+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa

Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa

Mehabalar,

4,5 senedir çalışmakta olduğum işyerinden ayrılmak istiyorum. Ancak banka kredi borçlarım olduğundan işsiz kalacağım sürede geçimimi sağlamak için kıdem tazminatımı talep edeceğim. Şirkette daha öncelerde kıdem tazminatını isteyip, alıp da ayrılan çalışanlar olmuş, ancak nasıl bir yol izlediklerini bilmiyorum.

1) Kıdem tazminatım ve 31 günlük ücretli senelik izin paramın tarafıma verilmesi şartıyla 8 haftalık ihbar süresi sonuna kadar çalışacağımı da bildirerek dilekçeyi verdiğim tarihten itibaren istifa edebilir miyim?

2) İşveren kabul ederse bana herhangibir belgeyi şimdi mi imzalatır? Araştırmalarımda ibrazname isimli bir belge olduğunu gördüm. Eğer haklarımı aldım diye bir belgeyi tüm haklarımı almadan veya ihbar süresince çalışmam bitmeden imzalarsam bir sorun olur mu?

3) Kabul etmezlerse kıdem tazminatsız istifa etmiş olur muyum? EN ÖNEMLİSİ DE BU!

Cevabınıza göre bugün dilekçeyi vermek istiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.
    Mustafa

Hukuki NET Güncel Haber

Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa konulu yargıtay kararı ara
    Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa konulu hukuk haber
    Konu kartalyurdu tarafından (30-04-2010 Saat 14:13:40 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, üsküdar, Turkey.
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kıdem tazminatı almak şartıyla istifa

haklı bir nedenin olmadan istifa edersen kıdem tazminatını alamazsın ..
    aşağıdaki maddeyi inceleyin istifanıza dayanak oluşturabileceğiniz bir şey bulursanız bu maddeye dayanarak sözleşmenizi haklı nedenle feshedin.
    MADDE 24. - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    I. Sağlık sebepleri:
    a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
    b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
    II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
    a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
    b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
    c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
    d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
    e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
    f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
    III. Zorlayıcı sebepler:İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıt için teşekkür ederim. Madde24 teki sebepler benim için uygun değil.

Sorum bu şekilde bir talepte bulunduğumda olası durumlardaki(işverenin kabul etmesi veya etmemesi) haklarımın ne olduğu.
    Konu kartalyurdu tarafından (30-04-2010 Saat 12:17:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, üsküdar, Turkey.
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aldığınız ücretle sigortaya yatan arasında fark var mı?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayır yok. Ama tam da sorunuzla denk düşen bir olay oldu bugün.
    Bu ay %4 zam yaptık dediler. email yoluyla bugün bordro gönderdiler. zam %4 gözüküyor. Ancak yatan para %2 zamlı.
    Bana söylenen Önümüzdeki ay bu zammı yansıtıp bu ay eksik kalan miktarı ekleyecekleri yönünde.
    Eğer tazminatla istifam kabul edilmezse bu yaptıklarını hukuken kullanabilir miyim?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki en başta sorduğum haklarımla ilgili bilgi verebilir misiniz? Özellikle 3. soru.

Bugün içinde dilekçeyi vermek istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
    Konu kartalyurdu tarafından (30-04-2010 Saat 14:25:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kartalyurdu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki en başta sorduğum haklarımla ilgili bilgi verebilir misiniz? Özellikle 3. soru.

Bugün içinde dilekçeyi vermek istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
    İstifa ederseniz, alabileceğiniz kullanılmamış izin ücretleriniz ve o güne kadarki çalışma ücretlerinizden fazlası olmayacaktır.
    İhbar süresine uymazsanız, işverenin ihbar tazminatı hakkı doğar.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anlattıklarınıza göre işverenin kıdem tazminatı ödeme gibi bir zorunluluğu yok, yanlız 1475 sayılı iş kanunun 14. maddesine istinaden 15 yıl sigortalılık süreniz ve 3600 gün prim ödemeniz olmanız durumunda işverene talepte bulunup kıdem tazminatınızı alarak tekrar aynı işyerinde çalışabilirsiniz. Aksi durumda sayın Erdoğan beyin belirttiklerinden başka bir hak talep edemezsiniz.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı seryil35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    haklı bir nedenin olmadan istifa edersen kıdem tazminatını alamazsın ..
    aşağıdaki maddeyi inceleyin istifanıza dayanak oluşturabileceğiniz bir şey bulursanız bu maddeye dayanarak sözleşmenizi haklı nedenle feshedin.
    MADDE 24. - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
    I. Sağlık sebepleri:
    a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
    b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.
    II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
    a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
    b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
    c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
    d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
    e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
    f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
    III. Zorlayıcı sebepler:İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.
    peki bir şey sormak isterim işyerindeki bir personelin diğer bir personele küfür etmesi o sıra işyerinde işverenin olmaması ve işyeren işyerine geldiğinde konunun kendisine anlatılması ve konuyla ilgili herhangi bir şekilde ilgilenmemesi ve küfür eden personeli uyarmaması ve küfür eden personelin işyerinin anahtarına sahip olup kapıda bekleyenlerin olmasına rağmen önce dışarda kendi özel işlerini halledip kapıyı açması ve işverene söylenmesine rağmen işverenin bu konuda herhangi bir engelleyici önlem almaması sonucunda işçi ahlak ve iyi niyet kurallarının yok sayılmasını gerekçe göstererek iş sözleşmesini haklı olarak fesedebilirmi ve tazminat haklı saklı kalırmı nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de birşey sormak istiyorum. Ben Erzurum Tedaşta işçi olarak çalışıyorum, 2004 Aralık ayında işe girdim meslek lisesi mezunu olarak. Müdürüm akşam erken çıkmama izin vermediği için, uzaktan eğitimle 2 yıllığı bitirdim. Dgs sınavına girip Türkiye 74.sü oldum. Sağlık sebeplerimlden dolayı ilk yerleştirmeleri kaçırdım, dolayısı ile mühendisliği yazamadım. Ek yerleştirme hakkı verildi, bu ek yerleştirmede de bilgisayar bölümünde sadece 2 boş kontenjan vardı (ikinci öğretim olarak) biri ısparta biri de Ankara Gazi Tef Bilgisayar öğretmenliği. Gazi daha iyi üniversite diye ilk tercih olarak yazdım ve zaten puanım çok yüksek olduğu için yerleştim. Ancak, eğitim durumumdan Ankaraya tayinimi yapmadılar. İlk dönemi rapor, yıllık izin vs. ile tamamladım. İkinci dönem için de yüksek torpillerle 4 aylık görevlendirme yaptırarak tamamladım. 4 Temmuzda görevlendirmem sona erecek. Ama Eylülde okul yeniden başladığında ne yapacağımı bilemiyorum, ne rapor hakkım kaldı, ne de izin hakkım. Tedaş özelleştirme kapsamında olduğu için Ankara Genel müdürlüğe tayin vermiyoruz, başbakanlığın yazısı var diyorlar, ama işine gelenlerin tayinlerini yapıyorlar. Yatay geçişle Teknik eğitim fakültesi olan başka bir üniversiteye geçmem için de intibak yılını tamamladıktan sonra, 3.sınıfın 1.döneminde yatay geçiş hakkımız var, yani benim 1 dönem daha okumam gerekiyor ama bir türlü tayin aldırmak bir kenara görevlendirmemi uzattıramadım. O kadar emek verip kazandığım okulu bırakmak istemiyorum, babam vefat ettiği için maddi olarak da ailem yardım edemeyeceğinden dolayı da çalışmam gerekiyor. Bu konuda hukuki olarak bir hakkım var mı?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işverene verilecek kıdem tazminatı dilekçe örneği

tazminat alabilmek için istifa dilekçesi

kıdem tazminatı istifa dilekçesi örneği

tazminatlı istifa dilekçesi örneği

kıdem tazminatı almanın yolları

kıdem tazminatı almak için dilekçe örneği

istifa verip tazminat alma

kendin istifa edersen tazminat

kidem tazminati almak için istifa dilekçesi

tazminat alma yolları

tazminat almak için dilekçe örneği

işyerinden tazminat almanın yolları

tazminat almak için istifa dilekçesi örneği

kıdem tazminatı alma yollarıwww.tazmınatlı ıstıfa dılekcesı nasıl yazılırsağlık yonunden istifa dilekcesi ornegikıdem tazminatı almak için yazılan dilekçe örneğitazminat almak icin yazilacak dilekcetazminat isteyerek istifa dilekçesikıdem tazminatı alabilmek için istifa dilekçesikıdem tazminatı istifa dilekçesi nasıl yazılırhttp:www.hukuki.netshowthread.php71801-Kidem-tazminati-almak-sartiyla-istifakendin istifa edersen tazminat yeni anayasakidem tazminati yazisi aldiktan sonra izlenmesi gereken yol3600 is birakma dilekcesi
Forum