+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 55 ileti bulundu.

Konu: Göz hapsi

Göz hapsi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    samsun
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Göz hapsi

http://www.emekliassubaylar.org/GENE...NDINIZ-MI.html

http://www.emekliassubaylar.org/GONLUMDEKI-KONUSMA.html

bu iki yazıyı okusanız adalet ve eşitlik kavramlarının nasıl işlediğini daha iyi anlarsınız

bu kadar insan herhalde boşuna yürümemiştir.. canları sıkılıpta binlerce kişi 9 ekimde sokaklara dökülmedi

Hukuki NET Güncel Haber

Göz hapsi konulu yargıtay kararı ara
    Göz hapsi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın teferruat asteğmen ve teğmenlerin disiplin amirliği sıfatı yoktur.Tabloda dikkat ettiyseniz müfrez bulundukları durumlarda diyor.Neyse konuyu dağıtmak istemiyorum.Endişelerinizi anlıyorum.Ancak mevcut şartlarda isteklerinizin olmasının da mümkün olmayacağını bilmenizi isterim.Elbette astsubaylarımızın da uzman çavuşarımızın da sıkıntıları mevcuttur.Bunları duymayan kulaklar utasın ne diyeyim.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi sapla saman elmayla armut birbirine karışmış. Ama öncelikle Bartelmi Diaz hanım ı kutlamalıyım gerçekten beni şaşırtan bir şekilde yüzde doksana yakın doğruyu yazmış. Benden abi tavsiyesi siyasi konuları bırakıp bunları yazması, siyasi konularda da gerçek doğru kaynakları okuması...

Öncelikle konuyu açan üyemiz aldığı cezalara itiraz ederse cezaları kısmı bozulur kısmi kabul edilir ama sonuç aleyhine olur. Cep telefonu haricindeki cezalar eğer başkaca bir husus yoksa onanır cep telefonu ''usulsüz ceza'dan bozulur'' Halihazırda kanun değişmediği için birliklerde ''yetkisiz cep telefonu'' bulundurmak ''emre itaatsizlikte ısrar'' suçunu oluşturmaktadır. Bununda cezasını disiplin amiri değil askeri mahkeme vermektedir.

AİHM si çok ciddi ve dikkate değer bir kurumdur ve kararları anayasa üstünde kabul edilmektedir. Türkiye ise genelde burada hep kaybetmektedir. Bunun üç nedeni vardır. Birincisi gerçekten hukuk ihlali yapması(Örneğin vatandaşlara pislik yedirilmesi), ikincisi savunma yapmayı unutması(Ufak cezalarda yanıt vermemesi örneğin bu forumda ki karar gibi) , üçüncüsü de akla zarar savunma yapmasıdır.( Bunun son örneği Dink davasıdır.) Birde uluslararası normlardan dolayı otomatik kazandığı davalar vardır. ( Refah partisi davası , türban davası gibi...) Ancak ne olursa olsun AİHM sinin kararları ciddiyetle ilgili birimlerce incelenmeli ve düzeltme yapılmalıdır, fakat bu da idarece hep gözaltı edilmektedir. Örnek kararların hep Türkiye çıkması çok acıdır. Aynı konularda farklı zamanlarda üst üste ha bire ceza alan ülke olmak hiç hoş değildir.

Disiplin amirinin vermiş olduğu cezalara itiraz silsilesi bellidir. Bu yollarla itiraz yapılması kanunla hükme bağlanmıştır. Ayrıca tüm birliklerin disiplin ceza karar defterleri senede en az bir kere ''disiplin subaylığınca'' incelenmekte ve karara bağlanmaktadır. Bu disiplin subayıda mutlaka ''hukuki nosyona sahip'' bir kişi olmaktadır. Dolayısı ile disiplin amirinin vermiş olduğu cezanın kontrolü hukukçu bir kişi tarafından kontrol edilmiş ve onanmış/bozulmuş olmakta ilgili kişide hukuk şartları içerisinde cezaya itiraz edebilmektedir.

Aslında sorunun yanıtı budur. Ancak bundan sonrası karışmış ve içiçe girmiş bir durum almıştır. Verilen bazı linklerin konuyla hiç bir ilgisi bulunmamakta sadece konuyu sulandırmaktadır. Kaldıki o linklerle ilgili bu sitede daha önce forum açılmış çok ciddi tartışmalar bile olmuştur. Örneğin linkin adı bile TDK ya aykırı Türkiye de bir tane bile ''Assubay'' yoktur..TSK da görev yapanlar ''Astsubaydır.''....

Kaldı ki sayın tefarruat aldığa nicke uygun olarak konuyu gereksiz teferuata boğarak yanıltmakta ve saptırmaktadır. Sayın Bartelmi Diaz ın iletisinde belirttiği ''Teğmen rütbesinde bulunan bir kişinin ceza veremeyeceği'' hususu kesinlikle doğrudur. Bunu yanlış gibi göstermek için ortaya konan askeri ceza kanunu bunu yalanlamamakta doğrulamaktadır. Ancak sayın tefarruat işine gelmeyince gerçek ''teferruat''ı ıskalamaktadır. Astsubaylarında hatta erbaşların dahi ceza verme yetkisi vardır . Ne zaman vardır ? Ana birliklerinden ayrılmış oldukları durumlarda yani ''müfrez'' oldukları durumlarda. Niçin vardır? Askerliğin temelinin disiplin olduğu olgusunu pekiştirmek ve disiplin bozulmasını engellemek için vardır. Dolayısı ile disiplin cezası vermeye gerçek anlamda yetkili amir üstteğmenden başlar.

''
    peki size sorarım milyonlarca disiplin tecavüzü olduğundan bahsetmişsiniz bir ülkenin yönetilmesi için çıkarılan anayasada bile bir milyon kanun yoktur kaldı ki.... askeriyede bir milyonlarca disiplin tecavüzü olsunn... farzedelimki olsun sizin telafuz etmeye çekindiğiniz milyonlarca disiplin tecavüzünü hangi bir varlık aklında tutabilir bu da komik bir olay farzedelim ki onuda tuttu .... o zaman bu insan aklındakini kaleme dökemeyecek kadar acizmidir.....
    demiş sayın teferruat...

Sayın Diaz milyonlarca diye abartmış dahi olsa bu cümle başlı başına hatalı. Anayasa ülkenin temel ''mutabakat'' yasasıdır. (Zaten son referandumdaki kıyamette bundan koptu) Bu temel yasa sadece işaret eder düzenlemez. Ama gerek ceza kanunu olsun gerek medeni kanun gerek Askeri ceza kanunu ve gerekse borçlar kanunu temel gücünü anayasadan alır. Dolayısı ile bu kanunların hepsi anayasanın bir parçasıdır aslında. Sadece kanunlar mı ? Hayır ülkedeki her şey gücünü anayasadan alır... Cumhurbaşkanı dahil.. Anayasada teferruatlı olarak sadece devletin temel organları hakkında tanım yapılmıştır. Örneğin Cumhurbaşkanı... Seçilmesi görev ve yetkileri sorumlulukları v.s... Onun dışındaki herşey gücünü anayasadan alarak çıkarılan kanun tüzük yönetlelik kararname v.s dir... Sadece hiçbiri anayasa ya aykırı olamaz... Dolayısı ile aslında anayasa binlerce maddeden oluşmaktadır. TSK personel kanunu Askeri ceza kanunu dahil... Anayasa da zaten ''kanun'' olamaz....Anayasanın maddeleri olur. Bunu düzelterek bile okuduğumda Anayasada ki maddeler ile askeriyede ki disiplin tecavüzü sayısının eşit olması gerektiği mantığını anlayamadım!!! Anayasa da her asker sabah ayakkabısını boyar diye bir madde mi olsun istiyorsunuz? Disiplin tecavüzü demek disiplini sarsıcı bozucu bir davranış içinde bulunmak demektir. Bu traş olmamaklada olur, ayakkabı boyamamaklada, nnöbeti eli cebinde tutmaklada, amir konuşurken sırıtıp durmaklada, yatağını toplamamaklada ... Örneğin bir tabur oluşturulduğunda hizanın doğru olması istenir. Hizayı bozan varsa düzeltilir uyarılır... Aynı kişi ısrarla sırıtarak bunu bozuyorsa bu disiplin tecavüzüdür. Bunu kanun maddesine dökemezsiniz. Kişilerin davranış biçimleriyle oluşur bu ..

Subay ,Astsubayların tamamı muvazzaftır ve bunu isteyerek seçmişlerdir. Yani kuralları şartları disiplinini uygulamasını bildikleri bir devlet kurumuna bilerek isteyerek girmişlerdir. Bu kadar da gürültü kopartılmamalıdır. Enazından sapla saman ayrılıp doğru düzgün tartışılmalıdır. Ceza konuşurken, OYAK, OYAK konuşurken disiplin tecavüzü, o konuşulurken nöbet hizmetleri olmaz... Doğanın mantığına aykırı...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kim ne derse desin şahsi görüşüm Askeri ceza kanunumuz bir şaheserdir.Anayasaya hiçbir maddesi aykırılık gözetmemiştir.Aykırıymış gibi gözüken maddeleri de alt maddelerle tamamlanmıştır.Elbette şiddetle insan haklarına aykırı bulduğum maddeler var ama onlar da bir şekilde anayasamıza uygun hale getirilmiş.Şimdi geçmişiçok eskiye dayanıp, geleceği çok iyi tahmin eden bir ceza kanunu şaheser değil de nedir?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Subay ,Astsubayların tamamı muvazzaftır ve bunu isteyerek seçmişlerdir. Yani kuralları şartları disiplinini uygulamasını bildikleri bir devlet kurumuna bilerek isteyerek girmişlerdir.
    Sayın commodore1tr subay astsubayların tamamı ne yazık ki muvazzaf değildir kıtalar sözleşmeli subaylarla doludur ve çoğu harita mühendisi, meteoroloji mühendisi, arkeolog gibi sivil hayatta doğru dürüst tutunamadan gelmiş, genellikle de millekvekili ve general yakınlarıdır...(Bu bilgiyi zamanında sözleşmeli subay yetiştirmiş bir abimizden aldım birinci el bilgidir) Neyse..

Sözleşmeli subaylar benim bütün özlük haklarıma sahipler...Sadece Özel Kuvvetlere giremiyorlar, pilot olamıyorlar(ŞİMDİLİK, ileride o da olur)-Bunun nedeni de çok pahalı eğitimler olan Özel Kuvvetler veya pilotaj eğitimini alan bir sözleşmeli subayın daha ilk sözleşme zamanında sözleşmesini feshedip kaçmasından korkulmasıdır
    Devlet 6 ayda yetiştirdiği adamı benimle bir tutuyor ama o sözleşmesini yenilememe hakkına sahipken ben değilim, bu eşitlik mi?

Ayrıca bilerek seçmek hususunda size itiraz ediyorum:

Siz 15 yaşınızda olmayı düşündüğünüz meslekte misiniz? Veya diyelim öylesiniz, yarın "Ben gidiyorum arkadaş" deseniz sizi kim tutabilir? Sizin hayatınıza doğru veya yanlış yön verme hakkınız var, benim yok...Mecburi hizmet olacaksa da 4 yıl bence ideal, 15 yıl çok uzun bir süre..

Veya siz şahitlerin huzurunda evlendiniz, imza attınız iyi günde kötü günde beraber olacağız diye, bilerek ve isteyerek evlendiniz. Ama sonra şartlar değişti boşanmak istediniz. Hakim size dese ki "commodore1tr kardeşim sen bilerek ve isteyerek evlenmedin mi 15 yıl boşanamazsın!" ne düşünürdünüz?
    Konu Recidivist tarafından (13-10-2010 Saat 12:02:55 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Recidivist;

O cümlemin yanında parantez içinde bir takım sözleşmeli , yardımcı sınıf olanları hesaba katmıyorum yazmıştım. Sonra durduk yere bir başka tartışma konusu olmasın diye sildim. Ama siz tutup onu çıkartmışsınız. Forum konusu o olmadığı için atladım o bölümü o ayrı bir hikayedir ve bir kısmı maalesef TSK içinde kanayan bir yaradır.

Harp okuluna geçerken 15 yaşında mıydınız? Askeri lisede okurkende yüklenme senedinizi aileniz okuyup imzalıyordu. Yani aslında sorun TSK nın değil tam olarak ailelerinde çocuklarının isteklerine bakmadan ''gelecekleri garanti'' diye düşünüp hareket etmelerinden kaynaklı sorun bunlar.

15 sene mecburi hizmetin fazla olduğu konusunda sizinle hemfikirim ama kanuni boşluk yada hata olmadığıda ortada. Gün gelir herşey düzelir o zaman buda düzelir. Nasıl ABD de zenginler çocuklarını sadece cezalandırmak için askeri okula gönderiyorsa öyle olur belki... Ama unutmayın orada bile eğitim çok ama çok sert... TSK zaten zor günler yaşıyor şu aralar saçma sapan olaylardan dolayı birde beşeri hataları gidip onun üstüne yıkmamak lazım diyorum.

Boşanma iki kişinin iradesidir iyi bir örnek olmamış ama genede bir seneden önce anlaşmalı boşanma yapamadığınız gibi taraflardan birisinin istememesi durumunda vallahi boşanma süreci askerlikten ayrılmadan beter bir sürece dönüşüyor yaşayanların yalancısıyım...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Harp okuluna geçerken 15 yaşında mıydınız? Askeri lisede okurkende yüklenme senedinizi aileniz okuyup imzalıyordu. Yani aslında sorun TSK nın değil tam olarak ailelerinde çocuklarının isteklerine bakmadan ''gelecekleri garanti'' diye düşünüp hareket etmelerinden kaynaklı sorun bunlar.
    Sayın commodore1tr Harp Okulu'na girerken tabi ki 15 yaşında değildim. Ama takdir edersiniz ki 4 sene Askeri Lise okumuş bir insan daha gitmediği bir okul için "Ben gitmem" derse, e "o zaman neden askeri liseye girdin?" demezler mi diye düşünüyor...Ayrıca hayaller çok başka, çok teorik hayatlar üstüne hayaller..Zabit ve Kumandanla Hasbıhal'ler okunup, "ben de böyle davranacağım" dediğimiz yaşlar onlar, idealistlik had sahfada..
    Burada bıraktığını veya bırakacağını yazan şahısların çoğu iç güvenlik tecrübesi olan ve bazı şeylerden memnun olmayan personeller, ve ne yazık ki bütün memnuniyetsizliklerimizi buralarda yazamıyoruz, çünkü o zaman kurumla ilgili soru işaretlerine neden olmuş oluruz ki bunu hiç birimiz istemeyiz...Kariyer tercihleri çok kişiseldir, bana göre Piyade olmak kötüdür de size göre yüksek kurmaylık şansı yüzünden iyidir..Söylemek istediğim birinin bu mesleği sevmesi benim de 15 yıl boyunca seveceğim anlamına gelmez. Ben Harp Okulunda uçucu adayı olduğum için mesleğe başladım, sonra elendim vs. çalışmak istemedim. Çok basit bir soru soruyorum, benim özgür irademle içinde bulunduğum meslekte çalışmak istememe hakkım yok mu?
    Bu nasıl anayasaya uygunluk?

Size göre ben beşeri hata içerisindeyim, bana göre de TSK 15 yıl gibi uzun bir mecburi hizmete beni mecbur bırakarak vicdani bir hata içerisinde...Kağıda dökülmüş olması, teknik olarak tamam görünmesi uygulamada doğru olduğu kanısı yaratmamalı bence...Samimi görüşünüzü soruyorum, biz yaşıtlarımızın denize girip voleybol oynadığı yaşlarda idealistlik yaparak yatılı okula girdik, çook sonra istemedik ayrılmak istedik de, bunları hakedecek kadar ağır bi ceza mı reva görülmeli?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında bu konunun bu kadar uzaması benim yüzümden oldu Evet disiplin amirinin vermiş olduğu cezalar disiplin subaylığınca denetleniyor fakat bir düzeltme yapacağım sayın commodore1tr .Her 3 ayda bir disiplin subaylığına disiplin ceza defterlerinin onaylatılması zorunludur.En az bir kere olmaz.Sene bittiğinde disiplin subayının o defterler de (ayrıca subay,astsubay ,uzman erbaş ve erler için ayrı ayrı düzenlenir.) 4 adet onay imzasının bulunması gerekir.İşte bu nedenle verilen cezaları hukukçu bir askeri personel de onaylamış oluyor.Zaten askeri ceza hukukuna aykırı bir olayı tespit ederse defterler de amir hakkında soruşturma başlatma yetkisine de sahipler.

Nerede
    Türkiye
    İletiler
    1.574
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı teferruat rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bir işin suç olması için onu yasak edecek bir kanun gereklidir. bence kanunda yazılı olmayan hiç bir şey suç değildir. diyeceksiniz ki sakal trası olmamak ta mı kanunda yazsın evet yazsın kanunda ve karşılığında bir cezası olsun çünkü ast botunu boyamayınca ceza alacaksa üstte botunu boyamayınca ceza alsın ..çark tek taraflı işlemesin ..

askeriyede o kadar savcı ve hakim var bunlar toplanır neler suc neler suc değildir yazarlar çıkarırlar bir kanun herseyin adı belirli olur..

askeriyede erin banyosunu deftere, yıkadığı çamaşırı deftere , çıktığı çarsı iznini deftere yazdıran bir zihniyet zahmet etsinde bu sıkıntılar ile ilgili kanun çıkarsın..

yine demişsiniz ki o kadar herşey mahkemeye gitse işin içindenmi çıkılır amerikadara ve tüm avrupa ülkelerinde çıkılıyor demekki bizdede çıkılabilir..çoğu avrupa ülkesinde amirin ceza yetkileri savaş halinde gecerlidir.buda gayet doğaldır. ama barış halinde yetki mahkemededir. bu sistem neden bizde olmasın ...

ayrıca yukardada belirtiğim gibi çark tek taraflı işlememlidir
    *
    Şimdi diyeceksinizki bu askeri kanun değil evet ancak bu kanunda esnafın dükanını kaçta açacağı yolda nasıl yürüyeceğimizden tutunda aile düzenine kadar yazılmış iki satırda hatta bu forum kuralları bile yazılmış. Kısaca iyi niyet kötü niyet
    A. Hukukun uygulanması ve kaynakları
    MADDE 1.- Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.
    Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa,* hâkim, örf ve âdet hukukuna göre, bu da yoksa kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar verir.
    Hâkim, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanır.
    B. Hukukî* ilişkilerin kapsamı
    I. Dürüst davranma
    MADDE 2.- Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır.
    Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz.
    II. İyiniyet
    MADDE 3.- Kanunun iyiniyete hukukî bir sonuç bağladığı durumlarda, asıl olan iyiniyetin varlığıdır.
    Ancak, durumun gereklerine göre kendisinden beklenen özeni göstermeyen kimse iyiniyet iddiasında bulunamaz.
    Ben kanunlarımızı ve düzenimizi ABD, AB den almaya karşıyım zaten bu yüzden benliğimizi kaybettik hayatın olağın akışı içerisinde kültürümüz ve gerçekliklerimiz dahilinde kendi kanun ve kurallamızı oluşturabiliriz.
    Askerin banyosunu ve çarşısını yazan zihniyete gelince emin olun ordumuzun içinde ancak askerlik nedeni ile kasabaya inmiş köylü kardeşlerimiz mevcut. Şimdi siz bahsetmemişsiniz ama onlar çarşı iznine çıkarken birde badi verilir yanlarına ki başlarına bir iş gelmesin.(banyo yapmaktan çekindiklerindenmi kortuklarındanmı bilinmez bölük komutanımız her ay banyoya gitmeyen bir kaç askeri yakalar...)
    Mantığın bittiği yerde askerlik başlar sözüne gelince jet sosyeteden bir isan ABDde iki ünivesite bitirmiş. Rusyada muayenehanesi olan Rusyada tıp okumuş bir doktor, av. mühendis Vb bunların diplomaları kabul edilmediği için uzun dönem askerler aynı koğuşta bir toprak ağası öksüz ve yetim bir genç kimsesi yok, jiletçiler, piskopatlar vs şimdi bu insanlar birbirleri ile anlaşabilirmi? inanın ben bile nasıl anlaştığımızı anlayamadım askerlikte mantık yoktur fakat bu oluşumun mantığı olmadığı anlamına gelmediği gibi bu oluşumun mantığınında bir nevi izahıdır askerlikte bireysellik yotur dolayısı ile bireysel mantıkta yoktur

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aslında bu konunun bu kadar uzaması benim yüzümden oldu Evet disiplin amirinin vermiş olduğu cezalar disiplin subaylığınca denetleniyor fakat bir düzeltme yapacağım sayın commodore1tr .Her 3 ayda bir disiplin subaylığına disiplin ceza defterlerinin onaylatılması zorunludur.En az bir kere olmaz.Sene bittiğinde disiplin subayının o defterler de (ayrıca subay,astsubay ,uzman erbaş ve erler için ayrı ayrı düzenlenir.) 4 adet onay imzasının bulunması gerekir.İşte bu nedenle verilen cezaları hukukçu bir askeri personel de onaylamış oluyor.Zaten askeri ceza hukukuna aykırı bir olayı tespit ederse defterler de amir hakkında soruşturma başlatma yetkisine de sahipler.
    İşte tamda burada,bahsettiğiniz deftere imza atan,gerektiğinde amiri soruşturma başlatma yetkisi bulunan,hukukçu askeri personelin rütbesi nedir?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

goz hapsi nedir

göz hapsi

göz hapsi cezası nedir

askerde göz hapsi nedirgöz hapsi aihmaskerde tras olmamanin cezasiGünlük emir defteri doldurmakgoz habsigenerale selam vermemek cezaÜste selam vermemenin cezasıaskeriyede oda hapsisakal tirasi olmamanin cezasi askeri ceza kanunuoda ve goz hapsi ile ilgili aihm basvurusutras olmamanin cezasi asker puanaskeriyede oda veya goz hapsidenetimli goz hapsiaskerlikte goz hapsioda hapsi nasil oluraskerde göz hapsi cezasıgöz ve oda hapsi nediraskeriyede saç traşı olmamanin cezasıastın tsk üste selam vermemesinin cezasıaskerde sakal trasi olmamak cezasiaskerde sakal trasi olmamanin cezasiasker sakal ceza nedir
Forum