Merhabalar

Aşağıdaki yazılanları bir dilBİLİM KURGU boyutunda okuyunuz,değerlendiriniz..Lütfen ...Adam tırlatmış demeyin..

Bunların tartışma yeri Bilim Kurgu ağevleri ( siteleri ) diyorsunuz..

"Bilim yapmıyorsanız 'dil'e getiremezsiniz" diye yanıt vereyim...

Hoşgörünüze sığınarak başlıyorum...

Burada; 'sanal evren' de (sanal "ALEM" dediğimiz yer) gerçek adlarını vermeyen insansı tasarımların [ sanal insanların , (karakterlerin) ...buradaki anlamı = taslakların , yani "RUMUZ" ile katılan, takma ad kullanan, benim gibilerin ] bulunabileceği, bunların "AJAN" gibi davranabileceği, ortalığı karıştıracağı, insanları birbirine düşürecek özelgörev ile ( misyon ) yüklenmiş ("PROGRAMLANMIŞ") olabileceklerini..

(Tasarlayınız: TEVE' lerde sanal sunucuların (insansı = insan gibi görünen ,bilim kurgu kitaplarından 'CYBORG' diye bildiğimiz canlıların sunum yapacağı gelecekteki günleri..)

Burada benim amacım sizi bir an önce gelecek günlere hazırlamaya çalışmak..Sanal evren boyutuna Türk soyunun dağarını ( zihnini ) alıştırmaktır (hazırlamaktır).

ÖRNEK

SORU : Evinizde çöp kutunuzu nereye boşaltırsınız?
YANIT : Çöp kutusuna, ya da "BİDONUNA"
S: Çöp bidonu nereye gider? (boşaltılır)
Y: Çöp toplama alanına.
S: Çöp toplama alanındaki çöpler nereye gider?
Y: İleri toplumlarda ayrıştırılarak kullanıma sokulur, geri toplumlarda üstü üstülür..Görünmez yapılarak YOK edildi sanılır..

BİLGİSAYAR da çöp kutusunu nereye boşaltıyorsunuz?...

Sanal olarak "boşaltma" yaptığınızı düşünüyorsunuz değil mi?

Bu bir örnek..

Gerçek ( gerçek, yaşanılan ortamda) evrende yapılan eylemlerimizi ( insanın yaşarken yapmak zorunda kaldığı işleri ) bir ayna gibi oraya yansıtıyoruz yani.

Güvenlik duvarını açmak... ( yıkmak )
Güvenlik duvarını kapatmak.. ( örmek,duvar örülür biliyorsunuz pencere gibi açılıp kapatılmaz )

"Sanal" güvenlik kalkanını açmak, kapatmak..

Uzay yolu dizisini izliyor muşuz gibi değil mi..İşte dağar (zihin ) kavramamamız da somut tan soyuta geçti gördüğümüz gibi..

İsterseniz yukarıdaki yazdıklarımı gidin , 20 yıl öncesine bir köy meydanında yüksek sesle okuyun..

Ya da henüz soyut kavrama yeteneği gelişmemiş canlılarda yani çocuklarımızda da bunu deneyebilirsiniz..

Şimdiden -iki boyut- tayız kanıtlandığı gibi..

( Dağarımızdaki ( zihnimizdeki ) 'ZAMAN YOLCULUĞU ' na karşılık olarak önerim...
Sanal ötegeçim ( ileri yönlü; geleceğe doğru yapılan düşsel zaman yolculuğu )

Geriye doğru gittiğimizi düşünerek tasarlanan ( yukarıdaki köy meydanı gibi ) zaman yolculuğuna karşı önerim..

Sanal gerigeçim dir

Geçek boyutumuzdan ( uzayımızdan,"ZAMANIMIZDAN ".. ), in-cin-li (= incinli = organlarımızla ve duygularımızla (RUHUMUZLA) ...yabancı karşılığı biyolojik,organik ) olarak gittiğimiz yolculuğa da

Gerçel ötegeçim (gerçek ötegeçim)

Geriye doğru gittiğimizde de

Gerçel gerigeçim (gerçek gerigeçim)

diyeyim..

Tahmin ettiğiniz gibi her şey imgede. (hayalde, imajda= imaj yaratmak = imge yaratmak )

Yukarıdaki imge uzayında ( hayal ortamında, düşleme ortamında) yarattığım öyküden çıkan sonuç şudur..

Biz Bilim yapamıyoruz ki bilim aygıtlarının adını, ortam adlarını biz koyalım...

(Türksoyuna (ırkına) bilim yaptırmayanlar bilinçle yaptırmıyor.Buna inanınız)

O zaman BİLİM KURGU yaparız...Paraya pula , başbakanlık onayına, ordu onayına, Amerika onayına gereksinmemiz yok..)

Anımsayınız: Türkiyedeki Türk ordusu ile ilgili söylenceleri ("HİKAYELERİ"..

Örneğin:
Mühendis subaylar uçaklar ile ilgili bir yenilik ilerleme sağlayacak olsa bunun Ordu yönetimince geri çevrildiği söylenceleri..

Söylence de olsa gerçek de olsa önemli değil..

Türksoyu ordularında yüzbinlerce mühendis var..

Kesinlikle inanıyorum ki UÇAN YUVAR (UÇAN DAİRE) eğer gelecekte yapılabilecekse, bunu önce Amerika dan önce biz yapabiliriz..

Araştırınız:

"ROBOT" konusundaki ilerlemeleri...

Bu olası-geleceğe Türk dağarını ( zihnini), bilimini, dilini, sözünü, sözlüğünü hazırlamamız gerekli.

Yukarıda geçen karşılıkların tanımları

işinci .....verilen işleri yapan iş düşkünü...kök bizden sanıyorum derin araştıramadım...bir inci beş inci gibi seslere yansılayarak (yansılama: doğadan ses örnekleme...örnek cızırdama,fokurdama,hışırdama..bir işin oluşu,eylemi sırasında çıkan sesten kök çıkarmak......düşüncü (düşünüp duran ..deşinci ..deşinen..deşinip duran gibi anlam yansılayarak,..iş edinen,iş üstlenen olarak düşünerek türettim..ayrıca işçi var iş yapan, iş verilen kişi olarak ...DİLBİLİM ciler olmaz diyorsa bilemem o zaman ROBOT a devam ederiz..

İşinciler (Robotlar) hareket edemezler yalnızca verilen işi kollarıyla gerçekleştiren düzeneklerdir..

ZEKİ değildir

GÜDÜMLÜ dür.(Koyunlar gibi) güdülür.(sibernetic = güdümbilim)

Üretim hattındaki robot kollar gibi düşünelim..Bunlar birden fazla kollu ise kol sayısına göre adlandırılırlar....

ikizişinci
üçüzişinci
..
..
..

gezişinci ler ...

Bunlar hareketli işincilerdir

bir yol güzergah üzerinde gezişirler..

parça, ağır koliler gibi insan için pis ve ağır olan işleri yaparlar..

tekerle yürüyen
ayakla yürüyen
tırmanarak iş yapan
inerek iş yapan
iterek iş yapan
taşıyarak iş yapan
çekerek iş yapan
tutan
yükselen
kenetlenen (orada yıllarca bir ağırlığı taşıyan )

türleri vardır

Örnek:
Fabrikalarda parça taşıyan günümüzdeki taşıyılar gibi..

GELELİM

CYBORG karşılığı BABASÖZE

in cin top oynuyor
in cin yok
cin çarptı ( felç,kötürüm olmak)
cin görmek ( delirmek)
cin çağırmak ( ruh çağırmak..)

in Arapça da insan

cin ise insan dışı yaratıklar

olarak düşünelim

işincinler ...işincilerin ve gezişinci lerin üstüdür..

Canlı özellikleri taşıyan organizmadır..

Ama organik tükürmez,beslenmez..solumaz...dışkılamaz..cinsel istek duymaz...
cinssizdir..çiftleşmez,öpüşmez...gibi

Yakıt pilleriyle çalışır..

ÖRNEK:

Türk işincinleri ay yüzeyinden cevher göndermiş...Gemi yarın gelir...Alanı boşaltın...

Alman işincinleri ile takasa girmişler...Altın verip uranyum almışlar

Evet madem bize bilim yaptırmıyorlar.Biz de bilim kurgu yaparak söz türetmede onlardan öne geçelim..

Onlar bizden söz arasından

Amerikalılara biraz da biz teknik terim dayatalım olmaz mı?

BİLİM UFKU aracılığıyla DİL UFKUNUZU aydınlatabildiysem ne mutlu bana...

Ara sıra uğrarım..

Sağlıcakla Kalın..

Önerdiğim karşılıkları ve açıklamaları... (SANAL ÖNERMELERDİR ) alıntılamak isterseniz ( başka bir yerde yayınlamak ) Gazetede,dergide,dolanağda (internet) , önceden bana yazılı belge resimli belge vs olarak ağ-güvercini (e-posta,e-mek,elmek...) ile gönderiniz...

ağ-güvercini = e-mail
ataçlamak = bağlamak

dosyayı güvercine bağla gönder

yalnızca bu işi yapabilen tek güvercin benzersiz,eşşiz..

haber güvercini nedir biliyorsunuz sanırım..

(Şimdi unutulan haberleşme yöntemi..Hayvanı gideceği yere alıştırdıktan sonra ona MESAJ,kağıt bağlayarak salıverme işi)

ORDU ların bugün bile Dünyamızın iletişimsiz ve erkesiz (enerjisiz) kalabileceği (güneşteki patlamalar,göktaşı düşmesi olasılıkları gibi) zamanlarda kullanmak için elinde tuttuğu iletişim dizgesi (sistemi).....

çoğul yapmak isterseniz

e-mails yazmayıp

e-mail list

yazdığınız gibi

güvercin alıcıları

CC carbon copy yerine "eşgönderim" yeri (adresi)

güvercin eşinden sana da gönderdim

iletiyi güvercine bağlayıp sevdiklerime gönderdim (çok güzel, ileti bir ruh kazandı)

e-mailim hakkındaki görüşleriniz nedir

iletinizi okuyamadım

güvercin ulaşmadı

bağlanmış dosyayı açamıyorum solucan (worm) bulaşmış.

ağ güvercinine bulaşarak gelen uçucuklar ( virüs)

sanal solucan elbette değil mi?

ağ solucanı
dosyaları veri yolunda dolanarak bulaşan, uğradığı yerde iz bırakmayan,etkisini bırakan uçucuk (virüs)

ağ piresi (web flea)
bulaştığı BS de (bilgisayarda) sürekli işlemci çekirdeğini yoracak dosyalar çalıştıran.Kendi arka alanda çok çalışma yaptığı için işlemciyi rahat bırakmayıp, kasılmasına, yorulmasına, ısınmasına, ısı yoluyla yanmasına yol açan uçucuk (virüs)

çakılcık

95 çakılcığı
98 çakılcığı
NT çakılcığı
XP çakılcığı

BS' nin (bilgisayar) çakılıp kalmasına ,kullanıcının saatlerce beklemesine neden olan, işlem gücünün hepsini soğuran..

(sanak) bıdık (deve yavrusu ,Türkçe değilse anlam yüklemeyeğim,akıllı bıdık taslağını (karakterini) anımsayınız)
zamanı geldiğinde etkin olan.zaman saatini işletim dizgesi yerine atom saati ağevinden (site) alan uçucuk (virüs)

Chernobl 95 bıdığı
Chernobl 98 bıdığı
Chernobl NT bıdığı
Chernobl XP bıdığı

Chernobl XP bıdığı

benzer bir alıntı
...
Harekete geçeceği güne kadar kuluçka dönemine giren virüs, hareket günü geldiğinde bilgisayardaki sabit sürücülerin bölüm bilgisini silerek sabit sürücüdeki tüm bilgilerin kaybolmasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Ayrıca bilgisayarın donanım yapısı izin veriyorsa ana kartın BIOS programını da silerek bilgisayarın tamamıyla çalışamaz hale gelmesine sebep olmaktadır

Kaan Varlıakman

https://www.hukuki.net/topic.asp?topic_ID=393

gibi yaptığı işi dogabilgisinden yansılayarak (cızırdamak,fokurdamak)
yaratabileceğimiz binlerce taslak (karakter) üretebiliriz...

.....
....

güvercini ağ dallarına kondurdum..

bu güzelim sözü yeniden kullanıma sokabilirsek ne mutlu bize..

Soyu tükenince diğerleri gibi adı kalsın atalarımızdan hiç değilse...

(Eşşek soyunun tükenmesi (soytükenim) ile ilgili yazılar okumuştum geçenlerde )

Bana yazmak,küfür etmek teşekkür etmek benimle birlikte çalışmaya katılmak isteyen varsa

turkiyeankara@yahoo.com

e-mail adresi = güvercin yolu

(haberi kuşlar getirir değil mi çocuk algısında sanal haber)

kuşlardan haber almak ile deyişleri de yüzlerce yıl yaşatma şansımız oldu böylece

(ww.www.hukuki.net ağevini (sitesini) kirletmemek için söylüyorum..)

Burası bunların yeri değil diyenler için..

turkiyeankara@yahoo.com güvercin yolumu veriyorum

...
Buraya kadar okuyan oldu mu ..teşekkürler