+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 29´e kadar toplam 29 ileti bulundu.

Konu: Kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter

Kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter

Alıntı bburakk_34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ....yüksek lisans yaparsa ben hala nafakayı ödemeye devam mı edeceğim ...

Evet edeceksiniz...

Hukuki NET Güncel Haber

Kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter konulu yargıtay kararı ara
    Kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter konulu hukuk haber
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bende 50 yaşındayım baypas gecirdim ve kendi meslegımın dısında temızlık işi yapıyorum cunku esım meslegımden alıkoydu cocuklarıma bakmam için sonra kendını gece hayatına adadıgı ıcın ben bakmak zorunda kaldım cocuklarıma. Sağlık sorunlarımlada olsa olene kadar cocuklarımın arkasındayım ustelık kendı meslegıml alakası olmayan bır ıs yapıorum buyrun gelın bızım sırkette iş var calışana. Evet unıversıtesı bıttıkten sonra nafaka vermemenıze karsı degılım ama o çocuklar dış kapının mandalı degıller. Sizin sağlık sorunlarınız varken yanınızda olmamalarının mutlaka bır nedenı vardır. Hiçbir cocuk durup dururken boyle davranmaz. Neden sizce sizle ilgilenmediler? Ayrıca universite okuyupda calışmak okadar kolay değil lukyluke. Birşeyden haberiniz olmadığı nekadar belli. benım kzım muhendıslık okuyor. ve sabah 9 da da dersi oluyor aksam 9 da da. ders saatlerinin arası çok açık lise gıbı arka arkaya degıl...Part time çalışması imkansız. buna ragmen haftasonu calışsa aralarda calışsa (ki kimse boyle birini işe almaz ) maksimim 150 tl alabılır. oda hıcbır masrafına yetmez ve derslerınden geri kaldığıyla kalır. Yargıtay içtihatını anlayabildim ama siz gerçek hayatta çocuk okutmak nekadar zor onu anlayabilicek misiniz acaba?

kaosteorisi Misafir

Eğer 328.mdye dayanarak üniversitede öğrenim gören çocuğunuz yardım nafakası talep etmişse öğrenimin bitmesiyle yardım nafakası sona ermesi gerekir.Çünkü ergin çocuğunuzun alacağı yardım nafakası öğrenim boyyunca geçerli olur.Çünkü nafaka hukukunun temel ilkesi ergin çocuğa nafaka verilmeyeceğidir.Bence çocuğunuzun öğrenimi bittiğinde yardım nafakasının sona erdirilmesi ne ilişkin Asliye Hukuk Mahkemeinde dava açın.Çünkü aksini iddia ettiğimizde öğrenimi biten bir çocuğa yardım nafakası verilmesi hakkaniyete (MK.MD.3) aykırı sonuçlar doğurabilir.Çünkü öğrenimi biten çocuk artık çalışacak maddi manevi koşullara kavuşmuştur.Eğer kızınızın öğrenimi bittikten sonra artık ekonomik ihtiyacı olmadığını herhangi bir işe girdiğini vb ispatlayabilirseniz davacı taraf yargısal süreçte 364.md yi de ileri süremeyecektir.

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Kaosterisi açıklamanız için çok tşk ederim kararı inceledimde 364 e göre karar verilmiş ancak ssk kurumlarından inceleyebildiğim kadar kızım lisans eğitimini tamamlamış ve çalışıyor gözüküyor.Anladığım kadar aynı zamanda yüksek lisansa da devam ediyor bu durumda çalıştığı halde sırf yüksek lisans yapıyor diye benden bile fazla maaş alırken hala nafaka ödemeye devammı edeceğim.Çalıştığı halde hala M.K.364 kuralı nasıl geçerli olur.Bunu anlayabilmiş değilim açıklarsanız sevinirim

kaosteorisi Misafir

Öncelikle 364.mdye dayanarak altsoya yönelik verdiğiniz yardım nafakasının verilmesine temel teşkil eden sebep bu kimsenin yoksulluk durumunda olmasıdır.Eğer bu kimse hem yükseköğrenim yapıyor hemde çalışmasına rağmen ihtiyaçlarına yetişemediğni ve çalışmasına rağmen yoksulluk durumunun devam ettiğini ispatlarsa bu durumda çalışmasına rağmen nafaka devam eder.Ancak siz subjektif gözlemlerinizle eğer nafaka alacaklısının yükseköğren,m sebebiyle sizden talep ettiği nafakanın artık çalıştığı için yoksulluk durumunun ortadan kalktığını ispatlarsanız(maaş bedelleri,yaklaşık eğitim giderleri) nafakanın mahkeme kararıyla kesilmesini sağlayabilirsiniz.Eğer gerçekten nafaka alacalısının yoksulluk durumunun ortadan kalktığını ve maaşının giderlerine yetecek durumda olduğunu ispatlarsanız açacağınız davayla nafaka ortadan kaldırılır.Unutmayın yargısal süreçte bu iddianızı ortaya koyaca resmi nitelikte belgelerden faydalanın.(SSK BELGESİ,elde edebilirseniz maaş belgesi...).

Nerede
    SAMSUN
    İletiler
    1.322
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yıldızayşe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kızınızı dünyaya getirirken ölene kadar sizin çocuğunuz olduğunu biliyordunuz. Nafaka davası açıldığına göre kendini düşünen bencil bir babasınız yoksa çocuğunuz sizden böyle bir talepte bulunmazdı. Çalışabilirsiniz siz çalışmıyorsunuz diye kızınız okumasın mı iş bulana kadar ve size ihtiyacı olduğu sürece seve seve vericeksiniz o nafakayı. İnsan kendi yemez çocukları yesin ister. Sonra siz hastalandığınızda nafaka vermek istemediğiniz kızınızı ararsınız ben babayım dersiniz. Babalık böyle mi olur bir düşünün...
    Bu iletiyi daha önce okumuştum cevap vermemiştim.Şimdi yazayım,insanlar evlenir çocuk sahibi olurlar.Hiç kimse boşanmak için evlenmez.İletinin sonuna cevap olarak evlatlık böylemi olur diye bende sorayım.Sorunu olan zaten tahmini 55-60 yaşına gelmiş artık istırahatı hak etmiş bir emekli.Aldığı 800-900 tl her ne ise eşe ver çocuklara ver kendine kalan çerez parası.Normal bir insan eminim ki imkanı el verdiğince maddi imkanlarını esirgemez.İmam akrabam var.Boşanalı tahminim 15 sene olacak maaşının yarısını bu sürede eşi ve çocuklarına veriyor.Ayrıca tekrar evlendi ailesine bakıyor.Devletin buna sınırlama getirmesi lazım.İşin enteresan tarafı çocukları eşi tarafından düşman gibi yetiştiriliyor.Devlette sömürü düzenine çanak tutuyor.Bu kişiler kanunun bütün boşluklarından yararlanıyor.Dost hayatı yaşarlar sırf nafakayı yemek için.Hem düşman ol,hem para ye,erken emeklilik buna denir.Şahsıma ülkeyi terk eder o parayı bu durumda yine vermem.Kanun koyucuların daha adil olması gerekmez mi.? Ayrıca bu tepki herhalde nafaka alan tepkisi diye düşünüyorum.Gülesim geldi,bizim akraba imam maaşın yarısını veriyor,yeniden evleniyor,2 çocuğu oluyor.Ekstra evinin üstüne 2 kat bitirdi.Düşünün eline kalan şuan 750 tl felan.Duyduğumuz muska yazıyormuş,demekki işler yolunda,nafakacılar böyle yaptırıyor demekki.

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn kaosteorisi verdiğin cevap için tşk ederim.ancak daha önce de bahsettiğim gibi lisans eğitimini tamamlamış nice insan tanıyorum daha öncesinde benim arkadaşlarımda vardı çalışırken aynı zamanda yüksek lisansını da yaparlardı kimse çevresine ve başkasına güvenerek bunu yapmıyor sonra hayatını kazanması için lisans eğitimini tamamlamış kişi kariyer için bunu yapıyor babanın geçim durumu yok ama çocuk hem çalışıyor hemde yüksek öğrenim yapıyor neden kanunlarımız sormuyor M:K 364 e göre yoksulluğa düşecek kişiye bunu veriyor ama çalışıyor yada kazanmak için gerekli eğitimini tamamlamış çocuk hala nasıl oluyorda yoksul olarak değerlendiriliyor Resmen sen çalışma bu parayı babandan al deniyor biraz karışık oldu ama derdim şu hem çalışacak hem yoksulum diyecek o zaman ülkedeki bütün yoksullar çalışmayıp birbirine dava açsın yok böyle birşey ama bizim ülkemiz de var.Mahkemeye gitsem doğru dürüst araştırma yapılmıyorki ben nafakanın düşürülmesi yada değişen mali durumum nedeniyle bir sosyal hizmet uzmanı tarafından araştırılmasını bile talep ettim ama mahkeme kabul etmedi karşı tarafın dediği herşey oldu mahkeme paraları avukat paraları ödemekten bunaldım.Avukatlar kesin kazanırız diyor bakıyorsunuz aleyhimize olmuş.Resmi nitelikteki belge diyorsunuz ben daha önce o kadar resmi belge sundum ki örneğin maaşım 4 binden sadece bin tl ye düşünce bunu ilettim ne mahkeme ne de yargıtay göz önüne bile almadı.Ayrıca birde bu nafakayı kaldırma davasını nerede açmam gerekiyor benim yerleşim yerimde mi yoksa karşı tarafın yerleşim yerinde mi yanıtlarsanız sevinirim

Nerede
    Bolu
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Abdullah Yaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    T.C.
    YARGITAY
    3. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/7849
    K. 2005/8137
    T. 18.7.2005
    • NAFAKA TALEBİ ( Reşit Olmasına Rağmen Üniversite Hazırlık Kursuna Giden Kız Çocuğun Babasından Nafaka Talep Hakkının Bulunduğu - Eğitim İhtiyacını Karşılayamayan Kişinin Yoksul Olduğunun Kabulü Gereği )
    • EĞİTİM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAYAN REŞİT KIZ ÇOCUĞUNUN YOKSUL SAYILMASI GEREĞİ ( Babasından Yardım Nafakası Talebinde Haklı Olduğu - Davacının Lise Mezunu Olup Üniversite Hazırlık Kursuna Devam Etmesi )
    • YARDIM NAFAKASI TALEBİ ( Lise Mezunu Olup Üniversite Hazırlık Kursuna Devam Eden ve Eğitim Giderlerini Karşılayamayan Reşit Kız Çocuğunun Yoksul Sayılacağı - Davalı Babanın Nafaka Ödemeye Mahkum Edilmesi Gereği )
    • REŞİT KIZ ÇOCUĞUNUN EĞİTİM GİDERLERİNİ KARŞILAYAMAYACAK DURUMDA OLMASI ( Babasının Yardım Nafakası Ödeme Yükümlülüğü )
    4721/m.328,364,365
    2709/m.27,42
    ÖZET : Davacı dilekçesinde; davalı babasının aylık 75.000.000 lira iştirak nafakası öderken, yaşının 18'i geçmesi sebebi ile nafakayı ödemediğini, kendisinin lise mezunu olup üniversiteye hazırlık kursuna katıldığını, üniversitede okumak istediğini ileri sürerek; aylık 250.000.000 lira yardım nafakasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir. Somut olayda; her ne kadar, davacı reşit ve sağlıklı olması nedeniyle çalışabilir konumda ise de; yaşı itibariyle henüz öğrenim çağında olduğu anlaşılmaktadır. Yukarıdaki kanun hükmünde de belirtildiği gibi eğitimi devam eden çocuğa, ana ve baba eğitimi sona erinceye kadar bakmakla yükümlüdür. Anayasa'nın 27 ve 42 maddesi uyarınca herkes, bilim ve sanatı öğrenmek, fikri ve bedeni kabiliyetlerini geliştirmek hakkına sahiptir. Günümüzdeki ağır ekonomik koşullar karşısında eğitimle çalışmayı bir arada sürdürmenin mümkün olmayacağı bir kural ve karine olarak kabul edilmelidir. Davacının, üniversitede okuma arzusu ve bu amaçla hazırlık kurslarına gitmek istemesi onun en tabii hakkıdır. Davanın açıldığı sırada bir petrol istasyonunda cüzi bir miktar maaşla çalışması geçimini temine yönelik ( zorunluluktan doğan ) bir çalışmadır. O halde, hiçbir malvarlığı ve geliri bulunmayan henüz reşit olmuş ve okuma isteğinde olan kız çocuğunun yardıma muhtaç bulunduğunun kabulü zorunludur.

DAVA : Taraflar arasında görülen nafaka davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm davacı tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : Davacı dilekçesinde; davalı babasının aylık 75.000.000 lira iştirak nafakası öderken, yaşının 18'i geçmesi sebebi ile nafakayı ödemediğini, kendisinin lise mezunu olup üniversiteye hazırlık kursuna katıldığını, üniversitede okumak istediğini ileri sürerek; aylık 250.000.000 lira yardım nafakasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı duruşmaya katılmamış, cevap da vermemiştir.

Mahkemece, "davacının, dava öncesinden başlayarak kısmen yargılama dönemine kadar aylık 250 YTL ücretle O. Petrolde devamlı olarak 4 ay düzenli çalıştığı, düzenli gelir elde ettiği, bu işyerinden kendi isteğiyle ayrıldığı, üniversiteye hazırlık kursuna devam etmediği, annesiyle birlikte oturduğu" gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı tarafından süresinde temyiz edilmiştir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 328/2. maddesine göre: "Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sone erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler." Aynı kanunun 364. maddesine göre; "Herkes, yardım etmediği taktirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür." 365. maddesinin 2. fıkrasında ise;"

Dava, davacının geçinmesi için gerekli ve karşı tarafın mali gücüne uygun bir yardım isteminden ibarettir" düzenlemeleri yer almıştır.

Hukuk Genel Kurulunun 7.6.1998 gün, 1998/656;688 sayılı ilamında da; "... yeme, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür ( eğitim ) gibi bireyin maddi varlığını geliştirmek için zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılayacak düzeyde geliri olmayanların" yoksul kabul edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Somut olayda; her ne kadar, davacı reşit ve sağlıklı olması nedeniyle çalışabilir konumda ise de; yaşı itibariyle henüz öğrenim çağında olduğu anlaşılmaktadır. Yukarıdaki kanun hükmünde de belirtildiği gibi eğitimi devam eden çocuğa, ana ve baba eğitimi sona erinceye kadar bakmakla yükümlüdür. Anayasa'nın 27 ve 42 maddesi uyarınca herkes, bilim ve sanatı öğrenmek, fikri ve bedeni kabiliyetlerini geliştirmek hakkına sahiptir. Günümüzdeki ağır ekonomik koşullar karşısında eğitimle çalışmayı bir arada sürdürmenin mümkün olmayacağı bir kural ve karine olarak kabul edilmelidir. Davacının, üniversitede okuma arzusu ve bu amaçla hazırlık kurslarına gitmek istemesi onun en tabii hakkıdır. Davanın açıldığı sırada bir petrol istasyonunda cüzi bir miktar maaşla çalışması geçimini temine yönelik ( zorunluluktan doğan ) bir çalışmadır. O halde, hiçbir malvarlığı ve geliri bulunmayan henüz reşit olmuş ve okuma isteğinde olan kız çocuğunun yardıma muhtaç bulunduğunun kabulü zorunludur. Yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Mahkemece yapılacak iş; davacının geçimi için gerekli davalının geliri ile orantılı olacak şekilde, TMK'nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de gözetilerek uygun bir nafakaya hükmetmek olmalıdır.

SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 18.7.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
    kararlar çok işime yaradı. Bir kız daha bu karar ile nafaka alabilecek..

- - - Updated - - -

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu cümlenin altına imzamı atarım.
    Boşanma davasının sebebine bakmak lazım. Baba sorumsuz bir şekilde ailesine ve çocuklarına ilgisiz kalıyor, aldatıyor vs. ayrılık gerçekleşiyor. Sonra nafaka vermek istemiyor. Ülkemizde 3 üniversite mezunundan 2 si iş bulamıyor. Üniversite bitirmekte işe yaramıyor birde yıllarca KPSS sınavına çalışılıyor. Siz hiç ciddi bir sınava çalışırken aynı zamanda kendini geçindirebilecek şekilde çalışabilen bir ROBOT gördünüz mü? Biraz vicdan. Hakkaniyete göre karar verilmeli, ülkenin ekonomik durumu göz ardı edilmemeli. Bir kız çocuğu evleninceye kadar, kendini garanti altına alacağı bir işe girene kadar nafaka babayı yoksulluk seviyesine bile düşürse VERİLMELİDİR. Çünkü o baba, çocuklarını bu hayata getirirken onların yaşamsal ihtiyaçlarını, sosyal ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olduğunu garanti altına aldıktan sonra çocuk dünyaya getirmelidir. Toplum düzeni bu şekilde sağlanır. Aksi taktirde o çocuk parasızlıktan kötü yollara düşebilir.

Nerede
    kayseri
    İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kız çocuğuna yardım nafakası ne zaman biter

TMK'nın 364. maddeleri uyarınca “Herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Yardım nafakası, zarurete düşen hısımın yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu yardım isteğidir.
    yarım etmekle yükümlüsünüz

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çocuğun nafakası ne zaman kesilir

nafaka ne zaman kesilir

nafaka ne zaman biter

http:www.hukuki.netshowthread.php74021-Kiz-cocuguna-yardim-nafakasi-ne-zaman-biter

nafaka kaç yaşına kadar ödenir

nafaka ne zaman sona erer

çocuğa verilen nafaka ne zaman biter

nafaka hangi durumda verilmez

nafaka hangi durumlarda kesilirkiz cocugu kac yasina kadar nafaka alirokulu biten kiz cocugu nafaka alirmiyardım nafakası ne zaman biteriştirak nafakası ne zaman sona erernafaka hangi durumlarda verilirnafaka ödemesi ne zaman biterkiz cocuklari kac yasina kadar nafaka alirnafaka kac yasina kadarkiz cocuguna nafakanafaka kaç yıl ödenirkiz cocugu universiteyi bitirince istirak nafakasi odemesi sona erer minafaka kac yasina kadar alinirhangi durumda nafaka ödenmeznafaka ne zamana kadar ödenirkiz cocuguna nafaka kac yasina kadar odenirkiz cocugu icin tedbir ve istirak nafakasi ne zaman biter
Forum