ÇOK ACİL,
Bu gün Cumartesi ve Ank. Def. lığından bir davet aldım. Konu BİNA ALIM SATIMI ile ilgili imiş. Gerçektende son 3 yıl içinde aynı dairenin alım satımı ile ilgili bir işlemler yapmıştım. Konu özetle şöyle:
Bir borç nedeni ile,1999 yılı Şubat ayında dairemi borcum olan kişiye satış yoluyla devrettim.(O Günkü asgari beyan değeri 6 Milyar). 2002 yılında ise borcumu ödedim ve dairemi tekrar satış yoluyla geri aldım. 13. Haziran.2002 de tapuyu aldım. (O günkü asgari beyan değeri 9,5 Milyar üzerinden). Bu daveti aldıktan sonra Internet üzerinde yaptığım araştırmada 2 kanunla karşılaştım. Satılan bir bina 4 yıl içinde satılmış ise satan kazanç vergisi ödemekle yükümlü. Bu vergi, son satılan tarihe göre TÜFE de olan artışlar dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan maliyet değerinden 3.5 milyardan fazlası %20-45 gelir vergisine tabi imiş. 9.5 Milyarlık satış değerine göre yasal sınırlar içinde kaldığından buradan bir sorun çıkma ihtimali yok görülüyor. Ancak evraklarımı karıştırdığımda aynı yıl içinde 30.Eylül.2002 tarihinde 4751 Sayılı kanuna göre kesinleşmiş yeni bir değerle karşılaştım. 2.10.2002 tarihinde bana belediyeden bildirilmiş ve bu yeni değer 13.4 Milyar. Bu Kanunu Yine internetten bulup okudum.Buna göre:
Hangi alt birim esas alınacak bilemiyorum ama, tebligatta verilen 99 dosya numarasına göre 6 milyarlık değer baz alınarak, 13.4 milyar arasındaki fark 213 sayılı VUK göre vergi ziyaı olarak kabul edilip %25 oranında cezalı olarak tahsil edilecek. Birde üstelik satın alınan tarihten itibaren aylık % 7 cezalı olarak. Hukukçu değilim ama, 48 yaşındayım, bu ülkede olması mümkün olmayan ama olan herşeyi gördüm ama BÖYLESİ DELİ DUMRUL VERGİSİ GÖRMEDİM. Ama sonuçta bu pazartesi veya salı görüşmeye gideceğim ve yine anladığım kadarı ile bu veya benzer bir durumla karşılaşacağım.
ÇOK ACİL OLARAK YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.Şimdiden teşekkürler.....
Bilgin İPEK 18.10.2003