+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Yazılım tescili hakkında

Yazılım tescili hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yazılım tescili hakkında

merhabalar;

arkadaşlar bir sorum oalcaktı.konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar veya avukatlaımız cevaplarlarsa cok sevinirim...

kendi geliştirmiş oldugum bir yazılıma fikir teşkil edecek bir matematik algortima buluşum var...bu algortimayı 4-5 sayfalık bir acıklama makalesiyle notere tasdik ettirdim.uluslararası düzeyde noter tasdiki eseri ne kadar korur diye bilmedigimden internetede veremedim...

şimdi bu algortitmayı programlamaya başladık ve 1-2 hafta icerisinde ticari bir bilgisayar yazılımı olarak ortaya koymak istiyoruz..ancak ne yazıkki patent alma konularında bazı sıkıntılar oldugunu anladım şöyle ki. türkiye'de yazılımlara patent alınmıyormuş eser tescil edilirmiş ve anladıgım kadarıyla bir ısbn numaralandırılması alınıyormuş buda maalesef programı marka olarak koruyormuş icerigi korumazmış..yurtdışında sadece abd'de patent diye geciyormuş...ama uluslararası düzeyde bir korumaya ihtiyacım var...

hatta daha önemli bir sorun patent ofislerinden ögrendigim kadarıyla patent masrafları 3000 ytlyi geciyormuş...maddi olarak bu parayı karşılayamam

ısbn numarası ise uygun bir fiyata alınıyor....

sormak istediklerim şunlar:
    1-yazılım şirketleri kendi ürünlerini nasıl korumaktadırlar.
    2-ısbn numarası bu eseri uluslararası düzeyde koruyabilirmi....ısbn numarasının hukuki acıklaması nedir...
    3- veya maddi olarak prosedir karmaşasındanve patent ofislerinin danışmanlık ücretinden kurutulup nasıl daha uygun fiyata tescil alabilirim...
    -cevremde bazı kişiler sadece isme patent al veya sen tescil müdürlügüne bir dilekce yaz 150 ytl vs öde diyorlar bu mümkünmüdür nasıl yapabilirim...

bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinirim...sormak istediginiz her soruyu cevaplarım..yardımlarınızı bekliyorum.. saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Yazılım tescili hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Yazılım tescili hakkında konulu hukuk haber
    Konu demir12 tarafından (15-10-2009 Saat 18:37:30 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yazılım tescili hakkında

Alıntı demir12 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    türkiye'de yazılımlara patent alınmıyormuş
    Enteresan.
    Çok enteresan.
    Bir alogirtmayı ancak bir patent koruyabilir.
    Siz bir yayın olarak bunu korursanız, Tamam, o yayını kimse kopyalayıp tekrar yayınlayamaz ama orada yazılanları kullanan bir program yazabilir.

Burada olmuyorsa uspto'dan patentleyin. Tamam, masraflıdır ama bunun için devlet desteği alabilirsiniz.
    "KOSGEB" desteği ne demek, bunu duymadıysanız bir araştırın.
    Kolay gelsin.

Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

seneloker cok teşekkür ediyorum bu cevabınız...

aslında şu an korumasını istedigim şey algortimanın yazılım programı...ne kadar hukuki oldugun bilmesemde hatta belirtmiştim...noterden algortimanın makale seklinde tasdikini almıştım....

türkiyede yazılımlara tescil veriliyormuş hani kitaplarda vs oluyor "copyright"

bu konuda hic fikrim yok araştırmaya çalışıyorum..ancak bazı patent ofisleri cok büyük rakamlar teleffuz edince bu konuda prosedür ve maddi fazlalıgına girmeden forumdan yetkililere sorayayım dedim..

sanırım tübitak proje destegi veriyormuş...bundan pek haberim yok...
    kosgebide araştıracam...

ayrıca anladıgım kadarıyla bir ısbn numaranladırması meselesi var bunu cözemiyorum..patent ofislerine mesaj yolladım hala cevap alamadım..eger ısbn numaranlandırması eseri uluslararası platformda koruyacaksa maddi olarak cok daha uygun oldugunu düşünüyorum...saygılarımla...iyi çalışmalar

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kosgebide araştıracam...
    Hocam; ISBN'yi makaleye alacaksın. Yani makaleni koruyacak bu. Ama o makaledeki fikri bir başkasının yapıp üretmesine engel olmaz ki.
    Sadece o makalenin kopyalanmasına engel olur.

Ayrıca ben anlamadım:
    Algoritma public ya da başkası tarafından patentli mi? Yani neden algoritmaya değil de yazılıma diyorsunuz? Yazılımın patentlenmesi ne demek anlamadım. Yoksa özel ve bilinmeyen bir alogirtma içermeyen, normal bir bilgisayar programından mı söz ediyoruz?

Kısaca şu:
    "Neyin patentini istiyorsunuz" dediğimde başkaca hiçbir materyal (fotoğraf, cd v.s.) kullanmadan, sadece yazı kullanarak patentini istediğiniz şeyi tarifleyebilir misiniz? Ve de bu bir "icat" mı? Yani normal bir insanın aklına gelmeyecek ve daha önce hiçkimse tarafından kullanılmamış bir yöntem ya da bilgi içeriyor mu?

Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yani normal bir insanın aklına gelmeyecek ve daha önce hiçkimse tarafından kullanılmamış bir yöntem ya da bilgi içeriyor mu?

evet senoleker hocam tam anlamiyla dunyada yeni bir yontem teskil edecek bir matematiksel formul bir sikistirma algoritmasi teknik olarak bu konularda bilginiz varsa rle gibi birsey

bu algoritmayi bulduktan sonra hocalarima yazilimcilara gostermek icin ne kadar hukukidir bilmiyorum herkesin yaptigi gibi notere tasdik ettrirdim/

simdi programliyoruz ve ortaya ticari bir urun cikacak yazilim sirketlerinin yaptigi patent ofisleriyle calismak cok pahali maddi acidan bende bu isin kisa yolunu avukatlara sormak istemistim onun icin siteye uye oldum

yalniz bu konuda sifir derece bilgisi olan biri olarak yeni arastirma yaparken yazilimlara tescil alinavilecegini ve isbn ile vs tanistim

www.yazilimtescil.net

isbn ne kadar hukukidir ve bu isi nasil yapabilirim ogrenmek istemistim

kisacasi boyle umarim yeterince aciklayici olmusumdur cevaplarinizi yine bekliyorum hocam hersey icin cok tesekkur ederim saygilarimla

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tam anlamiyla dunyada yeni bir yontem teskil edecek bir matematiksel formul bir sikistirma algoritmasi teknik olarak bu konularda bilginiz varsa rle gibi birsey
    Bunun için kesinlikle patent almalısınız.
    Bir şirketiniz varsa kosgeb başvurusu yapın. Projeniz güzel olduğundan kabul edileceğine eminim. Ayrıca patent için istenen o paralar ilk başta yüksek gibi görünüyor ama, müşteri bulursanız bu para sıfır gibi bir şey olacak.
    Ayrıca algoritmayı içeren yazılım geliştirme yerine iyi bir paraya birisine satmak çok daha caziptir bence. Birisi derken kavaf murteza bey değil tabii, yazılım devlerinden bahsediyorum.

Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bunun için kesinlikle patent almalısınız.
    Bir şirketiniz varsa kosgeb başvurusu yapın. Projeniz güzel olduğundan kabul edileceğine eminim. Ayrıca patent için istenen o paralar ilk başta yüksek gibi görünüyor ama, müşteri bulursanız bu para sıfır gibi bir şey olacak.
    Ayrıca algoritmayı içeren yazılım geliştirme yerine iyi bir paraya birisine satmak çok daha caziptir bence. Birisi derken kavaf murteza bey değil tabii, yazılım devlerinden bahsediyorum.
    seneoker tekrar merhabalar ilk öncelikle teşekkür ederim cevabınız icin...sanırım bu konularla ilgili bilginiz var...dediginizi bende düşündüm mıcrosoft inovasyon merkezi müdürü ile görüştüm kagıt üzerindeki bir projeyle kimse ilgilenmez ortaya ticari bir ürün cıkartıktan sonra görüşebiliriz dedi kendileri...bende bu iyi bir pogramcı arkadaşla kodlamaya başladım ve 1-2 hafta icinde öyle tahmin ediyoruz ürün bitecek algortimayı internetten 10-15 kadar yazılımcıya incelesinler diye tasdikli oldugu icin göndermiştim..hukusal acıdan prosedür bilgim yok...

dedigin gibi hocam belki ortaya başarılı bir ürün cıktıktan sonra patent masrafları devede kulak gibi kalır...kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ancak ancak bir ögrenci olarak 3000-5000 ytl gibi bir masraf nerdeyse benim 1 yıllık ögrenci harclıgım..bu kadar param yok..e patent alamıyorum diyede projeyi bırakamam onun icin bu konuda bilgili arkadaşlar yardım istiyorum....

kosgeb sanırım kobi şirketlere destek oluyor..böyle şeyler icin tübitak proje destegi veriyormuş sanırım...acaba bu konuda bir bilgin var mı abi veya bilgisi olan yetkililer yanıtlarsa cok sevinirim saygılarımla...

Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

birde abi bir forumda bulduugm üzere

"biraz geç gördüm bu konuyu ama..
    bundan sonra okuyanlar için yazmış olalım.

Kültür bakanlığında "Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü" ne Yazılım tescil başvurusu yapılması gerekiyor.

Bakanlığa ait hesap numarasına 60 YTL kadar para yatırıyorsunuz
    ve bakanlıkta bu birime Programın önemli kodlarını döngülerini Text olarak CD ye çekip gidiyorsunuz. Tüm kodları koymanıza gerek yok. Sizin olduğu anlaşılacak kadar alabilirsiniz. Posta yolu ilede yapılabiliyor bu başvuru işlemleri.

Bazı firmalar bu işi 500 YTL kadar bir fiyata yapmaktalar. kesinlikle farklı bir işlem yapmıyorlar. onlarda bakanlık aracılığı ile yapıyorlar.

şahıs olarakta başvurabilirsiniz. şirket olmasına gerek yok.

www.kulturturizm.gov.tr
    0312 310 0773"""

yani işte burda yazan gibi nasıl patent ofisi aracısız prosedüre bogulmadan bu işi maddi olarak daha az masrafla yapabiliriz

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ancak bir ögrenci olarak 3000-5000 ytl gibi bir masraf nerdeyse benim 1 yıllık ögrenci harclıgım..bu kadar param yok..
    Bir ortak bulmayı deneyebilirsiniz. "venture-capital" için 5-10 bin lira bir şey değil. Çevrenizde bunun ne anlama geldiğini bilen birisi örneğin %xx ortak olmak isteyebilir. Bu da sizi çok rahatlatabilir.

Bunu konuşmak için çevrenizde 5-10 bin lirayı önemsemeyecek birini gözünüze kestirin; "bir iş için" diyerek randevu alın, gidin durumu açık açık anlatın.
    Ama burada empati yapın. Yani adam ne olduğu hakkında bir fikri olmadığı bir işe -en azından sizin açınızdan- bir servet olan bir parayı yatıracak, riske edecek, belki çöpe atacak. Dolayısı ile "piyango" gibidir onun için. 20 milyar kazanma ihtimali için hiçkimse 10 milyar vermez. Bu yüzden "yahu buluş benim, adam ortak olacak" diye düşünmeyin. Farkındaysanız böyle birisi olmadan işiniz zor. Üstelik ileriki adımlarda böyle birisi size çok faydalı olabilir. Şimdi siz yanlız yapsanız atıyorum 100,000 dolara satacaksanız, bu adamla yapınca 500,000 dolara satacaksınız belki. Yani adamı %50 ortak etsen bile 2,5 kat kârlısın
    Satarken de mali açıdan ne kadar güçlüysen o kadar iyi pazarlık edebilirsin. Unutma.

Böyle bir görüşme sonunda dam size en kötü ihtimalle "defol lan!" diyebilir. Daha kötü bir ihtimal yok :D

Bunu samimiyetle öneriyorum; çünkü daha evvel yaklaşık 200,000 dolarlık dolarlık bir iş için ilk gittiğim sermayedara kabul ettirmiştim. Gerçi sonra başka sebepten dolayı vazgeçtik ama adam bu sırada en azından 2-3 bin dolar masraf etti. en azından 2-3 gününü heba etti. Ama yine böyle bir iş çıksa karşıma, aynı adama yine gidebilirim. Sonuçta parası olan da para kazanmak istiyor.

Nerede
    antep
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

seneloker bunu denedim hocam denemedim degil hatta bu algoritmayı tek başına kodlama konusunda cok sıkıntılar cektim onun icin mıcrosoftun istanbul ofisine gittim.inovasyon müdürüyle görüşmeler yaptım.. şirketlere mesajlar attım ama kimse tabiri caizse ilgilenmedi amacım bu konularda bana programlama konusundada yardım edecek bir uzman bulmaktı ama olmadı.daha sonra benim gibi bir ögrenci arkadaşla kodlamaya başaldım....

nedense bilmiyorum türkiye şartlarında kimse böyle şeylerle ilgilenmiyor..en son pardusun geliştiricilerine mesaj attım ancak ne yazık ki bilmiyorum mailim ellerine gectimi ama geri cevap alamdım...

şu an şunu anlıyorum ki programı alıp şirket kapılarında beklemektense mıcrodoft inovasyon merkezi müdür mehmet tunckanatın dedigi gibi ortaya bir ürün koyup tescili vs aldıktan sonra internetten pazarlamak ancak bu şekilde ilgi görürse...yani program kendini ispatlarsa büyük veya kücük şirketlerin ilgisini cekebilir pazarlama veya haklarını satın alma konusunda ilgilenebililer diye düşünüyorum...zaten yurticinde bir şirketin ilgi duyacagını sanmıyorum trde kimse böyle şeylerle ilgilenmiyor ülkemizde daha cok sektörel progralar üretiyor şirketler işletim sistemi, veritabanı,antivirüs hep yurtdışında yapılıyor...

birde şu var ödüllü yazılım yarışmaları var ülkemizde yapılıyor 10.000 20.000 ytl ödül veriyorlar bilmiyorum derece alırım diye düşündüügüm bu ürünü belki patentini almadan bu yarışmalara sunmaya çalışırım...ayrıca birde şu varki yazılımın esas algortiması yani matematiksel formülü noter tasdisli elimde duruyor bilmiyorum ne kadar hukukidir.ama algortimayı isteyen yazılımcılar olursa veriyorum...

görüşmek üzere saygıalrımla...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kultur bakanligi tescilli yazilim

yazılım tescili nasıl yapılır

bilgisayar yazılımı tescili

kültür bakanlığı yazılım tescili

yazılım onay noter

korsan yazilim sirket ceza site:www.hukuki.net

yazilim tescil

matematiksel formülü noterde onaylatma ücreti