+ Konuyu Yanıtla
1 / 16 Sayfa 1234567891011 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 160 ileti bulundu.

Konu: Avukatların üzeri aranamaz mı?

Avukatların üzeri aranamaz mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Avukatların üzeri aranamaz mı?

Avukatların yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır. Polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız, ben avukatım derler ama hiç birşey de bilmezler. Bütün avukatlar için demiyorum bunu.

Hukuki NET Güncel Haber

Avukatların üzeri aranamaz mı? konulu yargıtay kararı ara
    Avukatların üzeri aranamaz mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kimliğini göstermeyen özel güvenlik görevlisinin hakları?

Alıntı fatihdjclub rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hep böyle olur avukatlarında yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır.polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız ben avukatım derler ama hiç bişey de bilmezler bütün avukatlar için demiyorum bunu
    Yani kimliğini göstermeyen güvenlik görevlisini savunuyorsunuz, hem de bir polis memuru olarak!

Belli bir meslek grubuna yukarıdaki şekilde saldırınız da kabul edilemez bir durumdur. Sesleri gecikmeyecektir, ben eminim.

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

hep böyle olur avukatlarında yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır.polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız ben avukatım derler ama hiç bişey de bilmezler bütün avukatlar için demiyorum bunu
    Derdiniz iç dökmekse daha fazla izin vermeyeceğim. Derdiniz bilimsel bir şekilde tartışmaksa buyrun. Ama kişi veya mesleklere saldırmadan.

Madem avukatların polis aramalarında veya kimlik sorulması halinde "beni arayamazsın, ben avukatım" demesinden rahatsızlık duyuyorsunuz, bunun yasal kaynağını araştırmayı öneriyorum. Sakın "aşağılık kompleksinden" değil de yasalardan kaynaklanıyor olmasın?
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlar, hakimler ve savcıların özel yasalarında yer alan hükümler değiştirilmediği ya da bu yasa (PVSK) kapsamında uygulanmayacakları açıkça belirtilmediği sürece bu kişilerin üstleri aranamaz.

Yasanın gerekçesi, tasarının ilk haline ait olup "unvan, sıfat ve görevlerine, diğer özel kanunlarda kendine tanınan istisnalara " kısmının tasarıdan çıkartılmış olması sebebiyle, temelsiz kalmıştır.

1136 sayılı Avukatlık Yasası

Madde 58-
    ...
    Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz.

Hakimler ve Savcılar Kanunu

YAKALAMA VE SORGU USULÜ
    MADDE 88- (Değişik ibare: 5435 - 22.12.2005 / m.39) "Ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü halleri" dışında suç işlediği ileri sürülen hâkim ve savcılar yakalanamaz, üzerleri ve konutları aranamaz, sorguya çekilemez.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukatların üzeri aranamaz mı?

Avukatların yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır. polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız, ben avukatım derler ama hiç birşey de bilmezler. Bütün avukatlar için demiyorum bunu.

Bu üyemizi muhattap almamakla birlikte, çok yüzeysel olarak "silahların eşitliği"nden bahsetmek istiyorum. Savunma makamı olan avukatların, iddia makamı olan savcı ve karar makamı olan hakim ile aynı hakka sahip olduğunu göz ardı eden veyahut bilmeyen kolluk kuvvetleri mevcuttur. Savunma makamı olan avukata "arkadaşıymış" gibi davranmaya çalışan, yeri geldiğinde rüşvet talebinde bulunan şahısların "memur" sıfatıyla çalıştıkları görülmektedir.

Bu konuda meslektaşlarımızın tepkilerinin farklılaşması, tek bir sese sahip olmamamız ve yine bu talepleri olumlu karşılayan şahısların olması, yine bizlerin eksikliğidir. Mesleği bu günlere getiren fakat kötü bir miras bırakan; yalnızca yaşça büyük oldukları için saygı bekleyen bu meslektaşlara saygılar sunarım.

Sorunun sahibine: ARANAMAZ.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Avukatların yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır. polis arama yaptığında veya kendisine kimlik sordugunda yok beni arayamazsınız, ben avukatım derler ama hiç birşey de bilmezler. Bütün avukatlar için demiyorum bunu.
    Sen çok şey biliyosun maşallah, bir kere o dediğin şeye büyüklük kompleksi denir.
    Avukat kendi namına arayamaz demez avukat üzerinde temsil ettiği insanlara ait bilgiler belgeler olabilir. Bu bilgi ve belgelerin kolluk güçlerinin eline geçmesi halinde savunma zarar görebilir hatta avukatlar devlet sırrına vakıf insanları hatta devleti bile temsil edebileceğinden aranmaları kamu güvenliğine de zarar verebilir endişesiyle avukatların aranmaması Avukatlık kanununda ve diğer mevzuatta kararlaştırılmıştır. Bu yasağa evveliyetle emniyet güçlerinin dikkat etmesi gerekir. (Ancak nerdeee, suçludan sonra kanunları sakınmadan ihlal eden malesef onlar oluyor.)

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

https://www.hukuki.net/showthread.php?t=37686

Bu konudaki görüşlerimi yukarıda linkini verdiğim forumda dile getirmiştim.
    Özetle, mesleki ayrıcalık, hem güvenlik güçlerince hem de maalesef bazı meslektaşlarımızca bazı durumlarda kişisel ayrıcalıkla karıştırılmaktadır diye düşünüyorum.

Soruyu soran üyenin üslubunu tasvip etmediğimi de belirtmek isterim.

Nerede
    istanbul, nişantaşı, Turkey.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İnatçı ve kendini ispat etme derdindeki genç polisler dışında avukatı aramak isteyen polise rastlamadım... Deneyimli polisler ise kişinin avukat olduğunu öğrenince nezaketen arama isteğinden vazgeçiyorlar... Genç polisleri de bırakın arasınlar... Haa... Fazla ileri gitmelerine tabiki izin vermeyiniz...
    Konu Av.İbrahim Aycan tarafından (24-11-2009 Saat 11:29:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatların yüzde 50 sinde aşağılık psikolojisi vardır.
    "Aşağılık" kelimesini aynen iade ediyorum söyleyene.

Aşağılık kompleksi Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler tarafından ortaya atılan ve kişinin bazı yönlerde kendini diğerlerinden aşağı hissetmesi neden olan karmaşadır.
    Bu komplekse sahip kişilerde genellikle kendini ispat etme çabası görülür. Sıklıkla farkına varılmaz ve telafi etme düşüncesi kişileri eziyet içine sürükler şaşırtıcı bir kazanım veya aşırı bir antisosyal davranışla sonuçlanır. İlk çalışmalara teorisini göstermek için Napolyon komplekslerini kullanan Alfred Adler öncülük etmiştir. Özgüven eksikliği saplantı bozuklukları kültürel yozlaşma; aşağılık kompleksinin nedenleri arasında gösterilebilir. Psikiyatrik bir hastalıktan çok psikolojik bir durumdur.
    Adler bütün gelişme dönemi süresince çocuğun ebeveyni ve genel dünyayla ilgili bir yetersizlik duygusu hissettiği kavramını geliştirmiştir. Hastanın kompensasyon için gösterdiği psikolojik veya fizik çabaların sonuçsuz kalmasıyla psikonevrozlar gelişir; hasta başarısızlıklarını örtbas etmek ve başkaları üzerinde bir güç kazanmak için bu semptomlarını kullanır. Çok kere depresyonla birlikte beliren aşağılık duygularına emeklilikte ve yaşlılıkta sık rastlanır. Bu vakalarda hasta kendisine saygısını önemli derecede kaybetmiştir. Kişi toplumsal bakımdan düştüğünü önemsiz kaldığını hisseder ve böylece paranoid reaksiyon tipleri gelişebilir.

KEŞKE BÜROKRAT OLSAYDIM

Eğitim şansı bulsalardı ne olmak isterlerdi sorusuna, çoğu bürokrat yanıtını veriyor. Devlet içinde örgütlenen mafyanın sıkı fıkı olduğu üst düzey bürokratların mafya üyelerine karşı tutumu, belli ki birçoğunu etkilemiş. Bürokrat cevabından sonra en fazla rastlanan mühendis yanıtı ise toplum içinde itibar gören mesleklere duydukları özlemi gösteriyor. Bu arada ilginç olan, aralarında masanın öbür tarafında kanunu temsil eden polisliğe özenenler de olması. Bir diğer ilginç sonuç da, hatırı sayılır bir oranda asker olmak isteyen mafya üyeleri bulunması. Sadece bir kişinin fabrikatör olmak istemesi, meslek seçiminde tek faktörün para olmadığını gösteriyor. Bu cevaplardan, özenilen mesleklerin seçiminde mafya üyeleri için, hükmetme duygusu ve kendini güvende hissetme ihtiyacının ağır bastığını söylemek mümkün.

(Mahmut Cengiz (29), Emniyet Genel Müdürülüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nda görevli bir komiser)

EĞER BİR POLİS:
    ‘Hoşgörü’ ile yetiştirilmişse, her zaman sabırlı olur.
    Desteklenip yüreklendirilirse, kendine güven duyar.
    Övülür ve beğenilirse, takdir etmenin gerekliliğini bilir.
    Hakkına saygı gösterilirse, adil olur.
    Güven ortamı içerisindeyse, inançlı olur.
    Kabul ve onay görürse, kendini ve çevresini sever ve saygı duyar.
    Toplum içinde dostluk ve arkadaşlık görürse, hem kendisini, hem de çevresindekileri mutlu eder
    denilmelidir. Aslında, toplumun bütünü de böyle bir polis istemektedir. İngiliz polisinde bir slogan haline gelmiş olan ‘size yardım etmemizi istiyorsanız, lütfen bize yardım ediniz’ özdeyişi çok önemlidir. Bu şekliyle sloganlaştırılmış olan duygunun sonucunda, İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre: ‘suçluların % 93’ü halkın verdiği bilgilerle-yaptığı yardımlarla yakalanırken, % 7’lik bir kısmı ise polisin kendi çalışma ve araştırmaları sonucunda yakalanmaktadır.’

Güneydoğu Bölgesi’ndeki gezisi sırasında gözaltına alınan ‘New York Times’ın muhabiri Stephen Kinzer: ‘...üstüm aranırken bulunan notlardaki ‘human rights’ (insan hakları) ifadesinin PKK ile aynı anlama geldiğini düşünen sivil polislerin, yeniden eğitimden geçmesi gerekir. Onların Türkiye’nin gerçek seviyesine çekilmesi gerekir. Çünkü Türkiye gerçeğini bu insanlar yansıtmıyor.’ diyerek, medyanın, polis açısından ne kadar da önemli olduğunu bir kez daha örneklemektedir.

Polis haberi İnternet sitesi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı, “Yolsuzluğa Bakış Araştırması” isimli bir rapor yayınladı.

Çıkan bazı ilginç sonuçlar şöyle:

* En çok hangi kurumda yolsuzluk yapılıyor? (1-10 arası puan)

Gümrük: 8,4, Siyasi partiler: 7,5, Belediyeler: 7,5, Bakanlıklar: 7,2, Vergi idaresi: 7,2, Medya: 6,6, Polis: 6,5.

* En çok hangi bakanlıkta yolsuzluk var? (Yüzde)

Maliye: 33,4, Bayındırlık ve İskan: 11,5, İçişleri: 9,7, Sağlık: 8,7, Enerji: 7,3.

* En çok hangi kuruma güveniyorsunuz? (1-10 arası puan)

Silahlı Kuvvetler: 8,2, Üniversiteler: 6,3, Sivil toplum kuruluşları: 5,9, Adalet: 6,1, Eğitim: 5,6, Polis: 5,2, TBMM: 5,1, Belediyeler: 4, Siyasi partiler: 3,2, Medya: 3,1.

* En çok hangi kamu görevlisine güveniyorsunuz? (1-10 arası puan)

Genelkurmay Başkanı: 7,18, Cumhurbaşkanı: 7.08, Yüksek yargı organlarının başkanları: 6,89, Meclis Başkanı: 5,35, Başbakan: 4,53.

Gençler Polis Olmak İstiyor
    Çarşamba, 11 Ekim 2006
    Üniversitelerin, yerleştirmede sınırlı kontenjan ayırması binlerce genci, garantili meslek olarak gördükleri polisliğe yöneltiyor...

Polis MYO'na müracaat edenlerden Şeyhmuz Adıyaman (20) polisliği çok sevdiğini belirtiyor. ÖSS'de normal bir puan aldığını kaydeden Adıyaman, polisliğin günümüzde popüler bir meslek olduğunu kaydediyor. Mehmet Kahraman (19) ise ÖSS'de tercih yapacağını; aynı zamanda KPSS'ye gireceğini ifade ederek, "Bir çok akrabam polis. Bana cazip geliyor. Sonuçta devlet güvencesi altındasın. Her türlü sosyal güvencesi var. Onun için bu mesleği tercih ediyorum." diyor.

3 yyldır ÖSS'ye girip istediği bölüme yerleşemeyen Çiğdem Alpaslan da (21) polisliği garantili bir meslek olarak görüyor. Alpaslan, "Her gün işsizler ordusuna binlercesi ekleniyor. Artık üniversiteyi bitirmek bile çözüm değil. Ama iki yıl okuduktan sonra polis olabiliyorsun." diye konuşuyor. Üniversite hayali bir türlü gerçekleşmeyen Eda Budak, bu sene 4 kez şansını denemiş. Ancak, bu kez polislik şansını denemek için kuyruğa girmiş. Türkiye'de şartların bunu gerektirdiğini ifade eden Budak, her türlü iş alternatifini değerlendirdiklerini dile getiriyor. Birsen Koca (20) ise üçüncü kez sınava girmiş. Koca, diğer arkadaşları gibi polisliği iş garantisi olduğu için tercih ediyor. ÖSS'de iyi puan çektiğini açıklayan Koca, "Üniversiteye bitirsek bile, bu kez önümüze KPSS engeli çıkıyor. Ama polislikte böyle değil. İki yıl okuduktan sonra ertesi gün mesleğe başlıyorsun. Türkiye koşullarında böyle bir imkanı kim değerlendirmek istemez. Zaten buradaki yoğunlukta bu anlayışın en güzel göstergesi." diye konuşuyor. Kızlara ayrılan kontenjanın düşüklüğünden yakınan Koca, erkekler kadar kızların da bu işe ilgi gösterdiğini ve bu sayının artırılması gerektiğinin altını çiziyor.
    http://www.polislik.net/index.php?op...369&Itemid=256

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hummalı bir taşınma hazırlığı sırasındayken; İstanbul barosunun 2004 sayılı ve konuyla ilgili bir yazısını kesip sakladığımı dün farkettim.Aktarıyorum;

YASAYA AYKIRI ÜSTÜ ARANAN AVUKATIN AÇTIĞI DAVADA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TAZMİNATA MAHKUM OLDU

1136 sayılı Avukatlık Yasasının 58. maddesi ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın konutu ve yazıhanesi aranamaz hükmünü taşıyor.

Ankara Üçüncü İdare Mahkemesi, bir avukatın üstü ve çantasının yasaya aykırı olarak arandığı gerekçesiyle İçişleri Bakanlığını iki buçuk milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti

Mahkeme kararında, Avukat Kemal Vuraldoğan’ın, evinden bürosuna gitmekteyken miting dolayısıyla yapılan aramada, avukatlık kimliğini gösterdiği ve yasal olarak üstünün ve çantasının aranamayacağını belirmesine rağmen polislerce arandığı, bunun üzerine Vuraldoğan’ın İçişleri Bakanlığına suç duyurusunda bulunduğu ve yanıt alınamaması üzerine de tazminat davası açtığı belirtildi.

Mahkeme kararında, 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 58. maddesinde, ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzerinin aranamayacağı hükmü bulunduğu belirtilerek şu görüşe yer verildi:”Kamu idareleri yürütmekle yükümlü bulundukları kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getirmekle, bu hizmetin işleyişini sürekli olarak kontrol etmek ve hizmetin yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle hizmetin kötü veya geç işlemesi, gereği gibi işlememesi idarenin hizmet kusurunu oluşturur. Dolayısıyla hizmet kusuru nedeniyle bir zarar verilmiş olması halinde belirtildiği üzere idarenin meydana gelen zararları tazmin sorumluluğu bulunmaktadır.”

Ankara Barosu Başkanlığının da müdahil olarak katıldığı davanın kararında, davacı avukatın vatandaşlar önünde üst aramasına maruz kalmasının meslek onurunu zedelediği kanısına varıldığı belirtilerek İçişleri Bakanlığının iki buçuk milyar lira manevi tazminat ödemesine hükmedildiği belirtildi.

Avukatlık Yasası: Madde 58

Avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izin üzerine, suçun işlendiği yer Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılır. Avukat yazıhaneleri ve konutları ancak mahkeme kararı ile ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile aranabilir.Ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri dışında avukatın üzeri aranamaz.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun duruşmanın inzibatına ilişkin hükümleri saklıdır. Şu kadar ki, bu hükümlere göre avukatlar tutuklanamayacağı gibi hapis veya hafif para cezası da verilemez.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 16 Sayfa 1234567891011 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php63893-Avukatlarin-uzeri-aranamaz-mipage15

avukatın üzeri aranabilir mi

avukatların üstü aranabilir mi www.hukuki.net

polis avukatın üstünü arayabilir mi

aracin gorunmeyen yerleri aranabilirmistajyer avukatin arabasi aranabilir miavukatlarin ustu aranmaz.kanunavukat aranir mistajyer avukat aranabilir miavukatlarin ustu aranirmiavukatların üstü aranabilir miavukatlar aranabilir mi Stajyer avukatin üstünün aranmasiavukat aranır mıstajyer avukatın üstü aranabilir mistajyer avukatların üstü aranabilir mistajyer avukatın aracı aranabilir miavukatlar nerelerde aranabilir
Forum