+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Evli olduğum fakat ayrı yaşadığım eşimin bana bakma mecburiyeti

Merhaba, ben 2007 ekim ayında eşime boşanma davası açtım ama 10 ay aynı evde yaşamaya devam ettik,2008 haziran ayında eşim kolumu kırdı ve evi terk etti benim eşyalarımı apartmanın bodrum katına bırakmış kendi eşyalarını almış başka bir ev tutmuş,bende şimdi 7 yaşında olan kızımla babamın evine geldim.2008 aralık ayında açtığım boşanma davasından feragat ettim boşanmak istemedim.Nisan 2009 da ayrı yaşadığımız için nafaka davası açtım aylık 500 lira nafaka bağlandı,bu arada 2009-2010 eğitim yılında çocuğumun okula başlaması için babasına verdim çünkü ailem başka bi yere taşındı ve orda okul yok.Şimdi eşim bana boşanma davası açmaya hazırlanıyormuş sanırım ama ben hiç bi şekilde boşanmak istemiyorum,ben eşmin ve kızımın yaşadığı eve gitsem bu evde yaşamaya hakkım var mıdır,ailemde kuş uçmaz kervan geçmez bi yere taşındığı için yanlarına gitmek istemiyorum eşim beni kabül etmezse eşimin ve kızımın yaşadığı şehirde kiralık bir ev tutucam ama maddi açıdan bu beni sarsacak.Eşimin evine gitsem bana bakmaya mecburmudur çünkü henüz evliyiz.

Hukuki NET Güncel Haber

Evli olduğum fakat ayrı yaşadığım eşimin bana bakma mecburiyeti konulu yargıtay kararı ara
    Evli olduğum fakat ayrı yaşadığım eşimin bana bakma mecburiyeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    TEKİRDAĞ
    İletiler
    506
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Aile hukuku

Alıntı beyzanaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, ben 2007 ekim ayında eşime boşanma davası açtım ama 10 ay aynı evde yaşamaya devam ettik,2008 haziran ayında eşim kolumu kırdı ve evi terk etti benim eşyalarımı apartmanın bodrum katına bırakmış kendi eşyalarını almış başka bir ev tutmuş,bende şimdi 7 yaşında olan kızımla babamın evine geldim.2008 aralık ayında açtığım boşanma davasından feragat ettim boşanmak istemedim.Nisan 2009 da ayrı yaşadığımız için nafaka davası açtım aylık 500 lira nafaka bağlandı,bu arada 2009-2010 eğitim yılında çocuğumun okula başlaması için babasına verdim çünkü ailem başka bi yere taşındı ve orda okul yok.Şimdi eşim bana boşanma davası açmaya hazırlanıyormuş sanırım ama ben hiç bi şekilde boşanmak istemiyorum,ben eşmin ve kızımın yaşadığı eve gitsem bu evde yaşamaya hakkım var mıdır,ailemde kuş uçmaz kervan geçmez bi yere taşındığı için yanlarına gitmek istemiyorum eşim beni kabül etmezse eşimin ve kızımın yaşadığı şehirde kiralık bir ev tutucam ama maddi açıdan bu beni sarsacak.Eşimin evine gitsem bana bakmaya mecburmudur çünkü henüz evliyiz.
    eşiniz boşanma davası açarsa, bu davayı açmakla kanunen ayrı yaşamaya hak kazanır, dava açılmadan önce hukuken ve vicdanen sizi eve alması gerekse de fiilen öyle olmuyor ve olmayacaktır, zaten uzun süredir de ayrı yaşıyorsunuz, aynı durum devam edecektir,

kolunuzu kırmasına ve yaşadıklarınıza rağmen boşanmak istemiyorsunuz, çok sabırlısınız doğrusu,

eşiniz boşanma davası açsa, bütün bu konuları mahkemeye anlattığınızda haklı görülürsünüz ve siz istemezseniz eşiniz sizi boşayamaz, ama fiilen de hiçbir şey kazanmazsınız, bir süre geçince siz boşanma davası açmaya karar verirsiniz, uygulamada hep böyle oluyor çünkü,

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eşiniz boşanma davası açarsa ayrı yaşama hakkına sahip olur sizi eve almak zorunda olmaz diyorsunuz.Peki benim gidicek bi yerim yoksa ben nereye gidicem ayrıca bana hükmedilen nafakayı icra takibi başlattığım halde alamıyorum,eşimin çalıştığı kurum maaşından kesip yine eşime vermiş,kanunun bana verdiği nafakayı bile alamıyorsam o zaman bana kim bakıcak.Eşimin mesleği çok iyi ama bana layık gördüğü hayat ona da bana da yakışmıyor.7 yaşındaki kızım eşimde kalıyor ama eşim her hafta sonu kızımı benim tanımadığım insanların evine bırakıyor hatta şehir dışında yaşayan tanıdıklarının yanına bırakıyor ben bu konuda çok rahatsızım çocuk derslerinden geri kalıyor ve bilmediği insanların yanında kalıyor,bu konuda ne yapabilirim eşimi çocuğa doğru düzgün bakmadığı için şikayet edebilirmiyim,edebilirsem kime edebilirim?Buarada resmen boşanmadığımız için çocuğun velayeti yok ama eşimde kalıyor,benim yaşadığım yerin olanakları olmadığı için.Bu arada bişey daha yazmak istiyorum,eşim ben 17 yaşımdayken benimle birlikte oldu ve evlenmek istemediğini söyledi ailem öğrendi gene evlenmek istemedi bu yüzden olay mahkemelik oldu,devlet memuru olduğu için mesleğinden olmamak için nikah yaptı,ama yinede ağır cezada yargılandı ben şikayetimden vazgeçtim hakim 5 sene boşanamazsın boşanırsan dava tekrar açılır dedi,5 sene dolunca iyice geçimsizlikler yapmaya devam etti evde kadınla bile bastım 2 ay babamın evinde kaldım sonra barıştırdılar bizi 8 ay bişey yoktu eve de geliyodu bize de maddi olarak bakıyodu sonra gelmedi eve bi gün eşyalarını toplamaya diye geldi kolumu kırdı.zaten yukarıda da belirtmiştim bunu.Uzun lafın kısası eşimin bana yaptıkları sabıkası çok ama ben onu seviyorum ve onun yaşadığı eve gitmek kızımla ve eşimle birarada olmak istiyorum.Beni eve sokmak istemiyecektir ama yasal olarak karısıyım eve girmek için polise mi gitmem lazım?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Beyzanaz bence eşinizin iyi bir psikoloğa ihtiyacı var, sanırım bir aile terapistine gidebilseniz faydası olabileceğine inanıyorum. Saygılarımla

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alamadığınız nafakalar için haciz kararı aldırabilir, usulsüz olarak kesip tekrar eşinize nafakayı veren kurum için suç duyurusunda bulunabilir, kimsenin size bakmasını beklemeden hayatınızı devam ettirmek için bir iş bulup çalışabilirsiniz.
    Sizinle aynı ortamı paylaşmak istemeyen , dahası size zarar veren biriyle,birlikteliğe kendinizi ve karşı tarafı zorlamanızı anlayabilmek mümkün değil.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Alamadığınız nafakalar için haciz kararı aldırabilir, usulsüz olarak kesip tekrar eşinize nafakayı veren kurum için suç duyurusunda bulunabilir, kimsenin size bakmasını beklemeden hayatınızı devam ettirmek için bir iş bulup çalışabilirsiniz.
    Sizinle aynı ortamı paylaşmak istemeyen , dahası size zarar veren biriyle,birlikteliğe kendinizi ve karşı tarafı zorlamanızı anlayabilmek mümkün değil.
    Sayın Erdoğan Kırcalı 1,5 senedir iş arıyorum bulamıyorum bulduklarımıda eşimin yüzünden kaybediyorum,yaşadığım bölge küçük olduğu için eşimi tanıyorlar ve beni işe almıyorlar.Milletvekili bile işverenin ayağına gitti beni işe alsın diye yine de almadılar.Yaşım 27 oldu bu saatten sonra kim bana iş verir,ilanlara bakıyorum en fazla 25 yaşına kadar olan kişileri tercih ediyorlar işten yana hiç umudum yok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    90
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı beyzanaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eşiniz boşanma davası açarsa ayrı yaşama hakkına sahip olur sizi eve almak zorunda olmaz diyorsunuz.Peki benim gidicek bi yerim yoksa ben nereye gidicem ayrıca bana hükmedilen nafakayı icra takibi başlattığım halde alamıyorum,eşimin çalıştığı kurum maaşından kesip yine eşime vermiş,kanunun bana verdiği nafakayı bile alamıyorsam o zaman bana kim bakıcak.Eşimin mesleği çok iyi ama bana layık gördüğü hayat ona da bana da yakışmıyor.7 yaşındaki kızım eşimde kalıyor ama eşim her hafta sonu kızımı benim tanımadığım insanların evine bırakıyor hatta şehir dışında yaşayan tanıdıklarının yanına bırakıyor ben bu konuda çok rahatsızım çocuk derslerinden geri kalıyor ve bilmediği insanların yanında kalıyor,bu konuda ne yapabilirim eşimi çocuğa doğru düzgün bakmadığı için şikayet edebilirmiyim,edebilirsem kime edebilirim?Buarada resmen boşanmadığımız için çocuğun velayeti yok ama eşimde kalıyor,benim yaşadığım yerin olanakları olmadığı için.Bu arada bişey daha yazmak istiyorum,eşim ben 17 yaşımdayken benimle birlikte oldu ve evlenmek istemediğini söyledi ailem öğrendi gene evlenmek istemedi bu yüzden olay mahkemelik oldu,devlet memuru olduğu için mesleğinden olmamak için nikah yaptı,ama yinede ağır cezada yargılandı ben şikayetimden vazgeçtim hakim 5 sene boşanamazsın boşanırsan dava tekrar açılır dedi,5 sene dolunca iyice geçimsizlikler yapmaya devam etti evde kadınla bile bastım 2 ay babamın evinde kaldım sonra barıştırdılar bizi 8 ay bişey yoktu eve de geliyodu bize de maddi olarak bakıyodu sonra gelmedi eve bi gün eşyalarını toplamaya diye geldi kolumu kırdı.zaten yukarıda da belirtmiştim bunu.Uzun lafın kısası eşimin bana yaptıkları sabıkası çok ama ben onu seviyorum ve onun yaşadığı eve gitmek kızımla ve eşimle birarada olmak istiyorum.Beni eve sokmak istemiyecektir ama yasal olarak karısıyım eve girmek için polise mi gitmem lazım?
    Sayın beyzanaz, eve girebilmek için polise gitmenizin hiçbir faydası olmaz.Yeni yasalara göre aynı evde yaşarken bile bir kavga sebebiyle eşlerden biri diğerini eve almazsa -darp olmadığı takdirde- polisin eşi eve aldırmak için yapabileceği hiçbir şey yokmuş.Bunu benim başıma gelen bir olayda polislerin bizzat kendileri söylediler.Ayrıca hala böyle bir adamı sevdiğinizi söylüyorsunuz,aynı eve girdikten sonra tekrar size zarar verme ihtimali yüksek.Yaşınız bir iş bulmak için hiç de geç değil.Yapmanız gereken ilk fırsatta eşinizden boşanarak kendinize yeni bir hayat kurmanız.Durumunuz olmadığını belirterek bulunduğunuz yerin barosundan size yardımcı olabilecek bir avukat istersiniz.Eşinizin ulaşmasının mümkün olmadığı uzak bir çevreden bir iş edinip hayatınızı kurup,kendinizi toparladıktan sonra daha sonra velayet davası açarak çocuğunuzu da yanınıza alabilirsiniz.Elbette tüm bunlar kolay olmayacaktır ama pes etmeyin.Israrla ve size tekrar zarar verebileceğini bile bile aynı evde yaşamaya kalkmanız yapacağınız en büyük hata olur.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1.842
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Demişsiniz ki: bana hükmedilen nafakayı icra takibi başlattığım halde alamıyorum,eşimin çalıştığı kurum maaşından kesip yine eşime vermiş

Böyle bir şeyin mümkün olmaması gerektiğini düşünüyorum. Zira burada kurumun da cezai sorumluluğu doğuyor.

İlk yapacağınız iş maaş haczi gönerdiğiniz icra dosyasını ilgili müdürlükten çıkartın. Maaş haczine ilişkin bir açıklamanın kurumdan gelmiş ve dosyasına girmiş olması gerekir.
    O yazıda ne yazdığına bakın. Anlayamazsanız görevli memura okutup izah etmesini isteyin. Ve eğer gerçekten dediğiniz gibi bir durum söz konusuysa kurumun ilgilileri hakkında cezai koğuşturma başlatın, şikayet edin.
    Nafaka alacağı söz konusu olduğundan maaşın belli bir yüzdesinin kesilmesi de söz konusu değilir. Birikmiş nafakalarınız ve sonrakiler için icra müdürlüğünün yeniden maaş haczi için gerekli yazışmaları yapmasını talep edin.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ya allah askına 27yasında kımse ıs vermıyomus bılmem ne bı gıt ısıne ya ıskura gır ısmege gır meslek kurslarına katıl bak nasıl ıs verıyolar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ersan baslar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ya allah askına 27yasında kımse ıs vermıyomus bılmem ne bı gıt ısıne ya ıskura gır ısmege gır meslek kurslarına katıl bak nasıl ıs verıyolar
    Foruma 4.5 sene önce açılmış bir konuya bu cevabı vermek için mi üye oldunuz?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

evine bakmayan adama nafaka davası açılırmı

https:www.hukuki.netshowthread.php62077-Evli-oldugum-fakat-ayri-yasadigim-esimin-bana-bakma-mecburiyeti

kocam bana bakmiyor

iki evine ugramayan esimi ve cocuklarina bakmayan esimi sikayet edebilirmiyim site:www.hukuki.net

esim eve bakmiyor

kocam cocugum ve bana bakmiyor

kocam bana bakmiyor nereye gidilir

esim bana ve cocuklarima bakmiyor ne yapabilirim

esim bana bakmiyor neriye bas vurmak lazim

evliyim esim bana ve cocuklara maddi konuda bakmiyor

esim cocuguma ve bana bakmiyor

esim bana bakmiyo nereler bana yardim eder

esimle ayri yasiyoruz emekli si var bana bakmiyo

eve dogru duzgun bakmiyo

kocam eve bakmiyo

ailem eve bakmiyor