+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Adli sicil kaydı nezaman silinir

Adli sicil kaydı nezaman silinir Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adli sicil kaydı nezaman silinir

Benim bi arkadaşım kaçak elektrikten dolayı asliye ceza mahkemesine verildi ve sanıyorum ki kurtulamayacak yani ceza alacak.
    bize söylediklerine göre bu işin cezası 2 ila 5 yıl hapismiş ama ilk defa yaptığı için bu sucu ve kendisi öğrenci olduğu için cezası tecil edilirmiş.
    Ama bu olay siciline işleyecekmiş
    Benim sormak istediğim kaçak elektrikten dolayı alınan bu ceza kaç yıl sicilinde kalır? bazı avukatlar 5 yılda silinir diyor bazıları ise yüz kızartıcı suç olduğu için sicil affı gelenekadar silinmez kalır diyor, zaten daha gecenlerde bi sicil affı çıkmıştı birsonraki sicil affı nezaman çıkar?

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil kaydı nezaman silinir konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil kaydı nezaman silinir konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana, Türkiye.
    İletiler
    356
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<span id='hl' style='background-color: yellow; color: black;'>BİR KARŞILAŞTIRMA YAPMAK İÇİN YENİ ADLİ SİCİL YASASINDAKİ İLGİLİ MADDEYİ AŞAĞIDA SUNUYORUM: </span id='hl'>

ADLÎ SİCİL BİLGİLERİNİN SİLİNMESİ

Madde 9 - (1) Adlî sicildeki bilgiler;

a) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

b) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,

c) Ceza zamanaşımının dolması,

d) Genel af,

Halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır.

(2) Adlî sicil bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine tamamen silinir.

(3) Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup 4 üncü Maddenin birinci fıkrasının (f) bendine göre adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adlî sicil kayıtlarından çıkartılarak arşiv kaydına alınır. Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

<span id='hl' style='background-color: yellow; color: black;'>BU YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN (1.6.2005) ÖNCEKİ SUÇLAR İÇİN ESKİ ADLİ SİCİL YASASININ UYGULANACAĞIYLA İLGİLİ HÜKÜM:</span id='hl'>

Geçici Madde 2 - (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce toplanmış olsun veya olmasın, suç tarihi itibarıyla bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır. Anayasanın 76 ncı Maddesi ile özel kanun hükümleri saklıdır.

(2) Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci Maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı Maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir.

YÜRÜRLÜK

Madde 19 - (1) Bu Kanun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girer.

<span id='hl' style='background-color: yellow; color: black;'>BUNA GÖRE ÖNCEKİ ADLİ SİCİL YASASI UYGULANACAKSA İLGİLİ 8.MADDE : Hırsızlıkta 10 yıllık süreyi öngörüyor. Anılan madde :</span id='hl'>

Madde 8 - (Değişik madde: 02/01/2003 - 4778 S.K./31. md.)

Cezanın çekildiği veya ortadan kalktığı veya düştüğü tarihten itibaren;

a)......

b) Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkumiyetler on yıl içinde,
    ....

<span id='hl' style='background-color: yellow; color: black;'>Adli sicilin silinmesi için bir affın olup olmayacağı hele ne zaman olacağı belirsiz bir durumdur. </span id='hl'>

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yani bu kişinin cezası tecil ettirilse bile bu olay siciline işleyecek ve 10 yıl sicilinde kalacak diyorsunuz
    10 yıl sonra sicilden silinse bile arşivde kalacak. Peki arşivden sildirmesi mümkünmü bu 10 yıl sonunda?

Nerede
    zonguldak, eregli, Turkey.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

gecenlerde cikti dediginiz sicil affi ne zaman gerceklesdi arkadasim???benim 2001 de yüz kizartici suctan sabikam var.bu af beni kapsarmi?

Nerede
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaslar öncelikle merhaba...bende cok arastirdim ve sonuca ulasdim..Av.Bahattin Yıldız beye bi lafım olacak.bahattin bey öncelikle 1926 tcksını neden gösteriyorsunuz?bu tarihden sonra adli sicil yasası değişmedimi???avukatlığınıza saygı duyuyorum ancak burada bazı kanunları söylerken yada kopyala yapıştır yaparken yeni yasa ve kanunlarıda okuyunuz takip ediniz vede herhangi bir sabıkası olupta 5 yılı doldurmamış birisini adliyeye gönderiniz sildirmesi için?denemeye değer bence...
    Arkadaşlar ben sizin psikolojinizi biliyorum vede şöle kısa bir açıklama yapacağım sitede eski msjlara bakarsanız sabıka silinmesi yönünde orada samur78 adlı arkadaşımız vede bashaks arkadaşımızın bir konuda konuşması gecmiş bulunmakta.ben ikisiylede haberleşdim ikiside 5 yıl 10 yılı bekleme git dediler o eski kanun felan filan.bütün avukatların laflarına kulak asmadan bugün gittim.bütün evraklarımı tamamladım ve cumhuriyet başsavcısına imzalattım.sabıka kaydımın silineceği ancak sicilimde 1.5 yıl daha kalacağını söledi(3.5 yıl oldu hükmü giyeli).anlıyacağınız hırsızlık gibi suclarda 5 yıl arkadaşlar.18 den büyük olsanızda.bunu oramdan buramdan çıkarmadım (cumhuriyet başsavcısının dediklerini aynen aktardım)yani bu 5 yıldan sonra devlet memurluğuda yapabilirsiniz dedi.bu durumlarda olanların psikolojisini biliyorum çünkü benim halam avukat oda silinmiyor demişdi.hatta beni o savunmuşdu mahkemede.neyse bu durumlarda olanlar adliyeye gidin derim.ben bugün imzalattım herşeyi cumh.başsavcısıda onayı verdi.1 ay sonra ankarada silecek dendi.bütün arkadaşların bilgilerine...ayrıca bu konuda kendini geliştiren yeni yasa ve kanunları takip eden BASHAKS hanımada ayrıca teşekkür ederim....

Nerede
    kütahya, simav, Turkmenistan.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Buna benzer adli sicil olayını bizat yaşamış biriyim.12 Eylül sonrası memuriyete başlamak için müracatımda Turgut Özal döneminde çıkan bir af sayesinde kendi yaptığım suçları sayarak hiç bir soruşturma geçirmeden devlet memuru oldum.Devlete ve düzene karşı olmayan bu suçlarım,ateşli silahlar kanununa muhalefet olarak yer alıyordu.Fakat bu sicil affına güvenerek doğuda silah almaya kalktım.20 yıl geçmesine rağmen sicilim ateşli silahlara muhalefet olarak verildiği için ruhsat alamadım.Gönüllü korucu statüsünde zimmetli olarak uzun namlulu silah verilebiliyordu şahsıma.Bu ikilemi senelerce çözemedim.Sonuçta size söyleyebileceğim şu;
    Eğer sizler ülke güvenliğinde yer alacaksanız sicilinizin emniyet kayıtlarından silindiğini sanmanız yanlış,seneler geçsede karşınıza çıkıyor bu hele yüz kızartıcı suç ise sonuçları fahim olarak yaşıyabiliyorsunuz.Yasal olarak silindi sandığınız sicil hiç bir zaman emniyet kayıtlarından silinmediğini buradan şahsınıza bildirmekte fayda gördüm.Saygılarımla...

Nerede
    Adana, Türkiye.
    İletiler
    356
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Karaelmasli ;

..."Av.Bahattin Yıldız beye bi lafım olacak.bahattin bey öncelikle 1926 tcksını neden gösteriyorsunuz?bu tarihden sonra adli sicil yasası değişmedimi???avukatlığınıza saygı duyuyorum ancak burada bazı kanunları söylerken yada kopyala yapıştır yaparken yeni yasa ve kanunlarıda okuyunuz takip ediniz vede herhangi bir sabıkası olupta 5 yılı doldurmamış birisini adliyeye gönderiniz sildirmesi için?denemeye değer bence..."
    Yazışma tarzınızı, özellikle yukarıda alıntı yaptığım bölümü hiç mi hiç beğenmedim.
    Benimde Karaelmasli beye saygım var. Benimde size 'bi lafım' olacak ...
    Senin tabirinle; "1926 tcksın" ndan kim söz ediyor?...
    Kopyala, yapıştır yaptığım hükümler; eski (bazıları için uygulamada olacak) ile yeni hükümler (1.6.2005 öncesi ve sonrası...)
    İlgili yasa hükmünü kopyalayıp yapıştırmayıp, yeniden mi yazayım?...
    Yeniden aynı sözcükleri yazmamın ne anlamı olacak?...
    Beni niye yormak istiyorsun?...
    Neyse....
    Konuyu netleştirelim: 5 yıldan fazla Hırsızlık suçundan ceza aldınız mı?...
    Almışsanız, infazın kesinleşmesinden itibaren 5 yıl bittikten sonra sicilinizdeki ilgili kaydı sildirebileceğinizi mi söylüyorsunuz?...
    Ya da söylüyorlar mı?... Bunu kanıtla.... Senden burada özür dileyeceğim... Alabilirsen böyle bir karar bize de örneğini bizahmet gönder, bir şey daha öğrenip, bir yaşımıza daha girelim. Kararı da örnek kararlar bölümüne iliştirelim...

Nerede
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

BUNA GÖRE ÖNCEKİ ADLİ SİCİL YASASI UYGULANACAKSA İLGİLİ 8.MADDE : Hırsızlıkta 10 yıllık süreyi öngörüyor. Anılan madde :

Madde 8 - (Değişik madde: 02/01/2003 - 4778 S.K./31. md.)

Cezanın çekildiği veya ortadan kalktığı veya düştüğü tarihten itibaren;

a)......

b) Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkumiyetler on yıl içinde,
    ....

Adli sicilin silinmesi için bir affın olup olmayacağı hele ne zaman olacağı belirsiz bir durumdur.

burada bu tür suçlar için 5 yıldan fazla kelimesini kullanmamışsınız yanlız.aynen kopyalıyorum o bölümü

Basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkumiyetler on yıl içinde

benimde hırsızlık sucundan sabıkam vardı ancak sizin bu yazdığınız yada kopyaladığınız maddeye aldırmayarak adliyeye gittim.başvurum sonucu karar kesinleşsdiği kağıdı aldım.yaklışık 10-15 gün içinde sabıkam silinecek yaklaşık bir ay oldu kararı alalı.buradaki memur bu işlerin yaklaşık 2 ay sürdüğünü söyledi.bir scannerim yok ancak isterseniz resmini cekip mailinize bu kararı atabilirim.

Nerede
    Adana, Türkiye.
    İletiler
    356
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Gönderirseniz sevinirim.

Nerede
    sivas, merkez, Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterimki yeni çıkan adli sicil yönetmeliğinde kale alınır bir değişiklik yok. geçenlerde bende adliyeye gittim sabıka kaydımı sildirmek için yalnız orda bulunan müdür bu konuda silinme ile ilgili birdeğişiklik olmadığını benim yaralamadan dolayı aldığım ağır para cezasının para cezasını ödediğim tarihten itibaren 5 yıl sonunda silineceğini söyledi bu cevap bence son cevaptır yani eski kanun aynen devam. Birde eklemek istediğim bir konu daha var. Adli sicil arşiv kaydı ancak işlenen suçun anayasa ile suç olmaktan kaldırıldığı,kişinin ölümü,ve 80 yıl dolduktan sonra silinir. Yani adli sicil arşiv kaydı başka nedenle silinmezmiş.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sabika kaydi kac yilda siliniyor

sabıka kaydı kaç yılda silinir

adli sicil kaydı kaç yılda silinir

sicil kac yilda temizlenir

adli sicil nezaman silinir

sabıka kaç yılda silinir

http:www.hukuki.netshowthread.php6400-Adli-sicil-kaydi-nezaman-silinir

sablkall.nezaman.silinir

adli sicil kaydi kac yilda silinir

sabika kaydi kac yilda silinir

adli sicil kaydi kac gunde silinir

sicil kaç yılda temizlenir

sabıka kaydı kaç yıl sonra silinir

sabika kac yilda silinir

sabıka kaydı kaç senede silinir

adli sicil kaydı nezaman silinir

hirsizlik sucu arsivden silinirmi

sabika kaydi kac yil sonra silinirhırsızlık sabıkası kaç yılda siliniradli sicil kaydı kaç yıl sonra siliniradli sicil kaydı silinmesi kaç gün sürersicil kac senede silinirsicil kaydı kaç yılda siliniradli sicil kaydi kac yil sonra siliniradli sicil kaydı kaç senede silinir
Forum