10.PERDE

Ankara Hukuk Fakültesi Anfisi.Anayasa Hukuku Dersi.Kürsüde Doçent.Hoca derse giriş yapıyor.

''Dersin ilerlemesi ile soru kısmına gelindiğinde anfinin arkasındaki öğrenci güncel bir sorun hakkında yorum yapıp açıklama istiyor''

KISACA ŞÖYLE DİYOR: Bir Hükümet Çoğunlukla gelip iktıdar oturursa ,ben hükümetim den çıkarak ben devletim derse ,arkamda millet çoğunluğu var .Bizi Millet yolladı.Milli İradenin temsilcisiyiz derse ,Biz istediğimiz kanunu çıkartırız,istediğimiz kişiyi atarız,görevden alırız.Şeklinde açıklamalar yaparsa ,kendisi aleyhine olan basını,sosyal kitle örgütlerini, gazetecileri,yargı kurumlarını ve hakim ve savcıları baskı altına alırsa hükümetin meşruluğunu tartışmaya açabilirmiyiz.

DOÇENT HOCA DA soruyla karşılık veriyor:Milli İradeyi TBMM 'bir kül olarak toptan mı temsil eder.Yoksa Hükümet kurma çoğunluğunu sağlamış hükümet mi?

Hükümet Milli iradenin Külli temsilcisidir.Derseniz diğer TBMM'yi oluşturan muhalefetteki çoğunluk KİMİN TEMSİLCİSİDİR?

Millet İradesi Bölünebilir Bir irade değildir.Hükümet olan Tüm Milli İradeyi sergiler,Temsil eder düşüncesindeyseniz.MECLİSTE MUHALEFET Partilerini Oraya getiren Milli İradeyi Nereye KOYACAKSINIZ.

Milli İradeyi Hükümet Temsil Eder Görüşü Padişahlık,Krallık,Feodalite Döneminde kalmış bir görüştür.Hitler ve Mussolini Faşist Hükümetleri bu görüşü tekrar canlandırmaya kalksalar da bu görüşün altında ezilmişlerdir.

Hükümet SADECE kendisine Milletin Anayasa ve Kanunlara Uymak üzere YÜRÜTME yetkisini TEVDİ ETMİŞTİR.

Demokrasi denen İnsanlığın bu zamana taşıdığı aşama DENGE VE BALANS REJİMİDİR.Yürütme ,Yargı ve Yasama ayrılığına dayanır.Bu güçlerden her biri kendine verilen görevi Millet Adına yapar.Sadece Yürütme veya Yasama değildir.Milli İradeyi Uygulamaya koyan.

Yargı Gücü de Millet Adına Karar verir.

Güçlerden Biri Diğer Güçü eline alıp,kendi borazanı yaparsa o ülkede ,DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ PAYDOS ETMİŞ DEMEKTİR.

Yürütme ve Yasamayı DENETLEME ,Anayasa ve Kanunlara uygun hareketini sağlamak için Yargı Gücü BAĞIMSIZ olarak görev Yapmalıdır.

Yürütmenin ve Yasamanın çoğunluğunun atayacağı Yüksek Mahkeme üyeleri ve Hakimler ve savcılar Yüksek Kuruluna Yürütmenin Atayacağı Üyeler yolu ile, YARGI ,Yürütme gücünün KAFESİNE girecektir.

Sonrasında ise............