+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim)

Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim)

Bu yazida Almanya'da 6 aydan daha fazla yasayacaklarin ya da göc ederek Almanya'ya gelenlerin ehliyet icin yapmalari gerekenleri bulacaksiniz.

(Not: Bu yaziyi Ocak 2009 tarihinde hazirlamistim.)

Almanya'ya Türkiye'den gelen cogu vatandasimiz gibi benim de B sinifi sürücü belgem var. Bilgidiniz gibi bu sürücü belgesi, ADAC'dan tercümesi yapildigi takdirde 6 ay boyunca gecerli. Yani otomatik olarak 6 ay boyunca sürüs izniniz oluyor. (Bu belgenin aslini yaninizda tasimaniz mecburidir.) Peki 6 aydan sonra ne olacak?

Cok basit. Bir Alman ehliyeti alacagiz. Bunu yapmak icin en az 700 euroyu gözden cikarmak gerekiyor. (Kursa katilarak yeni bir ehliyet almanin bedeli 2000 ile 3000 euro arasinda degisiyor.) Bu yazida su ana kadar yaptiklarimi ve sonra yapacaklarimi bulacaksiniz.

München'de (Bayern) yasadigimdan diger eyaletlerde degisiklikler olabilir.

Prosedür nedir?

Bir sürücü kursuna, ehliyet degistirme icin yapilacak sinavlar icin kaydolunmasi, bunun Führerscheinstelle'ye bildirilmesi ve kursun bize sinav olacagimiz zamani bildirip ehliyetimizi almamiz seklinde isleyen bir sürec bu.

Nasil?

Öncelikle bir sürücü kursuna kayit olmaniz gerekiyor, ehliyetinizi degistirmek istediginizi belirterek. Ben "Fahrschule Rausch"a kaydoldum. Yeni ehliyet almak icin kaydolanlardan kayit ücreti (Grundgebühr) olarak 159 euro talep ediliyor. Ben 75 euro ödedim. Grundgebühr almayan sürücü kurslari oldugu da söyleniyor. Kaydolduktan sonra, Führerscheinstelle'ye vermek üzere toparlamaniz gereken evraklar var. Bu evraklar asagidadir:

- Ilk yardim dersine katildiginizin belgesi,
    - Göz testi belgesi (Sehtestbescheinigung)
    - Sürücü kursuna kayitli oldugunuzu gösterir belge
    - 1 adet vesikalik ya da biyometrik fotograf
    - Mevcut sürücü belgeniz
    - ADAC'den ehliyetinizin tercümesinin asli

Kursa kaydolduktan sonra hemen ilk yardim (Erste Hilfe) kursuna katildim. Saat 15:00'da basladi 21:30'a kadar sürdü. Katilim ücreti icin 20 euro ödedim. Ayda iki defa Türkce olarak da verilen bu kursa mecburen Almanca olarak katildim. (Cogunu anladim gerci.)

Ilk yardim kursunda neler var?

Acil bir durum karsisinda neler yapilmasi gerektigi, ilkyardim anlaminda neler yapilabilecegi, maketler üzerinde uygulama yapmak da dahil olmak üzere anlatiliyor. Sadece trafikte degil, örnegin bir ofis ortaminda kalp krizi geciren biri icin 112'yi arayip yardim istemek icin deneme telefon konusmasi bile yaptiriliyor. Kaza aninda yaraliyi aractan nasil cikarmamiz gerektigini birbirimizi tasiyarak ögreniyoruz. (Türkiye'de bu kadarini yapmamistim.)

Bu kurs esnasinda göz testim de 6,07 euro karsiliginda yapildi ve gözlerim bozuk cikti. 0,7 numaraya kadar gözlerin arac kullanmaya yetecek saglikta oldugu kabul ediliyor. Bir göz doktoruna gidip göz muayenesi olmam ve Sehtestbescheinigung'umu göz doktorunun vermesi istendi.

Ertesi gün göz doktoruna giderek muayene oldum ve gözlükle arac kullanmaya mecbur oldugumu ögrendim. Bir klinige gittiginizde biliyorsunuz 10 euro muayene ücreti vermeniz gerekiyor, özellikle o klinige ilk defa geliyorsaniz. Ayrica Führerscheinstelle'ye verilmek üzere bir rapor istediginizi de belirtiyorsunuz, bunu da 11 euro karsiliginda veriyorlar.

Sirada da ADAC'dan ehliyetinizin cevirisi var. Bu ceviri icin de 49 euro aliyorlar. (EC, yani maestro ile ödeme kabul edilmiyor. VISA ya da nakit.)

Ardindan tüm bu belgelerle Führerscheinstelle'ye giderek numara aliyorsunuz, siraniz geldiginde de evraklarinizi teslim ediyorsunuz. Teslimattan önce de buraya da 42 euro ödüyorsunuz.

Bu sürecin ardindan yaklasik 4 hafta icinde bu kurum, kaydoldugunuz sürücü kursuna sinava girebileceginize dair bilgi veriyor ve kursunuz sizi arayip sinava ne zaman hazir olacaginizi soruyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim) konulu yargıtay kararı ara
    Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim) konulu hukuk haber
    Konu salpyilmaz tarafından (15-09-2009 Saat 17:39:53 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Almanya'da Ehliyet Degistirmek (Deneyimlerim)

Yukaridaki yazida yaptiklarim icin 213,07 euro ödemisim. Bunun yanisira teorik sinava Türkce girmek istedigim icin bir de calisma kitabi ve soru bankasi aldim. Bunun icin de 98 euro ödedim. (Biraz fazla geldi.) Kitapla birlikte ödediklerim 311,07 euro etti.

Daha sonra neler olacak?

Kurstaki yetkili pratik sinava (direksiyon sinavina) Türkce girmemin cok gereksiz oldugunu, sadece "saga dönün, sola dönün, durun, sürün) gibi basit seyler söylenecegini söyledi.

Sinava girilecegi zaman da pratik sinav icin 159, teorik sinav icin de 75 euro ücret ödeyecegimi söyledi. Yalniz sunu unutmayin, sürücü kursunuz size bunu söylemeyebilir, isterseniz teorik ve uygulama sinavina ayni gün girebilirsiniz. Böyle yaparsainz teorik sinav ücretini ödemek zorunda degilsiniz yani toplam 159 euroya hem teorik hem de uygulama sinavini yaparak 75 euro tasarruf edebilirsiniz. Iyi calisin yeter.

Ayrica TÜV icin de 120 euro ödenecekmis.

Ehliyetinizi degistirdiginiz icin hic bir dersi almak zorunda degilsiniz. Ben zaten teorik derslere gerek oldugunu düsünmüyorum ehliyeti olan icin. Kitaba ve soru bankasina calisilip sinava hazirlanilabilir. Ancak pratik sinav icin en azindan sehir icinde 45 dakikalik bir dersin gerekli olduguna inaniyorum. Zira Türkiye'de olmayan kurallar ve seritler var. En azindan bisikletliler var. Ben bu dersler icin (45 dakika sehir ici, 45 dakika otoban) 82 euro ödeyecegim.

Toplamda 672 euro ediyor.

Ehliyetini degistirmek isteyen herkese basarilar dilerim...

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada yazilanlar tabii ki direksiyon ve teorik sinavlarinin tek seferde gecilmesi durumunda olusacak tabloya binaen daha somut bilgi iceriyor. Gecilemedigi takdirde sinav ücretleri ve üzerine TÜV ödenmesi icap ediyor.

Pratik sinav da gecildigi takdirde aracta sinavin kazanildigina dair bir onay yazisi, imzalanarak veriliyor ve bu yaziyla birlikte, daha önce 42 € ödedigimiz Führerscheinstelle'den ehliyetimizi teslim alabiliyoruz.

Bu da ehliyetin görünümü:

Basarilar dilerim...

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada; Ayrica Ehliyet Merkezi'ne (Führerscheinstelle) ehliyet teslim alinmaya gidildiginde daha önceden teslim alinan Türk ehliyeti de iade ediliyor. Yeni ehliyet alanlarin tabi oldugu 2 yillik deneme süresine (Probezeit) de ehliyetini degistirenler, eger 2 seneden fazla süredir Türk ehliyetine sahiplerse tabi tutulmuyorlar.
    Konu salpyilmaz tarafından (15-09-2009 Saat 17:36:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Sayin Salpyilmaz,
    Bu konuyu henüz farkettim. Harika bir yazi olmus, tebrikler.. Eyaletler arasi farkettigini ben de duymustum,yazinizi okuyunca hak verdim. Bayern taraflarinda pahali olmasi elbette normal. Yazilariniza ek-duzeltme olarak degil de, Kuzey Ren Vestfalya Bölgesi'ndeki bir Turk ehliyeti nasil degisitirilir ve farklar nelerdir onu da ben yazabilirim..

Ilk farklilik sanirim ehliyetin tercumesinin burada herhangi bir yeminli tercumandan yapilabilmesi. Ben 20 €'ya yaptirmistim. Ayrica burada Führerscheinstelle degil de Straßenverkehrsamt 'ta bu isimizi gormustuk. Ilk yardim kurslari ve digerleri ayni sekilde. Grundgebühr icin epey bir arastirma yapmistim. Inanilmaz farkliliklar var. 75 ila 190 € arasinda degisiyor. Benim odedigim miktar 90 € idi. Ancak icinde bir egitim CD si dahildi. Bu egitim CD si ile hazirlandim ve sorular tamamen ayni idi.

Saylpyilmaz, siz soylememissiniz ama Teorik sinavin cok ciddi oldugunu vurgulamak gerekir. 3 sik var ancak bir sorunun cevabi 3ü birden yahut sadece bir sik da olabiliyor. 2 sik birden dogruysa ve siz sadece birini isaretlediyseniz yarim puan almak yok

Direksiyon dersi alinmasini siddetle tavsiye ederim. Ben de 3 kere 45er dakikalik ders aldim.. Bunun yaninda ders alan 2 kisinin derslerine katilarak arka koltukta oturdum ve yolu izledim. Salpyilmaz'in yazdigi gibi, Turkiyede olmayan levhalar, seritler, kurallar var ve bunlara uymamanin sinavda affi yok.
    Direksiyon dersleri de 30 ila 35 € arasi degisiyor.

Sinavda benim sansima iyi bir muhendis gelmisti. Sinavim toplam 18-19 dakika sürdü. Ehliyeti degistirdigim icin cok uzerinde durmadi.

Sürücü kurslarinin fiyatlari arasinda ucurumlar var demek yanlis olmaz. Bu yuzden iyi bir ön etüt yapmakta fayda var. Sinav ve diger standart uygulamalarin fiyatlari aslinda belli. Ancak bunun disinda surucu kurslari belgeleme-yazisma ve diger hizmetler adi altinda kendisine istedigi kadar komisyon alabiliyor. Hatirladigim miktarlar su sekilde:

Ilk yardim testi(goz testi ile birlikte) 26 €
    Surucu Kursu Kayit Ucreti X€
    Teorik Test 20 €
    Pratik Sinav 84€

Bunlara ilaveten Pratik sinavin uzerine 90 ila 120 € arasinda surucu kursu kendine komisyon aliyor. Kayit ucreti icin 50 ila 130 € normal. 30- 35 € olan 45 dakikalik en az 2-3 ders almakta fayda var. Ayrica terorik sinava hazirlanmak icin kitapciga ayri para vermek istemiyorsaniz CD de isinizi rahatca görür.

Burada en cok dikkat edilecek husus su: Size Grundgebühr almadigini soyleyen bir surucu kursu ilk etapta cazip gelebilir ancak direksiyon ders ucretini 30-35 degil 40 €, direksiyon sinav ucretini 130 ila 220 € degil 250 €, CD ucretini 30-35 € degil 50 € karsiliginda sunarak sizi sonucta zararli cikartabilir. Tüm ucretlendirmeleri bastan pesin pesin konusmakta fayda var. Ben kaydolurken 90 € kayit ucretinin icinde 35€ luk egitim CDsini de hediye olarak almistim. Baslangicta karli gibi gorunuyordu ancak 85€su TÜV'E verilen pratik sinav ucreti, pek cok Surucu Kursunda 130 ila 190 € iken burada 205 € idi. Ayrica bir derse 10 dakika gec gittigim icin 45 dakikalik ders ucretimi 1saatuzerinden hesaplamalari da cabasi oldu. Dereyi gecerken at degistirilmez misali, ise girdikten sonra bir baska surucu kursuna gitseniz sil bastan Grundgebühr, Straßenverkehrsamt'a dilekce vermek vs pek cok islemler olacagi icin katlanmayi uygun görmüstüm.

Ve son olarak ehliyeti alirken neden Türk ehliyetini geri vermek zorunda oldugumuzu sordugumda yasak oldugunu soylemislerdi. Mantigi nedir, bilen varsa ve yazarsa cok sevinecegim.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ilave olarak; Grungebuhr almiyoruz ya da Ders ucretimiz 35 degil 30 € diyen bir surucu kursunda, direksiyon dersi almaniz icin ekstra 60 € gibi bir sigorta parasi istenebilir(tek seferlik) Yani bu tur ayrintilara(aslinda oyun demek de dogru olabilir) dikkat etmek gerekiyor. Ayrica Sayin Salpyilmaz, teorik sinavi ve pratik sinavi ayni gun yapmaktan bahsetmissiniz. Demek ki eyaletler arasinda epey farklilik var ki, burada teorik sinavi belgemeden pratik sinava girmek mumkun degil ve pratik sinava da en erken 2 hafta sonra giriyorsunuz. O yuzden NRW ya da Bayern disindaki eyaletlerde yukarida yazilanlarla buyuk farkliliklar olabilecegini kestirmek gerekir.

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayin Fischer,

Detayli paylasiminiz icin öncelikle cok tesekkür ederim.

Her eyalette uygulama sizin de söylediginiz gibi farkli yürütülmekte. Sizin anlattiklarinizin yaninda ehliyeti Bayern'de degistirmenin daha faydali oldugu görülüyor. Zira Türk ehliyetimi, Alman ehliyetimi almak üzere Ehliyet Isleri'ne (Führerscheinstelle) gittigimde geri aldim. Yalniz, Türk ehliyetimin arkasina üzerinde "Die deutsche Fahrerlaubnis der Klasse B wurde erteilt" (B sinifi Alman sürüs izni verilmistir.) yazili bir kagit yapistirildi.

Eyaletler birbirinden uzaklastikca kurallarin daha farkli uygulandigini görmek olasi, anlasilan o...

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakikaten ilginç. Sanırım buranın tek avantajı fiyatların nispeten daha makul olması. Peki sizin Türk ehliyetine yapıştırdıkları Fahrerlaubnisle ilgili yazıl çıkartılır bir kagıt mı? Bana çift ehliyetli olmanın yasak oldugu söylendi, size bununla ilgili bir ikaz yapılmadı mı?

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Basit bir cikartma. Kolaylikla cikartilabilecek basit bir kagit yani. Türk ehliyetinin bulundurulmasiyla ilgili herhangi bir aciklama ne Ehliyet Isleri'nde ne de sürücü kursunda yapildi. Dolayisiyla Türkiye'de Türk sürücü belgemle arac kullanmaya devam edebilecegim...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanyada direksiyon sinavinda dikkat edilmesi gerekenler

almanyada ehliyet almak

https:www.hukuki.netshowthread.php61044-Almanya-da-Ehliyet-Degistirmek-Deneyimlerim

türk ehliyetini alman ehliyetine çevirme

turk ehliyetini alman ehliyetine cevirmek

Almanya yeni ehliyet degistirme nasil yapilir

almanyada ehliyet yenileme

http:www.hukuki.netshowthread.php61044-Almanya-da-Ehliyet-Degistirmek-Deneyimlerim

almanyada ehliyet siniflari

almanya türkiye ehliyet kanun 2014

almanya ehliyet sınıfları

almanyada b sinifi ehliyet sorulari

almanyada ehliyet nasil alinir

almanya ehliyet degistirme

türkce ehliyet sorulari

almanyada ehliyet değiştirmek

almanyada turk ehliyetini geri aliyorlarmi

ehliyet sınav soruları almanya

almanyada direksiyon sinavi zormu

27 haziran ehliyet sorularini bulacagim bir site varmi