+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Hangi çay, neye iyi geliyor?

Hangi çay, neye iyi geliyor? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Piyasada bir çok bitkisel çay var. Peki bunların neye faydası olduğu hakkında bilginiz var mı?

  SİYAH ÇAY
  Kahvaltının baştacı siyah çay ile başlayalım. Fazlası zarar ama kıvamında tüketilmesi yarar. Fakat önce bir uyarıda bulunalım, kahvaltıda çayı yumurta ve pekmez gibi demir yönünden zengin besinlerle beraber tüketmeyin. Çünkü siyah çay, demir bağlama özelliğine sahip olduğundan, özellikle de aşırı ve koyu içilirse kansızlığa yol açabilir.

  Siyah çayın yararlarına gelince;
  -Çayın, vücuttaki zararlı maddeleri yok eder.
  -İshali durdurur.
  -Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.
  -Çaydaki teobromin ve teofilin maddeleri de idrar sökücü özelliğe sahiptir.
  -Çay banyoları, sıcak çay emdirilmiş temiz tülbent veya pamukla yapılan kompres ve pansumanlar, göz ve ciltteki bazı rahatsızlıkları giderir, dış derideki hemoroid memelerini küçülttüğü ve ağrıları dindirir.

  YEŞİL ÇAY
  -Kalp damar hastalıklarını azaltıyor.
  -Kolesterol ve yağ değerlerini iyileştirerek, tansiyon ve kan şekerini ayarlıyor.
  -Damar sertliğinden koruyor.
  -Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor.
  -Diş çürümesini ve kemik erimesini engelliyor.
  -Alerjiyi gidererek bakteri ve grip virüsü ile savaşıyor.
  -Migreni geçiriyor.
  -İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.
  -Yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırıyor.

  NANE ÇAYI
  -Mide ve bağırsak gazlarını gideriyor.
  -Sindirim sistemi rahatsızlıkları, ishal, bulantı ve kusmaya iyi geliyor.
  -Karaciğer yetersizliğini gideriyor.
  -Kalp ritim bozukları, bağırsak spazmı, astım, grip, bronşit, baş dönmesi, dil tutukluğu, felç, çarpıntı, başağrısı, ateş ve soğuk algınlığına iyi geliyor.
  -Enerji vererek hafızayı kuvvetlendiriyor. Ancak mide ülseri ve gastriti olanların fazla kullanmaması tavsiye ediliyor.

  KUŞBURNU ÇAYI
  -Doğal C vitamini içeriyor.
  -Enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı direnç veriyor.
  -Hemoroid, gribal enfeksiyonlar için yararlı.
  -Kolesterol ve yorgunluk derdine çare oluyor.
  -Varis, romatizma ve dolaşım bozukluklarına iyi geliyor.
  -Özellikle ilkbaharda kullanılması öneriliyor.
  -Kolesterol ve yorgunluk derdine çare oluyor.
  -Varis, romatizma ve dolaşım bozukluklarına iyi geliyor.
  -Özellikle ilkbaharda kullanılması öneriliyor.

  PAPATYA ÇAYI
  -Diş ağrısı, hazımsızlık, gaz, mide spazmı ve krampları ile sinir sistemi problemlerine bağlı huzursuzluk ve uykusuzluğa iyi geliyor.
  -İştah açıyor.
  -Özellikle çocuklarda, sinire ve gerginliğe bağlı mide problemlerinde rahatlıkla kullanılıyor.
  MELİSA ÇAYI
  -Tansiyonu düşürüyor ve idrar söktürüyor.
  -Yatıştırıcı özelliğinden dolayı spazmı önleyerek, sindirime de yardımcı oluyor.
  IHLAMUR ÇAYI
  -Ateşli soğuk algınlıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Öksürük ve bronşite iyi geliyor.
  -Gevşetici, sakinleştirici ve terletici özellikleri bulunuyor. Kış aylarında sıkça kullanılması tavsiye ediliyor.
  (Haberturk/03.04.2010)  Hukuki NET Güncel Haber

  Hangi çay, neye iyi geliyor? konulu yargıtay kararı ara
  Hangi çay, neye iyi geliyor? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Çay faydalı mı, zararlı mı?

  Çayın kalp krizi riskini azalttığını iddia eden araştırmacılar çaydaki kafein maddesinden endişe edilmemesi gerektiğini savundu.
  Bir bardak çayın faydaları ve zararları üzerine açıklamalarda bulunan uzmanlar, çay tiryakileri için 5 duyu organına hitap ettiğini belirtirken, çayın rengiyle göze, kokusuyla burna, şekerini karıştırırken kulağa, sıcaklığıyla tene, tadıyla ise dile iyi geldiğini ileri sürüyor. Uzmanlar fazla çay içmenin ise zararları olduğunu savunuyorlar.

  FAYDALARI
  Çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, çayın faydaları şöyle sıralanıyor:
  "Saçı şampuanla yıkadıktan sonra, son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır. Boğaz ağrılarında posaları süzülüp soğuyan dem boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılır. Cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, balsam vazifesi görür. Çayı, derinizdeki yaraların temizlenmesi ve antibiyotik etkisi göstermesi için pamukla tatbik ederek kullanabilirsiniz. Eliniz balık ya da soğan kokuyorsa, elinizi demli çayla yıkayın. Gözünüz çapak yapıyorsa, kaynamış çayı bir tasa koyup buharı gözünüze gelecek biçimde başınızın üstüne koyun. Yemek yerken dilinizi ısırdıysanız yine ilacı demlikteki çaydır. Ağzınızı günde üç defa çalkalayın, diliniz 9 yerine 3 günde iyileşecektir. Buzdolabınız koku yapıyorsa demlikte kalmış çay posalarını kurutup bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır."

  FAZLASI...
  Uzmanlar, çay haddinden fazla içilecek olursa, "Çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep verir'' diyerek, ''Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikayet edenler, böbreklerinde kum veya taş olanlar, yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler" uyarısında bulunuyor. Ülkemizde oldukça fazla tüketilen siyah çay, faydaları ve zararları ile yine gündemde. Son günlerde açıklanan araştırma sonuçlarına göre, günde iki bardak çay tüketmek, kalp krizi ile ölüm riskini oldukça azaltıyor. Araştırmacılar, bu şaşırtıcı sonuç karşısında çayın daha iyi incelenmesi gerektiğini söyleyerek siyah ve yeşil çayda kalbi koruma özelliğine sahip maddeler bulunabileceğini tahmin ettiklerini söylediler. Dr. Kenneth Mukamal, sonuçların beklediğinden çok daha şaşırtıcı olduğunu ve çay bitkisinin kalp sağlığı üzerindeki gerçek etkisinin, araştırma sonucundan daha az olması durumunda bile, kalp krizinden kurtulmak için hatırı sayılır bir fayda oluşturabileceğini savundu. Çalışmada çay içenler ile çay içmeyenler arasında, kalp krizi sonrası ölüm oranları da araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre, çay tüketimi fazla olanlarda (Günde 2 veya daha fazla bardak), çay tüketmeyenlere oranla yüzde 44 daha az kalp krizi nedenli ölüm görülüyor. Bir haftada 14 bardaktan daha az çay tüketenler ise, hiç tüketmeyenlere oranla yüzde 28 daha az kalp krizi sonucunda ölümle karşılaşıyorlar. Bu geniş kapsamlı araştırmada, araştırmacılar kalp krizinden sonra hayatta kalan bin 900 kişinin, kalp rahatsızlıklarından önceki çay tüketimlerini not alıp bu kişileri 4 yıl boyunca izlemeye devam edecekler. Araştırmaya katılmış olan doktorlar; denek olarak alınan kişilerin yeni bir kalp krizine ya da kalp rahatsızlıklarına daha yatkın olan, yüksek risk grubundaki insanlardan seçildiğini belirtiyorlar.
  Araştırmacılar 'Flavonoidler'in (Bitkilerden elde edilen, besinlerde doğal olarak bulunan antidoksidanlar) kan damarlarını genişleterek kanın vücuttaki dolaşımını daha kolay sağladığını ve böylece kalbi doğal yoldan korumanın mümkün olabildiğini söylüyorlar. Ayrıca 'Flavonoidler'in, LDL kolesterolünün daha kötü bir kolesterol haline dönüşmesini önleyebileceğine dair kanıtlar da bulduklarını belirtiyorlar.
  Doktorlar araştırmaların henüz bitmediğine dikkati çekerek, fazla çay tüketimini henüz tavsiye etmemekle birlikte, kalp krizi geçirmiş olan ve çaydaki kafeinden endişe edenlerin bu konuda korkmasına gerek olmadığını iddia ediyorlar. Araştırma yapılırken hastalara ne tür çay (Kafeinli, kafeinsiz) tükettikleri ile ilgili soru sorulmadı.
  Araştırmacılar tüketilen çayın kafeinli ya da kafeinsiz oluşunun, ortaya çıkan bu olumlu sonucu değiştireceğini düşünmüyorlar. Uzmanlar bütün bitki çaylarının farklı özellikler taşıdığını ve bu önemli etkiyi hepsinin oluşturamayacağını savunuyor. Yeşil ve siyah çaydaki kimyasal bileşimin de birbirinden farklı olduğu ve bu nedenle farklı faydalar sağlayabileceği ileri sürülüyor.
  (Haberturk/14.04.2010)

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Sudan daha sağlıklı çıktı

  Yapılan araştırmalara göre çayın bazı kanser türlerine iyi geldiğini ortaya çıktı

  İngiltere’de yapılan bir araştırma çayın susuzluğu gidermenin yanı sıra bazı kanser türleri ile kalp hastalıklarına da iyi geldiğini ortaya çıkardı.
  Ayrıca çayda bulunan ‘florid’ maddesinin dişlerin sağlıklı olmasını sağladığı belirlendi. Uzmanlar günde en az 4 bardak çay içmeyi önerdi.
  (Bugün/11.05.2010)

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  Mersin
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  teşekkür ederim faydalı bilgiler.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Biraz çay herşeye iyi gelir!

  Herkes tarafından tüketilen bir içecek haline gelen çay, içiminin haricinde farklı alanlarda da kullanılıyor. İşte çayın içinde bulunduğu birkaç öneri.
  İyi bir çay demlemek için, iyi su kullanmalısınız. Kireçli, klorlu su ile iyi çay yapılamaz. Çayın suyu mutlaka yumuşak, kireçten uzak, tatlı bir su olmalıdır.
  Çayınızı mutlaka porselen demlikte yapmalısınız. Çayınızı demlik içine koyduktan sonra ılık su ile bir kere yıkamalısınız. Çay demlendikten sonra bir çay bardağını tamamıyla deminden doldurup tekrar demliğin içine boşaltın. Farkı göreceksiniz.

  Saçına kına yakan kadınlar, hazırladıkları kına harcına bir miktar çay ilave ederek daha kalıcı ve güzel bir ton elde edebilirler.
  Çayın kirpik diplerinde oluşan çapaklara iyi geldiği herkesçe bilinir. Gözleriniz çapaklanıyorsa, sabahları pamuğu ılık çayla ıslatarak gözlerinizi silebilirsiniz. Çay ayrıca göz çevresindeki şişkinliği de giderir.
  Çay hazımsızlığa iyi gelir. Ağır bir yemek sonrasında içeceğiniz iyi demlenmiş bir bardak çay hazımsızlığınıza iyi gelecektir.

  Faydası olduğu gibi zararı da bulunan çayın, fazla tüketildiğinde vücutta demir eksikliği, ayrıca çarpıntı, sinir bozukluğu, mide bulantısı, baş dönmesi ve uykusuzluğa sebebiyet verdiği de görülmektedir.

  Çay lekesini çıkarmak için, beyaz kumaşları limon suyuyla silin. Renkli kumaşlardaki taze lekeyi yumurta sarısını suyla karıştırarak ovalayın. Eski lekeyi ise gliserinli suyla silebilirsiniz. Halı üzerindeki çay lekesini ise eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımı ile çıkarabilirsiniz.
  Çay midenize dokunuyorsa, İngiliz usulü sütlü çayı tercih edebilirsiniz. İyi demlenmiş yarım bardak çaya, yarım bardak süt ilave ederek farklı bir tat yakalayabilirsiniz.

  Çaylı kek hiç denediniz mi? Klasik ya da kakaolu kek tarifinize bir su bardağı soğutulmuş demli çay ilave ederek enfes bir kek yapabilirsiniz.
  (Milliyet/05.06.2010)

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Çaylarda zehir yokmuş

  Rize Ticaret Borsası ve Rize Üniversitesi işbirliğiyle yapılan bilimsel araştırmada kuru çayda aflatoksin olmadığını belirledi

  Rize Ticaret Borsası ve Rize Üniversitesince yapılan bilimsel araştırma sonucunda kuru çayda aflatoksin olmadığının belirlendiği bildirildi.
  Rize Ticaret Borsasından yapılan yazılı açıklamada, Rize Üniversitesi ile işbirliği içinde Çay Araştırma Enstitüsünün desteğiyle siyah kuru çayın aflatoksin üretip üretmediği ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdikleri belirtildi.
  Araştırma ekibinin başında Rize Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu'nun bulunduğu kaydedilen açıklamaya şöyle devam edildi:
  ''Siyah çayda küf mantarlarının izolasyonu ve bunların içinde aflatoksin üreten türlerin olup olmadığı bilimsel bir çalışma ile araştırılmış, araştırmamızda, Türk çayında fırın çıkışlarında herhangi bir küf ya da bakteriye rastlanmadığı, daha sonra depolama ve paketleme sırasında havadan rutubete bağlı olarak oluşan küfün ise insan sağlığına zararlı olabilecek aflatoksin üretmediği belirlenmiştir. Araştırmada, yüzde 70'e kadar rutubet içeren çaylarda dahi sağlığa zararlı aflatoksin oluşmadığı tespit edilmiştir.''
  Araştırmada 122 örneğin incelediği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
  ''Bu örneklerin hiç birinde aflatoksine rastlanmamıştır. Dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında gelen siyah çayın, fırınlandığından dolayı, diğer kuru gıdalara göre daha az küf içerdiği ve bu küflerin, depolama ve paketleme aşamalarında atmosferden karışan ve hastalık yapmayan türler olduğu tespit edilmiştir.''
  Türk çayı için daha önce böyle bir çalışma yapılmadığı belirtilen açıklamada, Türkiye'de üretilen siyah çayların küf oluşumu ve buna bağlı aflatoksin varlığı hakkında bilimsel bir veri bulunmadığı, bu çalışmada bu eksikliğin giderilmesinin amaçlandığı kaydedildi.
  Açıklamada, yeşil çayda ve siyah çayda daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerektiği kaydedildi.

  AFLATOKSİN NEDİR
  Gıdalarda, tahıllarda, yemlerde ve her türlü kuru yiyeceklerde rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak, mantar türleri hızla üreyerek mikotoksin (küf zehiri) denilen zararlı bir toksin (zehir) üretirler. Bunların en önemlisi aflatoksindir. Aflatoksinler, kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir. En etkili olanı hem kanser hem de gen yapısını değiştirebilen aflatoksin B1'dir.
  (Habertürk/29.06.2010)

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Bir fincan çay koruyor

  Yaşlıların kabusu bu hastalığa yakalanmamak için günde bir fincan çay ya da kahve, ceviz, bol güneş ışığı ve egzersiz yeterli.

  Hawai'de düzenlenen Uluslararası Alzheimer Konferansı'nda katılan uzmanlar, alzheimer hastalığından korunmak için dört kombinasyon ortaya sundu.

  Uzmanlar hastalığa yakalanma riskine karşı öncelikle çay ya da kahve içmenin önemine dikkat çekti. Araştırmalara göre, hangisi tercih edilirse edilsin, her iki içecek de hafıza kayıplarını yüzde 40 azaltıyor.

  California Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre, düzenli çay içen 65 yaş üstü insanlarda, içmeyenlerden yüzde 37 daha az unutkanlık ve hafıza bulanıklığı görülüyor. Yine aynı şekilde, haftada en az 5 fincan kahve içenlerde hafıza kayıpları hiç içmeyenlere göre yüzde 20 daha az görülüyor.

  Ceviz hatırlama yeteneğini geliştiriyor

  Ceviz yemek de hafızanın en temel silahlarından. New York'ta yapılan bir araştırmaya göre düzenli ceviz yemek öğrenmeyi ve hatırlama yeteneğini geliştiren bir yöntem.

  Ve son olarak egzersiz ve gün ışığı. Yaş ortalaması 76 olan ve düzenli egzersiz yapan 1200 kişinin incelendiği araştırmaya göre, düzenli fiziksel aktivite içinde bulunan bu insanlarda daha az hafıza kayıpları yaşanıyor.

  Güneş altında vakit geçirmek de bu hastalığa yakalanma riskini azaltan faktörlerden. Uzmanlar, güneş ışığı almanın D vitamini açısından önemli olduğunu belirtiyor ve D vitamini içeren balık ve yumurtanın da öğünlerden eksik edilmemesini vurguluyor.
  (Hürriyet/12.07.2010)

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Sıcak çay ömrü uzatıyor!

  Özellikle de yemeklerden sonra için

  Dr. Mehmet Yavuz çay gibi sıcak tüketilen bazı besinlerin ömrü uzattığını ifade etti.
  Yavuz, "Yemeklerden sonra sıcak çay ya da su içmek kişileri, kalp krizi ya da beyin damar hastalıklarından korumaktadır" dedi.
  Dr. Yavuz çay gibi sıcak tüketilen bazı besinlerin ömrü uzattığını ifade etti. Yavuz, "Yemeklerden sonra sıcak çay ya da su içmek kişileri, kalp krizi ya da beyin damar hastalıklarından korumaktadır" dedi.
  Milliyet'in haberine göre, Dr. Mehmet Yavuz, yemeklerden sonra sıcak çay ya da su içmenin kişileri, kalp krizi ya da beyin damar hastalıklarından koruduğunu ifade ederek, "Aynı şekilde birçok ülkede de yemeklerden sonra çay içmek bir alışkanlıktır. Çinliler ve Japonlar da yemeklerinden sonra soğuk su değil sıcak çay içmektedirler. Bizim ülkemizde de çoğu bölgelerimizde yemekten sonra çay içmek bir gelenektir" ifadelerini kullandı.
  YEMEK ARASINDA SU İÇMEK ZARARLI DEĞİLDİR
  Yemek arasında su içmenin zararlı olmadığını sözlerine ekleyen Yavuz, "Fakat yemeklerden sonra su, kola, ayran ve benzeri soğuk şeyler içmek damar hastalıklarına neden olabilir. Yemekten sonra soğuk bir şeyler içmek sizi rahatlatabilir, ancak tükettiğiniz soğuk su katılaşarak yağlı bir madde haline döner ve yavaş bir şekilde sindirilir" dedi.
  Alınan gıdaların mide de ya da ince bağırsakta en iyi şekilde sağlıklı olarak sindirimi için öncelikle bunların mide asidi ve enzimlerle çok iyi parçalanmasının gerekli olduğunu dile getiren Yavuz, "Bu sitemin sağlıklı işlemesi için de sıcak ortama ihtiyaç vardır. Gıdaları parçalayacak enzimler sıcak ortamlarda çok iyi fonksiyon görürken soğuk ortamlarda ise görevlerini tam yapamazlar. Besinler tam parçalanamaz ve kana geçen moleküller iyi parçalanamadıkları içinde damar lümenlerinde kolesterol ya da yağ zerrecikleri halinde birikirler. Bu ise vücudun hayati bölgelerinde ilerleyen zaman süreci içinde damar hastalıklarının (kalp krizleri, beyin damar hastalıkları gibi) gelişmesine neden olur" şeklinde konuştu.
  YEMEKTEN SONRA SICAK ÇAY İÇİLMESİ YAĞLARIN ERİMESİNİ SAĞLAR
  Yemeklerden sonra çay gibi sıcak bir şeylerin içilmesinin mide ve bağırsakta yağların tam eritilmesine ve damar duvarlarına yapışmadan enerji molekülleri halinde dokulara taşınmasına sebep olduğunu ifade eden Yavuz, "Aynı şekilde yemek öncesi içilen çorbalarda yağların tam eritilmesi için yardımcı olur. İçilen çay ise açık ya da en fazla normal koyulukta olmalıdır. Dolayısıyla yemeklerden sonra açık ya da hafif sıcak çay içmenin ömrü uzattığını, yaşlanmayı ve yaşlılıkta görülen hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, Alzheimer gibi hastalıkları da oldukça azalttığını söyleyebiliriz. Fakat gece yatmadan önce çayı pek tavsiye etmiyoruz çünkü içerdiği kafein sayesinde uyku bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bu yüzden yatmadan önceki periyotta sıcak çay yerine yağsız sıcak süt ya da sıcak limonata tercih edilmelidir" dedi.
  http://www.haberturk.com/saglik/habe...-omru-uzatiyor

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  Nerede
  ANTALYA
  İletiler
  220
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Adaçayı, çok eski çağlarda da şifalı bir bitki olarak biliniyor. 13. asırda "Eğer dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye" şeklinde sözlerle şifaları anlatılmaya çalışılan adaçayı, sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendiriyor, kalp krizi tehlikesini azaltıyor ve kötürümlüklerde çok yararlı olduğu biliniyor.

  Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra yardımcı olabilecek tek bitki olarak gösteriliyor.

  Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabiliyor.

  Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde kullanılabiliyor.

  Adaçayının karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor.

  Kan temizleyici etkisi bulunan adaçayı, solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizliyor, iştah açıyor.

  Adaçayı, mideyi ve bağırsakları rahatlatıp gazların dışkılanmasını sağlıyor.

  Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcı etki gösteriyor

  Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabiliyor.

  Adaçayı dıştan uygulandığında (çalkalama ve gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle öneriliyor.

  Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da kullanılabiliyor

  Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülüyor. Sinirli ve yorgun olan kişilere arada sırada adaçayı oturma banyoları tavsiye ediliyor.

  Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebiliyor.

  Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebiliyor
  Hep ''Hayır!'' Desede Bana Hayat, Hep ''Hayırlısı!'' Diyeceğim Hayata İnat...

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  İletiler
  251
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi çay, neye iyi geliyor?

  Çayı balla tadlandırın

  İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapılan bir araştırma, Türk insanının vazgeçilmez içeceği olan çayın balla tatlandırılması durumunda antioksidan değerinin arttığını ortaya koydu.
  İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, çayın içeriğindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidan olduğu gerçeğinden yola çıkarak yaptıkları araştırmada, diğer bir antioksidan kaynağı olan bal ile tatlandırıldığında ortaya çıkan etkiyi ölçtüklerini söyledi.
  Birçok hastalığın oluşum ve gelişiminde risk azaltıcı etkisi olan antioksidan maddelerle ilgili yapılan araştırmada, Türk insanının çok sık tükettiği çayın içeriğindeki antioksidanların hangi koşullarda, nasıl etkilendiğini incelediklerini anlattı.
  Balın bileşiminde de antioksidan özelliğe sahip polifenoller bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Boyacıoğlu, şöyle devam etti:
  “Çay ve bal günlük yaşamımızın iki vazgeçilmez gıda maddesi. Araştırmamızda antioksidanca zengin bu iki gıda maddesinin bir arada kullanımının nasıl bir sonuç vereceğini görmek istedik. Çalışmada, sonuçları etkileme açısından fark yaratıp yaratmadığını görebilmek için çam balı, poliflora (karışık bölgelerden toplanmış), yöresel (Şemdinli) ve monoflora (ayçiçeği) olmak üzere 4 çeşit bal kullandık. Bu karışımı farklı sıcaklıklardaki içilmeye hazır çaylara karıştırdık. Çaya bal ilavesinin yapıldığı farklı sıcaklıkların balın HMF (hidroksimetilfurfural) ve diastaz değerleri (doğal enzimler) üzerine etkileri de analiz edildi. Toplam fenolik madde içeriğinin balın çaya ilave edildiği bütün sıcaklık derecelerinde yükseldiği gözlemlendi. Bu artış yüzde 25-35 aralığında gerçekleşti.”
  Benzer şekilde balın çaya ilave edildiği tüm sıcaklık derecelerinde toplam antioksidan kapasitesinde de artış gözlendiğini belirten Boyacıoğlu, “Bu artış 70-90 derece aralığında ortalama yüzde 50 oranlarında gerçekleşti” dedi.
  Öte yandan Prof. Dr. Boyacıoğlu'nun yönettiği araştırma sonuçlarının İrlanda'da gerçekleştirilen EFFoST Gıda ve Sağlık Kongresi'nde de sunulduğu, katılımcılardan büyük ilgi gördüğü öğrenildi.
  HÜRRİYET

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Hangi Suçlarda İnterpolde Arama Çıkar?Uluslararası Arama Hangi Durumlarda Verilir?
  Herkese merhaba.Arkadaşlar merak ettiğim birkaç soru var. 1-)Türkiye'de Yargıtay tarafından cezası kesinleşmiş herkesin arama ve yakalama emri...
  Yazan: fruko Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 3
  Son İleti: 29-04-2019, 22:24:31
 2. Hangi hakem heyetine gitmeliyim ve hangi bedeli esas almaliyim?
  1 ay once adi iyi bilinen bir firmadan buzdolabi ve camasir makinasi aldim. Buzdolabi ilk gunden itibaren calisma sesi disinda, yuksek frekansta...
  Yazan: baaist Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-11-2014, 10:33:32
 3. İcralık borçların faizi neye göre masrafları neye göre hesaplanır.?
  Öncelikle herkese merhabalar.. Enteresan bir hukuk bürosuyla sorun yaşıyorum..bu yüzden bilginize ihtiyacım var.. 2 yıl kadar önce bir alışveriş...
  Yazan: veryansin34 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 12-08-2014, 23:57:34
 4. Boşanma durumunda çocuğun hangi tarafa verileceği neye göre belirleniyor?
  Merhaba, İnternet de biraz araştırdım ama istediğim gibi bir sonuca ulaşamadım. Boşanma durumunda 5.5 yaşında ana okuluna giden erkek çocuğunu,...
  Yazan: W.Shakespeare Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-12-2013, 21:01:34
 5. Tetkik Hakimine Esastan - İtirazdan Gitti hangi anlama geliyor?
  Merhaba, Danıştayda bulunan davamda internet üzerinden durumunu takip ederken Heyet Dolabı aşamasından sonra karar sonucunu beklerken şimdi...
  Yazan: haletiruhiyem Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-09-2011, 17:37:23

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kahvaltıda hangi bitki çayı içilir

demli çay ishale iyi gelirmi

kuru çay neye iyi gelir

siyah çay ishale iyi gelirmi

hel dem melisa cayi

demir eksikliğine hangiçaylar iyi

ishalde cay veya ihlamur icilirmi

ada ve papatya cayi karisimi

yeşil çay neye iyi gelircay demi goz agrisina iyi gelir miihlamur goz capaklarina iyi gelirminane çayı neye iyi gelirhangi çay neye iyi geliradaçayı neye iyi gelirihlamur ada cayi nelere iyi gelirçay içmek ishale iyi gelirmiada ve papatya cayi neye iyiçay saça iyi gelirmicay neye faydalıdıradacayi uykusuzluga iyi gelirmiHan gitti çayı neye iyi gelirdemli cay bagirsak icin iyi gelirmiıhlamur demir eksikligine iyi giyordemlenmis cay posasi topraga iyi gelirmihangi çay markası göze iyi gelir
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.