Merhaba
Ben yerli bir ilaç firmasında Ege Bölge Müdürlüğü' ne bağlı olarak İzmir' de 2 yıl 10 aydır Tıbbi Mümessil olarak çalışmaktayım. Ben dahil 4 erkek ve 3 bayan Bölge Müdürlüğü' ne bağlı olarak çalışıyor. 2009 yılı Kasım ayında Ege Bölge Müdürümüzü işten çıkardılar. Sebep olarak, ekonomik sıkıntıları dolayısıyla Ege Bölge Müdürlüğü' nün kapatılacağını ve şeflik sistemine geçileceğini gösterdiler. 2010 Ocak ayında da bölgede çalışan bayanlardan birini Bölge Şefi ilan ettiler. İşten çıkarılan bölge müdürüyle aramız iyiydi fakat Bölge Şefi olan bayanla 1 senedir sadece selamlaşıyorduk. Bölge şefi olmasından itibaren beni telefonla sürekli arayıp nedenli nedensiz sorguluyordu. Bu arada şirket telefonlarımız Mobil saha sistemiyle izleniyor ve gün içerisinde gittiğimiz hastaneler belli oluyor veya gün içerisinde nerelerde olduğumuz izlenebiliyor. Şirketin Türkiye Satış Müdürü ile Bölge Şefi ise gayet iyi geçindikleri için sürekli bir açığımı kolladılar. 2009 yılı itibariyle satış anlamında bölge ikincisiyim ve medikal bilgimizi ölçen sınavlarda ise Türkiye birincisiyim. Bu konularda bir açık bulmadıkları için bizim günlük gördüğümüz doktorları raporladığımız Günlük Ziyaret raporlarını inceleyip Aralık 2009 raporlarımla ilgili savunmam istendi. Ben savunmayı verdim. Kısaca raporlamalarımda kasti nedenlerden değil istenmeyen, gözden kaçan bazı yanlışlıklar olduğunu yazdım. Ama bunu sadece e-posta yoluyla benden istediler bende öyle gönderdim. Geçtiğimiz gün ise 2010 Ocak ayında yeni çalışmaya başladığım bölgede ki raporlamam için savunmam istendi. Satış Müdürü hastanelere gidip benim gördüğümüz yazdığım 15 doktordan 3 doktorun o tarihlerde şehir dışında olduğunu öğrenmiş ve bu sebeple yazılı savunmam istendi. Bu savunma istemine henüz cevap yazmadım fakat benim cevabım şu şekilde olacak; bölgeyi yeni teslim aldığımı ve doktorları henüz tanıyamadığımı bazılarından isimlerini almayı unuttuğumu, odadan çıkınca dışarıda diğer mümessil arkadaşlardan veya orada çalışan hastabakıcı sekreterlerden öğrenerek doktorların ismini yazdığımı söyleyeceğim. Çünkü gün içerisinde o kadar çok koşuşturuyoruz ki, bazen isim almayı unutuyoruz bazen aldığımız ismi yanlış hatırlıyoruz. Zaten bununla ilgili daha önceden bir savunma almışken, kötü niyetli olsam dikkatli olur bu konuyla ilgili sıkıntı çekmezdim. Ayrıca raporlarımı hazırlarken bir doktor listesinden yararlanıyorum orada da bazı yanlışlıklar olabiliyor. Sonuç olarak ben şirkette hem satış hemde medikal bilgi olarak çok iyi yerlerde olduğumu kanıtlayabilirim.

Sizden ricam bu verilerle tazminatsız olarak işten çıkarılabilir miyim ve şayet çıkarılırsam dava açıldığında durumum ne olur ?
İşime sahip çıktığımı herşekilde kanıtlayabilirim ve işimiz kaybetmek istemiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim ?