+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 63 ileti bulundu.
    Nerede
    balıkesir
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

AİHM e dava acılması durumunda ne olur?

Hukuki NET Güncel Haber

TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz konulu yargıtay kararı ara
    TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sevgili arkadaşlar ben bir hukuk fakültesi öğrencisiyim ve askeri ceza kanunu en büyük ilgi alanım oldu.araştırmalarım sonucunda şu sonuca vardım ki zorunlu hizmetin bu kadar fazla olmasındaki en büyük etken tabip sınıfıdır.isteyen personel kanununa bakabilir bir dönem 10 sene olan bu zorunlu görev 15 yıla çıkarılmıştır.kanunda 15 yıla çıkarılmasının sebebi belirtilmese de açıkça tabip sınıfı personelin zorunlu görevden sonra sık istifa etmeleridir.bu durumda sadece tabip sınıfının zorunlu hizmetini 15 yıla çıkaramayacakları için bunun etkisi bütün tsk personeline yansımıştır.ama bu seferde firar yolunun önü açılmıştır.sivil açık cezaevleri sanki askeri cezaevlerine dönmüştür.bir gidip bakınız ki bir sürü firari tabip subayı görürsünüz.gata yılda 250-300 kadar mezun veriyor.ama ilerleyen yıllarda firarlarla bu sayı 100 ün altına düşüyor.2006 dan önceki bütün dönemlerin sayısı 100 ün altına inmiştir.şahsi görüşüm anayasa değişmedikçe ,değişse bile anayasada belirtilen kimse zoraki çalıştırılamaz maddesi düzenlenmedikçe istediğiniz kadar dava açın hiçbir sonuç elde edemeyeceksiniz

Zaten sonuc elde edemiyoruz kendi basimiza, madem hukuk fakültesi öğrencisisin ve bu konularla ilgileniyorsun, senin için de iyi olur böyle bir projeyi başlatmak yayginlaştirmak, hocalarinla konuşmak... bir tez konusu olabilir bu mesela. Senin için de süper bir kariyer başlangici olur bu!

Bahsettigin tabip, mühendis sinifindan insanlar niye istifa ediyor mecburi hizmeti biter bitmez? Cunku TSK'da tabip, mühendis gibi kalifiye siniflarin kariyer yollari kapali. Isimleri bile "Yardimci sinif" diye geçer. Bu insanlar askeri liselerin, üniversitelerin en akilli adamlaridirlar. Once bunlari alip subay + doktor, veya Subay + mühendis gibi süper çifte meslekli insanlar haline getirirler. Daha sonra kariyer yapmalarini engelliyorsun. Beni yanlis anlamayin, olayin sebep-sonuç ilişkisine bakiyorum şu anda sadece herhangi bir yargi ve duygusal durum yok yani. Bir mühendis veya tabip subayin gelebilecegi en yüksek rütbe tuğgeneral'dir. Sen en kafasi calisan, en akilli, en teknik, en degerli, en çok yatirim gerektiren personeline normal bir piyade subayina sagladigin kariyer imkanlarini saglamazsan, o da kusura bakmayin ama, GİDER!!! sonra GATA niye mezun veremiyor diye kara kara düşünürler!!! ama önemli olan bu değil, başta da dediğim gibi böyle bir durumu kapatmak için yapilan mecburi hizmet uygulamasidir.
    Bakiniz araştirdim avrupa'da da pekçok ülkede mecburi hizmet var, hem de çoğunda verilen eğitim süresi X 1,5 yıl olarak uygulaniyor. Benim açıkçası mecburi hizmetten ziyade, istifa etmek isteyen personele hapis cezasi verilmesi kanıma dokunuyor. Yapilan bir masraf vardir sonuçta devletçe, tazminat neyse çıkartılır hesap kesilir ödenir biter insan da hayatina bakar. Ama hapis cezasi ne demek oluyor???
    ben yurtdışında firari subayim. Ülkeme gelemiyorum havaalaninda tutuklanacagim çünkü.
    Bu konu hakkinda kanun değişikliği vs ne yapilacaksa da sonuna kadar desteklemeye hazirim...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Zaten sonuc elde edemiyoruz kendi basimiza, madem hukuk fakültesi öğrencisisin ve bu konularla ilgileniyorsun, senin için de iyi olur böyle bir projeyi başlatmak yayginlaştirmak, hocalarinla konuşmak... bir tez konusu olabilir bu mesela. Senin için de süper bir kariyer başlangici olur bu!

Bahsettigin tabip, mühendis sinifindan insanlar niye istifa ediyor mecburi hizmeti biter bitmez? Cunku TSK'da tabip, mühendis gibi kalifiye siniflarin kariyer yollari kapali. Isimleri bile "Yardimci sinif" diye geçer. Bu insanlar askeri liselerin, üniversitelerin en akilli adamlaridirlar. Once bunlari alip subay + doktor, veya Subay + mühendis gibi süper çifte meslekli insanlar haline getirirler. Daha sonra kariyer yapmalarini engelliyorsun. Beni yanlis anlamayin, olayin sebep-sonuç ilişkisine bakiyorum şu anda sadece herhangi bir yargi ve duygusal durum yok yani. Bir mühendis veya tabip subayin gelebilecegi en yüksek rütbe tuğgeneral'dir. Sen en kafasi calisan, en akilli, en teknik, en degerli, en çok yatirim gerektiren personeline normal bir piyade subayina sagladigin kariyer imkanlarini saglamazsan, o da kusura bakmayin ama, GİDER!!! sonra GATA niye mezun veremiyor diye kara kara düşünürler!!! ama önemli olan bu değil, başta da dediğim gibi böyle bir durumu kapatmak için yapilan mecburi hizmet uygulamasidir.
    Bakiniz araştirdim avrupa'da da pekçok ülkede mecburi hizmet var, hem de çoğunda verilen eğitim süresi X 1,5 yıl olarak uygulaniyor. Benim açıkçası mecburi hizmetten ziyade, istifa etmek isteyen personele hapis cezasi verilmesi kanıma dokunuyor. Yapilan bir masraf vardir sonuçta devletçe, tazminat neyse çıkartılır hesap kesilir ödenir biter insan da hayatina bakar. Ama hapis cezasi ne demek oluyor???
    ben yurtdışında firari subayim. Ülkeme gelemiyorum havaalaninda tutuklanacagim çünkü.
    Bu konu hakkinda kanun değişikliği vs ne yapilacaksa da sonuna kadar desteklemeye hazirim...
    sevgili arkadaşım bunu benden önce deneyen anlatan çok kişi oldu ama belki bana tepki gösterecek insanlar olacak ama kimse silahlı kuvvetlerini bu konuda karşısına almaya cesaret edemez.argo tabirle maçası yemez kimsenin..hele ki şu an da bulunduğumuz ortamda.1982 anayasasının 18.maddesinde kimsenin zorla çalıştırılamayacağı belirtilse de alt maddeleri askeri durumunuzu dışarda bırakmışdır.yani zorla çalıştırılmanıza anayasamız izin veriyor.askeri okula girerken acaba hangi veliye ya da öğrenciye bu konulardan bahsediliyor.hiçbirine.e iş işten geçtikten sonra konulara vakıf olunca anlıyorsunuz.burada bir sürü fikir yürütebilirsiniz ama boşa kürek sallamak olur.ki şu an ki hükümetin yaptığı sivil anayasa da malesef bu 18.maddeye bir yenilik getirmiyor.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevgili arkadaşım bunu benden önce deneyen anlatan çok kişi oldu ama belki bana tepki gösterecek insanlar olacak ama kimse silahlı kuvvetlerini bu konuda karşısına almaya cesaret edemez.argo tabirle maçası yemez kimsenin..hele ki şu an da bulunduğumuz ortamda.1982 anayasasının 18.maddesinde kimsenin zorla çalıştırılamayacağı belirtilse de alt maddeleri askeri durumunuzu dışarda bırakmışdır.yani zorla çalıştırılmanıza anayasamız izin veriyor.askeri okula girerken acaba hangi veliye ya da öğrenciye bu konulardan bahsediliyor.hiçbirine.e iş işten geçtikten sonra konulara vakıf olunca anlıyorsunuz.burada bir sürü fikir yürütebilirsiniz ama boşa kürek sallamak olur.ki şu an ki hükümetin yaptığı sivil anayasa da malesef bu 18.maddeye bir yenilik getirmiyor.
    Arkadasim,
    Ben pozitif yaklasalim taraftariyim, sen israrla negatif yaklasiyorsun. Ben farkindaysan söylüyorum; derdim mecburi hizmetle degil. Isterse 50 yil olsun, ama bu meslegi birakmak isteyen adama hapis yatiramazsin!!! bunu savunalim diyorum. Anayasa degisse nolacak? Al iste hükmün aciklanmasinin geri birakilmasini, önce askeri suçları da kapsadilar, 2 ay sonra iptal ettiler. simdi 2 yildan az ceza alan tecavüzcü katil vs. affediliyor. Ben meslegimi degistirmek istedim diye faydalanamiyorum ayni kanundan. Bu tarzda estisizlikler üzerine yoğunlaşarak birseyler yapabiliriz bence.... Yani ana sorun HAPİS, mecburi hizmet ya da zorla calistirilmak degil!!!!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

işte ben de demek istiyorum ki sizin hapse girmenize en önemli etken 18.madde...bu madde düzenlenecek ki askeri ceza kanunu da düzenlensin.çünkü askeri ceza kanunu anayasa uygun şekilde düzenlenmiştir.olumsuz düşünmüyorum.şu anki 18.madde de tsk ile ilgili olan alt madde kaldırılırsa sizi tsk zorla tutamayacak .istediğiniz zaman istifa hakkınız doğacak.hapis de yatmayacaksınız.ama malesef yeni anayasa kabul edilse bile bu madde de bir değişiklik yok

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

işte ben de demek istiyorum ki sizin hapse girmenize en önemli etken 18.madde...bu madde düzenlenecek ki askeri ceza kanunu da düzenlensin.çünkü askeri ceza kanunu anayasa uygun şekilde düzenlenmiştir.olumsuz düşünmüyorum.şu anki 18.madde de tsk ile ilgili olan alt madde kaldırılırsa sizi tsk zorla tutamayacak .istediğiniz zaman istifa hakkınız doğacak.hapis de yatmayacaksınız.ama malesef yeni anayasa kabul edilse bile bu madde de bir değişiklik yok
    MADDE 18.– Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.

Bu maddenin nesi engel açıklarmısınız?
    Mesleki olarak yapılan subay/astsubaylıkla vatan borcu olarak yapılan askerlik tanımı arasında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bartelmi'nin söylemek istediği anayasa'da bu madde olduğu sürece TSK sizi istediği gibi çalıştırır. Nitekim madde 18 ve diğer pek çok ilgili maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle 15 yillik mecburi hizmetin kaldirilmasi üzerine bir dava açılmış ve olumsuz sonuçlanmıştır. (http://www.msb.gov.tr/ayim/Ayim_kara...02000018000006) . Anayasa'da bu madde oldugu sürece de bizi TSK "özel durumum var, istediğin gibi istifa edemezsin" diyerek mecburi hizmete tabi tutacaktir. Fakat tekrar söylüyorum; mecburi hizmet olsun, hatta olmali da (ölçülü bir şekilde). Fakat istemeyen personele hapis cezasi verilmemelidir. Bunun üzerine yoğunlaşmak gerekir diye düşünüyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ataker57 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    MADDE 18.– Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.

Bu maddenin nesi engel açıklarmısınız?
    Mesleki olarak yapılan subay/astsubaylıkla vatan borcu olarak yapılan askerlik tanımı arasında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum.
    sayın ataker keşke bu maddeyi buraya taşırken bu maddenin alt maddelerini de yazsaydınız.alt maddesinde evet kimse zorla çalıştırılamaz ancak askeri durumlar hariç denmektedir.

Nerede
    zincirlikuyu
    İletiler
    360
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kıtada Muharip sınıflarda Askerlik yapmayanlar bu konu hakkında ne kadar fikir yürütselerde ,konunun özüne varamazlar.Yaşamak lazım.

Nasreddin Hoca Misali

''Bana damdan düşen birini getirin''

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sonyakadan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kıtada Muharip sınıflarda Askerlik yapmayanlar bu konu hakkında ne kadar fikir yürütselerde ,konunun özüne varamazlar.Yaşamak lazım.

Nasreddin Hoca Misali

''Bana damdan düşen birini getirin''
    Bu konuya yaklaşımınız çok yanlış.siz 10 sene çalışsanız bile oldu ki mesleğinizi bırakmaya karar verdiniz.yüzde 99 bir hukukçudan bu konuda yardım alacaksınız.emin olunuz ki kıtada çalışan subay/astsubay dan bu işleri daha iyi biliyor hukukçular

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php71457-TSK-daki-15-yillik-zorunlu-hizmet-suresi-hakkinda-acilacak-bir-dava-hakkinda-gorusleriniz

mecburi hizmetin 15 yila cikmasi onaylanmis

tskdan kendini attirma

askerlikte mecburi hizmet kac yil

tsk da zorunlu hizmet ne zaman 15 yila

tsk da zorunlu hizmet 15 yila

tsk 15 yil

tegmen mecburi hizmet suresi

astsubaylar kac sene gorev yaparsa askerlik yapmaz

orduda mecburi hizmet suresi

tsk mecburi hizmet kanunu

mecburi hizmet 15 yila cikacak mi

mecburi hizmet 15 sene oldu