Merhabalar,

Kredi kartımdaki 11.000 TL civarındaki borçtan dolayı şu anda maaşımda aylık 800 TL civarında haciz bulunuyor. (Şu ana kadar 2 kez kesinti yapıldı) Ayrıca ben de her ay artırabildiğim kadar ödeme yapmaya devam ediyorum. Bu ödemelerden dolayı adresime haciz gelmesini engelliyorum.

Ancak yurtdışında bir üniveristeden ocak ayında ay başlayacak olan bir master programından burslu kabul aldım ve işyerime ücretsiz izin talebinde bulundum. Şirketin yönetim/finans yetkilisi, bu haciz yüzünden ücretsiz izin alamayacağımı, alsam bile yurt dışına çıkamayacağımı, aksine hapis cezası alacağımı belirtti.

Forumlardan anladığım kadarıyla devlet bankası olmadığı için ve tutar küçük olduğu için yurtdışı çıkış yasağına tabi değilim. Ayrıca ödeme taahüdüm olmadığı için kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası uygulanmıyor. Ancak, işten ücretsiz izin alma durumunda işyerimin icra müdürlüğüne bir bildirimde bulunması gerek. Bu bildirimde izin sebebimin yurtdışı eğitimi olduğu belirtilirse, meblağın küçüklüğü ve özel banka olmasına rağmen yurtdışı çıkış yasağı konulması mümkün müdür?

Ücretsiz izin yerine işten tamamen ayrılarak çıkış yapsam bu süreç nasıl işler?

Ayrıca, yurtdışında olduğum ve ödeme yapamayacağım süre zarfında adrese haciz gelmesi söz konusu olacak sanırım. Ancak ben yurtdışında olduğum sürede ev arkadaşlarım benim üzerime olan kira kontratı ile devam ederek evde kalmaya devam edecekler. Ben ikametgahımı o evden aldırdığım takdirde onların mallarına haciz gelmesini engellemiş olur muyum?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,