Öncelikle böyle vermiş olduğunuz her türlü yorum için teşekkür ederim.Ben 2 yıldan beri özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Bu firma ismi altında bir fabrikada görev yapmaktayım.Fabrika 5 dönüm yer üzerine kurulu.Bundan 6 ay önce fabrikanın bir köşesinden telleri kesmek suretiyle hırsız girdi.Bize bilgisi verilmeyen,zimmetimizde olmayan,toprağın üstüne bırakılmış 400 mt den 3 adet kablo çalındı.Fabrikayı çevreleyen 70 tane kamera olmasına rağmen hırsızın girdiği bölümde kamera yoktu.Fabrikanın üst biriminden gelen müfettişlerin yapmış olduğu soruşturma neticesinde zararın 50.000 TL olduğu söylendi,bu paranın bir kısmının bizim bağlı bulunduğumuz güvenlik şirketinin karşılayacağı,diğer kısmının ise fabrikanın karşılayacağı belirtildi.Şirketimiz suçun bizde olduğunu ve paranın bir kısmının bizden tahsil edeceklerini (4 ay * 285 TL) adımıza düzenledikleri senetlerden anladık.Senetlerin yanında hatanın bizde olduğunu belirten,senetleri imzalayarak suçu kabul edeceğimizi,ileride hiçbir yasal yoldan onları mahkemeye vermeyeceğimizi,hiçbir yasal yola başvurmayacağımızı yazdıkları ve altına güvenlik şirketimiz müdür yardımcısının adı soyadı ve imzasının olduğu bir dilekçeyi de imzalamamızı söylediler.Biz böyle bir senede imza atmayacağımızı söyledik.
1-Bize böyle bir senet imzalatmaya hakları var mı?
2-Bize böyle bir senet ve dilekçe getirdikleri için herhangi bir şikayet-tek taraflı fesih yada tazminat davası açabilirmiyiz.(dilekçenin fotokopisi elimizde mevcut)

Güvenlik şirketim maaşımın asgari ücretini bankaya yatırıyor,geri kalan kısmını elden ödeme yapıyor.Sözleşmemde maaşım asgari ücret gözüküyor.Ama 2 yıldan beri bayram-dini günler mesailerimi vermiyorlar,hafta sonu mesaisi yaparsam onu bankaya değil de yine elden veriyorlar,sigortaya yine asgari ücret üzerinden prim yatırıyorlar.Bize de isimlerimizin bir kağıtta olduğu yere imza attırıyorlar elden alınmıştır diye.(imza attığımız kağıdın fotokopisi mevcuttur).Yani hem devletten vergi kaçırıyorlar,hem mesai ücretimi vermiyorlar.

İmzalamış olduğum sözleşmemde isçinin uyması gereken ve iş verenin uyması gereken kurallar var.İş verenin uyması gereken kurallarda ‘’İş veren işçinin maaşını bir sonraki ayın ilk haftasında ödemekle yükümlüdür’’maddesi var.(Bu sözleşme iş verenin kendi hazırladığı ve bana işe başlarken imzalattırdığı işe giriş sözleşmemdir).Ama benim maaşım bir sonraki ayın en erken 15 inde yatıyor.Yani bir sonraki ayın 3. haftasının başlangıcında.Yani 1.hafta yatması gereken maaş 3. hafta yatıyor.Bu kuralların bitiminde ise işçi veya iş veren yazılı olan maddelerden birine uymadığı taktirde tek taraflı fesih olur deniliyor.Ben bunlardan dolayı şirketimi işçi mahkemesine versem bütün haklarımı alıp tek taraflı fesih olabilir mi ?

1.Maddede yazmış olduğum hırsızlık ve senet imzalatılma olayından sonra iş büyüdü ve geri senetleri falan geri almak zorunda kaldılar ve bizlerden parayı tahsil etmeyeceklerini söylediler.Ama bu ay bizlerden elden verilen paralardan hırsızlıktan dolayı 4 ay boyunda 75 er lira kesileceğini ve bu ay 1. 75 lirayı kestiklerini,kestikleri 75 lirayı da yakacak yardımı adı altında kağıda döktüklerini gördüm ve ben elden alacağımız parayı almayarak imza falan atmadım.Şirketimden ne için kesildiğini,kaç para kesildiğini gösteren bir belge istedim.Ayrıca bütün maaşımızı-kesintilerimizi gösteren sadece benim adıma olan bordro istedim.

Bütün bu yaşananlardan sonra ben bunları ileri sürerek şirketimi mahkemeye verip maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim? Bütün haklarımı isteyip tek taraflı fesih yapabilirmiyim.

Teşekkürler…