merhaba,
forum u taradım ama kendi sorunum ile ilgili net bir cevap bulamadım,

sorunum:
1-dedem ve babaannem yıllar önce vefat etti babam dahil toplam 3 mirasçı bulunmakta
2-babamı birkaç ay önce kaybettik, 1.eşi yani öz annemden ben dahil 4 çocuğu ve 2.eşinden (üvey annemden) olan 2 çocuğu toplam 6 çocuğu var ve 2.eşi hayatta

şimdi miras paylaşımında taksimat konusunda bağzı sıkıntılarımız var,amcam çıkarttığı veraset ilamında, dedem ve babaannemden babam a düşen payın mirasçılar arasında taksimatında sebebini tam olarak anlayamadığım bir sebeple tüm arazi,ev ve araçlar ın% 60 üveyanneme geriye kalan %40 ı ise 6 kardeş bizim aramızda paylaşacagımızı belirtiyor
a- bu taksimat doğrumudur? çünkü sağ eş 1/4 alır tüm çocuklar ise 3/4 alır diye biliyorum.
b- doğru değil ise paylaşım oranları ne olmalıdır?
c- dedem ve babaannem den kalan miras haricinde babamın kendi şahsına ait arazi ve evleri mevcut bu mirasında tahsimatı farklımıdır?
d- öz annemin kendi şahsi parasıyla alınan fakat tapusu babamın adına olan arazilerde nasıl bir hak iddia edebilirim?

not1:üvey annem ile babamın ve dedemin herhangi bir sözleşmesi,vasiyet vs.bulunmamaktadır.

yardımcı olursanız sevinirim... teşekkürler...