göre size ihbarname tebliğ edilmiş durumda. bu tebliğ siz almadığınıza göre (öyle diyorsunuz) ilanen tebliğ yapıldı. öncelikle 98 yılındaki adresiniz ile şimdiki adresiniz aynımı. çünkü adresiniz aynı ise ve şimdi size ulaşabildiklerine göre o zamanda ulaşmaları gerekiyordu. bu durumda ilanen tebliğde bir sakatlık doğar. bu arada yüklediğiniz t fişinde kişi bilgileri yok. tararkenmi çıkmadı yoksa size verilenmi böyle. ilanen tebliğlerde bir çok kez hata yapılabiliyor sizinkindede yapılmış olabileceği gibi düzgünde yapılmış olabilir. ancak 98 yılındaki bir satışdan doğacak cezanın 2011 yılında tahakkukunun verilmesi biraz enteresan, beyanname vermedim dediğiniz tarih olan 30.12.2010 kanatimce ilanen tebliği yapıldığı tarih. tapu harçlarında zaman aşımı yoktur yani idarenin öğrendiği tarihten itibaren 5 yıldır. sizin satışınız 98 olduğu ve kısmi tapu harcı ödediğiniz için(kısmi bir beyan yaptınız sanırım) idarenin öğrenme tarihi 98 olarak alınır. dava vergi mahkemesine açılır. yaklaşık 4 5 ay ile 1 yıl arası sürer. ayrıca size özelden mesaj attım bakarsanız sevinirim

- - - Updated - - -

zamanaşımında sizin örneği verirken demek istediğim şu. sizinki sanki zamanaşımına uğramış gibi duruyor.tabi o dönemlerde takdir komisyonuna sevk zamanaşımını durduruyordu (hala durduruyorda süre değişti)sizin o komisyona sevkiniz varmı bilmiyorum ancak bu kadar uzun süre komisyonda olmasıda zor.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Maliye Bakanlığı’nca verilen bir Özelge’de;

"Tashih harçlar için tarh zamanaşımı, vergiyi doğuran olayın idarece öğrenildiği tarih itibariyle başlayacağı ve zamanaşımı süresinin VUK’un "Zamanaşımı Süreleri" başlıklı 114. maddesi çerçevesinde 5 yıl olacağı"

yönünde görüş bildirilmiştir (MB’nin, 14.12.1995 tarih ve B.07.0.GEL.0.64/6430-951/69487 sayılı Özelgesi).

Danıştay, tashih harcı ile ilgili olarak;

"... VUK’un 114. maddesi çerçevesinde harcı doğuran olayın doğduğu tarih itibariyle 5 yıllık zamanaşımı süresinin dikkate alınacağı..."

şeklinde karar vermiştir (Dn. 9. D.’nin, 11.12.1997 tarih ve E. 1996/5168, K. 1997/4121 sayılı Kararı, Yaklaşım Dergisi, Sayı: 125, Mayıs 2003, s. 300).

Söz konusu özelgeden ve karardan, gayrimenkulün alım-satımından doğan harçlar için, 5 yıllık tarh zamanaşımının söz konusu olacağı sonucu çıkarılabilir.

Ayrıca, Harçlar Kanunu’nda, harçların tamamı peşin olarak ödenmeden harca konu olan işlemin yapılmayacağı (Md. 127); Belediyeler ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın ilgili memurlarının yapı kullanma izni vermeden önce, harçların ödendiğini gösterir belgeyi talep etmelerinin zorunlu olduğu (Mük. Md. 69); gerekli harçları tamamen almadan işlem yapan memurların, harcın ödenmesinden mükellef ile birlikte müteselsilen sorumlu olacağı (Md. 128) belirtilmiştir.

Yasa’nın bu hükümlerine göre; gayrimenkul alım-satımlarında ödenen tapu harçları için zamanaşımı söz konusu değildir. Çünkü tapu harcı ödenmeden gayrimenkulün mülkiyetini kazanmak mümkün değildir. Ancak; eksik ödenen harç için zamanaşımı söz konusu olup, işlemin yapıldığı tarihi takip eden yıl başından başlamak üzere, 5 yıl içinde tarh ve tahakkuk ettirilmeyen, harçlar zamanaşımına uğrayacağından aranmaması gerekir.

bu konudada sizin zamanaşımı yönünde dava açmanız gerekmektedir.
    Merhaba
    Mağdur olduğum konu bu başlık ile benzerlik gösterdiği için ayrı bir Konu açmak istemedim.
    Veraset ve Harçlar Vergi dairesinden tarafıma bir mektup geldi, bu mektup ile vergi dairesine gittiğimde Mükellef Borç Listesi çıkardılar, bu listeye göre 02/2002 vergi dönemine ait Harç farkı adı altında 201101xxxxxx numaralı tahakkuk fişine göre 880 TL ana para 230 TL faizi olmak üzere toplamda 1.100 TL borç çıkardılar.
    13708637.jpg
    Bu verilere göre sizden istirhamın birkaç sorum olacak;
    1- 1985 yılından beri aynı adreste ikamet ediyorum ve konu ile ilgili tarafıma herhangi bir tebligat yapılmadı. Halen tarafıma mükellef borç listesi dışında konuyla ilgili bir yazı mevcut değil. Bu durumda tebligat yapılmış olurmu?
    2- Vergi dönemi 2002 yılına ait ve tahakkuk numarası 2011 ile başlamaktadır. Süre yaklaşık 9 yıl kadar olduğu için Zamanaşımı söz konusumudur?
    3- Eğer zaman aşımı söz konusu ise vergi dairesine mi yoksa vergi mahkemesinemi başvurmalıyım?
    Saygılarımla
    Volkan
    Konu pyrodigy tarafından (25-07-2012 Saat 10:59:20 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Mükellef borç listesi

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-tahakkuk verildiğine göre size bir tebligat yapılmış.(bu şahsınıza olmamış, ilanende yapılmış olabilir) öncelikle bu tebliğin nasıl yapıldığını idareden öğrenin. vergi dairesinde tebliğ yapılması mükellefin rızasına bağlıdır, bu nedenle size herhangi bir tebliğ yapmak isterlerse dairede almayın
    2-harçlarda zamanaşımı olayın öğrenildiği tarihten başlayıp 5 yıldır. ancak konu tapu devirlerinde eksik alınan harç ise , devir tarihini mahkemeler öğrenme tarihi olarak kabul ediyor. harç eksik değilde hiç yatmadıysa idarenin öğrendiği tarih zamanaşımı başlangıcıdır. size harcın türü ve 2002 de ne tür bir işlem yaptığınızı yazmamışsınız
    3- zamanaşımı sözkonusu ise vergi mahkemesine dava açmanız gerekmekte. yalnız veraset ve harçlardan gelen mektubun size geliş tarihide önemli, buda sizin olayı öğrendiğiniz tarih olacaktır dava açma süresinde. süre farklı şekillerde yeniden başlatılabilir ancak öncelikle harcın nedeniyle ilgili biraz bilgi verirseniz daha iyi sizi yönlendirebilirim

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1-tahakkuk verildiğine göre size bir tebligat yapılmış.(bu şahsınıza olmamış, ilanende yapılmış olabilir) öncelikle bu tebliğin nasıl yapıldığını idareden öğrenin. vergi dairesinde tebliğ yapılması mükellefin rızasına bağlıdır, bu nedenle size herhangi bir tebliğ yapmak isterlerse dairede almayın
    2-harçlarda zamanaşımı olayın öğrenildiği tarihten başlayıp 5 yıldır. ancak konu tapu devirlerinde eksik alınan harç ise , devir tarihini mahkemeler öğrenme tarihi olarak kabul ediyor. harç eksik değilde hiç yatmadıysa idarenin öğrendiği tarih zamanaşımı başlangıcıdır. size harcın türü ve 2002 de ne tür bir işlem yaptığınızı yazmamışsınız
    3- zamanaşımı sözkonusu ise vergi mahkemesine dava açmanız gerekmekte. yalnız veraset ve harçlardan gelen mektubun size geliş tarihide önemli, buda sizin olayı öğrendiğiniz tarih olacaktır dava açma süresinde. süre farklı şekillerde yeniden başlatılabilir ancak öncelikle harcın nedeniyle ilgili biraz bilgi verirseniz daha iyi sizi yönlendirebilirim
    Molyer Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
    1- İdareden en kısa zamanda nezaman ve ne şekilde tebliğ yaptıklarını öğrenip bildireceğim.
    2- 2002 yılında yani 10 yıl önce ankarada bulunan arsamızın kat karşılığı müteahit firmaya verilmesi işlemi sonucunda tapunun teslim alınması işlemi gerçekleşti diye hatırlıyorum ancak tapuda arsaların birleştirilmesi işlemi süresince birçok defa tapu dairesine gittik. Açıkçası hangi işlemden dolayı böyle bir borç çıkarıldığını net olarak hatırlamıyorum bunu nasıl öğrenebilirim? Vergi dairesindenmi yoksa tapu dairesindenmi?
    Anladığım kadarı ile ne şekilde borç olursa olsun bu durumda 2 farklı seçenekle karşı karşıyayım sanırım;
    Seçenek A- Tapu,devir..vs işlemi sonucu emsal değeri düşük gösterilmiş ve buna karşın belediye,tapu..vs vergi dairesine sonradan emsal değerinin altında vergi alındığını bildirmiş yada eğer tapu harcı eksik alınmış ve alındığını idareye 8 yıl sonra bildirmiş ise bu durumda '' 2002 tarihinde olayın olduğu tarihten sonraki takvim yılından itibaren yani 2003 ten itibaren 5 yıl içinde bize tebliğ yapılması gerekirdi. Tahakkuk tarihi 2011 ile başladığı için zaman aşımı söz konusudur.'' diyebiliriz.
    B- Tapu harcı hiç alınmadı ise idarenin öğrendiği tarih yani tahakkuk tarihi başlangıç oluyor bu durumda zaman aşımı söz konusu değildir. Ancak bu durumda sizin forumda önceden belirttiğiniz üzere ''Harçlar Kanunu’nda, harçların tamamı peşin olarak ödenmeden harca konu olan işlemin yapılmayacağı (Md. 127); Belediyeler ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın ilgili memurlarının yapı kullanma izni vermeden önce, harçların ödendiğini gösterir belgeyi talep etmelerinin zorunlu olduğu (Mük. Md. 69); gerekli harçları tamamen almadan işlem yapan memurların, harcın ödenmesinden mükellef ile birlikte müteselsilen sorumlu olacağı (Md. 128) belirtilmiştir. olduğuna göre tapu harcını almadan memur nasıl işlem yapmıştır? Yaptı ise tamamen kendisi sorumlu değilmidir ?
    3- Veraset ve Harçlar müdürlüğünden gelen mektubun altında şöyle bir ibare yer alıyor '' Not: Bu mektup ödeme emri veya ihbarname niteliğinde değildir. Ayrıntılı bilgi için vergi dairesine başvurunuz''
    Sonuç olarak; Gelen mektubun bir önemi yok ama Hangi seçenekte olduğumu bilmem ve buna göre haraket etmem için bu vergi borcunun ne sebeple doğduğu önemli, o yüzden öğrenip en kısa sürede bilgi vereceğim.
    Saygılarımla
    Volkan
    Eklenmiş Resim Eklenmiş Resim
    • Dosya Tipi : jpg 2.jpg (19,2 KB, 5 kez indirilmiştir)
    Konu pyrodigy tarafından (27-07-2012 Saat 09:30:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Ben de aynı konuda mağdur olduğum ayrı bir başlık açmak istemedim.
    Veraset ve Harçlar Vergi dairesinden tarafıma 02/08/2012 tarihinde bir mektup geldi. Vergi dairesini telefon ile arayıp aldığım bilgiye göre bu borcun 07/03/2002 tarihinde aldığım ve o tarihten beri oturduğum evin tapu harç bedelini eksik ödediğim için yansıtıldığı öğrendim. Yani tapudaki bedel bedediyedeki rayiç değerden az gösterildiği için bu borç çıkmış oldu. Aslında ben belediyedeki rayiç bedelin de üstünde satın almıştım evimi. Vergi dairesine gitmeden sitenizde inceleme yaptım. Bu durumlar için zaman aşımının 5 yıl olduğu ve vergi mahkemesinde bu yönde dava açmam gerektiği sonucunu çıkarttım. Gelen mektup ile 23/08/2012 tarihinde vergi dairesine gittiğimde Mükellef Borç Listesi çıkardılar, bu listeye göre 03/2002 vergi dönemine ait Harç farkı adı altında 20101230xxxxxx numaralı tahakkuk fişine göre 458.45 TL ana para 222.43 TL faizi olmak üzere toplamda 580.88 TL borç çıkardılar. Vergi dairesinde bana böyle bir borç için bildirim yapılmadığını söylediğimde ilanen yapılmış olabilir dediler. İhbarın nasıl yapıldığına dair belge istediğimde veremeyeceklerini belirttiler. Sonuçta tutarı ödemedim ve vergi mahkemesine başvuracağımı ilettim.

Sizden ricam bundan sonraki süreçte Vergi mahkemesine nasıl dava açacağım konusunda beni bilgilendirmeniz. İstanbul'da sadece Yenibosna'da Vergi mahkemesi varmış, oraya şahsen gitmem gerekiyormuş. Evim oraya çok uzak olduğu için gitmeden ne lazımsa hazırlayıp öyle gitmek istiyorum.

Özetle ne yapmam gerekir sizce,
    - mücarat dilekçe ile mi yapılıyor, bir örneği var mı?
    - Dava (dilekçe) başlığı ne olmalı?
    - Bu tür davalar çok uzun sürermi?
    - Bana yüksek bir maliyeti olur mu? Yani dava açmak ve mahkeme işlemleri için bir bedel ödeyecek miyim? Ödeyeceksem sizce 580 TL'lik borç için değer mi?

Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

Saygılarımla.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle size 2.8. 2012 tarihinde mektup geldi ve bununla durumdan haberdar olduğunuza göre 30 günlük dava açma süresini kaçırdınız. o nedenle bu yazıya göre dava açmayın. evi aldığınız zamanda (öyle olduğunu belirtiyorsunuz) oturmaya başladınız yani o dönemden beri orada oturuyorsunuz. bu mektup hangi adrese geldi? eğer baştan beri orada oturuyorsanız vergi dairesindeki adresiniz ne gözüküyor? Yani ilanen tebliğ neden yapılmış? Hangi adreste sizi bulamamışlarda ilanen tebliğ yapmışlar? bu ilanen tebliğ tahakkuk için geçerli. bu işlemin peşine ödeme emri gönderilmesi gerekiyor. ödeme emri aşaması gerçekleşmişmi? o da ilanen tebliğ edilmiş olabilir. eğer ödeme emri tebliğ edilmediyse o da tebliğ edilecek. o tebliğ edildiği zaman dava açmanız daha mantıklı. ilk önce bunları öğrenin durumunuza göre bilgi verebilirim. Dava açma masrafı yaklaşık 100-200 arası. değişkenliğin nedenide posta masrafını mahkemelerin farklı alması, yoksa dava açma harcı standart. dava en az(en iyi ihtimal) 6-7 ay sürer. yaptığınız dava açma masrafını dava kazanılırsa geri alırsınız. öncelikle yukarıdaki hususları öğrenin, ne yapmanız gerektiğini belirtirim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Bahsettiğim mektup tek ev adresim olan 10 yıldır satın aldığımdan beri oturduğum evime geldi. Bu mektup bana ulaştığına göre yapılması muhtemel diğer bildirimlerin de bu adresime gelmesi gerekirdi. Vergi dairesindeki adresim de aynı. Aslında vergi dairesindeki memurlar da tebliğin ilanen yapılıp yapılmadığını bilmiyor, sizin yeni haberiniz olduysa tebliğ ilanen yapılmıştır dediler. Zaten ilanen yapıldığı söylenen belgeyi istediğimde de vermediler. Mahkeme talep ederse oraya gönderilir dediler. Bahsettiğim mektup dışında adresime başka hiç bir belge gelmedi, ya da bana ulaşmadı. Yani ödeme emri gelmedi henüz. Böyle belgelerin muhatabına ya da yakınına imza karşılığı teslim edilmesi gerekir değil mi? Aslında zaman aşımına uğramış bir borç kaydı vergi sicilimde görünüyor. Elimde Mükellef Borç Listesi belgesi var. Yine de dava açmak için ödeme emrini mi beklemeliyim?

Saygılarımla.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kanunda belirtilen süreler içinde dava açmak gerekmekte. tabiki aradaki işlemlerinde kanuna uygun olması gerekmekte. sizin işleminiz ilanen tebliğ ise ilan şartları oluşmadı ise tabiki öğrendiğiniz andan itibaren 30 gün içinde dava açabilirsiniz. size gelen posta büyük ihtimalle adi posta olduğu için ve size tebliğ tarihi olmadığı için borcu yeni öğrendiğinizi iddia ederek dava açabilirsiniz ancak; borç ilanen tebliğ olmamışta olabilir. belki evde bir kişiye tebliğ edildi ve bir şekilde size ulaşmadı. bu durumda davayı kazanma şansınız yok. o nedenle öncelikle borcun doğumu ve devamını öğrenmelisiniz. bunu kanuni bilgi isteme hakkınızı kullanarakta yapabilirsiniz ve böylece size verilen bilgiye göre ilanen tebliğ ise dava açarsınız. ya da vergi dairesine gidip öğrenebilirsiniz. kısacası bu durumlara göre davanın içeriği ve sonucu değişebilmektedir

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aynı konu benim başımada geldiğinden bende paylaşmak istedim.

2002 yılında sattığımız 3 ev için toplam 3.800TL'lik tapu harç borcu çıkarılmış(Düşük rayiç bedel gösterilmiş ve eksik yatırılmış) ve ben bu borcu ilk defa bankadaki hesabıma bloke konduğu anda banka şubemi aradığımda öğreniyorum.Ardından vergi dairesine gittim 2011xxxxx tahakkuk numaralı bir mükellef borç listesi verdiler.Bende itiraz dilekçesi yazdım 20 gün boyunca cevap gelmeyince bugün tekrar gittim ve red cevabını öğrendim.Aradan geçen 11 yıl boyunca 3 adres değişikliği yaptım bu sebeple tebliğ yapılsa bile beni bulamamışlardır muhtemelen.İlanen tebliğ yapıldıysa(kaldıkiki vergi dairesi yapmışızdır ama bilgi veremeyiz diyorlar) zamanaşımı süresinin geçerli olmayacağını sölediler. Bu gerçekten bölemidir?
    Dava açma hakkım varmıdır? Açarsam her ev için ayrı davamı açacağım? Kazanma ihtimalim varmıdır ? Dava açarsam dava sonuçlanana kadar hesabımdaki blokeyi kaldırtabilirmiyim?
    Saygılarımla..
    Konu biozard tarafından (12-03-2013 Saat 21:52:53 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tapu harcı cezası zamanaşımı

tapu harcinda gorusme icin gonderilen mektup elime gecmedi

tapu harcı zamanaşımı

eksik odenen emlak alim satim vergisindezaman asimi

tapu harcı cezası sorgulama

tapu cezası sorgulama

tapu harc zamanasimi

zamanaşımına uğramış tapu harcı ödemesirayiç bedel cezalarıtapu harcı zamanaşımını dolduraneksik tapu harcı uzlaşmaharçlarda zamanaşımıemlak tapu harci eksikligi 15 sene sonra ceza grlirmiev tapuda dusuk gosterildigi icin vergi borcu cikan varmitapu harclarinda zaman asimirayiç bedel cezasıtapu harci borcumu nasil ogrenirimtapu harcı eksik ödenirsetapuda eksik beyan zamanasimitapu harci zamanaşimitapu harcı borcu nedirtapuda zaman aşımı harclartapu harclarinda zamanasimi 5 uiltapu rayic bedeli farki nezamandan gecerlieksik tapu harcı zamanaşımı
Forum