Sayın İş Hukuku Uzmanım;
Ben 26 Mayıs 2008 (22 aydır) tarihinden itibaren Otelde çalışıyorum. Anlaşmamıza göre maaş üzerinden sigortalı olacaktık, ancak işe başladığımda otel inşaat halindeydi, bu yüzden bizim inşaat firması üzerinden sigortalı göründüğümüzü söyleyip, inşaat bitince otel üzerine devir yapacağız ve düzelecek deyip, bizi 14 ay asgari ücret üzerinden sigortalı gösterdiler. Ama bizim maaşımız daha yüksek. Son beş aydır maaş üzerinden ödeniyor, tam herşey düzelecek derken, iki ay önce karşımıza 6 aylık sezonluk sözleşme çıkardılar, imzalayan imzaladı, imzalamayan işten çıkartıldı, sonra bu sözleşmeler iptal edildi, şimdide süresiz, ama senenin beş ayı indirmli maaş ödenecek şekilde maaş indirimli sözleşme imzalamaya zorluyorlar. Birçok kişi ve bende dahil imzalamadık ve maaşımız ayın 15. Günü bankaya 150 Tl. indirilmiş şekilde yattı, ancak sigortamızı normal maaşımız üzerinden yatırmışlar. Neden böyle soruyoruz, size bunu avans olarak yatırdık, gerisini de yakında yatıracağız diyorlar, artık iyice soğudum işten. Bıktırma politikası yapıyorlar. Kıdem ve ihbar tazminatımı ve diğer haklarımı elde etmek için ne yapmalıyım. Ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim, Acele yazarsanız sevinirim, pazartesi günü o doğrultuda işlem yapacağım…
Çok teşekkür ederim.