+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    konya, cihanbeyli, Bahrain.
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti

02,11,2007 de kızımız danimarkada doğdu.kızımın annesi eşinden henüz boşanma aşamasında olduğundan ve kızımız doğduğunda benim Türkiyede bululunduğumdan dolayı bu yuzden ankaradaki danimarka buyuk elciligi tarafindan konsolosluga davet edildim ve bana kizimi kabul edip etmedigimi velayeti ve gerektiginde nafaka odeyebilicegime dair sorular soruldu. bende kızımı kabul ettiğim ve kızımın velayetinin ortak olmasını istedigimi gerektigindede nafaka odeyebilecegime dair belge duzenlendi ve imzaladim.Daha sonra kizimi ve annesini ziyaret etmek icin danimarkaya turist olarak geldim ve 3 ay beraber yasadik.sonrasinda turkiyeye geri döndüm ve işime devam edip calismaya basladim.kızımın annesinin psikolojisi bozuktu.gecmisinde psikolojik tedavi gormus ve ilaclar kullanmisti.ailesiyle yasadigi sorunlar nedeniyle surekli bunalim halindeydi.kendisi hic bi isde calismayip devlet yardimiyla geciniyor ve kizimiz icinde danimarka devletinden para yardimi aliyordu.buna ragmen benden kizimiza bakamadigini para yetmedigini soyleyip para istiyordu. bende duzenli olarak her ay belli miktarlarda turkiyeden danimarkaya kizimin annesinin hesabina para yolladim.buna ragmen yinede para yetmedigini soyleyip kötü işler yapmak istedigini kötü yola dusecegini aklina cok kotu seyler geldigini surekli tekrarliyordu.ben kizimin annesini cok sevdigim icin hep onu anlamaya ve yardimci olmaya her konusmamizda onu rahatlatmaya calisiyordum. ama o tam tersine dahada kötüye gidiyordu.kizimi ilerde bana verecegini simdilik kizima devletten aldigi para yardimi icin yaninda tuttugunu para yardimi olmasaydi hemen bana yolliyacagini soyluyordu.kizimiza hakaretler ediyordu.ben herseyin duzelecegine inaniyordum cunku psikolojik tedavi goruyordu.iyilesecek ve kizima iyi bi anne banada iyi bi es olacagini umit ediyordum.bunun icin elimden geleni yapiyordum.ben turkiyedeyken kizimi ve annesini internet araciligiyla goruyordum.zamanla bana artik kizimi dahi gostermemeye telefonlarima cevap vermemeye baslamisti.bir gun beni aradiginda kizimin saclarini makasla kesdigini cok cirkinlestigini ondan nefret ettigini yüzünü görmemek icin sabah erkenden yuvaya verdigini yuvadan aldikdan sonrada odasina kapattigini vb. seyler söylerdi. bunlari soyledikden 1 hafta sonra turkiyede işi oldugunu turkiyeye gelmesi gerektigini kizimin benim yanimda 3 gun kalmasini ve sonrasinda bize katilacagini soyledi.kizimla beraber 21 nisan 2009 da gece 2 de antalya havaalaninda kizimi bana verip kendisi yanimizdan ayrildi.kizimin halini gorunce ben şok gecirdim.saclari cok acaip kesilmis ve alnindada makas izine benzeyen bi yara vardi.herseyin duzelmesi kizimin annesinin eski haline donmesi icin elimden geleni yapmaya hazirdim.ama kizimla vedalasmadan yanimizdan ayrildi.3 gun sonra kendisi beni arayip islerinin daha bitmedigini yanimiza gelemiyecegini soyledi telefonu kapadi ve kendisine saatlerce ulasamadim. bende kizimla beraber antalyadan ankaraya ailemin yanina gittim.kizimin saclari ve yuzundeki yaralarin resmini cekip danimarka konsolosluguna bildirdim.17 aylik olan kizimin saclarinin anormal sekilde kesilmesi ve alnindaki yarayla beraber yabanci bi erkek gördügünde anormal sekilde korkup agladiginida soyledim.kizimla beraber ankarada oldugumuzu annesine ulasamadigimi bildirdim.danimarka konsooslugu anneye ulasti ve anne kizimin bende kalmasini istedigini kizimi alip almama konusunda kararsiz oldugunu soylemis. boylelikle bende kizimi yanima aldim.anne kizimizi almadan danimarkaya geri döndü ve bir kac gün sonra telefonnda görüştük.kizimiza bakamadigini bu yuzden turkiyeye kizimi bana birakmaya geldigini eger kizimiza bakamadigimi gorseydi kizimla beraber dönmeyi planladığını itiraf etti.bende kizimin annesine kizimiza cok iyi bakabilecegimi ama kizimin daha 17 aylık oldugunu anneye muhtac oldugunu birkez daha dusunmesi gerektigini kizimin danimarka vatandaşı oldugunu turkiyede oturumun olmadıgını türkiyede yasal olarak 3 ay kalabilecegini turkiyede daha uzun sure kalabilmesi icin kizimizi turk vatandasliginada gecirmemiz gerektigini türk kimlik cikartmamiz ve turkiyede de babasi olduguma dair belgelerin danimarkadan bana yollamasi gerektigini kendisine hatirlattim.Özelliklede kizimizin asi defterini kendisinden istedim.bana bunlari en kısa zamanda halledecegini ne gerekiyorsa yapacagini soyledi.aynı sekilde ankaradaki danimarka konsoloslugundaki yetkili kişilere de kizimizi turk vatandasligina kaydettirecegini türk kimlik cikartip bana yollayacagini soylemis.ama ne bana nede konsolosluga bu konu ile ilgili hic bi bilgi gelmedi.ortalama 8 ay önce son telefon konusmamizda kizimizi ve beni artik istemedigini söyleyip ortadan kayboldu.telefonlarini kapatti. kendisine maille ve telefonla ulasmaya calistim ama hic bir cevap alamadim.danimarkadaki bir arkadasimi adresine yollayip bu konu hakkinda konusmasini rica ettim. bu kisiyede ayni sekilde kizimi istemedigini soylemis.annesi kizimi bana biraktiginda tam 17 ay 19 günlüktü 10 aydan fazla zaman gecti....Benim ilk yapmak istedigim kizimiz danimarka vatandasi ama kizimi ayni zamanda turk vatandasi yapmak ve turkiyede de nufusuma gecirmek danimarkada babasi olarak benim adim kayitli ama anne olmadan Turkiyede kizima kimlik cikartamiyorum sonrasında velayetini kendi üzerime almak istiyorum.Ama annesine hicbisekilde ulasamadim ulassamda bu konuda yardimci olmayacagini biliyorum.Bir baska dusuncem de kizimin gelecegi ve daha iyi bir sartlarda yetisebilmesi icin kizimi danimarka da buyutmek istiyorum bunu yaparkende kizimla birlikte danimarkada yasamak istiyorum.Danimarka devleti bunun icin kizim ve bana ne gibi haklar tanır.Danimarka vatandasi olan kizimin velayetini alirsam kizimi DK vatandasligindan cikarmadan Turkiyede ne kadar sure beraber yasayabiliriz kizim cifte vatandas olabiliyormu.Anne nin 10 aydir ortalikta gorunmemesi kizimizi yok saymasi kizimin velayetini alabilmeme etki edermi. saygilarimla hayirli calismalar

Hukuki NET Güncel Haber

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti konulu yargıtay kararı ara
    Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti

Kanaatimce,
    Olayınızda Türk Hukukuyla birlikte Danimarka Hukukundaki düzenlemeler de çok önemli.

Bizim hukuk sistemimizde evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye aittir. Ancak yazınızdan anladığım kadarıyla Danimarka Hukukuna göre velayeti ortak kullanmaktasınız.

Sorduğunuz pekçok sorunun cevabını Danimarka Konsolosluğundan öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

Çocuğunuzu Türk Hukukuna göre de tanıyabilmeniz için çocuğa ait belgelere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Zira Türkiyede kaydı bulunmayan (var olduğu belgeyle ispatlanmayan) bir çocuğu tanımanız mümkün değil. Öncelikle bu çocuğun varlığını ispatlamanız gerekir. Akabinde tanıma işlemi, yani nüfusunuzda çocuğunuz olarak görünmesini sağlamanız gerekiyor.
    Akabinde velayete ilişkin dava açmanız gerekecek, ancak o sonraki adım.

Danimarka'ya gidebilme şansınız varsa veya konsolosluk aracılığıyla belgeleri alabiliyorsanız kızınızın doğum, anne/baba belgelerine ulaşın öncelikle.

Nerede
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Danimarkadan bazi belgeleri elde ettim. en onemlisi cocugun dogum belgesi ve benim babasi oldugunu gosteren belge su an elimde zaten. Fakat nufus mudurlugu yinede cocuguma kimlik cikartabilmem icin anne veya imzasinin sart oldugunu soyledi.Anne bilincli sekilde 10 aydir ortada yok ortada olmamasinin nedenide sanırım danimarkada aldıgı cocuk parası yardımı.

Nerede
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

konsolosluk bu konuda yardimci olamicaklari sorunlari kendimin halletmemi gerektigini soylediler.

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çocuğun annesi Türk vatandaşı mı Danimarka vatandaşı mı? Çocuğun Türkiye'de vatandaşlık kaydının yapılması için nüfus müdürlüğüne gittiniz mi?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Başak Şahin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çocuğun annesi Türk vatandaşı mı Danimarka vatandaşı mı? Çocuğun Türkiye'de vatandaşlık kaydının yapılması için nüfus müdürlüğüne gittiniz mi?
    Anne cifte vatandas.Hem Turkiyede hem danimarka vatandasligi var.Nufus mudurlugune gittim.Anne ye 10 aydir ulasamadigimi ulassam bile bu konuda sessiz kaldigini ilgilenmedigini soyledim.Ancak annenin kendiside yada vekaletiyle nufusuma kaydettirebilirsin dedi.

Nerede
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Velayet için öncelikle yapmanız gereken nüfus kayıt işlemlerini halletmenizdir.

www.nvi.gov.tr 'yiincelemenizi öneririm. Bu sitede yer alan bilgilerden bir kısmını yazıyorum.

Doğum İşlemleri
    Bildirim Şekli

Doğum bildirimi, doğumu gösteren resmî belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyana dayalı olarak da yapılabilir. Yurt dışındaki doğum bildirimleri, yabancı makamlardan alınmış resmî belge veya raporun dış temsilciliğe verilmesi veya doğumla ilgili resmi belge veya raporların aslı ile Türkçe’ye tercüme edilmiş örneklerinin, ilgililerin nüfus kaydını içeren kimlik bilgileri veya aile kütüklerinde kayıtlı oldukları yeri gösteren belgeleri ve çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçe ile birlikte posta ile ilçe nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklerimize gönderilmesi suretiyle yapılabilir.

Öncelikle, elinizdeki belgeleri toparlayarak (sizin çocuğun babası olduğunuza dair evrağı ve tercümesini de ekleyerek) ve gerekli olanları onaylı olarak tercüme ettirerek, yukarıdaki şekilde bir dilekçe yazmanızı öneririm. Tarafınıza cevap verilme ihtimaline karşılık dilekçeye adres bilgilerinizi de yazmalısınız.

Doğum İşlemleri
    Bildirim Yükümlülüğü Bildirim; veli (ana, baba), vasi, kayyım, bunların bulunmaması halinde ise, çocuğun büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından yapılabilir.

Burada çocuğu yanında bulunduranların da bildirimi yapabileceği belirtilmiştir. Yine de sizin bildirimi yapmanızın kabul edilmemesi halinde çocuğun annesinin anne ve babasından yardım almanızı öneririm.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlilik birliği içersinde doğan çocuk, kocanın nufusuna kaydedilir. Bu nedenle, sizin çocuğu nufusa kaydettirmeniz, mümkün değil. Ancak nesep davası açarak, çocuğun babasının siz olduğunu kanıtlamanız ve mahkeme kararı ile çocuğu nufusa kaydettirmeniz mümkündür.

Nerede
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ragıp Atay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evlilik birliği içersinde doğan çocuk, kocanın nufusuna kaydedilir. Bu nedenle, sizin çocuğu nufusa kaydettirmeniz, mümkün değil. Ancak nesep davası açarak, çocuğun babasının siz olduğunu kanıtlamanız ve mahkeme kararı ile çocuğu nufusa kaydettirmeniz mümkündür.
    Anne cocugumuz dogdugunda eski esinden henuz bosanmamis oldugu icin danimarkadan Turkiyeye bana cocugun babasi olduguma dair dava acti.Danimarkadan gelen bi avukat la ankara konsoloslugunda babaligi kaul ettim ve bu karar onaylandi.Danimarkada cocugun babasi olarak ben kayitliyim ve o babalik belgesi su an elimde zaten.danimarkanin vermis oldugu babalik belgesi Turkiyede gecerli deilmidir. saygilarimla..

Nerede
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ragıp Atay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türk vatandaşlık ve nüfus kayıtlarında çocuk annenin nüfusuna kayıtlı değildir. Çocuğun babanın nüfusuna değil de annenin nüfusuna kaydedilmesi de mi mümkün değil? Çocuk Danimarka devletine ait doğum evraklarıyla annenin nüfusuna kayıt edildikten sonra nesebe ilişkin dava açılması gerekir diye düşünüyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bosanma davasi surerken nufusta adres degisikligi site:www.hukuki.net

evlilik disi devlet yardimi

Forum