+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Yatmadan önce bir bardak su için

Yatmadan önce bir bardak su için Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yatmadan önce bir bardak su için

  İçtiğiniz suyun miktarına dikkat

  Uzmanlar su içmenin insan sağlığı açısından önemine dikkat çekerken içilen miktarın da önemli olduğunu vurguluyor.

  Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında yüzde 50’ sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte yüzde 70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin yüzde 95’i ve akcigerlerin yüzde 90’ını su oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafizada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe “dehidratasyon” denir. Gün boyu devam eden hafif yorguluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur. Memorial Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Selahattin Türen, 22 Mart Dünya Su Günü öncesinde, ‘Su tüketiminin faydaları’ hakkında bilgi verdi.

  Su neden yaşamın kaynağı?

  • Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır.
  • Böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur.
  • Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.
  • Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur.
  • Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.
  • Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar.
  • Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.
  • Su, emziren kadınlarda, süt üretimini artırır.
  • Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur.
  • Eklemlerin kayganlığını sağlar.
  • Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.
  • İçme suyu veya doğal kaynak sularının birçoğu bölgeden bölgeye degişmekle birlikte; bazı minarelleri içerir. Vücudumuz için gerekli olan minarellerin bir kısmını içtiğimiz sulardan elde ederiz. Bunlar içinde kalsiyum, magnezyum ve sodyum daha fazla miktarda olanlardır. Flor, iyot ve diğer eser elementlerin de bir kısmını içtiğimiz sulardan sağlarız.

  Su tüketim miktarı çevresel ve kişisel şartlara göre değişir

  Su tüketiminin sağlığımız için çok önemli olduğu yıllardır anlatılır. Peki günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır? Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da çoğunlukla ortalama günlük su tüketiminin 2-2.5 litre olmasi tavsiye edilir. Bunu 8x8 yani gunde 8 defa 8 onz (250 ml veya bir su bardagı) su içilmesi şeklinde de duymuş ve okumuş olabilirsiniz. Bu miktarlar ortalama miktarlardır. İdeal olan ise su ihtiyacının kişinin durumuna ve mevcut hastalıklarına, hava sıcakliğına ve aktivite duzeyine gore ayarlanmasıdır.

  Yeterli su içip içmediğinizi test etmek için 3 küçük ipucu
  1- Susuzluğunuzu gidermek icin içtiğiniz su miktarının en az 2 katını tü
  ketin.
  2- Günboyu ve sık sık su için ve su içmek için susamayı beklemeyin.
  3- İdrar renginiz koyu sari renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. İdrar renginiz koyu sarıdan açik ve şeffaf renge dönüştüğünde yeterli miktarda su tüketiyorsunuz demektir.

  Kimler daha çok su tüketmeli?

  - Yüksek proteinli diyetle beslenenler.
  - Lifli gıdalardan zengin beslenenler
  - Bulantı kusma ve ishal ile sıvı kaybının arttığı zamanlar
  - Ağır fiziksel aktivite yapanlar
  - Çok sıcak ortamlarda olup, aşırı terleyen kimseler daha fazla su tüketmelidirler.

  Su her zaman yaşam kaynağınız olmayabilir

  Vücutta fazla miktarda sıvının olduğuna işaret eden durumlarda (bacaklarda ödem ve karında asit); kalp yetmezliği, böbrek yetmezligi, siroz ve kronik karaciğer hastalığı gibi zaman zaman sıvı alımının belli bir miktarla kısıtlanması tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu gibi durumda olan hastaların doktorlarının tavsiyelerine uymaları daha doğru olacaktır.

  Çay, kahve, kola suyun yerini tutmaz

  İçeceklerin hiçbiri suyun yerine geçemez. Su, kalori içermez ve asiditesi yoktur. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi; çarpıntıya neden olurken; bu içeceklerin beraberinde fazla şeker ve krema tüketilmesi de gereksiz kalori alınmasına yani kilo artışlarına sebep olabilir. Ayrıca kafeinin idrar söktürücü özelliği de olduğundan fazla tüketildiginde önce sıvı alımı artmış olur, ancak daha sonra idrarla sıvı kaybı artar.

  Kola ve benzeri asitli içecekler mideye rahatsızlık verdiği gibi; alınan asidin etkisini azaltmak için vücut çok fazla su harcamak zorunda kalır.

  Su tüketiminizi artırmak için öneriler:
  • Su içmek için susamayı beklemeyin.
  • Yemeklerle birlikte ve yemek aralarinda su için.
  • 8x8 kuralını unutmayın. Günde 8 kez 8 onz (240 ml, 1 su bardağı) su için.
  • Kendinize su içmek için güzel bardaklar ya da şık bir sürahi edinebilirsiniz.
  • Çalışma ortamınızda ve evinizde belirleyeğiniz bölümlere “su iç” yazılı notlar asabilirsiniz.
  • Ofis bilgisayarınıza su hatırlatması programlarından kurabilirsiniz. Böylelikle siz işinize konsantre olmuş çalışıyorken, ekranda beliren su şişesi size su vaktinin geldiğini hatırlatır.
  (Hurriyet/21.03.2010)  Hukuki NET Güncel Haber

  Yatmadan önce bir bardak su için konulu yargıtay kararı ara
  Yatmadan önce bir bardak su için konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yatmadan önce bir bardak su için

  Böbrek sağlığınız için mutlaka tüketin

  Su tüketiminin böbrekleri sıkıntıya sokacak kadar az olduğunu belirten uzmanlar böbrek sağlığı için bol bol su içilmesi gerektiğini söylüyor.

  International Hospital nefroloji uzmanı Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu, Türklerin su içmeyi sevmediğini, günlük su tüketiminin böbrekleri sıkıntıya sokacak kadar az olduğunu ifade ederek, ''Suyu yeterli almak, böbreklerin ve dolayısıyla damarların erken yaşlanmasını önlüyor'' dedi.

  AA muhabirine açıklama yapan Doç. Dr. Yakupoğlu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de böbrek yetmezliği ve diyalize girenlerin sayısının çoğalması nedeniyle oluşan ekonomik sorunların, böbrek sağlığını korumanın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı.
  Türkiye'de diyalize giren hasta sayısının Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre, 60 bine ulaştığını ve bu rakamın gelecek 5 yılda 115 bine çıkmasının beklendiğini belirten Yakupoğlu, ''Dışardan fasulyeye benzeyen, ancak içi damar yumaklarıyla örülü olan böbreklerin iki düşmanı var: Su içmemek ve fazla tuz tüketmek'' diye konuştu.
  Yakupoğlu, böbrek yetmezliği gelişmesi durumunda, her iki böbreğin çalışamadığını, süzme fonksiyonunu yerine getiremediğini ifade ederek, bunun sonucunda hayatı riske atan, üre, kreatinin, potasyum, kanda asit miktarının artması gibi tabloların ortaya çıktığını, bu tabloların ani ve hızlı olabileceği gibi, yıllar içinde yavaş yavaş da gelişebileceğini kaydetti.

  ''Hızlı olana akut, yavaş ve süreğen olana ise kronik böbrek yetmezliği diyoruz'' diyen Yakupoğlu, böbrek yetmezliğine yol açan durum düzeltilebilecek bir aşamadaysa vücutta bir sorun yaratmadan geri dönülebildiğine dikkati çekti.
  Doç. Dr. Yakupoğlu, böbreklerin çok idareli organlar olduğunu, tamamen iflas etmesi için böbreklerin süzme kapasitesinin yüzde 15 ve altına düşmüş olması gerektiğini, yüzde 60'ın altına düştüğü andan itibaren kronik böbrek hastalığından söz ettiklerini ifade ederek, ''Yüzde 15-60 arasında geniş bir dönem var, kişi düzenli bir nefroloji takibi içinde olursa diyaliz ve nakle gerek kalmama olasılığı yüksektir'' diye konuştu.
  Nefroloji uzmanı Doç. Dr. Yakupoğlu, böbrekler için risk yaratan durumları, kan basıncı yüksekliği, diyabet hastalığı, fazla kilolu olmak, 60 yaşın üzerinde olmak, sigara alışkanlığı, tek böbrekli doğmak ve ailesel böbrek hastalıkları olarak sıraladı.
  ''DİYABETLİLERDE BÖBREK YETMEZLİĞİ RİSKİ DAHA YÜKSEK''
  Şeker ve tansiyonun, böbrek içindeki incecik damarlarda yapısal bozukluğa ve tıkanıklığa neden olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Yakupoğlu, böbreğin içindeki kılcal damarlarda tansiyonun yükselebileceğini, idrardaki protein kaçağının da bunu göstergesi olduğunu bildirdi.
  Bu durumda, koldan ölçülen tansiyonun bazen normal çıkabileceğini, bu bilginin yanıltıcı olduğunu vurgulayan Yakupoğlu, idrarda protein oranını gösteren testin Türkiye'nin her yerinde yapılabildiğine dikkati çekti.
  Yakupoğlu, sigaranın da yüksek kan basıncına benzer şekilde damarlar üzerinde olumsuz etki yaratarak böbrek yetmezliği riskini artırdığına işaret ederek, anne veya babasında diyabet olan kişilerin böbrek yetmezliği riskinin diyabet olmayanlara göre daha yüksek olduğunu belirtti.

  GENÇ YAŞLARDA ORTAYA ÇIKAN TANSİYON BÖBREK KÖKENLİ
  Doç. Dr. Yakupoğlu, 60 yaşın üzerindeki kişilerin bilinen bir hastalıkları olmasa dahi böbreklerini kontrol ettirmeleri gerektiğini bildirdi.
  Yakupoğlu, tansiyonun 40 yaş altında başlaması halinde nefroloji uzmanının mutlaka muayene etmesi gerektiğini, genç yaşlarda ortaya çıkan tansiyonun genelde böbrek kökenli olduğunu anlattı.
  Böbreklerin ve tüm vücudun sağlığı için günde ne kadar su içilmesi gerektiğinin, üzerinde tartışılan bir konu olduğunu anımsatan Yakupoğlu, ''Türkler su içmeyi sevmiyor. Günlük su tüketimi böbrekleri sıkıntıya sokacak kadar az. Suyu yeterli almak böbreklerin ve dolayısıyla damarların erken yaşlanmasını önlüyor'' dedi.
  Normal kiloda erişkin bir kadının günde 1,5-2 litre, erkeğin ise günde 2-2,5 litre su tüketmesi, çay, meyve suyu ve soda gibi içeceklerin bu tüketimin dışında tutulması gerektiğini, çok terleyenlerin su miktarlarını biraz daha artırabileceklerini dile getiren Yakupoğlu, çok su içmenin de yararlı olmadığını söyledi.
  Yakupoğlu, günde 4-5 litre su içilmesi halinde böbreğin idrarı konsantre etme yeteneğinin zorlandığını, bunun da vücutta sodyum oranını azalttığını, vücuttaki kas kitlesi ve yapısına göre su tüketiminin ayarlanması gerektiğini belirtti.
  Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu, böbreğin düşmanı olan tuzu günde 5-6 gram tüketmenin yeterli olduğunu, ancak Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin araştırmasına göre, Türklerin günde yaklaşık 18 gram tuz tükettiğini aktardı.
  Tüketilen sebze ve meyvelerden günde zaten 2 gram tuz alındığını, ev dışında yenilen yemeklerden yüksek oranda tuz bulunduğunu vurgulayan Yakupoğlu, ''Aşırı tuzlu yiyecekler de böbrekle ilgili sorunu büyütüyor. Bazen kişilerin günlük tuz tüketimi 20-25 gramlara kadar ulaşıyor. Salçalı yemekler çok yeniyor, salçada da bol miktarda tuz var. Ayrıca peynir ve turşu birer tuz kaynağıdır'' diye konuştu.
  (Bugün/16.04.2010 )

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yatmadan önce bir bardak su için

  Su içmeyi ihmal etmeyin

  İşte her zaman yaz aylarındaki kadar su tüketmeniz için geçerli 10 neden.

  Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Su hem kalorisiz, hem tok tutar, hem de tüm sisteme yararlı. Gün içinde gerekli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.

  Yaz aylarında bardak bardak içtiğiniz ve sürekli boşalttığınız sürahiler artık boynu bükük ve dolu bir şekilde sizi mi seyretmeye başladı? Su içmek istemiyor, hatta neredeyse görmek bile istemiyorsanız üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Soğuk havalarda su içme isteğinin azalması birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Ama bu sizi yıldırmasın.

  İşte her zaman yaz aylarındaki kadar su tüketmeniz için geçerli 10 neden;

  Su, insan vücudunun ana bileşenidir: İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 75’i bu oran yaşa, cinsiyete, vücut yağına ve benzeri etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
  Vücudun besleyici bir ajanıdır: Su kanın içeriğinde tüm vücudu dolaşarak, tüm organ ve hücrelere besin öğeleri ve oksijen taşımaktadır.
  Vücudun temizleyici bir ajanıdır: İdrar ve ter yoluyla metabolik artıkların vücuttan atılmasında bir aracıdır.
  Böbrek taşı oluşum riskini azaltır: Böbrekler kandaki artık ürünleri süzerek onları üre formatında vücudun dışına atmaktadır. Üre içerisindeki bazı tuzların yoğunluklarının artışı böbrek taşı oluşumu için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Ve bu risk birçok kişide
  daha fazla su tüketimi ile ürenin seyreltilmesi yoluyla düşürülebilmektedir.
  Güneş çarpması riskini azaltır: Vücut sıcaklığının ayarlanmasında su tek başına en önemli ve kritik rolün sahibidir. Sıcak günlerde daha fazla terleme yoluyla vücut kendini soğutmakta, rahatlatmakta ve bu yolla sıcaklığını da korumaktadır.
  Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir: Vücudun optimal sıvı düzeyleri, az sıvı tüketimi, ağır egzersiz veya hastalık gibi çeşitli nedenlerden ötürü düştüğünde vücut bu sıvı eksikliğini damarlarında gidermeye çalışarak büzüşmelerine bu durum da kan içeriğindeki suyun azalmasına (solunum ve terleme yoluyla) ve kan basıncının artmasına neden olmaktadır. Tabii ki bu sonuç su yüksek miktarda su kaybının olduğu durumlar için geçerlidir.
  Kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır: Artan dehidratasyon doku ve hücrelerin su ihtiyaçlarını kandan karşılamalarına bu durumda daha önce belirtildiği gibi kan damarlarının büzüşmesine ve kan basıncının artmasına yol açmaktadır.
  Cildin elastik ve sağlıklı olması için hayati önem taşımaktadır: Terleme sırasında ciltte meydana gelen kirler de dışarı atılmakta ve ter cildi sağlıklı bir şekilde terk etmektedir. Dehidrate olmuş ciltler daha kırışık ve çökmüş bir görünüme sahip olmaktadır.
  Kalorisizdir: Her zaman duyduğumuz “Su içsem yarıyor” sözü aslında tamamen bir şehir efsanesidir. Çünkü su hiç ama hiç kalori içermez.
  İştahı baskılamaktadır: Hiç kalori içermemesinin yanında su aynı zamanda iyi bir şişiricidir. Su içildiğinde kendimizi tok hissetmemize neden olarak daha az besin tüketmemize yardımcı olmaktadır.
  10,5- BONUS! Su, ulaşabileceğiniz en ucuz ve doğal içecektir.
  (Habertürk/23.04.2010)

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yatmadan önce bir bardak su için

  Susuz kalmak beyne zarar!

  Su içmemek, beyindeki gri maddenin azalmasına neden oluyor.
  İngiliz King’s College Psikiyatri Enstitüsü’nün araştırmasına göre; yeterince su içmemek, beyindeki gri maddenin azalmasına neden oluyor.

  Yeterince su içmemenin insanı aptallaştırdığı ortaya çıktı. İngiliz King’s College Psikiyatri Enstitüsü’nün araştırmasına göre; yeterince su içmemek, beyindeki gri maddenin azalmasına neden oluyor. Gri maddenin azalması, sadece beyin ebatlarını değil, beynin çalışmasını da etkiliyor. Düşünmeyi ve kavramayı zorlaştırıyor. Buna göre 90 dakika süren bir terleme, beyinde bir yıllık yaşlanma etkisi yapıyor. Bir iki bardak su içmek, beynin hemen eski hale dönmesine yardımcı oluyor.
  (Habertürk/01.06.2010)

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  İletiler
  251
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yatmadan önce bir bardak su için

  Bahar yorgunluğuna karşı bol su tüketin

  BAHAR mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan, "Elektrik yükünün yoğunluğu bahar mevsiminde gerginliği ve stresi arttırır. Bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yanı sıra bol su içip, çokça sulu gıdaların tüketilmesi gerekir" dedi.

  Bahar yorgunluğunun nedenlerini açıklayan Tekden Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Özkan, ”Dengesiz beslenme, yeterli miktarda vitamin, mineral alınmaması, tansiyon, kalp hastalığı, alerji, nezle ve bazı ağrı kesici ilaçların kullanımı, kan şekeri düşmeleri, gürültülü, fazla sıcak ya da soğuk mekanlar, stresli iş ortamı, kirli hava gibi durumlar da yorgunluğa yol açıyor. B ve C vitaminleri, sebze ve meyvelerde; potasyum, domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketmeye dikkat edin" diye konuştu.
  Günde 2-2.5 litre su içilmesini öneren Dr. Özkan, "Uyku düzenine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Bol bol yürüyüş yapın" dedi.
  http://www.hurriyet.com.tr/yasasinha...43.asp?gid=245

 7. #16
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  İletiler
  251
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap:"Sudur, içelim" deyip geçmeyin!

  "Sudur, içelim" deyip geçmeyin!

  Suya neden ihtiyacımız var? Fazla su zararlı mı? Su, kilo verdirir mi? Uzmanlar yanıtladı...

  Hepimiz suyun vücudumuz için gerekli olduğunu biliyoruz. Peki, suya olan bu ihtiyacımızın nereden kaynakladığını biliyor muyuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Eroğuz Demirözü sorularımızı yanıtladı...

  Suyun faydaları nelerdir?
  Suya, toksinlerin atılması, besin öğelerinin hücrelere taşınması, tansiyonun dengelenmesi, vücut ısımızın kontrol altında tutulması, eklemlerin ve organların korunması, kulak, burun ve boğaz için gereken nemli ortamın sağlanması, gibi birçok faaliyet için ihtiyaç vardır.

  Günde ne kadar su tüketmeliyiz?
  Bu kişilerin kilosuna, yaşadığı çevreye, fiziksel aktiviteye, terleme düzeyine, hastalıklarına, basınç değişikliklerine bağlı olarak değişir.

  Kahve su oranını etkiler mi?
  Kafein ve alkol vücuttan normalden daha fazla su atımına sebep olur. Bu sebeple kafein içeren içecekler (bazı gazlı içecekler ve enerji içeceklerinin tamamı) asla su yerine geçmediği gibi bu içecekler tüketildiğinde içilen su miktarı da artırılmalıdır. Ayrıca susuzluğu giderecek en iyi seçeneğin su olduğu hiç unutulmamalıdır. Meyve suları ve gazlı içecekler şeker içeriklerinden dolayı fazla içildiğinde kilo almanıza sebep olacaktır.

  Kişi suya ihtiyaç duyduğunu nasıl anlar, vücutta nasıl belirtiler ortaya çıkar?
  Su ihtiyacının sebebi vücudun düzenli olarak su kaybediyor olmasıdır. İçmemiz gereken sıvı miktarı hesaplanırken öncelikle vücuttan kaybedilen sıvı göz önüne alınır. Sağlıklı bir insan 1,5 litresi idrar yoluyla 1 litreye yakını ise nefes, terleme ve eklem hareketleri ile olmak üzere toplam 2,5 litreye yakın sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvının %20’ye yakın kısmı gün boyunca yediklerimizden karşılanır. Karpuz, domates gibi bazı sebze ve meyvelerin su içerikleri %90’a yakındır. Yiyeceklerden sonra kalan 2 litre için de su içtiğimizde kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymuş oluruz. Bu durumda yoğun susama isteği yaşamazsınız ve idrarınız rengi berrak ve açık sarı olur. Susama hissi ve koyu renk idrar su tüketiminizin yetersiz olduğunun ve vücudunuzun dehidrate olmaya başladığının yani, fonksiyonlarını düzgün yerine getirmesi için gerekli olan su miktarının bulunmadığının göstergesidir. Dolayısıyla susama hissi oluşmadan su içilmiş olmalıdır. Özellikle yaşlandıkça vücudun dehidratasyonu algılama kapasitesi azalır ve beyne daha az uyarı gönderir böylece susama isteği de çok geç oluşur. Yaşlı kişilerin su tüketimlerine bu sebeple özen göstermeli gerekir. Dehidratasyon beynin çalışmasını olumsuz etkileyen ve ölümcül sonuçları olan bir durumdur, mutlaka ciddiye alınmalıdır.

  İhtiyaçtan fazla bu içmenin sakıncaları neler? Fazla sıvı alınınca vücutta neler olur?
  Her şeyin olduğu gibi su içmenin de fazlası zararlı olabilir. Aşırı su içilmesi durumunda vücuttan yoğun bir elektrolit kaybı meydana gelir. Bu ise hücre içi ve dışı sıvıların dengesini bozarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Ancak normal yaşantınızdan daha fazla terlemenize sebep olan bir faaliyette bulunuluyorsa kaybedilen ekstra sıvı için normalden daha fazla su tüketmek gerekecektir. Eğer çok ağır fiziksel aktivite yapılıyorsa veya bulunulan ortamın ısısı ve nemi sebebiyle normalden daha fazla su kaybı yaşanıyorsa bu kaybın suya ek olarak mineral içeriği zengin sıvılarla tamamlanmasında fayda vardır. Bunun sebebi terleme sırasında kaybedilen bazı minerallerin yerine konması gerekliliğidir. Bu tür aşırı terleme durumlarında su içmek bir noktadan sonra kaybedilen mineralleri özellikle de sodyumu tamamlamaya yetmez. Fazla sodyum kaybetmek hayatı tehdit eden bir durum olan hiponatremiye sebep olur. Suyla birlikte sporcu içeceklerini tüketmek terle kaybedilen minerallerin tamamlanmasına yardımcı olur. Bu sayede de hücre içi ve dışı sıvılar ve elektrolit dengesi korunmuş olur. Ayrıca yemek sırasında fazla su içmek mide asidini seyrelterek sindirim sorunlarına yol açabilir.

  Fazla sıvı/su alma ihtiyacı hangi hastalıkların belirtisi olabilir?
  Çok fazla susama bazen bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunların arasında akla ilk gelen diyabet ve kalın barsağa yönelik emilim sorunlarıdır. Bu durumların varlığında mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Suyun kilo verdirici etkisi olduğuna yönelik yoğun bir inanış olduğundan kilosunu kontrol altında tutmaya çalışanlar ve diyet yapanlar bazen aşırı su içme psikolojisine girebilirler. Su besinlerin yerini tutamaz acıkma durumunda su içerek öğün atlamak ileride ciddi beslenme sorunlarına yol açabilir.

  Çok sıvı alma neticesinde ölüm durumu ortaya çıkar mı?
  Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon hastalığı ve ödem sorunu olan kişiler içeceklerin su miktarını abartmamaları gerekmektedir. Bu rahatsızlıkları olan kişilerin günlük almaları gereken miktarın üzerinde sıvı almaları hayati tehlike oluşturabilir. Sağlıklı bile olunsa fazla su içmenin zararlı etkileri görülebilir. Fazla su içmek beraberinde fazla su atımını da getirerek yine vücuttan fazla mineral kaybına dolayısıyla da elektrolit dengesizliğine yol açacaktır.

  Yaşa, kiloya, cinsiyete göre sıvı alımı/ihtiyacı değişir mi?

  Çocuğun gereksindiği su miktarı yaşa göre değişir. Bebeklerde ilk 6 aylık dönemde su ihtiyacının anne sütüyle veya anne sütü yeterli değilse uygun formulalarla karşılanması gerekir. Altı aydan sonra süt emişini etkilemeyecek dozda su verilmeye başlanabilir. Özellikle ek besinlere de başlanılan bu dönemde bebeklere yeterli sıvı vermemek ciddi kabızlık sorunlarına yol açabilir.

  Günlük su gereksinmesi gittikçe artarak 12 yaşında 1,5 litreye çıkar. Gençler ve yetişkinler günlük ortalama 1,5-2,0 litre su içmelidirler. Fiziksel aktivitesi yüksek olanlar ve sıcak havalarda fiziksel aktivite yapanlar daha fazla su içmelidirler. Ancak daha önce bahsettiğimiz faktörler ve kişisel farklılıklar göz önünde bulundurulursa bu miktar 2,5–3,5 litreye kadar çıkabilir.

  Hamileler ne kadar su tüketmeli?
  Hamilelik boyunca ortalama 12,5 kg. alındıysa bunun yaklaşık 6,5–7,5 kg.’ı sudur.
  Bebeğin gelişimi için su son derece önemlidir. Yapılan çalışmalar annenin içtiği su miktarının direk olarak bebeği de etkilediğini göstermiştir. Ayrıca hamilelik sırasında sıkça görülen idrar yolları enfeksiyonu, böbrek taşı ve kabızlık gibi problemlerin de çözümünde bol su içmek vardır. Son dönemde yapılan araştırmalarda hamilelerin günlük tüketimlerine ek olarak 300 mililitreye yakın su içmeleri gerektiğini ortaya çıkartmıştır. Emzirme döneminde ise süt veriminin artması için günlük ek olarak 1-1,5 litre su alımı önerilmiştir.

  Fazla su tüketmenin ne gibi zararları vardır?
  Sağlıklı bile olunsa fazla su içmenin zararlı etkileri görülebilir. Aşırı su içildiğinde kan sulanarak hacimsel olarak artar bu ise dolaşım sistemine, damarlara ve özellikle de kalbe fazladan yük bindirir. Fazla suyu atarak dolaşım sistemini rahatlatmaya çalışan böbrekler de aşırı çalışmak zorunda kaldıklarından yorulurlar. Hücrelerin içindeki ve dışındaki minerallerin de konsantrasyonu değişir. Hücre içi ve dışı sodyum dengesinin sağlanabilmesi için kandan hücrelere sıvı geçişi başlar bu ise hücrelerin şişerek ödem yapmasına sebep olur. Eğer bu şişme beyinde olursa basınç artışından dolayı baş ağrısı, hipertansiyon, beyin kanaması ve ölüme kadar giden bir dizi rahatsızlık oluşur.

  Diyet yapanların suyla ilişkisi nasıl olmalı?
  Suyun kilo verdirici etkisi olduğuna yönelik yoğun bir inanış olduğundan kilosunu kontrol altında tutmaya çalışanlar ve diyet yapanlar bazen aşırı su içme psikolojisine girebilirler. Elbette su içmek özellikle toksinlerin atılmasını sağlayarak olarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yemekten yarım saat önce içilecek 2 bardak su yemek saatinde tokluk hissi oluşturarak daha sakin yemek yenmesine yardımcı olur. Ancak şu da unutulmamalıdır ki su besinlerin yerini tutamaz acıkma durumunda dengeli bir ara öğün yemek yerine su içerek öğün atlamak ileride ciddi beslenme sorunlarına yol açabilir.

  Hangi hastalıkları taşıyanlar belirtilenden fazla su içmemeli, neden?
  Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon hastalığı ve ödem sorunu olan kişiler içeceklerin su miktarını abartmamaları gerekmektedir. Bu rahatsızlıkları olan kişilerin günlük almaları gereken miktarın üzerinde sıvı almaları hayati tehlike oluşturabilir.

  SU VE ZAYIFLAMA İLİŞKİSİ
  Dermatolog Doktoru Ömür Tekeli ise incelme programlarında çeşitli diyetlerle ve depo yağ dokularını harekete geçirecek metobolizmanın özellikle serbest yağ asitlerini kullanabilir hale getirilmesi hedeflendiğini söyleyerek şöyle devam etti: "Yağ metabolizması sırasında yoğun şekilde su tüketimi olmaktadır. Günde ortalama 2 litre su tüketimi tüm zayıflama programlarında gerekli olmaktadır. Nerdeyse vücudumuzun yaklaşık olarak 3 te ikisi (% 65 – 70) sudan oluşmaktadır. Doğru beslenme ve sağlıklı egzersizler ile aralıklı ve bol su içimini birleştirdiğinizde kilo vermemeniz için bir neden kalmayacaktır. Vücudumuzun fazla yağları ve kiloları eritememesinin önemli nedenlerinden bir tanesi de yetersiz su tüketmemizden kaynaklanmaktadır. Şayet böbreklerde yeteri kadar su bulunmazsa bu durumda vücuttaki atık maddelerin biriktirilerek etkisiz hale getirilmesi süreci sekteye uğrar. Bu zararlı maddeler arasında yağlar da bulunduğu için vücut yağları gerektiği gibi parçalayamaz ve bizlere fazla kilo olarak yansır. Bu nedenle zayıflamak için bol su içmek, karaciğer ve böbreklerin yağ yakma metabolizmasını sürdürmesini sağlamayı garanti altına alır"

  Şehir suyu mu damacana su mu, cam şişede su mu? Neyi niçin tercih edelim?
  Günümüzde şehir suları için oldukça gelişmiş arıtma-damıtma yöntemleri ortaya çıkmış durumdadır. Bunlar kullanılarak elde edilecek suların tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Damana sularıyla ilgili oldukça fazla değişken var. Uzun süre güneşte bekleyen damacanadan su içmek sağlıklı değildir. Güneşle plastik çeperinden hormon benzeri bileşikler suya salınabilmektedir. Bunun için dikkat edilecek yegane şey plastiklerin kalitesini belirleyen şişe üzerinde yazan bir sayı vardır; bu sayının 6 ve üzerinde olanları en sağlıklı olanlarıdır. Ürünlerde bu kriter aranmalıdır. Pet şişelerdeki suyun bir yılda tüketilmesi gerekiyor. Cam şişe en sağlıklı su saklama kabıdır. Ancak sıklıkla depozitolu ve geri dönüşümlü sistemlerle aynı şişe sterilize edilerek tekrar tekrar kullanılabilmektedir. İçlerinde temizlik için kullanılan ajanlar kalıntı bırakabilmektedir. Bu konuda marka seçiminde dikkatli olunmalı seçici davranılmalıdır. Şişe sularının kapakları alüminyum olduğu için hemen tüketilmesi gerekiyor. pH, suyun asit ve baz durumunu gösterir. İzin verilen pH değeri 5.5 ile 8.5 arasındadır. Sudaki pH’ın değerlerin dışında olması durumunda insan sağlığını direkt etkilediği söyleniyor: ‘Eğer pH değeri izin verilen değerlerin dışındaysa suyun aşındırıcı etkisi artar, ağır metallerin çözülmesini de artırır. Örneğin bu su borulardan geçerken metallerin çözülmesini sağladığı için ağır metaller suya geçer.

  Evde arıtarak içtiğimiz suda mineraller de gitmiş mi olur?
  İşlenmiş su ise çeşitli damıtma yöntemleriyle içindeki kireçten arındırılan ve mineral takviyesi ile tatlandırıcı katılan içme suyu çeşidi. Ağır metallerden, temizlik için kullanılan moleküllerden, toz ve kir ve kireçten arınacaktır. Pet şişenin üzerindeki markanın yer aldığı kağıdın kenarları kahverengi ise işlenmiş, mavi ise doğal kaynak suyu. Bu renkleri belirleyen merci ise Sağlık Bakanlığıdır

  Kaynamış şehir suyu içilebilir mi, besin değerini korumaya devam eder mi?
  Su içinde kalsiyum, magnezyum, demir, nitrat, flor, çinko, sodyum bulunuyor. Bu mineralleri miktarı suyun kaynağına göre değişiyor. Bu minerallerin her birinin vücuda yararı ayrı… Satın aldığınız pet şişe veya damacana suyun üzerinde bu mineraller miktarlarıyla yazıyor. Anca şehir sularını kaynatmak ağır metal ve hatta siyanür bile ihtiva edebileceğinden önerilmemektedir. Temizlemek için kullanılan klor ve florid de insan sağlığına uygun değildir. Kaynatmakla arınılmayacaktır. Kaynatılan suyun tadı değiştiği için besin değerini kaybettiği düşünülmüş olabilir. Hatta özellikle yaz aylarında bulaşıcı hastalıklara karşı şüpheli suların kaynatılarak içilmesi gerekiyor. Diğer satın alınan sular için bu geçerli değil.

  İçme suyumuzun temiz olduğunu nasıl anlayabiliriz?
  Bazı laboratuarlarda test edilebilmektedirler. Berraklık ve koku elbette en önemli temizlik kriterlerindendir ancak suların sağlıklı bir değerlendirmesi için mutlaka fiziksel kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi gerekir.

  Apartmanlardaki su depolarındaki sular tehlike taşıyor mu? Buradan ne gibi hastalıklar kapabiliriz?
  Taşır. Uzun süre bekleyen su içerisinde bakteri miktarı ve çeşidi artar. Ancak bazı apartmanlarda kullanılan devridaim sistemiyle bu sular daha temiz kalabilmektedir.
  http://www.haberturk.com/saglik/habe...deyip-gecmeyin

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Benzer Konular :

 1. kazandığımız davada avukat ücret yatmadan ücret istedi.
  Merhabalar değerli hukukçular; Yerel mahkemede kazanıp, istinaf mahkemesine giden davamıda kazanmış durumdayım. Yerel mahkeme işe iademi...
  Yazan: adalet61 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 20-09-2018, 18:43:41
 2. İçkili mekanlarda cam şişe ve cam bardak kullanımının yasaklanması.
  Merhaba; 1) Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde, içki tüketilen mekanların tamamında, kapalı kapaklı cam şişede veya cam bardakta...
  Yazan: drnsrc Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 03-02-2016, 09:36:51
 3. Bir bardak soğuk su!!!
  2006 senesinde kazalı araç satan birisinden araç almak istedim. Araçları sigorta şirketinden alıp tamir edip satıyordu. Bu şahısla beraberimizde iki...
  Yazan: Mimsal Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-09-2011, 11:52:33
 4. Bir bardak su
  Bir bardak su Yer Fransa´nın Courchavel kış sporları merkezi Yıl 2007 Demir parmaklıklar ardında zaman geçmek bilmiyor. Bir bardak...
  Yazan: Erhan Yurdayuksel Forum: Hukuki.net Köşe Yazıları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-07-2011, 16:25:35
 5. Bir Bardak Sütün Hatırı - Gerçek Hikâye
  Howard, yoksul bir ailenin çocuğuyduve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu. O gün, hiçbir şey satamamıştı ve...
  Yazan: commodore1tr Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-06-2004, 17:57:26

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yatmadan önce su içmek zayıflatırmı

yatarken limonlu su

yatarken su içmenin faydaları

yatarken limonlu su içmek zayıflatırmı

gece su içmek zayıflatırmı

yatmadan önce su içmenin faydaları

gece yatarken sıcak su içmek

uyumadan önce su içmek zayıflatırmı

yatmadan önce su içmek

gece yatmadan önce su içmek zayıflatırmı

gece limonlu su

gece su icmek zayiflatirmigece yatarken limonlu su içmek zayıflatırmıhttp:www.hukuki.netshowthread.php66582-Yatmadan-once-bir-bardak-su-icinpage2yatmadan önce limonlu su içmekyatarken limonlu su içmeksu içip yatmakyatmadan once sicak su icmekgece yatarken limonlu suyatmadan önce sıcak su içmek zayıflatırmıgece yatarken ayran içmek zayıflatırmıgece yatarken soda içmekyatarken su içilirmiyatmadan limonlu suyatarken sicak su icmek
Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.