+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis

Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis

Merhabalar, öncelikle belirtmek isterim ki size yazacağım konuyu Avukata danıştım, ancak dava açmak için çok büyük paralar gerekiyor, ayrıca konunun xxx adında bir kurum tarafından incelendiği ve bu kurumun mesleki kayırma yaptığı için, davayı kaybedeceğimizi söylediler. O zaman dava açmamızın bir anlamı kalmıyor.

27 Nisan 2009'da üşüten oğlum, sürekli hekiminin talimatıyla ilk defa bir takım ilaçlar kullandı, 15 gün sonra şiddetli karın ağrısı,takip eden günlerde ateş nedeni ile doktorunun talimatıyla yine aynı ilaçları kullandı. 17 Mayıs 2009'da turuncu idrarla yapılan tahlillerde(+2 billurubin)ve nihayet 19 Mayısta kan tahlilleri sonucunda ALT-AST iki binlere dayanmıştı. 21 Mayıs'ta, özelde başlayan ve resmi kurumda devam eden tahliller ve olası hastalıklar defalarca araştırıldı,hepsi negatif çıktı. "Oğlumda, virüs, bakteri ve herhangi bir karaciğer hastalığı bulunamamıştı". Ben Resmi Kurumdaki Prof. Doktora ve uzmanlığını yapmakta olan hekimlere oğlumun Nisan ayının son günlerinde ve 21 Mayısa kadar kullandığı ilaçları yazılı olarak sundum ve "hepatotoksik etkileri" olduğu yazıyor dedim, ancak doz aşımı olmadığını ve ilaç hepatitinin olmadığını söylediler.

Ve maalesef araştırıp bulamadıkları virüs nedeniyle, oğlum hastaneye yatırılmadı, elektirolit kaybı yok diye serum dahi takılmadı. 28 Mayıs a kadar evimizde bekledik ve aynı gün oğlumun ağzındaki kanamalar nedeniyle (yine hocamızın "muayenehanesine" gittik), ve ilaç tedavisine başlandı ama virüs olasılığı nedeniyle Çocuk Acil de takip edildik. Maalesef 6(altı) gün sora, o güne kadar normal olan Amonyak yükseldi ve oğlum Amonyak Komasına girdi, ve Pediatri servisine yatışımızı yaptılar. Organ Nakli Ünitesinden hocamız gelip oğlumu gördü ve "Fulminant Hepatit" tanısıyla oğlumu nakile hazırladı, 10 Haziran daki nakil ameliyatına kadar, oğlum, 3 defa Plazma Ferez ve son gün Hemodiyalize girdi, evet artık son saatleri idi, eşime nakil için hazır olması söylenmişti ki mucize kadavra çıktı.

Organ Nakli ekibine canımı verebilirim ama ne için? Henüz 5(beş) yaşında bile olmayan oğlum, bulunamayan virüs için, ilaç hepatiti dikkate bile alınmadığı için, bundan sonra ne kadar yaşarsa, ilaca ve hastahaneye bağımlı ve yarım bir insan haline getirildi. Ayrıca ameliyattan birkaç saat sonra, organ naklini teşvik amacıyla, yapılan röpörtajda; kamera çekimleri makaslanıp, söylediklerimin anlamı degiştirildi ve gazetelerde çıkan resmimizin altında, benim söylemediğim cümleler yer aldı.

Benimki ana yüreği dediklerinden, yazımı yayınlamanız önemli degil, önemli olan bilmeniz. Ben Tıp Uzmanı degilim, ama aylardır araştırıyorum ve oğlumun hiç uğruna öldürülüşüne defalarca tanık oluyorum ve çaresizliğimin beni öldüreceğini biliyorum. Yavrumda bende artık kekeme insanlarız, oğlumun psikolojik gelişimi benim için çok önemli idi ama artık öyle değişti ve öfke küpü oldu ki oğlumdan korkuyorum.....

NOT: 17 Mayıs 2009 da, karın ağrısı ve turuncu idrarı takiben gidilen Resmi Kurum da yapılan idrar tahlili sonucunda, "oğlumuzun gayet sağlıklı olduğu söylenerek evimize gönderildik". .. Aynı gün takip eden saatlerde, başlayan ateş nedeniyle, tekrar sürekli doktorumuzu aradık ve Nisan da kullanılan ilaçlara yine başlandı... 19 Mayıs 2009 da, idrar tahlilini gören doktorumuz, detaylı tahlillere başladı, virüs ihtimali üstünde durdu, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan oğlumu, ilaçların zehirleyebileceğini hiç düşünmedi ve kullandığı fitilin oğlumun ateşini düşürmediğini kendiside gördü ve şuruba geçti...21 Mayıs 2009 sabahı gittiğimiz ve oğlumun nakil olduğu hastane Çocuk Acil Servisinde, 28 Mayıs ta başlanan ilaç tedavisi öncesinde ve eş zamanlı olarak hiçbir şekilde damar yolu ile su eklenmesi (Hidrasyon) yapılmamıştır ama Hasta Takip Formunda, ayrı bir kalem olarak "hidrasyon" yazmaktadır. Oysa ben günlerce, oğluma neden serum takılmadığını sorup durmuştum.

Bu durumda, acaba kim daha hatalıdır; biz cevabını bulamadık.

Teşekkürler, Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis konulu yargıtay kararı ara
    Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Cevap: Oğlumun Karaciğer Nakli

Bu konunun Adli Tıp Anabilim dalınca incelenmesinde ve uzman doktorların konu hakkındaki rapor ve görüşlerinin alınmasında büyük yarar var. Nihayetinde bir hukuk sitesinde uzmanlık alanımız olmayan tıp konusunda ahkam kesmemiz son derece bilime aykırıdır.
    Saatin geç olması itibariyle şu an için çok fazla yorumda bulunmak istemesem de, avukatınıza danışmanızdan çok büyük dava masrafları çıkacağından dolayı dava açmaktan vazgeçtiğinizi görüyorum.
    Oysa bir tıp otoritesinin bu konudaki yorumunu aldıktan sonra biz avukatların pilot dava dediği, daha sonra rakamı ıslah ile arttırabileceğimiz bir şekilde, kısaca düşük bir rakam tespit edilerek ve düşük harç ödeyerek dava açmak mümkün. İleride bilirkişi incelemesinden sonra maddi tazminat kısmı arttırılabilir. (Not: Bu durumda faiz ıslah tarihinden başlar). Tabii önce tıbbi malpraktisin varlığı kanıtlanmak zorundadır.
    Saygılar.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Cevap: Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis

Merhabalar, yanıtınız için çok teşekkür ederim.Biz üniversitenin Adli Tıp birimiyle daha önce görüştük, ancak; bu birimler şahısların baş vurusunu kabul etmiyor, ya dava açmamız ya da savcılığın suç duyurusunda bulunması gerekiyormuş, ancak o zaman inceleme yapılabilirmiş, acaba bu uygulama bulunduğumuz il deki üniversitenin kendi uygulaması mı yoksa tüm üniversitelerde durum bu şekilde mi ele alınıyor? Diğer önemli husus, dava açmaktan vazgeçmedim , maalesef oğlumun devam eden tedavisi bizi çok hırpalıyor, özellikle nakil dolayısıyla kullandığı ilaçların yan etkilerinin neredeyse tümünü yaşıyoruz; 13 mm lik üriter sistem taşlarımız, fıtık ve yüksek tansiyon ciddi boyutta, yakın zamanda yeni ameliyat ya da ameliyatlar gerekebilecek ve sonrasında ne olacak bilemiyorum. Ruhsal yapısı çoktan çöktü, nakilden bu yana 16 kilo aldı ve dahası ama yaşıyoruz işte. Açıkçası hayatımız kabus oldu ve içinde bulunduğumuz günlerde hukuki bir mücadeleye girmek bizim için çok zor . Yardımlarınız için minnettarım, teşekkür ederim. Saygılarımla.

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Karaciğer Nakli ve tıbbi malpraktis

Kısa bir süre sonra konu'nun uzmanı bir dr.'dan bilgileri aktarmaya çalışılsa bile bu durum; " çok afaki" kalır..
    Bu konu ile ilgili konsültasyon yapan; tanı, teşhis ve tedavi yapan uzman dr.'lara güven duymanız tabi ki.. Tabi bu nacizane önerim..

Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar, hala sevdiğim ve saygı duyduğum hekim sayısı oldukça fazla, hatta oğlum bile çektiği tüm acılara rağmen hala doktor olmak istiyor…
    Çok özür diliyerek sormak zorundayım “afaki” olan nedir? Ben anlayamadım. Bir şehrin en büyük iki resmi hastanesinden birinin, Çocuk Acil servisinde görevli doktorun; idrar tahlilindeki +2 bilirubini, yorumlayamaması veya yorumlayıp umursamaması mı?
    Diğer taraftan hastasını çok iyi tanıyan sürekli doktorumuzun, oğluma kullandırdığı ilaçların takibini yapmaması mı?
    Veya 21 Mayıs tan itibaren oğlumun tedavi ve gözetimini yapan, diğer büyük resmi hastane, Çocuk Acil servisi doktorlarının, böyle bir durumda, hastaya damar yolu ile su eklenmesi gerektiğini, teorik olarak bilmesi ve bunu evraka yazması ama uygulamaması mı? Hatta maalesef Pediatri servisimiz dolu diyerek oğlumu hastaneye yatırmamaları mı?
    Dahası, 21 Mayıs tan itibaren oğlumun tedavisini üstlenen Prof. Dr un, oğlumla ilgili tüm detaylar kendisine sunulmasına, beslenme problemleri konusunda bilgi verilmesine, virüs veya herhangi bir hastalık bulunmamasına; Nisan ve Mayıs ta kullanılan ilaçlar yazılı olarak sunulmasına rağmen, dikkate almaması, oğlumun durumunun iyiye gittiğini söyleyerek hastaneye yatmasına gerek olmadığını defalarca yinelemesi, AST ve ALT nin düşmesi gereken düzeyi beklemeden yoğun bir ilaç tedavisi uygulaması mı?
    Ya da oğlumun, neden Fulminant Hepatit oluşu mudur? Emin olunuz bunun cevabı bize çoktan verildi. Konuyla ilgisi olmayan ama uzman ağızlardan: “İlaçları siz mi kullandınız, yüksek doz mu uyguladınız?” diye soruldu. Fakat konu resmiyete gelince durum ne olur bilemiyorum.
    Teşekkür ederim.

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun. Afaki ise; belli olmayan muallakta olan konular anlamına geliyor. Bu nedenle ben yorum yapamam ama site'de dr olan arkadaşlar en azından fikir verebilirler size..

Benim de başıma benzer sorunlar geldi ebeveynlerimle ilgili..Allah oğlunuzu size bağışlasın.

Beyin kanaması geçiren annemi eniştem dr olmasına rağmen hiç bir hastanenin yer yok gerekçesiyle almaması sonunda nakledilen hastanenin ilk 3 saat içinde gelmelidiydiniz demesi..

Sağlık sorunları bu ülkenin kanayan yarası..

Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hukuk Sever, Ben "Afaki "nin kelime anlamını biliyorum, sadece bizim problemimizde hangi konunun afkiyetinden bahsettiniz onu anlamadım. Ama yinede teşekkür ederim. Ancak ne tesadüftür ki annelerimizin ölüm nedeni de aynı. Benim annem de "tam 15 yıl baktığım, güzel kadın", yıllarca yüksek tansiyonla yaşadı ve bir gün ben yanında yoktum, beyin kanamasıyla götürüldüğü hastanede, başıboş bırakılıyor....hatta nöbetçi doktor koridorda çay içmeye devam ediyor, maalesef birkaç saat sonra çekilen MR sonucunda beyin kanaması teşhisiyle yoğun bakıma alıyorlar ama nafile, ancak 15 saat yaşatabildiler. Teşekkür ederim.

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Çalışkan,Ataman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Hukuk Sever, Ben "Afaki "nin kelime anlamını biliyorum, sadece bizim problemimizde hangi konunun afkiyetinden bahsettiniz onu anlamadım. Ama yinede teşekkür ederim. Ancak ne tesadüftür ki annelerimizin ölüm nedeni de aynı. Benim annem de "tam 15 yıl baktığım, güzel kadın", yıllarca yüksek tansiyonla yaşadı ve bir gün ben yanında yoktum, beyin kanamasıyla götürüldüğü hastanede, başıboş bırakılıyor....hatta nöbetçi doktor koridorda çay içmeye devam ediyor, maalesef birkaç saat sonra çekilen MR sonucunda beyin kanaması teşhisiyle yoğun bakıma alıyorlar ama nafile, ancak 15 saat yaşatabildiler. Teşekkür ederim.
    Son sefahatleri sizeaktarmak istemedim..
    Anne ve babam; yaşlarını yaşamışlar!
    Bir de aktarmak zor ama; tüm imkanlarına rağmen!
    Her neyse!
    Allah çocuğunuza güzel bir ömür vaad etsin diliyorum..
    Saygılarımla...

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Çalışkan,Ataman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biliyorsunuzdur mutlaka; senelerce avukatların bağlı olduğu özel hastanelere bağlı olarak sağlık hizmetlerine bağlı oldum; oğlumu da kayıt ettirerek..

Dr olan eniştem bile geçirmekte olduğu yoğun bakım ünitesinde menenjit geçirdi...Gerisini artık siz düşünün..

Nerede
    Antalya
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilirim herkesin yavrusu, kendine çook kıymetlidir… işte benim yavrumda bana çok kıymetliydi, yine kıymetli ama artık hiçbir şey aynı degil. Ben yinede başkalarının yavrusu benim gülümün çektiği acıları çeksin istemiyorum.Hani derler ya “ölsem kanım akmaz” diye, işte durumumum tam açıklaması bu. Oğlum ne kadar, nasıl yaşayacak? Ya bize bir şey olursa, o dünyanın parası ilaçları ona kim alacak. Ve ne yazık ki ben ,asla oğlumun gerçek kişiliğini öğrenemeyeceğim; çünkü onun beyni yaşadıklarına göre şekillenecek…..Takdiri İlahi, Dediler, araştırdım; ama Allah sonuçla ilgileniyormuş, insan iradesiyle yapılanlardan, birebir insan sorumluymuş. Sonuç: Allah, oğlumun yaşamasından yanaydı ama bizler nerede hata yaptık… Teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ibufen ve karaciğer nakli

Forum