+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

  peki arkadaşlar ben tekrar temyize de itiraz etsem babamın emekliliğini etkiler mi. yani babamın sigortaya girdiği yaşına göre 3 ay sonra emekli olabilecek. itiraz etsem 3 ay sonra emekli olmasına bir engel teşkil eder mi?  Hukuki NET Güncel Haber

  AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak? konulu yargıtay kararı ara
  AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak? konulu hukuk haber
  Konu N3CAT1 tarafından (15-12-2009 Saat 01:15:47 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  1.607
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

  AİHS ile koruma altına alınan hangi temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  19.611
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

  Alıntı N3CAT1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  peki arkadaşlar ben tekrar temyize de itiraz etsem babamın emekliliğini etkiler mi. yani babamın sigortaya girdiği yaşına göre 3 ay sonra emekli olabilecek. itiraz etsem 3 ay sonra emekli olmasına bir engel teşkil eder mi?
  Evet, etkiler, dava sonucunu bekler kurum.

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Jul 2008
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

  Alıntı Av.Selin Çam rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  AİHS ile koruma altına alınan hangi temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
  mülkiyet hakkının emeklilik hakkını ihlal ettiğini düşünüyorum.

  Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Evet, etkiler, dava sonucunu bekler kurum.
  peki AİHM 'e emekli olduktan sonra başvursa babam ve emekliliğin 3 yıl öncesinden itibaren başlaması için başvursa olur mu?

  bir de bi avukat arkadas iş mahkemelerinin temyiz sonucu için karar düzeltmeye başvurulmuyor dedi. doğru mu acaba ? eğer doğru ise şu an önümde AİHM 'e başvurmak için bir engel yok dimi.

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  1.184
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: AİHM 'e emeklilik maaşı hakkı için başvurmak?

  Alıntı N3CAT1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  slm arkadaşlar.

  eski zamanlarda doğum kayıtlarının düzgün tutulmadığını bilirsiniz. babam da doğduğunda hemen nüfusa kaydedilmemiş. doğduktan bir müddet sonra da ölümcül hastalık geçirmiş ve ölecek nasıl olsa diye nüfusa yazdırmamışlar. ama babam yaşamış. bu yüzden 4 yaşındayken nüfusa yeni doğdu olarak yazılmış. askerlik çağı gelince de kendi yaşıtları ile askere gitmek için yaşını normal yaşına düzelttirmiş mahkeme kararı ile. tabi yaşını düzeltmeden önce sigortaya girişi var. şimdi babam düzelttiği yaşından emekli olmak için sigortaya başvuru yaptı 3 sene önce. ama 2000 yılında yapılan kanun nedeniyle sigortaya girmeden önceki doğum tarihi emeklilikte baz alınıyormuş. babam mahkemeye başvurdu ama kaybetti. temyize gönderdi ama temyizden de 10 aralıkta onama kararı çıktı. babamın askere gitmeden önceki yaş büyütme mahkemesine ait doktorlar tarafından verilmiş gerçek yaşını gösteren heyet raporu var elinde. ama dediğim gibi kanundan ötürü devlet kabul etmiyor.

  şimdi biz bu sonuçlara göre AİHM 'e başvursak kazanır mıyız? AİHM 'e başvursak ne kadar sürede dava sonuçlanır? AİHM 'de de davayı kaybetsek para cezası gelebilir mi AİHM 'den? babamın emekliliği yaş düzeltmeden önceki yaşına göre 3 ay sonra dolacak. AİHM 'den ötürü 3 ay sonra emekli olması engellenebilir mi? bu sorularda yardım bekliyorum sizden arkadaşlar.
  Mahkemeler kanun hükümlerini dikkate almak zorunda olduğu için 2000 yılında yayımlanan kanun hükmü doğrultusunda karar almışlardır. Dolayısıyla iş mahkemesinin aldığı kararı Yargıtay da onamıştır.

  İş Mahkemeleri Kanunu: "Madde 8 - (Değişik madde: 02/03/2005 - 5308 S.K./1.mad)

  İş mahkemelerince verilen nihaî kararlara karşı istinaf yoluna başvurulabilir. Şu kadar ki, para ile değerlendirilemeyen dava ve işler hakkındaki kararlar hariç, miktar veya değeri bin lirayı geçmeyen davalar hakkındaki nihaî kararlar kesindir.

  İstinaf yoluna başvurma süresi, karar yüze karşı verilmişse nihaî kararın taraflara tefhimi, yokluklarında verilmiş ise tebliği tarihinden itibaren sekiz gündür.

  Bölge adliye mahkemesinin para ile değerlendirilemeyen dava ve işler hakkındaki kararları ile miktar veya değeri beşbin lirayı geçen davalar hakkındaki nihaî kararlara karşı tebliğ tarihinden başlayarak sekiz gün içinde temyiz yoluna başvurulabilir.

  Kanun yoluna başvurulan kararlar, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtayca iki ay içinde karara bağlanır.

  Yargıtayın kararlarına karşı karar düzeltme yoluna başvurulamaz." hükmü taşımaktadır. Bu nedenle iç hukuk sürecinin tamamlandığı ve kararın kesinleştiği kanaatindeyim.

  Babanız AİHM'e müracaat etmiş olsa da yaş düzeltmeden önceki yaşına göre emekliliğe hak kazandığı tarihte emekli olabilir diye düşünüyorum. Çünkü babanızın 3 yıl önce açtığı dava yaş nedeniyle 4 yıl önce emekli olabilmek için açılmış bir davadır. Ancak yerel mahkeme ve Yargıtay derken babanızın emeklilik için gereken yaşı zaten 3 ay sonra dolacakmış.

  AİHM farklı bir konudur. Öncelikle şu http://www.echr.coe.int/NR/rdonlyres...urkishTurc.pdf linkteki AİHM sözleşmesini incelemeniz gerekiyor. Babanızın durumu ile ilgili olarak maalesef AİHM Sözleşmesinin temel maddelerinde herhangi bir hüküm yoktur. Babanızın durumu ile ilgili olarak siz mülkiyet hakkını yazıyorsunuz. Mülkiyet hakkı 1 nolu Ek Protokol'ün 1. maddesinin hükmüdür ancak babanızın emekli olamaması ile mülkiyet hakkı arasında hiçbir hukuki bağlantı maalesef yoktur. AİHM'e müracaat için iç hukuk yollarının tüketilmesi gerekir. İç hukuk yolları ceza davaları için Yargıtayda temyiz aşamasından sonra, hukuk davaları için Yargıtayda karar düzeltme aşamasından sonra ve idari davalar için Danıştayda karar düzeltme aşamasından sonra bitmiş olur. Babanızla ilgili davada İş Mahkemeleri Kanununa göre iç hukuk süreci bitmiştir. Ancak babanızın durumu ile ilgili olarak AİHM'e müracaatınız kuvvetle muhtemel maalesef mahkemece kabul edilmeyecektir.
  Konu Çobanoğlu tarafından (17-12-2009 Saat 13:19:25 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Benzer Konular :

 1. [Tüketici hakem heyetleri] Hakem heyetine başvurmak için gerekli belge
  Merhaba, telefonum 4 kez aynı sorundan servise gitti 3 kere aynı parça değişti. Servisle konuştuğumda iade almayacağını söylüyor. Bende hakem...
  Yazan: baris312 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 31-08-2015, 09:41:01
 2. Vatandaşlık hakkına sahip olmak için türk eşiyle mi başvurmak zorunda?
  Merhabalar, bir yabancı uyruklu bayan bir yakınımın sorduğu soru üzerine sitenizin aydınlatıcı olduğunu düşündüm. Yedi yıldır evli olmalarına...
  Yazan: sgp Forum: Vatandaşlık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-05-2011, 22:43:29
 3. Emeklilik için prim gününü doldurup süreyi bekleme durumunda tazminat hakkı
  Merhaba, Benim sorum, emeklilik için gerekli prim gününü doldurduktan sonra, emeklilik yaşını beklemeden isteğe bağlı olarak işten ayrılma...
  Yazan: Murat_Y Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 26-02-2010, 15:09:44
 4. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak isteyenler için
  I. MAHKEME HANGİ İŞLERE BAKAR ? 1. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış olan temel haklarının...
  Yazan: gunesizmir Forum: Avrupa Birliği Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 02-02-2010, 03:31:09
 5. Kaynakçılar için erken emeklilik hakkı var mı?
  Ben kaynakçıyım.01/03/1965 doğumluyum. 01/04/1982 ssk girişliyim ve 6929 prim gün sayım var.2008 yılında yürürlüğe giren yasadan önce kaynakçıların...
  Yazan: meraklı19 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 03-11-2009, 12:50:07

Bu sayfada bulunan kavramlar:

émekli maasi baglanti bilgilendirme

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.