Kilitli Konu
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 34 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Eşimin Ailesiyle Yaşamak Zorundayım, Boşanabilir miyim?

Merhabalar,
    25.10.2009 tarihinde evlendim. Eşimle nişanlılık dönemimiz dahil 3.5 aylık bir tanışıklığımız vardı. Eşim ve ailesi evliliğimizin bir an önce gerçekleşmesini istedikleri için herhangi bir adet , gelenek uygulaması yapmadık. Ailem aslında düğünü yaza istedi en azından tanırız diye düşündüler. Fakat ben eşimin bana sözlerine güvenerek herşeyin onun istediği gibi olması için elimden geleni yaptım. Hatta önce düğün yapmayalım balayı olsun dedi, tamam dedim. Fakat düğüne yakın balayına yazın gidelim şimdi heryer soğuk dedi peki dedim. Bu kısa sürede ev sorunumuz oldu , ailesi ile aynı evde kalmayı önerdi geçici bir süre, ona da tamam dedim. Ama en küçük bir huzursuzlukta ayrı eve çıkabileceğimiz güçte olduğunu da söyledi. Bu geçici sürenin de 2010 yılı yazına kadar olduğunu söylediği içinde tamam dedim. Ben ailemle Kocaelinde oturuyordum eşim ise Ankarada. Evlendiğimizin 2. günü eşime davet için ne zaman aileme gideceğiz diye sordum, bana " Bizim adetlerimize göre 1 yıl dolmadan aileni ziyarete gidemezsin " dedi. Bu adetten daha önce haberim yoktu. Onunda yokmuş evlendikten sonra ailesi hatırlatmış (: Neyseki 33 gün sonra bayramdı ve istanbulda oturan teyzesini ziyarete giderken aileme de uğramak zorunda kaldı. Ailemi az da olsa gördüm. Bu kısa süre için tanıdığımı zannettiğim insanın aslında bana hep rol yaptığını , ne inancımızın ,ne ruhumuzun ,ne fikrimizin bir olmadığını anladım. Aramızda geçen herşeyi annesine anlattığı için annesinin de bana karşı takındığı tavırlar ve söylediği sözler iyice nefes almamı zorlaştırdı. Bir yıl dolmadan gelini evden çıkarmadıkları için en küçük şahsi ihtiyacımı bile alamıyordum. Eşime söylediğimde, alırken tezgahtardan dahi çekindiğim ihtiyaçlarımı babasıyla beraber gidip almamı söyledi . . Beraber bayram ziyareti için çıktımız günlerde sokakta dahi tartakladı. Benim ailemi ziyaret yasaktı ama O'nun sülalesinde başka şehirlerdeki akrabaları dahi ziyarete gittik. Ses çıkarmadım. Huzursuzluk olmaması için güle güle gittim güle güle geldim.Evde huzursuzluk diz boyu idi ve ayrı eve çıkalım dedim , olmuyor böyle." Hergün tartışıyoruz, sürekli beni tartaklıyor, annesi nefes aldırmıyor. " Olmaz çıkamayız , aileme ait öteden beri bir borç var o borç bitmeden ailemi bırakmam "dedi. Evlenmeden önce bu borçtan haberim yoktu haliyle. Fırsat buldukça doğru düzgün tanımadığı aileme bana hakaretler diz boyu, inancımı rendice edici tavır ve sözler diz boyu. Herkesin cicim ayları dediği evliliğimin ilk haftaları ve takip eden günler bir cehennem azabına dönüştü. Hastaydım ve doktora götürülmüyordum. Hamile olma ihtimalim vardı , gene doktor yüzü görmüyordum. Tanıdığım herkesten, yaşadığım şehirden çok çok uzakta pencere açmadan ( evdeki kedi kaçabilir cam sakın açma ) Havasız, renksiz , soluksuz bir yaşamın içine düşmüştüm. Mutsuzdum ve eşime bunu söyledim. Onun tek istediği ise akşam eve gelsin, yemeği hazır olsun, 3 saat pc de oyun oynasın sonra sıra bana gelsin ,kılımı bile kımıldatamadığım cinselliğini yaşasın, ardından annesinden dolayı benimle kavga etsin, sırtını dönsün uyusun. 13.12.2010 Tarihinde yine aramızda bir mevzuya ailesini dahil etti ve kayınpederim beni çok kaba bir dille evden kovdu. O güne kadar zaten bir o kovmamıştı. Söyledikleri tüm sözlere, hakaretlere rağmen tek karşılık göremediler benden. Daha da çıldırıp aileme kadar dil uzattılar. Eşim bu şartlarda yaşayamayacaksan evine dönebilirsin dedi. O günü aç susuz akşam ettim ve sabah kadar uyumadım. Eşim işe gittikten sonra evi terk ettim. Eşime de sms ile aileme döndüğümü bildirdim. Ziynet eşyalarımı aldım yanıma, çünkü eşim bana para vermediği için Ankaradan İzmite nasıl geleceğimi dahi bilmiyordum. Yaşadığımız yer bir taksinin bile geçmediği bir yerdi. B. otob. de rica ettim ve biri benim yerime kart bastı. Ailemin yanına döndükten sonra eşime ayrı ev açması halinde biz bize iken belki yürütebiliriz dedim. Ama kabul etmedi, hiç bir şekilde ailesinden ayrılmasının söz konusu olamayacağını, en kısa zamanda da boşanacağımızı söyledi. Bir süre direndim ama en son konuşmamızda yine yaralayıcı , kırıcı konuştu. Ona bir eş bulduklarını söyledi (: Yetinmeyip iftira denilecek sözler söyledi bana yine. Bende tamam boşanalım aç davanı dedim. Ailem arayıp çeyizimi almaya gideceklerini, onlar için nasıl uygun olduğunu sordu ailesine. Onlarda altınları getirin alın çeyizi dediler ( iki bilezik sadece ) . Ben ise rezillik, kavga gürültü istemiyorum. Yarım papuç ailemin yanına döndüm, evleniyorum diye tüm birikimimi harcadım. Çeyizimi alabilir miyim, boşanma davası açabilir miyim, eşim onu maddi zarara uğrattığımı söylüyor , oysa bana iki bilezik taktılar nikah memurunun parasını dahi ben ödedim. Ailesi ile oturduğu eve koltuk ve salon takımı bize de yatak odası aldılar. Benim zaten o eşyalarda gözüm yok. Onları hatırlatacak tek bir iğne istemem. Bana tazminat davası açabilir mi ? Ben kavgasız gürültüsüz boşanmak, çeyizimi almak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Ayrıca evlendikten sonra eşimin ailesi kredi kartlarımı kullandı. 2 bin tl ye yakın bir harcama yaptılar ve ödemiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim ?Zorluk çıkartılırsa haklarım nelerdir? Lütfen yarım edin.

Hukuki NET Güncel Haber

Eşimin Ailesiyle Yaşamak Zorundayım, Boşanabilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Eşimin Ailesiyle Yaşamak Zorundayım, Boşanabilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lütfen Yardım!

Öncelikle geçmiş olsun.

Boşanma davası tabiki açabilirsiniz. Öncelikle avukat tutmanızı ve bu yaşadıklarınızı bir word dosyasına çıkartıp avukata vermenizi tavsiye ederim. Her ayrıntıyı atlamadan yazın. Olaylara karşı şahitleriniz varsa onları da yanına yazın.

Eşinizle oturduğunuz ev Ankara'da. Medeni kanuna göre eş ile son 6 ay oturulan yerde mahkeme açılır. Ancak şöyle bir nüans da var. Eğer kütüğünüzü ve ikametgahınızı ailenizin yanına aldırıp sonra boşanma davası açarsanız Kocaeli'nde eşinizin yetki itirazı rededilecek ve sizin oturduğunuz yerdeki aile mahkemesinde boşanma davası görülecektir.

Avukat kesinlikle tutun ve dediğim gibi hem kütüğünüzü hemde ikametgahınızı ailenizin yanına aldırın önce.
    Kocanın ayrı ev açamaması BOŞANMA SEBEBİDİR. Tartaklaması da boşanma sebebidir.

Düğünde takılan takılar Medeni kanuna göre kadınındır. Kocanızın ailesinin bu takıları kanunen almaya hakkı yok. Boşanma davalarında isteseler bile hakim rededer.

Ayrıca çeyizlerinizi siz gidip alamıyorsanız boşanma davanızda talep edebilirsiniz.

Eşinize tedbir nafakası,Maddi Tazminat, Manevi Tazminat istemleri ile beraber boşanma davası açabilirsiniz.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evlendikten sonra eşimin ailesi kredi kartlarımı kullandı. 2 bin tl ye yakın bir harcama yaptılar ve ödemiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim ?Zorluk çıkartılırsa haklarım nelerdir? Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ? Bir de ben çeyizimi gidip alabilirim ama onlar vermeyiz diyorlar. Bunun yaal bir yolu var mıdır ?

Nerede
    ankara
    İletiler
    79
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşımızın dediği gibi boşanma davası açabilirsiniz, tabi bütün bu anlattıklarınızdan ben şunu anlıyorum bunları ispat edebilecek ne bir tanık ne bir darp edildiğinizde dair doktor raporu nede herhangi bir deliliniz var. bu durumda iddialarınızı ispat etmeniz oldukça zor olacak, boşanma davası açmak boşanabileceğiniz anlamına gelmez yada karşı tarafın kusurlu kabul edileceği anlamınada. hukukta altın kural herkes iddiasını ispatla yükümlüdür. eğer ispat edemeyecek durumdaysanız eşinizle konuşarak anlaşmalı boşşanma yolunu seçin.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ZamaneSalagi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    evlendikten sonra eşimin ailesi kredi kartlarımı kullandı. 2 bin tl ye yakın bir harcama yaptılar ve ödemiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim ?Zorluk çıkartılırsa haklarım nelerdir? Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ? Bir de ben çeyizimi gidip alabilirim ama onlar vermeyiz diyorlar. Bunun yaal bir yolu var mıdır ?
    Bu konuda yapılabilecek kanuni birşey var mı bilgim yok açıkçası. Avukatlarımız yanıtlarsa daha iyi olur. Eğer borç sizin borcunuzdur derlerse, tazminat talepli boşanma davası açın demiştim.

Yukarıda size haklarınızı anlattım. İyi okuyun. AVUKAT MUHAKKAK TUTUN ŞU AN DEDİM. İKAMETGAHINIZI VE KÜTÜĞÜNÜZÜ AİLENİZİN YANINA ALDIRIN DEDİM. Avukatınıza bu yaşadıklarınızı word dosyasına yazın ve çıktısını verin dedim. Tedbir Nafakası talep edin dedim. Maddi ve Manevi Tazminat da talep edin dedim. Çeyizlerinizi de isteyin davada dedim.

Daha ne diyeyim?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ailemin yanına geldikten sonra msn görüşmemiz var. Orda beni sevmediğini , ne zaman istersem boşanabileceğimizi ve de eşyalarımı aldırtmamı söylemiş. Bunlar delil olabilir mi ?

Nerede
    ankara
    İletiler
    79
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı denizblk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konuda yapılabilecek kanuni birşey var mı bilgim yok açıkçası. Avukatlarımız yanıtlarsa daha iyi olur. Eğer borç sizin borcunuzdur derlerse, tazminat talepli boşanma davası açın demiştim.

Yukarıda size haklarınızı anlattım. İyi okuyun. AVUKAT MUHAKKAK TUTUN ŞU AN DEDİM. İKAMETGAHINIZI VE KÜTÜĞÜNÜZÜ AİLENİZİN YANINA ALDIRIN DEDİM. Avukatınıza bu yaşadıklarınızı word dosyasına yazın ve çıktısını verin dedim. Tedbir Nafakası talep edin dedim. Maddi ve Manevi Tazminat da talep edin dedim. Çeyizlerinizi de isteyin davada dedim.

Daha ne diyeyim?
    onu talep edin bunu talep edin demkle olmuyor bu işler bence arkadaşa iddialarını ispat etmek için nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda fikir vermelisiniz, zira karşı taraf terk dolayısıyla dava açabilir süresi içinde, bu durumda kusurlu duruma düşer ayrıca tazminat ödemek durumundada kalabilir.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ZamaneSalagi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ailemin yanına geldikten sonra msn görüşmemiz var. Orda beni sevmediğini , ne zaman istersem boşanabileceğimizi ve de eşyalarımı aldırtmamı söylemiş. Bunlar delil olabilir mi ?
    Silmeyin o maili sakın. Ve avukatınıza gittiğinizde bu maili gösterin kendisine. Evet delil olur.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tarhana rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    onu talep edin bunu talep edin demkle olmuyor bu işler bence arkadaşa iddialarını ispat etmek için nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda fikir vermelisiniz, zira karşı taraf terk dolayısıyla dava açabilir süresi içinde, bu durumda kusurlu duruma düşer ayrıca tazminat ödemek durumundada kalabilir.
    Terk sebebi ile boşanma davası açması için karısının 4 ay eve dönmemesi, ve 4 ay sonunda ihtar göndermesi, ve bu ihtar gönderme ile eşine evin anahtarını, yol masrafını gibi detayları yapması gerekir. Ve 2 ay daha eve dönmezse ancak terk sebebi ile boşanma davası açma hakkı doğar.

Terk sebebi ile boşanma davası açmak en zor iştir. Hiçbir avukat bu yolla boşanmayı tercih etmez. Çünkü kolay değildir.

Ayrıca kocası kendisi evden kovmuş.
    Ayrıca kocanın karısına ayrı ev açması gerek. Açmaması boşanma sebebidir. bu konuda yargıtay kararları bile var.

Nerede
    ankara
    İletiler
    79
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eşimin Ailesiyle Yaşamak Zorundayım, Boşanabilir miyim?

yaklaşık 1,5 ay olmuş zaten kalmış 2,5 ay. iş inada binmesin yeterki neler yapar neler insan. karşı tarafında avukat yardımı alacağını gözardı etmemek gerek. benim naçizane tavsiyemdir sadece anlaşarak boşanmaya çalışması. aksi takdirde benim kanaatim elinde delil olarak sadece msn den yapılmış bir görüşme (tabi hala elinde kaydı varsa, yada ip adresi ve msn adresi şahsa aitse) var. diğer iddialar ispatı güç şeyler. eşya tespiti, tazminat talebi gibi unsurlar devreye girince dava içinden çıkılmaz bir hale giriyor ve yıllarca sürüyor.

Kilitli Konu
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kocamin ailesiyle yasamak

esimin ai

esimin ailesiyle yasamak

esimin ailesiyle yasamak istemiyorum

esimin ailesi ile yaşamak istemiyorum

bosanma olmadan ceyizimi nasil alirim

bosanma surecinde gelinievden atabilirlermi

kocamın ailesiyle yaşamak istemiyorum

kocamin ailesi ile yasamak