+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 20 ileti bulundu.

Konu: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  İstanbul, Şişli, Turkiye.
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  Günümüzde tüm bilgisayar şirketleri yeni sattıkları/satacakları cihazlarda Windows XP/Vista/7 işletim sistemini zorunlu hale getirmiş durumdalar. Yani ben bunlardan birini kullanmayacak dahi olsam buna lisans ücreti ödemek zorunda bırakılıyorum. Elimde daha önceden alınmış bir lisansın olup olmaması umurlarında bile değil. Ya da benim bir Linux (açık kaynak kodlu yazılımlar) kullanıcısı olup olmamam da umurlarında değil. Sanki hepsi bir anlaşma yapmış Microsoft ile ve Türkiye'deki tüm bilgisayar satışı yapan mağazalarda bu durum geçerli. Kendilerine e-mail atıp durumu sorduğumda ise bana verdikleri cevap "stoklarımızda böyle bir ürün yok" oluyor. Kendi ülkemizin malı olan açık kaynak kodu ile yazılmış Pardus var mesela, ama yine de bıkmadan Microsoft'un tekelini hakim kılmaya çalışıyorlar ülkemizde. Yurtdışına baktığımız zaman bir dizüstü bilgisayar alacağınızda işletim sistemi seçeneği size bıraklımış oluyor, isterseniz almayabiliyorsunuz, ama bizim ülkemizde maalesef bu durum tersine işliyor. Aslında bu çok ciddi bir mesele ancak neden kimseden de bir ses çıkmıyor anlamış değilim.
  Bu konuda dava açmak istiyorum ama kime ve nasıl dava açacağımı bilmiyorum. Bunun hukuktaki yeri nedir? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.  Hukuki NET Güncel Haber

  Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı konulu yargıtay kararı ara
  Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  146
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  izmir tüketici heyetinin ve yakında ankara tüketici mahkemesinin bir kararı çıkacak.

  size zorla verilen o oemi iade süresi içerisinde kargo yada iadeli taahütlü aldıgınız yere iade edip parasını isteyin. Vermezlerse bulunduğunuz yerde tüketici heyetine baş vurun. eğer değerini biliyor ve 370 liranın altında ise.

  Bir senedir yargı kararı peşindeyim yarında duruşması var 2 ci bilirkişi raporunu bekliyorduk geldi ise karar cıkacak.

  baş vuru sırasında izmir tüketici heyeti kararını da örnek gösterin. Şimdilik bağlamaz ama yakında mahkeme kararı bağlayacak hale gelecek.

  İşin aslı satıcılarda istemiyor satmayı.Ama gerekçe arıyorlar mandasoft a işte bu nedenle demek için.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  İstanbul, Şişli, Turkiye.
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Thumbs up Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  Sizin gibi bilgili ve ilgili insanlardan bilgi almak gerçekten çok mutlu etti beni. Demek ki bu işlerle uğraşan birileri varmış dedim şimdi. Tekrar çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi yapacağım. Umarım herkese faydalı olur bu bilgi.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  681
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  kendi lisans sözleşmenizi okuyun şuna benzer bir madde olmalı

  Microsoft Windows XP Professional
  SON KULLANICI LİSANS SÖZLEŞMESİ
  ÖNEMLİ—DİKKATLE OKUYUN: İşbu Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi ("EULA"), ilgili ortamın, basılı
  belgelerin , "çevrimiçi" veya elektronik belgeler ve Internet tabanlı hizmetlerin de dahil olabileceği ve
  bilgisayar yazılımını kapsayan yukarıda belirtilen Microsoft yazılım ürünü ("Ürün") için Microsoft
  Corporation ile tarafınız (bir gerçek kişi olarak veya bir tüzel kişi olarak) arasında yapılan yasal bir
  sözleşmedir. Ürüne, işbu EULA’da yapılacak değişiklikler veya EULA’ya konulacak ekler eşlik edebilir.
  ÜRÜNÜ KURMANIZ, KOPYALAMANIZ YA DA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIZ, İŞBU EULA
  HÜKÜMLERİNE TABİ OLMAYI KABUL ETTİĞİNİZ ANLAMINA GELİR. BU EULA HÜKÜMLERİNİ
  KABUL ETMİYORSANIZ ÜRÜNÜ KURMAYIN VEYA KULLANMAYIN; PARANIZIN TAM OLARAK
  GERİ ÖDENMESİ İÇİN ÜRÜNÜ SATIN ALDIĞINIZ YERE İADE EDEBİLİRSİNİZ
  .

  bu madde yardımcı olmuyor mu?

  bilgisayarı aldıktan sonra karşınıza gelen lisans sözleşmesini kabul etmediğiniz ve yazılımı hiç kullanmadığınız takdirde mahkemeye gitmeden bedel iadesi alabileceğiz kanısındayım.
  Konu frmax tarafından (05-11-2009 Saat 00:14:39 ) de değiştirilmiştir.
  Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

  “The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  146
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  eula sözleşmesinin bir çok hükmü TC yasalarına aykırıdır. Ancak söylediğiniz hüküm uygulanabilir.Netice de Tüketici yasasına da Borclar yasasına da uygun. Ancak bunu TC de kabul eden satıcı bulmanız zor. Durum çok açık olmasına rağmen direnç var bu nedenle yargı kararı peşinde koşuyoruz.

  Ayrıca kurulmuş kabul edilmiş şekilde teslim edilenlerde var.Bir iddiada biz bu ürünü yurt dışından bu şekilde ithal ettik bu bunun parcasıdır. gibi abuk iddialarda var.En komiği bu iddiayı tv kanallarında türkiyenin medarı iftarıyım diye reklam yapan firma yapıyor.
  Konu Av.Nihad Karslı tarafından (05-11-2009 Saat 08:35:47 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Dec 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  146
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  Mahkeme, Windows’a Dur Dedi!

  *
  Yazan : Erdal Güçlü
  Son Guncelleme: Aralık 14, 2009

  hbr_5015_dSatın alınan bilgisayarlarda genellikle işletim sistemi yüklü olur. Bu işletim sistemi de %90 Windows’un herhangi bir sürümüdür. Satın alma işlemini gerçekleştiren kullanıcıya yapılan bu dayatmaya dur diyen bir örnek, bugün vuku buldu.

  Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı Nihad Karslı’nın, 2008 yılında açmış olduğu dava bugün sonuçlandı. Ankara 1. Tüketici Mahkemesi, Windows’a dur dedi. Ürün ile beraber alınması zorunlu hale getirilmiş Windows’un tutar iadesine karar verdi. Bu durumda ürünün satıcısı ve üreticisi olan firmalar Nihad Karslı’ya faizi ile birlikte geri ödeme yapacak.

  Daha detaylı bilgi sahibi olmak istedim ve benim gibi olayın iç yüzünü merak edenler için, Nihad Karslı’ya bu konu ile ilgili bir kaç soru sordum.

  Bu davayı açmaya nasıl ve neden karar verdiniz?

  Bilgisayarın Türkiye’de oldugu dönemden beri bilgisayar kullanırım ve her seferinde, her bilgisayar alışımda bir oem satın almışımdır farkında olmadan. Aldığım oem’ler genellikle aynı işletim sistemidir ve zaten var olan oem’e yeniden ödeme yapmışımdır. Sekiz seneye yakındır Özgür Yazılım kullanıyorum. Bu süre zarfında satın aldığım oem’leri hiç kullanmadım. Yani lüzumsuz yere para verdim tekelci firmaya, daha büyüsün diye. Son üç-dört yıldır ise vermiyorum. Satıcıya söylüyorum satıcı free dos olarak veriyordu. Ancak Teknosa’ya gidip Casper’in tablet pc’sini almaya kalktığımda, bana ‘Hayır yapamayız, imkansız. Zaten yasal olarak bu olamaz!’ gibi.Uzman olduğum konuda nasihatlar edildi. Ben de kendilerine bu işletim sistemini sevmediğini, ayrıca yetersiz olduğunu iade edeceğimi söyledim.

  Tableti satın aldım ve ofisime geldim. Türkiye’nin gururu Casper firmasının Satış Müdürü’nü aradım. Bana iletilen yanıt ‘ Biz bu aletleri üzerlerinde işletim sistemi ile beraber ithal ediyoruz, o nedenle yapamayız!’ oldu. Sonra araştırdım Fransa’da, Maceristan’da satılan Celevok marka tabletler bizim yerli malı casper tabletlerin bire bir aynısı. Ve orada satın alırken hangi işletim sistemi istiyorsunuz diye soruluyor. Ona göre fiyat belirleniyordu. Tekelci firmanın Eula sözleşmesinin ülkemde geçersiz olduğunu biliyordum. Yine Amerika’da meslektaşım olan bir avukatın ‘Sözleşmeyi kabul etmiyorum!’ deyip ürünü iade ettiğini biliyordum.

  Avukat olmam sebebi ile araştırdığım tekelci firmanın dayatmaları, ülkemin hukukunda yeri olmayan hatta kendi ülkesinde bile yeri olmayan dayatmalardı. Bu sıralar konuştuğum dostlarımın hepsi de aynı dertden muzdaripti. Bir bilgisayar beğeniyorum bana bir işletim sistemi veriyorlar, anında siliyorum vs diye. İşte bu noktada içimden, ‘Ülkem insanının bu haksız kazanç sağlayan firmaya daha fazla sömürülmemesi için dava açmalıyım!’ demek geldi ve açtım.

  Emsal temsil edecek davalar için, süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Benim açtığım davanın konusu ‘İşletim sisteminin, bilgisayarın mütememim çüzü, yani ayrılmaz parçası olmadığı ve istediğim işletim sistemini seçme hakkım olduğu’dur. Bununla beraber istemediğim, iade ettiğim işletim sisteminin bedelinin tespiti ve iadesidir. Bu nedenle bundan sonra insanların dava açması gerekmez. Değerli mahkemenin verdiği örnek karar, eğer direnen satıcı olursa, tüketici heyetine başvurarak işletim sisteminin bedeli de belli olduğuna göre parasını iade isteyecektir. Hiçbir masrafı olmayan ve kısa sürede bitecek başvurulardır bunlar.

  Ancak itiraz mercii olarak tüketici mahkmesine gelecektir ki, orada da bu örnek kararın etkili olacagını düşünüyorum.Çünkü 1 yıldan fazla emek ve araştırma yapılmış bir karardır.

  Türkiye’de daha önce benzer bir olay yaşandı mı?

  Sanırım İzmir’de yine bir avukat arkadaşım, bedelini bildiği bir işletim sistemini iade edip, Tüketici Heyeti vasıtası ile aldı. Karşı yanda buna itiraz etmeden ödedi.

  Bunun bir akım başlatmasını bekliyor musunuz?

  Akım değil, bir uyanma ve özgürlüğünü kullanan bilinçli bilgisayar kullanıcıları oluşmasını bekliyorum. Bu ülkede Türk yasalarının ve uluslararası anlaşmaların geçerli olduğunu, bu halk bilmeli. ABD’nin bilmem ne eyaletine göre hazırlanmış EULA sözleşmeleri değil.

  Sevgili Nihad Karslı’ya bu düşüncesi ve örnek teşkil edecek bilinçli davranışı için teşekkür ediyorum. Mahkemenin verdiği bu kararın emsal teşkil edeceğini ve bir çok yeni satın alma işlemi ile birlikte, bu sürecin işletilebileceğini, aksi taktirde davaların peşpeşe geleceğini göreceğimiz günler uzak olmasa gerek.

  Buna karşı üretici ve satıcı firmalar ne gibi bir tedbir alır, hangi kurumlarla ne gibi anlaşmalar yapabilir zaman içerisinde göreceğiz. Bilinçli bilgisayar kullanıcılarını, bu konuda hassas olmaya davet ediyorum

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Dec 2009
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  Merhaba Nihad Bey,

  Size özel mesaj yollamaya çalıştım ama bir türlü e-posta adresinizi bulamadım. Hukuk konusundaki bilgisizliğimi hoşgörün. Geçenlerde rastladığım bu haber üzerine alacağım para çok umrumda olmamasına rağmen yıllardır bu konuya tepkili olduğum için bugün Toshiba'nın Türkiye temsilciliğini aradım ve konuyu anlattım. Bana böyle bir karar olmadığını ,o işletim sisteminin bilgisayarla beraber geldiğini ve almak zorunda olduğumu, eğer bu konuda ısrarcıysam bilgisayarı aldığım yere başvurmam gerektiği gibi şeyler söylediler. Şimdi benim yapmam gereken nedir? Sanırım ilgili mahkeme kararını bulmam gerekiyor önce ama mahkeme kararının nasıl temin edilebileceği konusunda en ufak bir bilgim yok malesef. Bir şekilde bu kararı temin ettikten sonra nereye ve ne şekilde başvurmam gerekiyor bu ücreti geri almak için? Eğer mahkeme kararını tanımazlarsa ne gibi bir prosedür uygulamak lazım. Bu konuda gerçekten çok ısrarcıyım çünkü yazılım konusundaki tekelciliğe karşı uzun yıllardır tepkili olan bir insanım. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jan 2010
  Nerede
  izmir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  sizleri takdir ediyorum aynı durumu ben yaşadım geçen yıl aldığım notebookta işletim sistemi ile birlikte almak zorunda kaldım hatta düşük modelinde free dos olmasına rağmen, aldığım modelde free dos işletim sistemi talep ettim ve bunun olamayacağını söylediler hatta ürünün türkiye distribütörü olan firmaya telefon açıp bunu ilettim onlarda notebookla birlikte geliyor dediler bende bunun saçmalık olduğunun farkında olmama rağmen bunlarla uğraşma işine girmedim ve tabiki zararlı olan mağdur olan kazık yemiş olan yine ben oldum.noteebook fiyatı 1200 $ civarıydı ve işletim sisteminin değeri yanılmıyorsam 120$ civarındaydı zaten teknolojiyi pahalı alıyoruz gümrük vergisiydi şuydu buydu derken bide kullanmayacağımız işletim sistemi için boşa para ödemek zorunda kalıyoruz

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  50
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  kendiniz bilgisayar toplayıp satıcıya da işletim sistemi istemiyorum diyebilirsiniz. ben öyle yaptım... ve istediğim işletim sistemini de özgürce kullanıyorum... fakat bu korsan işletim sistemi kullanın anlamına gelmiyor.......

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Oct 2009
  Nerede
  Çanakkale
  İletiler
  21
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Zorunlu Satılan Microsoft Windows Lisansı

  ben windows vista işletim sistemini geri iade etmek istiyorum. bilgisayarımı şubat 2009da aldım. bana zorla windows satmış oldular. Halbuki ben pardus kuracaktım. Şimdi ne yapmalıyız. Ben ücreti geri alabilir miyim? Nihad beyin desteklerini bekliyoruz. Nereye ve ne şekilde başvurmamız gerekiyor?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Lisanssız windows ve MS. Office kullanma
  Internet cafe işletmecisiyim. Bir kişi lisanssız windows ve office kullandığım için beni şikayet edeceğini soyledi. Şikayet etse bir yaptırım...
  Yazan: mehmet_0158 Forum: Fikri/Sınai Haklar
  Yanıt: 9
  Son İleti: 21-02-2018, 10:06:32
 2. Windows 7-ağ yazıcısı sorunu
  İşletim sistemi windows 7 olan bilgisayarım hp laserjet 2200 ağ yazıcısına bağlanamıyor. Siteden yüklediğim üç driver de sorunu çözmüyor. HP ağ ile...
  Yazan: Av.Esin Kılıç Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 34
  Son İleti: 27-09-2011, 10:18:11
 3. İlk günkü gibi Windows
  Yıllardır bıkmadan kullandığınız Windows'unuzun uzun açılış sürelerinden sıkıldınız mı? Açılış sürelerini kısaltmanın yolları burada! ...
  Yazan: Gökhan Kartal Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 0
  Son İleti: 14-11-2008, 00:03:39
 4. Hacker'lar Windows'a dadandı - Çökertmişler
  slm arkadaslar gene piyasadalar ajan lar bunun haberleri çok oldu ne yapmamız gerekiyor ?? sizle payaşmak istedik . -THE-AjAN- kodlu hecker ...
  Yazan: av.Haber Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-10-2008, 16:10:57
 5. Windows Vista'da haksız rekabet var mı?
  Ocak ayından itibaren daha geniş kitlelerin kullanımına açılan Microsoft'un yeni işletim sistemi Vista'nın Google ile başı dertte. Arama devi...
  Yazan: Av.Emrah Yavuzcan Forum: Fikri/Sınai Haklar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 30-10-2007, 13:28:47

Bu sayfada bulunan kavramlar:

notbuk lisans devri

windows xp lisans fiyatları

windows 7 lisansları satmak istiyorum

windows lisans fiyat

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.