+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: Geç de olsa hukuku seçebilmek

Geç de olsa hukuku seçebilmek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Sömürgistan
    İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Geçte olsa hukuğu seçebilmek

Sevdiğin neresidir

Sen onu seviyorsun peki o seni sevecek mi? Asıl soru burada

Hukuki NET Güncel Haber

Geç de olsa hukuku seçebilmek konulu yargıtay kararı ara
    Geç de olsa hukuku seçebilmek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Wolly Sarper rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben oldukça istiyorum hukuğu.Ve hayatımda severek yapabileceğim 1-2 meslekten biri...
    O zaman yapmanıza engel bir şey yok..

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    3.628
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

En başta doğru yazılışın "hukuğu" değil, "hukuku" olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
    Okumayı, sürekli araştırmayı, takip etmeyi, düşünmeyi, irdelemeyi, insan ilişkilerini, mücadele etmeyi seviyorsanız; sabırlı, titiz ve takipçi bir yapınız var ise, doğru bir hukukçu adayı olmak için gerekli temel şartlara sahipsiniz demektir.
    Ancak şu olumsuzlukları göze alabilmek de en az yukarıdaki vasıflara sahip olmak kadar önemli kanımca:
    09.00-18.00 arası çalışmayı unutacaksınız, işiniz mesai saati dışında da, gece gündüz tatil ... her an sizinle olacak.
    Adalet sistemimizin tüm eksikleri, hataları, yoklukları ile sürekli bir mücadele içinde olacaksınız.
    Bilgisayar ve telefonunuzdan asla ayrılamayacaksınız.
    Zihinsel ve bedensel olarak sonsuz bir koşuşturmacanın içinde olacaksınız.
    Sabredeceksiniz, katlanacaksınız, uğraşacaksınız, hazmedeceksiniz .....
    Ama bu mesleği o kadar çok seveceksiniz ki, "hukukçu olmasaydım ne olurdum" sorusuna yanıt veremeyeceksiniz.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Esin Kılıç Şehirlioğlu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    En başta doğru yazılışın "hukuğu" değil, "hukuku" olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
    Okumayı, sürekli araştırmayı, takip etmeyi, düşünmeyi, irdelemeyi, insan ilişkilerini, mücadele etmeyi seviyorsanız; sabırlı, titiz ve takipçi bir yapınız var ise, doğru bir hukukçu adayı olmak için gerekli temel şartlara sahipsiniz demektir.
    Ancak şu olumsuzlukları göze alabilmek de en az yukarıdaki vasıflara sahip olmak kadar önemli kanımca:
    09.00-18.00 arası çalışmayı unutacaksınız, işiniz mesai saati dışında da, gece gündüz tatil ... her an sizinle olacak.
    Adalet sistemimizin tüm eksikleri, hataları, yoklukları ile sürekli bir mücadele içinde olacaksınız.
    Bilgisayar ve telefonunuzdan asla ayrılamayacaksınız.
    Zihinsel ve bedensel olarak sonsuz bir koşuşturmacanın içinde olacaksınız.
    Sabredeceksiniz, katlanacaksınız, uğraşacaksınız, hazmedeceksiniz .....
    Ama bu mesleği o kadar çok seveceksiniz ki, "hukukçu olmasaydım ne olurdum" sorusuna yanıt veremeyeceksiniz.
    Ve asla emekli olmayı düşünmeyeceksiniz desem...
    Zira hukuk bir hak arama mücadelesidir bedeniniz emekli olma yaşına gelse bile zihniniz bu yaşa gelmez...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar.Ben Hacettepe İşletme(ingilizce) 1. sınıfta okuyan bir öğrenciyim(hazırlık okuduğum için 2. senem).

Lafa nasıl başlayayım açıkcası bilmiyorum.Ben eşit ağırlığı açıkcası sadece hukuk okumak için seçtim.Öss'de 8000 lere yakın bir derece aldığımda doğal olarak Ankara ve Gazi hukuk tutmayınca şehir dışı ve özel düşünmediğimden diğer bölümlere yöneldim ve sonuç itibari ile şu anda okumak olduğum bölümü tutturdum.Bölümümde 2. senem.Aslında mutluyum bölümümden ama hukuk okuma isteği gerçekten oldukça hırpalıyor beni.Bu yüzden ne olursa olsun hukuk okumaya karar verdim.

Bu kararımı aileme açıkladığımda onlar her şartta arkamda olduklarını belirttiler.Yatay geçiş pek mümkün gibi durmuyor.Bu konuyu hala araştırsam da olmayacağına emin gibiyim.Bu yüzden tek yol Öss'ye yeniden girmek.Özel üniversite yazacağım ve sıram Bilkent-Başkent-Çankaya şeklinde olacak.Sizce Hacettepe İşletme'yi bırakıp özel okumaya değecek bir bölüm müdür hukuk??Ya da sıralamam doğru mudur??

Aslında ben hukuk okumak konusunda oldukça kararlıyım lakin işi birde yapanlara sormanın daha doğru olduğunu düşündüm.Bu site çatısı altında hukuğun her alanından(hakim,savcı,avukat vs) bir çok ablam,ağabeyim olduğunu biliyorum ve sizlere soruyorum:Siz benim yerimde olsanız hacettepe işletmeyi bırakır ve özel bir üniversitede hukuk okurmuydunuz?Lütfen sorumu cevaplarken işin mali yönünü(özel üniversite olması itibari ile) 2. hatta 3. aşamalara itip mesleki açıdan bakınız.

Ben aslında hakim ve savcı olmak açısından düşünüyorum ama tabi ki de bunun bir garantisi yok ve avukat da olabilirim.Sizce avukatlık mesleği benim bu radikal kararı verip yönelmem halinde beni sükut-u hayale uğratır mı?Diğer bir sorum da özel üniversite de okumam hakimlik sınavı için bir dezavantaj yaratır mı?Sitede okuduğum kadarı ile hayır ama yinede bu konuda fikirlerinizi belirtirmenizi rica ederim.

Umarım uzun ve anlaşılır olmaktan uzak değildir yazdıklarım.Dediğim gibi son dönemde bir karar aşamasındayım.O yüzden sorularımı cevaplayıp bana her türlü şekilde fikrini beyan eden herkese ihtiyacım var.

Saygılarımı sunar,güzel günler dilerim.Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...
    Merhaba aslında ben de tam olarak nerden başlayacagımı bilmiyorum.Şu an içinde oldugun ruh halini çok iyi anlıyorum.Geçen yıl bu dönemlerde ben de seninle aynı sorunu yaşadım.Ege Üni. Sosyoloji ikinci sınıftaydım ve tıpkı senin gibi eşit agırlıgı hukuk okumak için seçmiştim.Puanım hukuka yetmedigi için ne oldugunu bile bilmeden sosyoloji yazmıştım.2 sene boyunca hiç çalışmadan,bölümü hiç sevmeden okudum ve hukuk hep içimde kalmıştı.Acaba bir kere daha denesem yapabilir miydim derdim hep ve bunun pişmanlıgını ömrümün sonuna kadar yaşamak istemedıgım ıcın denemeye karar verdım.Hiç kimseye söylemeden Öss'ye hazırlanmaya karar verdim.Kazanırsam aileme süpriz olacaktı kazanamazsam da kimseye bir şey söylemeyecektim.2.dönem kendi harçlıklarımla dershaneye gittim) Gece gündüz demeden çalıştım.Tabi bu arada sosyolojiye de devam ettim.Bırakmayı göze alamadım.Kazanamazsam acıkta kalmak istemedim.Çok zor oldu,cok yoruldum ama asla pes etmedım ve şu an liseden beri hayalini kurdugum yerde;İstanbul Üni. Hukuk Fakültesi'ndeyim.
    Emin ol sevdigin üniv.de sevdigin bölümde okumak ve ilerde sevdigin meslegi yapabilecegini bilmek paha biçilemez:ev öss dönemi cok sancılı bir süreç olsa da buna değer bence.üstelik ailenin destegi de varken çok iyi şeyler yapabilecegine inanıyorum.bence okulun seni çok zorlamıyorsa bir yandan da okuluna devam et.çünkü zaten bir okulda okuyor olmanın verdigi güvenle sınava hazırlanmak stresini azaltıyor.özel üniversiteyi düşünmektense kendini ankara yada gaziye odakla hatta saydığın özellerin burslularına:ev bence kesinlikle yapabilirsin ve kesinlikle buna değer!sormak istedigin birşey olursa mail atabilirsin hoşçakal kendine güven

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben oldukça istiyorum hukuğu.Ve hayatımda severek yapabileceğim 1-2 meslekten biri...
    Doğru yapıp yapmadığın beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı ile ilgilidir. Hukukçu olmak tek başına beklentilerinizi karşılamayabilir. Hukuk o ülkenin insanlarının, devletinin bakış tarzı ile yücelir . Hukukçularda o yücelikten nasibini para, kariyer ve saygınlık olarak.

Bu gün ülkemizde yaşananlara bakarak kolaylıkla karar verebilirsiniz. Yargıtay Başsavcılığı yapmış birinin evi talan edilebilir, müvekkilini savunmak için geldiğiniz adliyede tutuklanabilir, büronuz paldır küldür aranabilir ve siz nerden geldiği belli olmayan evraklardan sorumlu tutulabilirsiniz.

Hakim iken verdiğiniz kararlardan memnun olmayan güç sahipleri tarafından görülmemiş bir baskı ve yıldırmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu mesleği hiç yapmamak gibi sonuçlar doğuran bir dizi soruşturmaya uğrayabilirsiniz.

Duruşma çıkışı vurulabilir, yaralanabilirsiniz, hacizlerde darp edilirsiniz. Sizin güvenliğinizi sağlamakla görevli kişiler tarafından sadece avukat olduğunuz için şiddete maruz kalabilirsiniz.

İşini hallettiğiniz, emek ve zaman sarfettiğiniz işlerin parasını alamazsınız. Düşük ücretlerle tarifelerin altında çalışmak zorunda kalırsınız ve ne güzel işim var diye bir de sevinirsiniz.

Devam edeyim mi ?

Nerede
    İstanbul Beyazıt
    İletiler
    165
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Esma Suna Sakınç rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba aslında ben de tam olarak nerden başlayacagımı bilmiyorum.Şu an içinde oldugun ruh halini çok iyi anlıyorum.Geçen yıl bu dönemlerde ben de seninle aynı sorunu yaşadım.Ege Üni. Sosyoloji ikinci sınıftaydım ve tıpkı senin gibi eşit agırlıgı hukuk okumak için seçmiştim.Puanım hukuka yetmedigi için ne oldugunu bile bilmeden sosyoloji yazmıştım.2 sene boyunca hiç çalışmadan,bölümü hiç sevmeden okudum ve hukuk hep içimde kalmıştı.Acaba bir kere daha denesem yapabilir miydim derdim hep ve bunun pişmanlıgını ömrümün sonuna kadar yaşamak istemedıgım ıcın denemeye karar verdım.Hiç kimseye söylemeden Öss'ye hazırlanmaya karar verdim.Kazanırsam aileme süpriz olacaktı kazanamazsam da kimseye bir şey söylemeyecektim.2.dönem kendi harçlıklarımla dershaneye gittim.Gece gündüz demeden çalıştım.Tabi bu arada sosyolojiye de devam ettim.Bırakmayı göze alamadım.Kazanamazsam acıkta kalmak istemedim.Çok zor oldu,cok yoruldum ama asla pes etmedım ve şu an liseden beri hayalini kurdugum yerde;İstanbul Üni. Hukuk Fakültesi'ndeyim.
    Emin ol sevdigin üniv.de sevdigin bölümde okumak ve ilerde sevdigin meslegi yapabilecegini bilmek paha biçilemez:ev öss dönemi cok sancılı bir süreç olsa da buna değer bence.üstelik ailenin destegi de varken çok iyi şeyler yapabilecegine inanıyorum.bence okulun seni çok zorlamıyorsa bir yandan da okuluna devam et.çünkü zaten bir okulda okuyor olmanın verdigi güvenle sınava hazırlanmak stresini azaltıyor.özel üniversiteyi düşünmektense kendini ankara yada gaziye odakla hatta saydığın özellerin burslularına:ev bence kesinlikle yapabilirsin ve kesinlikle buna değer!sormak istedigin birşey olursa mail atabilirsin hoşçakal kendine güven

Ben de sizler gibi ilk sene hukuk fakültesine yetmeyen bir puanla karşılaşınca başka bölüm yazmadım.Üç hukuk fakültesi yazdım tutmayacağını bile bile.Tutmadı haliyle.Ailem de destek oldu ve bu sene Öss'de İstanbul Üni. Hukuk Fak'ni kazandım.Çift numaralı öğrencilerdenim.Hukuk okurken sınavlarda düşük notlar alındığını duymuştum ve açıkçası bu korkum sınavlar açıklanana kadar sürdü ama notlar açıklandığında gördüm ki tüm sınavlarda ortalamanın üstündeymişim.
    Demek istediğim şu.Ben bu okulu evet çok istiyordum.İlk tercihimi kazandım ancak bu yeterli değil.Birçok öğrenci çok isteyerek girdiği hukuk fakültesinden dersleri gördükten ve mesleği tanıdıktan sonra vazgeçebiliyor.Nedeni kendi yeteneklerini ve mesleğe yatkınlığını araştırmadan sadece istediği için hukuk fakültesine girmesi.
    Sana tavsiyem şu an burada yaptığın gibi iyice araştırdıktan sonra ve kendi becerilerini de dikkate alarak karar vermen.
    Kitap okumak seni sıkıyosa(romandı şiirdi bunlardan bahsetmiyorum,akademik kitaplardan bahsediyorum),Resmi Gazete denen şeyin ne olduğunu bile bilmiyosan ya da bildiğin halde takip etmek sana külfet geliyorsa,konuşma dilin günümüz gençlerininki gibi laçkaysa,yorucu tempolu bir iş sana göre değilse bu meslekten uzak dur derim.
    Ama araştırmacı yanın ağır basıyosa ve eline bir anayasa hukuku kitabı aldığında için daralmıyorsa merakla diğer sayfalara geçiyorsan okurken,
    seni de aramıza bekleriz.

Alıntı yaptığım arkadaş gibi hukuk fakültesine girdim tamamdır demekle kalma,üyesi olduğumuz bu hukuk sitesine yazarken yazım kurallarına ve imlaya da dikkat ederek farkını ortaya koy.
    Zira burada yazdıklarını düzeltirken en çok üzüldüğüm üyeler hukukçu olanlar.Bu mertebeye gelmiş olgun insanlardan Türkçemizi düzgün kullanmalarını rica ediyorum.İddianameleri de böyle mi yazacaksınız yoksa?

Sana başarılar diliyorum,çok istediğin ve bu mesleğe gönül verip canla başla çalıştığın müddetçe başarılı olacağından eminiz..

Nerede
    Sömürgistan
    İletiler
    446
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Geç de olsa hukuku seçebilmek

Tayfun eyilik gülmelerimi siz mi siliyorsunuz.

Ağlayayım mı yoksa

Gülmek yasak mı, Neden gülmem istenmiyor.

GÜLME HAKKIM ENGELLENEMEZ

Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm mesajlar ve aktarılan düşünceler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Hele ki Esma Hanım'ın yazdıklarını görünce gerçekten çok ama çok mutlu oldum.Açıkcası bu zorlu maraton için bir başarı öyküsüne ihtiyacım vardı ve o siz oldunuz.Size ne kadar teşekkür etsem az.

Diğer yazılanları da kafamda ölçüp tartmam benim kararımın netleşmesine yardımcı oldu.Artık kesin olarak kararımı verdim ki hukuk okumak istiyorum ve bu uğurda ne gerekirse yapmalıyım.Bu yüzden ilk dönemin sonundan itibaren öss ye hazırlanmaya başlayacağım.Umarım bu hazırlık en azından ilk 90-100 bin lere girmeme yeter,ki ben yeteceğini umut ediyorum.Yinede bireysel hedefimi ilk 10 bin olarak koydum.Umarım elimden gelen herşeyi yapabilirim bu süreçte.

Herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.Umarım herşey yolunda gider de gelecek sene bu sıralar aranızda ''Hukuk Fakültesi Öğrencisi'' sıfatıyla bulunabilirim...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüm mesajlar ve aktarılan düşünceler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Hele ki Esma Hanım'ın yazdıklarını görünce gerçekten çok ama çok mutlu oldum.Açıkcası bu zorlu maraton için bir başarı öyküsüne ihtiyacım vardı ve o siz oldunuz.Size ne kadar teşekkür etsem az.

Diğer yazılanları da kafamda ölçüp tartmam benim kararımın netleşmesine yardımcı oldu.Artık kesin olarak kararımı verdim ki hukuk okumak istiyorum ve bu uğurda ne gerekirse yapmalıyım.Bu yüzden ilk dönemin sonundan itibaren öss ye hazırlanmaya başlayacağım.Umarım bu hazırlık en azından ilk 90-100 bin lere girmeme yeter,ki ben yeteceğini umut ediyorum.Yinede bireysel hedefimi ilk 10 bin olarak koydum.Umarım elimden gelen herşeyi yapabilirim bu süreçte.

Herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.Umarım herşey yolunda gider de gelecek sene bu sıralar aranızda ''Hukuk Fakültesi Öğrencisi'' sıfatıyla bulunabilirim...
    Çok özür dilerim ama gerçekten unuttum; 90.000 100.000 arasında hukuk kazanmak imkansız diye biliyorum.

Aklımda kalan benim 1985'li yıllara ait durum E.A durumunda listelerde 3.000'.e kadar bir kotada kalma aşmama durumuydu..
    Konu av.ferda tarafından (05-12-2009 Saat 20:18:49 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

geçte mi geç de mi

Forum