Herkese merhaba.
Babam vefat ettigi icin 6 ay önce İstanbuldan bir daire aldım ve annemi o daireye yerlestirmek istedim. Evi satın alırken, ev sahibinin kiracısına borcu oldugunu (ilginç bir durum ancak okuduğunuz doğru ev sahibinin kiracıya borcu var ) ve bu borcu karsılıgında kiracının 6 ay evde oturmasına izin vermemi ve 6 aylık kira bedelini de ev bedeli olarak kendisine vermem gerken paradan kesmemi istedi. Kiracının okuyan cocugu vardı ben de zor duruma dusmesin diye kabul ettim. Ancak kiracının 15 Agustosta cıkmasını istedigimi ne yazıkki sadece sozlu olarak kiracının kendisine bildirdim. Yine eski ev sahibi kiracıdan şu metnin yazılı oldugu imzalı bir kagıt almış ve bana verdi (Noter onayı filan yok sadece kiracının kendi imzası var baska bir sey yok, kagıdın tek örnegi var o da bende ): 'Agustosun 15inde doluyor. Agustosun 15ine kadar oturacak. Toplam alacagı 2500TL 6 ay kira bedeli olarak pesin verilmistir.'

Hersey konusulmus olmasına ragmen kiracı bugun itibariyle benim depozitom da vardı onu verin yoksa evin anahtarını vermem demeye basladı Eski ev sahibi ise depozitonun kendisine geri verildigini iddia ediyor. İki kisi arasındaki olay ne yazıkki su anki ev sahibi ben oldugum icin benim uzerimde dönüyor. Kendileri kavga ettikleri icin konusmuyorlar, olan bana oluyor.

Olayın detayı ise şöyle: Kiracı elinde kontrat oldugunu, ev sahibi ise kontrat olmadıgını iddia ediyor. Simdiye kadarki tüm ödemeler elden yapılmış banka hic kullanılmamış. Kiracı evden çıktı ancak evin içerisinde bir kaç malzeme bırakmış bu nedenle çilingir çağırıp eve girmeye cesaret edemiyorum (zabıt tutturup evime izinsiz girmiş eşyamı, paramı çalmış gibi bir iftira yememek için) ancak anahtarı da geri alamıyorum.

Benim yaptığım hata ise evi aldığımda bir ihtarname çekmemek oldu. Şu an ihtarname çeksem bile okudugum karadıyla adamı çıkarmak 6 ay sürüyor. Bu süre zarfında da kiramı alamayacağım ve ben daha büyük zarara girecegim. Ayrıca ihtarnameyi hangi adrese gönderecegimi bilmiyorum (Kiracının yeni ev adresini bilmiyorum). Benim evime göndersem evde kimse olmadığı için kiracının eline ulaşmayacak.

Forumları inceledim ancak benimkine benzer bir olay bulamadım. Bu kiracıdan anahtarı alabilmek için ne yapmam lazım. Kimin dogru kimin yalan söylediğini (eski ev sahibi ve kiracı) bilmediğim için cevaplamak isteyenler lütfen kontrat varsa ve yoksa diye iki alternatif cevap verebilirlermi.