+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Konut kredisi kullanmak isteyenlerin, sözleşme imzalarken, deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmak zorunda olmadığı bildirildi.

  Alınan bilgiye göre, Bursa'da konut kredisi kullanan Tüner Şahin, yasal zorunluluk olmamasına rağmen isteği dışında hayat sigortası yapıldığı iddiasıyla tahsil edilen bedelin iadesi için Yıldırım Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine başvurdu. Heyet, tahsil edilen paranın iadesine karar verdi.

  Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, düzenlediği basın toplantısında, bankadan konut kredisi alan Tüner Şahin'in, kredi taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödediği halde yasal zorunluluk olmamasına rağmen kendisinden ''Hayat sigortası'' adı altında sigorta parası talep edildiğini belirtti.

  SÖZLEŞME KURALLARINA AYKIRI SİGORTA BELGESİ

  Şahin'in, kredi alımı sırasında böyle bir sigortadan bahsedilmediği, isteği ve bilgisi dışında kendisinden talep ve tahsil edilen toplam 702 liranın iadesi talebiyle Yıldırım Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine başvurduğunu anlatan Karagöz, şöyle konuştu:

  ''Müracaat hakem heyeti tarafından incelenmiş, yapılan değerlendirme neticesinde 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun genel hükümleri ile aynı kanunun 10/d maddesine muhalefet ettiği ve sözleşme kurallarına aykırı sigorta belgesi düzenlediği tespit edilmiş, aynı gerekçeyle bankanın tüketiciden 2007 ve 2008 yıllarında hayat sigortası adı altında tahsil ettiği toplam 702 liranın tüketiciye iade edilmesine karar verilmiştir. Banka, kararın tebliğinden sonraki 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz etmediği için de tüketici, parasını geri almıştır.''

  HAYAT SİGORTASI, YASAL ZORUNLULUK GİBİ SUNULUYOR

  Karagöz, bankaların, konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilere, hayat sigortasını, yaptırmaları yasal bir zorunlulukmuş gibi sunduklarını ileri sürerek, şunları kaydetti:

  ''Oysa ki zorunlu deprem sigortası dışındaki diğer sigortaları yaptırmak zorunlu değildir. Bu mağduriyeti önlemek için bankaların, formun ön yüzünde yer alacak şekilde en az 16 punto ve koyu siyah harflerle, hayat sigortasının konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibareyi yazmaları gerekmektedir.''

  ''Yıldırım Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetinin bu kararı, Türkiye'de bir ilk'' diyen Karagöz, bu durumdaki tüketicilere, bağlı bulundukları kaymakamlıklardaki ilçe hakem heyetine başvurup, sigorta için haksız yere ödedikleri paraları geri alabileceklerini vurguladı.

  Tüketici Tüner Şahin ise parasını faiziyle geri aldığını belirterek, bu durumdaki tüketicilere haklarını arama çağrısında bulundu.

  Kaynak: Patronlar Dünyası  Hukuki NET Güncel Haber

  Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil konulu yargıtay kararı ara
  Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Hayat sigortası şartı mahkemeden döndü

  İstanbul Bahçelievler'de Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, konut kredisi aldığı banka tarafından yüksek primle hayat sigortası yaptırılmasını şikâyet eden Edip Gülüm'ün lehinde karar verdi.

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, kararın tüketiciler açısından emsal olduğunu ve aynı durumdan şikâyetçi olanların haklarını arayabileceklerini söyledi. Kredi alırken hayat sigortası şartının hiçbir haklılığının olmadığını vurgulayan uzmanlar, tüketicilerin bankalar tarafından yeterince bilgilendirilmediklerine dikkat çekti. Karara sevinen Edip Gülüm, "Bankanın benden istediği prim çok yüksek olduğu için itiraz ettim, şimdi çok daha ucuza başka bir sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırabilirim." dedi.

  Emekli bankacı Edip Gülüm, geçen yıl özel bir bankadan konut kredisi aldı. 64 bin TL'lik kredi sözleşmesine imza atarken banka tarafından hayat sigortası poliçesi yapmasının zorunlu olduğu söylendi. Bankadan hem konut kredisi hem de hayat sigortası alan Edip Gülüm, sigorta poliçesi gereği ilk yıl 489 TL yatırdı. İkinci yıl hayat sigortası primi için banka 532 TL isteyince rakamı çok yüksek buldu.

  Başka bankaların hayat sigortası ücretlerini inceleyen emekli bankacı, daha ucuza hayat sigortası yaptırabileceğini gördü. Bankasıyla bu durumu görüşüp hayat sigortasını başka bir bankadan yaptırmak istediğini iletti, fakat banka bu teklifi reddetti. Daha sonra konut kredisi sözleşmesini dikkatlice inceleyen Gülüm, "Hayat sigortası yaptırılması mecburi değildir." ibaresini fark etti. Bu açıklamaya dayanarak hayat sigortasının iptali için bankaya başvuran Gülüm'e bankadan olumlu ya da olumsuz hiçbir cevap gelmedi.

  Sigorta iptal başvurusunun kabul edildiğini düşünen Gülüm, bankaya günü gelmeden konut kredisi taksiti için 578 TL yatırdı. Fakat banka yatırılan bu meblağdan 532 TL'yi sahibinin haberi olmadan hayat sigortası prim borcu olarak aldı. Banka hesabını incelediğinde durumun farkına varan Gülüm, olayı Bahçelievler Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na taşıdı. Konuyu inceleyen heyet, hayat sigortasının kredi sözleşmesi kapsamında değerlendirilemeyeceği gerekçesiyle tüketicinin şikayetini haklı buldu.

  Hayat sigortası poliçesinin iptaline karar veren hakem heyeti, Gülüm'ün rızası olmadan bankanın poliçe bedeli olarak aldığı 532 TL'yi de Gülüm'e iade ettirdi. Kararda ayrıca, hayat sigortası yapılması gerekli olsa bile tüketicinin banka şubesinin bulduğu sigorta şirketine ve çok yüksek primler karşılığında sigorta yaptırmasının beklenemeyeceği belirtildi. 15 gün içerisinde hakem heyeti kararını Tüketici Mahkemesi'ne taşıyıp itiraz etme hakkı bulunan banka, bu süre zarfında itirazda bulunmadı.

  Kararı değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bahçelievler Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin, tüketiciler için emsal bir karar aldığını söyledi. Daha önce bu konuda çok şikâyet aldıklarını belirten Kaya, "Kredi almak istediğinde aynı uygulamadan şikâyetçi olan diğer vatandaşlar da haklarını tüketici sorunları hakem heyetlerinde arayabilir. Bankalar kredi vermek için sigortayı şart koşamazlar." dedi.

  TIMETURK - 04.11.2009

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4.403
  Blog yazıları
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Konut Kredisi Alırken

  Kredi kullanımı esnasında en çok tartışılan konulardan bir tanesi de kullandırım karşılığı yapılmak zorunda olduğu söylenen hayat sigortası. Bankalar tabi ki bunun için ekstra bir ücret talep ediyorlar. Biz de sitemizde ürünleri listelerken bununla ilgili bir not düşüyoruz ancak poliçeler kişilerin yaş ve sağlık durumuna göre değiştikleri için kesin bir ücret belirtmemiz mümkün olamıyor.

  Peki, hayat sigortası gerçekten zorunlu mu?

  Ticaretin doğası gereği bankalar tüketicilere kredi verirken öncelikli olarak paralarını geri alabilmeyi hedeflemektedirler. Bu nedenle kredi verdikleri şahsın vefatı halinde dahi zarara uğramamak adına hayat sigortasını şart koşmaktadırlar. Üstelik kendinize ait bir hayat sigortası olsa dahi yine de bankadan yaptırmak zorunda olduğunuza dair söylemler olabilmektedir. Ancak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. Maddesinde “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” ifadesi yer almaktadır. Ayrıca aynı kanunun 10. Maddesinde yer alan Konut Finansmanı sözleşmeleri ile ilgili ifadelerde de hayat sigortası zorunluluğuna dair herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Yani yapılan hayat sigortasının hukuki bir dayanağı olmadığı gibi kredinin satışı, hayat sigortası yaptırmaya bağlı kılınması yasaya aykırıdır.

  Üstelik özellikle konut sigortalarında satın alınan evi ipotek altına alarak banka kendine bir güvence sağlamaktadır. Yani hayat sigortası ikinci bir güvence olmaktadır.

  Bir diğer tartışmalı konu da yapılan hayat sigortasının kapsamı. Yapılan hayat sigortasının, kredi kullanan kişinin vefatı durumunda kalan kredi borcunu ödemesi gerekir. Ancak bazı durumlarda poliçedeki açıklar nedeniyle bu durum gerçekleşmemekte, ödenen primlere rağmen kredi borcu kredi kullanan kişilerin hukuki varislerine kalabilmekte ve aileler zor durumlara düşebilmektedirler. Bu durumu engellemek için yaptırılan poliçeyi talep edip, iyice incelemeniz büyük bir önem arz ediyor.

  Her şeye rağmen belirtmeliyiz ki, doğru kapsamıyla yapılan bir sigorta poliçesi sizi ve hukuki varislerinizi istenmeyen durumlara karşı koruyabilmekte ve fayda sağlayabilmektedir. Ancak zorunlu değil isteğe bağlı olmalıdır.

  Yazan: Bilen Kur

  http://www.hurriyetkiyasla.com/Tavsi...XXXgLvn15l5Js=

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.333
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Ülke genelinde tüketici derneklerinin artmasıyla insanlar tüketici hakları konusunda bilinçlenmeye başladırlar ancak hala yetersiz. Bu bağlamda bireysel bir uğraşı sonucu başarı elde eden sayın Tüner Şahin'i kutlarım. Bankalara da bu tür yasaya aykırı ve hakkaniyetsiz uygulamaları durdurmalarını öreririm.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2007
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Mehtap Hanım,

  Aşağıdaki linkte açtığım konu ile ilgili görüş ce yorumlarınızı alabilir miyim?

  https://www.hukuki.net/showthread.php...inin-Yenilgisi

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2010
  Nerede
  ALANYA
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Cuma günü ING banktan kredimi alacaktım çok iyi oldu bu bilgiyi edindiğim.

  Teşekkür ediyorum.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Oct 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  86
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Gerçekten çok faydalı bir forum olmuş, ellerinize sağlık.

  Bana da zorla hayat sigortası yapmaya çalıştılar, çok direndim. En sonunda yapmaktan vazgeçtiler.
  Ancak, DASK ve Konut sigortası yapıldı.

  Mart itibarıyla kredide 1 yıl doldu. Yeniden sigortaları yaptırmak zorunda olduğum söylendi.(Mecburen DASK ve Konut yaptırdım.)
  Konut sigortası yaptırmak da mecburi değil midir? Bana zorunlu olduğum söylendi. Şu an sigorta başlayalı 1 ay oldu. Eğer mecburi değilse poliçeyi iptal ettirip paramı geri alabilir miyim?
  Hatta kredi çektiğim bankanın sigorta şirketi, kendilerine sigorta yaptırmamış olmama rağmen 2 aydır kk'ımdan para tahsil ediyorlar. Her seferinde iadesini talep ediyorum. Eğer farketmesem, parayı benden alacaklar. Hayret birşey!

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Oct 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  86
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  İlave olarak; ihtiyaç kredisi alırken de hayat sigortası tahsil ediyorlar.
  Bu zorunluluk mudur?
  Paramızı geri almak amacıyla başvurabilmek için ne kadar süre hakkımız vardır?

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jun 2011
  Nerede
  MARDİN
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  merhaba. hayat sigortasının zorunlu olmadığına dair kararın esas no alabilir miyim.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  459
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Konut Kredisi alırken "Hayat Sigortası' şart değil

  Karara gerek yok sanirim. Cunku bankalarin aldigi konut kredisi sozlesmelerinde bu durum yazar ve musteriden imza alirken bu kismi musterinin gormemesi icin bankaci elinden geleni yapar.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. [Konut kredileri] Konut kredisi ile yapılan hayat sigortası ve konut sigortası içeriği hk.
  Merhabalar, babam 2010 yılında halk'tan 120 ay vadeli konut kredisi çekti. Paket olarakta konut sigorta+hayat sigprta+dask zorunlu yaptılar....
  Yazan: emred07 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 13-02-2018, 12:57:53
 2. Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Zorunlu mu?
  2006 yılı mayıs ayında x bankasından 40.000 ytl konut tamamlama kredisini 5 katlı apartmanımı ipotek ederek 10 yıl vadeli çektim. Krediyi çekerken...
  Yazan: navigator17 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 10
  Son İleti: 08-06-2013, 12:51:37
 3. Konut Kredisi ve Hayat Sigortası sorunu !
  Merhabalar ; Siteyi biraz araştırdım benim şuanki yaşadığım sorunların aynısını başka arkadaşlar da yaşamış. Neyse konuma geliyim ; Babam...
  Yazan: iceberg987 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 23-01-2013, 18:11:38
 4. Hayat Sigortası Konut Kredisi
  Merhabalar Bundan yaklaşık 5 yıl önce yeni aldığımız konut için x bankasından 150.000 tl kredi kullandık.Banka bize bu borca karşılık krediyi 10...
  Yazan: yaseminbcpr Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 13-04-2011, 12:32:26
 5. Konut kredisi hayat sigortası?
  x özel bankasından 5 sene evvel annemin kullandığı konut kredisi annemin > vefatıyla varisleri olan tarafımıza defaten kapatmamızı beyan >...
  Yazan: cidemm Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 11-04-2011, 22:46:50

Bu sayfada bulunan kavramlar:

konut kredilerinde hayat sigortası mecburimi

http:www.hukuki.netshowthread.php71429-Konut-Kredisi-alirken-quot-Hayat-Sigortasi-sart-degil

konut kredisinde hay

konut sigortası nasıl iptal edlir

konut kredisinde hayat sigortasını geri alma

konut sigortası geri alma

dask fiyatlari forum 2014

http:www.hukuki.netshowthread.php71429-Konut-Kredisi-alirken-quot-Hayat-Sigortasi-sart-degilpage2

konut kredisi sigorta iptali

konut kredisi çekerken hayat sigortasi sonradan iptal edilebilir mi

KONUT KREDİLERİNDE KONU ZORUNLU OLMAYAN POLİÇELERİN GERİ ALMA 2015

konut sigortası nasıl iptal edilir

dask iptal edilip parası geri alınırmı

konut kredisi cekerken hayat sigortasi yaptilar gecerliligi ne zamana

kredide kullandirilan hayat sigortasi iptal edilirmi

konut kredisinde hayat sigortası iptali

bankadan kredi cekip dask iptal

hayat sigortasini kredi cektigim bankadan yaptirmak zorunda miyimkonut kredisinde hayat sigortası iptalhayat sigortası bitince geri alabilirmiyimkonut kredisi almak için kredi kartı kullanmk sartmıkredi çeken herkes hayat sigortası yaptırmak zorundamıdırkonut kredisinde hayat sigortasi bir sefer mi yaptiriyoruzhayat sigortasını başka yerden yaptırsak ne olurev kredesi için hayat sigortası yaptılar yenilemek zorundamıyım
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.