Merhaba,
Ben avukat değilim. Ancak uzun süredir yerel yönetimlerden arka arkaya aldığım haksız hukuksuz cezalar sebebi ile idari mahkemlerde kendi başıma dava açabilir oldum. Son günlerde yaşadığım bazı olaylar ise beni hukukun farklı konularına yöneltti.

Şimdi siz değerli avukat abilerime ablalarıma soracağım bir iki soruma cevap veren olursa gerçekten çok memnun olacağım. Konuyu isimler vererek anlatamıyorum. En azından şimdilik!

1 - Firmaların yazılmaları için ortayakoyduğu son kullanıcı sözleşmesinin (EULA), tüketici hakları yasası kapsamında değerlendirilmesi sonucunda; teknik veya kullanım ile ilgili kullanıcı olarak beni zora sokan maddelerine uymak ile mükellefiyetim hangi noktaya kadardır? Bu sözleşmelerin her maddesine harfiyen uymak zorunda mıyım? Özellikle belli bir firmanın konusunda tekel olması sebebi ile başka bir yazılım kullanma şansım yok ise?

2- Bu firma bir kampanya kapsamında yeni çıkarttığı ürününü almam yanönünde bana baskı yapıyorsa (yakalarsam muck muck) ve almadığım takdirde içine düştüğüm korku ve endişe sebebiyle mesleğimi icra etme şansım kalmıyorsa ne yapabilirim?

3- Bu firmanın geçmişte üretmiş olduğu yazılımları kullanıyorsam ve bunlardan adetlice almış isem; bu firmanın bu yazılımları değiştirmiş olduğum yeni PC lerde kullanamayacağımı söyleme ve her lisasn için ayrı CD keyleri girmediğim takdirde lisanssız sayılacağımı ve ucuz olan sürümün lisansını aldığım için iş yerimde kullanamayacağımı ve iş yerime gelenlere ücret karşılığında kullandıramayacağımı sözleşme ile hükme bağlaması yasal mıdır?

4-) FSEK denilen yasa yazılım firmalarının EULA sında yazan herşeyin kanun sayılmasını mı söylüyor?

5-) Bu yazılım firmasının FSEK i kullanarak; Bilgilendirme adı altında iş yerime avukat gönderip tatlı sözler arkasına sıkıştırdığı bir iki cümle ile şahsımı korkutması tehdit etmesi ne kadar yasaldır? Yani yasalar kullanılarak ticari bir ürünün korkutarak satılmasının hukuk dilinde bir adı varmıdır?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Yapacağınız her yardım bilinki binlerce aileyi sevindirecektir.