+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Aile Hekimliği Uygulaması

Aile Hekimliği Uygulaması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Aile Hekimliği Uygulaması

  Yurttaşlar, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sayfasından TC kimlik numaralarını girerek bağlı bulundukları aile hekiminin isim ve adres bilgilerine Temmuz 2010'dan itibaren ulaşabilecek.

  Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Ankara'nın geçen yıl Şubat ayında aile hekimliği uygulamasında pilot il ilan edildiği hatırlatıldı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilen açıklamaya göre, Ankara'da 3500 nüfusa bir aile hekimi düşecek şekilde bölgelendirme ve birimlendirme çalışmaları tamamlanarak 29 Nisan 2010'da ilan edildi.

  Bilgi işlem altyapısı çalışmaları kapsamında da 258 Aile Sağlığı Merkezinde 1247 Aile Hekimliği Birimi oluşturuldu. Aile hekimliği sisteminde yer almak isteyen aile hekimi uzmanların dışındaki hekimlerin alması zorunlu olan sertifika eğitimleri de yapıldı. Aile Hekimliği 1. Aşama Uyum Eğitimi kapsamında toplam 3016 hekim sertifika aldı.

  Hekimlerin yanı sıra beraber çalışacakları aile sağlığı elemanlarının uyum eğitimleri eş zamanlı olarak verildi.

  Aile hekimliği uygulamasına geçmek için başvuran hekimlerin aile hekimliği yerleştirmelerine esas teşkil eden hizmet puanlarının hesaplanması ve düzeltmeleri yapılarak son haliyle dün duyuruldu.

  Bu arada, Aile Hekimliği Tercih ve Yerleştirme Toplantısı 29-30 Mayıs 2010 tarihlerinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesislerinde, Ankara Valisi veya yardımcısı, Ankara İl Sağlık Müdürü, Ankara Sağlık Müdürlüğü Personel Şubesinden Sorumlu Müdür Yardımcısından oluşan komisyon huzurunda yapılacak.
  Hekimler yerleştirmeye esas olarak yayımlanan hizmet puanı listesinde belirtilen günlerde tercih yapacak. Tercih ve yerleştirme işlemleri için hekimler yanlarında TC kimlik numarası içeren resmi bir kimlik belgesi bulunduracak.

  Aile hekimliği pozisyon tercih ve yerleştirme işlemleri, Aile Hekimliği Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri dikkate alınarak oluşturulan listelerdeki sıralamaya uygun olarak yapılacak.

  İlk olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan aile hekimliği uzmanlarından muvafakat alanlar, daha sonra kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan diğer hekimlerden muvafakat alanlar hizmet puanı sırasına göre yerleştirilecek. Eşit hizmet puanına sahip hekimler olması durumunda memuriyete ilk başlama tarihi esas alınacak.

  Yurttaşlar, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sayfası olan www.asm.gov.tr adresinden TC kimlik numaralarını girerek bağlı bulundukları aile hekiminin isim ve adres bilgilerine Temmuz 2010 tarihinden itibaren ulaşabilecek.

  Bir aile hekimine bağlanmamış olan yurttaşlar varsa kendisine en yakın aile hekimine ulaşması için de ayrı bir uygulama olacak.

  26 Mayıs 2010
  Cumhuriyet  Hukuki NET Güncel Haber

  Aile Hekimliği Uygulaması konulu yargıtay kararı ara
  Aile Hekimliği Uygulaması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Aile Hekimliği Uygulaması

  Aile hekimine muayene parası vermeyeceğiz

  Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle, aile hekimliği muayenelerinde katılım payı kaldırıldı. Kurumlar tarafından muayene bedeli ödenmeyen durumlarda da katılım payı alınmayacak.

  Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliklere ilişkin tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
  Katılım payı uygulanacak sağlık hizmetlerini düzenleyen maddede yapılan değişiklikle, aile hekimlerinin muayenelerinden alınan katılım payı kaldırıldı. Danıştay, Nisan ayında aldığı kararla, aile hekimliği muayenesinde 2 TL'lik katılım payı alınmasına ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurmuştu.

  Muayene katılım payı tahsil edilmesi gerekenlerle ilgili maddede yapılan bir başka değişikliğe göre de, ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarındaki muayenelere ilişkin katılım payının 5 TL'lik kısmı sağlık kurumlarınca kişilerden, 3 TL'lik kısmı ise kişilerin ilaç temini için reçeteyle eczanelere müracaat aşamasında eczanelerde tahsil edilecek. Özel sağlık kurumlarına ilişkin katılım payının 12 TL'lik kısmı da sağlık kurumlarınca kişilerden, 3 TL'lik kısmı kişilerin ilaç temini için reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczanelerde alınacak. Böylece yurtdışı sigortalıları gibi kişiler, daha önce MEDULA sisteminde kayıtları olmadığı yararlanamadıkları, reçete yazılmadığı takdirde yapılan 3 TL'lik indirimden yararlanmış olacak.

  Bir başka değişikliğe göre de, kurumlar tarafından muayene bedeli ödenmeyen durumlarda vatandaşlardan katılım payı alınmayacak.
  SUT'un, kurum ile sözleşmeli resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılacak diş tedavilerine ilişkin maddesinde de değişiklik yapılarak, ''protez tedavileri ile ilgili olarak yapılması gerekli görülen akrilik veya seramik veneer kron, hassas tutuculu kron, implant üstü kron ve benzeri metal destekli tek parça kron ve tek parça döküm kronlar ile alt-üst çene iskelet dökümünün, ilgili sözleşmeli resmi sağlık kurumu ve kuruluşu tarafından yapılması/ hizmet alımı ile sağlanması zorunluluğu'' 1 Haziran 2010'dan 1 Ocak 2011'e ertelendi.

  SUT'ta, Ruh Sağlığı Hastanesi olup ikinci basamak hastaneler arasında yer alan hastanelerin üçüncü basamak hastanelerinde verilen raporları çıkarabilmesine yönelik düzenleme de yapıldı.
  Ayrıca, yapılan değişiklikler kapsamında, vagal sinir stimülatörü adı verilen bir pilin vücuda yerleştirilmesine ilişkin sadece üçüncü basamak hastanelerde yapılan beyin ameliyatının kamu ve özel hastanelerde yapılmasına da imkan tanındı.

  İŞİTME CİHAZLARININ PİL BEDELLERİ KARŞILANACAK
  SUT'un önceki halinde, işitme cihazı kalıp ve pil bedellerinin ödenmeyeceğini öngören maddede yapılan değişiklikle, işitme cihazı başına yıllık maksimum 50 adet pil, işitme cihazı kalıpları için 3 yaşına kadar olan çocuklarda yılda en fazla 4 kez, 4-18 yaş arası çocuklarda yılda en fazla 2 kez, erişkinlerde ise yılda en fazla bir kez olmak üzere bedelleri kurumlar tarafından karşılanacak.

  Radyo cerrahi yöntemleri ile tedavi bedellerinin karşılanabilmesi için verilen sağlık kurulu raporlarıyla ilgili düzenlemeyle de ''cyberknife'' ve ''gammaknife'' tedavileri için ayrı düzenlemeler getirildi.
  Tebliğe göre, ''Huzursuz Bacak Sendromu'' tedavisi için verilen parkinson ilaçlarının ücretleri ödenmeyecek.
  Tebliğ, ilaç konusunda SUT'un yayımı tarihinden sonra yaşanan aksaklıkların giderilmesine yönelik çok sayıda düzenlemeyi de içeriyor.
  (Habertürk/03.06.2010)

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  1.468
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Aile Hekimliği Uygulaması

  Aile hekimliği uygulaması resmen başladı,kendi hekim'imi www.asm.gov.tr sayesinde öğrendim. Teşekkürler.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  İletiler
  251
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Aile Hekimliği Uygulaması

  Aile hekimliğinde yeni uygulama

  Hastalara akşam da bakılabilecek!
  Aile hekimliğinde vatandaşın en çok talep ettiği uygulama hayata geçiyor. Aile hekimleri bundan böyle akşam saatlerinde de hastalara bakacak. Saat 17.00'den sonra vatandaşlar hekimine gidip muayene olabilecek. Bunun için bir mahalleden belli sayıda vatandaşın il sağlık müdürlüklerine dilekçeyle başvurması gerekiyor.

  Türkiye'nin 81 ilinde hayata geçen aile hekimliğinde 'vatandaşa göre tedavi saatleri' uygulaması başlıyor. Aile hekimleriyle ilgili mesai kaydırması çalışması yapan Sağlık Bakanlığı bu konuda İl Sağlık Müdürlüklerini yetkilendirdi. Haftalık mesaileri 40 saat olan aile hekimlerinin bu dilimi en verimli şekilde kullanmaları için mesai bölünecek. Vatandaşın en çok gerekli olduğu saatlere göre aile hekimlerine yeni çalışma saatleri tayin edilecek.

  Yeni uygulama için münferit birkaç vatandaş başvuru değil, aile hekiminin baktığı mahalleden toplu başvuru gelmesi gerekecek. Örneğin bir mahalledeki 500 vatandaş 'Akşam 17.00 ile 20.00 arasında hizmet almak istiyoruz' diye talepte bulunacak. Bu başvuru ilçelerdeki sağlık grup başkanlıklarına veya muhtarlıklar aracıyla il sağlık müdürlüklerine ulaştırılacak. Aile hekimi de vatandaşın bu talebine göre yeni çalışma saatlerini İl Sağlık Müdürlüğü'ne bildirecek. İl Sağlık Müdürlükleri aile hekimin yeni mesai saatlerini onaylayacak ve ilan edecek.

  Böylece aile hekimi, baktığı vatandaş grubunun Aile Sağlığı Merkezi'ne en rahat başvurabileceği saatlerde çalışacak. Sabah muayenelere geç başlayıp akşam geç gidebilecek. Her aile hekiminin günde 2 saat esnetme uygulamasına imkan tanıyan yeni çalışma modeliyle köylerde çapa sonrasına muayene ve tedavi koymak isteyen aile hekimi o saatlerde hasta bakabilecek.

  HABERTÜRK

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jan 2012
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Aile Hekimliği Uygulaması

  Aile hekimliği kesinlikle faydalı ancak sanırım bazı eksiklikler söz konusu.. Örneğin karşı komşum geçenlerde düşerek kalça kemiğini kırdı. Ameliyat sonrasında yaşıda 70 lerde olduğu için sorun büyük gibi.. Aile hekimi gelip bakabiliyor. Binada asansör olmadığı için hastaneye kontrollere götürme konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz.Bu konuda da belediyeden yardım istedik ve belediye şu an ambulans yollayabiliyor.Fakat aile emekli ve çok yaşlı olduğu için bu dönemde maddi sıkıntılarda beraberinde geliyor.Aile hekimliği konusunda tek sıkıntımız aile hekimini sık sık yaşlı adam için çağıramamız.Doktor ne yapsın bence adamda yetişemiyor gibi bir durum var ortada.Bence biraz daha yük alınmalı yada daha fazla aile hekimi olmalı.. Böyle yaşlı ve hasta hastalar için belediye sayesinde biraz içimiz rahatlıyor.Bu konuda başka bir devlet uygulaması var ise bizim için çok yararlı olur.

  Geçenlerde aile hekimine ulaşamadık mesela, ankara ve istanbul sağlık müdürlüğüne kadar aradık! İnternet sayfalarındaki telefonlar saat 18:30 olduğu için mi? Cevap vermiyor idi..

  Yaşılık ve parasızlık asla bu ülkede bir araya gelmemesi gereken iki unsur! Öyle mi? Gerçekten..

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yeni Mevzuat: " Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Aile...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-11-2010, 20:15:28
 2. 4924 sözlesmeli doktorlar ve aile hekimliği
  1.4924 sözlesmeli doktor olarak görev yapmaktayız.ilimiz aile hekimliğine 1 yıl icinde gececek bulunmakta.aile hekımlıgını kabul etmememız durumunda...
  Yazan: eXeXXe Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 08-07-2010, 09:23:57
 3. Aile hekimliği sözleşmeleri
  aile sağlığı merkesinde ebe valilik tarafından sözleşmeli ,ebe olarak görev yapmaktayım. Birlikte çalıştığım doktorumuzun görevden ayrılması...
  Yazan: fatma_37 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-06-2010, 00:08:33
 4. Aile Hekimliği ve 4/b lilern Durumu
  Merhabalar, ben ilçe ağlık ocağında 4/bli ebe olarak çalışıyorum. İlimiz 15 temmuzda aile hekimliğine geçecek. Doktorların çalışacağı aile sağlığı...
  Yazan: sorunsuz Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 15-06-2010, 17:14:31
 5. Aile Hekimliği ve Nöbet
  657 s.DMK'ya göre kadrolu Ebe iken , 01/11/2007 tarihi itibariyle ,bir aile hekiminin yanında ,sözleşme imzalamak suretiyle aile sağlığı elemanı...
  Yazan: tk___46 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 04-06-2008, 12:46:46

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.