+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Velayetten vazgeçebilir miyim?

Velayetten vazgeçebilir miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Velayetten vazgeçebilir miyim?

İki çocuğumun velayetini almak istemiyordum biri 17 yaşında biri 6 yaşında fakat avukat almam konusunda beni ikna etti. dava dosyası 2-3 gün önce mahkemeye verildi.fakat ben çalışmıyorum babam da istemiyor avukatımı aradım anlaşma yoluna gitmemi söylüyor. Neden velayeti almamı istediğini anlamıyorum benim istediğim 2 çocuğu verip sadece kendim için 400-500TL yoksulluk nafakası almak.

VEYA: Ben çalışıp iş bulanan kadar çocukların velayetini alıp sonra verebilir miyim ? İlerde çocukların masrafı artacak nafaka yetmeyecek o nedenle istemiyorum. Şimdilik çocukları alsam daha sonra verebilir miyim?

Hukuki NET Güncel Haber

Velayetten vazgeçebilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Velayetten vazgeçebilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Velayetten vazgeçebilir miyim?

Alıntı %100adalet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İki çocuğumun velayetini almak istemiyordum biri 17 yaşında biri 6 yaşında fakat avukat almam konusunda beni ikna etti. dava dosyası 2-3 gün önce mahkemeye verildi.fakat ben çalışmıyorum babam da istemiyor avukatımı aradım anlaşma yoluna gitmemi söylüyor. Neden velayeti almamı istediğini anlamıyorum benim istediğim 2 çocuğu verip sadece kendim için 400-500TL yoksulluk nafakası almak.

VEYA: Ben çalışıp iş bulanan kadar çocukların velayetini alıp sonra verebilir miyim ? İlerde çocukların masrafı artacak nafaka yetmeyecek o nedenle istemiyorum. Şimdilik çocukları alsam daha sonra verebilir miyim?
    1- Çocuklarınızın velayetini babalarına verecek olursanız bu kezde çocuklarınız için iştirak nafakası ödemeniz gerekecek.
    2- Hem iki çocuğunuzun velayetini verip hemde 400-500 TL yoksulluk nafakası alamazsınız. Gerçi eşinizin ekonomik ve sosyal durumu incelenecek ama bu o kadar kolay değil.
    3- Eşinizle anlaşırsınız şimdi çocuklarınız sizde kalır daha sonra eşiniz velayet davası açar o zaman siz vermek istediğinizi beyan edersiniz, hakim de uygun görürse verir.

İşin hukuki boyutu böyle, insani boyutu konusunda yorum yok...
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

200-300 de mi alamam eşim polis ayrıca maaşından kesilen borcu var eline 1500 gibi para geçiyor. Ama ilerde o borcu bitecek? Benim avukat tutmamın nedeni zaen kendime nafaka alabilmek yoksa eşimin kusur oranı çok fazla içki kadın kumar herşey var.Ben yıllarca hep sabrettim bunun bir karşılığı yokmu? Geldiğim babamın evind ehiçbir gelir kazanan yok babamın emekli maaşıvar evde 4 kişiyiz(çocukları almazsam)

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

200-300 de mi alamam eşim polis ayrıca maaşından kesilen borcu var eline 1500 gibi para geçiyor. Ama ilerde o borcu bitecek? Benim avukat tutmamın nedeni zaen kendime nafaka alabilmek yoksa eşimin kusur oranı çok fazla içki kadın kumar herşey var.Ben yıllarca hep sabrettim bunun bir karşılığı yokmu? Geldiğim babamın evind ehiçbir gelir kazanan yok babamın emekli maaşıvar evde 4 kişiyiz(çocukları almazsam)

Çocuklarınızın velayetini veriyorsunuz. Tüm yükü eşinizin üzerine yükleyeceksiniz. Birde yetmeyip nafaka talep edeceksiniz. Eşiniz memurmuş ben işadamı, müteahhit, esnaf falan sandım. Çok umutlu olmayın, bırakın eşinizden nafaka almayı 2 çocuğunuz için siz iştirak nafakası ödemek zorunda kalabilirsiniz.
    Eşinizin kusurları var ise bunları mahkemede deliller ve tanık ifadeleri ile ispat etmek durumundasınız. İspat edebilirseniz hem yüklüce tazminat hemde nafaka alabilirsiniz.
    İşin hukuki boyutu böyle, insani boyutu konusunda hala yorum yok...
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Dardayım,

Sizi ve yorumlarınızı ilgiyle okuyorum.

Bu konuda yorum yapmamanızı ise yapılmış en yerinde yorum olarak algılıyorum.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Wolverin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Dardayım,

Sizi ve yorumlarınızı ilgiyle okuyorum.

Bu konuda yorum yapmamanızı ise yapılmış en yerinde yorum olarak algılıyorum.
    Sayın Wolverin,

Ne demek istediğinizi anladım. Ancak ben ilk dava dilekçesinde avukatın beni yönlendirmesini sonucu( velayet almazsam yoksulluk nafakası alamayacağımı hakimin gözünde kötü anne olacağımı..vs öğrendiğim için) velayeti istedim -gerçekte istemediğim halde -fakat duruşmada yada sonradan velayeti hayır çok iyi düşündüm ya d aannemin evinde olmuyor...gibi vazgeçtim istemiyorum dersem bu hakim nezdinde aleyhime sonuç doğrurur mu diye fikir soruyorum yoksa elbette ki vazgeçebileceğimi ben de biliyorum.

Ben de soruma cevap gelmiş diye sevinirken bana yardımcı olmaya çalışan dardayıma laf yetiştirdiğinizi görünce üzüldüm. Ben açıkçası dardayımın unuttuğu için cevaplamadığını düşündüm ve üzerinde de durmadım. Cevap vermek mecburiyeti olmadığını bilerek üye oluyoruz çünkü.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın %100 Adalet,

Beni ve Sayın Dardayım'ı anladığınızı zannetmiyorum.

Sorunuzun cevabı ise çok net verilmiş.

Ama siz hem çocuklarınızı istemiyorsunuz hem de eşinizden nafaka istiyorsunuz.

Bu durumda yapmanız gereken eşinizle anlaşmalı olarak boşanmanız olacaktır.

Ya da çocuklarınızın velayetini alacak ve yukarıda bahsettiklerinizi ispatlayarak eşinizden - tazminat ve nafaka alacaksınız - ayrıca çocuklarınız içinde iştirak nafakası bağlatacaksınız.

Sayın Dardayım'ın yorum yapmadığı ve benim katıldığım konu ise çok daha farklı.

Ayrıca yapılan yorumlarla ilgili herkese saygı çerçevesinde yorum yapma hakkıma 'laf yetiştirme' demenizi yakışıksız bulduğumu da bilmeniz isterim.

Davanızda kolaylıklar dilerim.

İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kusuru daha ağır olmamak şartıyla yoksulluğa düşecek taraf,yoksulluk nafakası talep edebilir.Çocukların babasında kalması durumunda annenin yoksulluk nafakası alamayacağını söylemek yanlış,velayet kusuru daha çok olan tarafa da verilebilir ama yoksulluk nafakası kusuru daha ağır olmayan tarafa verilir.Bir kişiye hem yoksulluk nafakası bağlanıp hem de çocuklara iştirak nafakası vermesi hüküm altına alınamaz adı üstünde yoksulluk nafakası,verdiğiniz yoksulluk nafakasının bi kısmını iştirak nafakası bağlayarak geri alamazsınız yani yoksulluk nafakası bağladığınız kişiye,iştirak nafakası yükümlülüğü yükleyemezsiniz.Onun için çocukları almadan 1500 lira geliri olan eşe çocuklar verilerek kanımca 300 lira civarı bir nafaka bağlanabilir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı unbelievable rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kusuru daha ağır olmamak şartıyla yoksulluğa düşecek taraf,yoksulluk nafakası talep edebilir.Çocukların babasında kalması durumunda annenin yoksulluk nafakası alamayacağını söylemek yanlış,velayet kusuru daha çok olan tarafa da verilebilir ama yoksulluk nafakası kusuru daha ağır olmayan tarafa verilir.Bir kişiye hem yoksulluk nafakası bağlanıp hem de çocuklara iştirak nafakası vermesi hüküm altına alınamaz adı üstünde yoksulluk nafakası,verdiğiniz yoksulluk nafakasının bi kısmını iştirak nafakası bağlayarak geri alamazsınız yani yoksulluk nafakası bağladığınız kişiye,iştirak nafakası yükümlülüğü yükleyemezsiniz.Onun için çocukları almadan 1500 lira geliri olan eşe çocuklar verilerek kanımca 300 lira civarı bir nafaka bağlanabilir.

çok teşekkürler yüreğimize su serptiniz yanlış anladığım için sayın wolverindne özür diliyorum.

Ben uzatmamak için ayrıntıya inmemişitm ama anlatmam farz oldu. Bir kere hiçbir anne çocuğundan ayrı kalmak istemez! ben çalışmıyorum şu an oturduğumuz çocuklarla yetmiyor üst üste otursak bile babam çocukları istemiyor. Çalışmayan bir anne çocukların masraflarını ve sorumluluğunu tek başına nasıl alıcak babam bakmak zortund amı zaten onların istemediği biriyle evlenmişim kendim sığınmışım bir de onun çocuklarına babam bakmak zorund amı?????Yani çalışmayan kadın boşanınca babası torunlara bakma mecburiyeti var mı kanunda? mecburen velayeti vermek zorundayım. . babam istemiyor, evdeki bekar kzıkardeşim istemiyor, annem istemiyor çünkü ev çok çok dar yetmiyor ! beyefendi başka kadınlarla sefa içinde gezerken çocukları benim annemin babamın başına mı atıcak yani? kusuru büyükse büyük napalım parayı o kazıyor baksın 1250tl toplam nafaka alsam bile o para ilerde yetmeyecek çocuklar büyüdükçe masrafları artacak.ayrıca çocukları babalarının sözünü dinliyor ama burda dedelerine anneannelerine karşı çok saygısızlar bu da evde gerginlik şiddetli geçimsizlik yaratıyor. Babaları da zaten annesine gönderecek.Yani İSTEMEMEK olarak algılanmasını anlayamıyorum annemle babamla çocuklar yüzünden hergün kavga kıyamet kopuyor.Böyle hayat mı geçer.

Ben eşime " bana ayda 200tl ver çocukları al boşanalım "dedim ama baban nasıl aldıysa baksın bir kuruş ödemem "deyip anlaşmadığı için dava açtım. Ben hasta olmuştum eşimin yaptıklarındna dolayı babam da beni almaya geldi İzmirdeki evimize getirdi)Ama avukat beni etkiledi çocukları almam için. Ben d e kabul ettim avukat benim istediğimi değil ben avukatın istediğini yaptım velayeti almazsan nafaka alamazsın dedi ya da kendine güvenemedi bilmiyorum mecburen tamam dedim de dilekçe o şekilde yazıldı.Dilekçe verildi ama mahkemede hayır annemin evinde çocuklarla olmuyor deyip velayeti almak istemediğimi söyleyeceğim . Sorum da bu işte: dava dilekçesinde yazandan tamamen farklı birşey söyleyecek olmam. Avukat ogün gelsin hele diyor biz de merak ediyoruz hakim nasıl düşünür diye. Geliri 2200tl eşimin borcu var ama martta bitecek.300 kendime alabilirsem mutluluktan uçarım.Ben 200e d erazıyım ama yüksek istiyorum hakimin düşüreceğini bildiğim için.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok teşekkürler yüreğimize su serptiniz yanlış anladığım için sayın wolverindne özür diliyorum.

Ben uzatmamak için ayrıntıya inmemişitm ama anlatmam farz oldu. Bir kere hiçbir anne çocuğundan ayrı kalmak istemez! ben çalışmıyorum şu an oturduğumuz çocuklarla yetmiyor üst üste otursak bile babam çocukları istemiyor. Çalışmayan bir anne çocukların masraflarını ve sorumluluğunu tek başına nasıl alıcak babam bakmak zortund amı zaten onların istemediği biriyle evlenmişim kendim sığınmışım bir de onun çocuklarına babam bakmak zorund amı?????Yani çalışmayan kadın boşanınca babası torunlara bakma mecburiyeti var mı kanunda? mecburen velayeti vermek zorundayım. . babam istemiyor, evdeki bekar kzıkardeşim istemiyor, annem istemiyor çünkü ev çok çok dar yetmiyor ! beyefendi başka kadınlarla sefa içinde gezerken çocukları benim annemin babamın başına mı atıcak yani? kusuru büyükse büyük napalım parayı o kazıyor baksın 1250tl toplam nafaka alsam bile o para ilerde yetmeyecek çocuklar büyüdükçe masrafları artacak.ayrıca çocukları babalarının sözünü dinliyor ama burda dedelerine anneannelerine karşı çok saygısızlar bu da evde gerginlik şiddetli geçimsizlik yaratıyor. Babaları da zaten annesine gönderecek.Yani İSTEMEMEK olarak algılanmasını anlayamıyorum annemle babamla çocuklar yüzünden hergün kavga kıyamet kopuyor.Böyle hayat mı geçer.

Ben eşime " bana ayda 200tl ver çocukları al boşanalım "dedim ama baban nasıl aldıysa baksın bir kuruş ödemem "deyip anlaşmadığı için dava açtım. Ben hasta olmuştum eşimin yaptıklarındna dolayı babam da beni almaya geldi İzmirdeki evimize getirdi)Ama avukat beni etkiledi çocukları almam için. Ben d e kabul ettim avukat benim istediğimi değil ben avukatın istediğini yaptım velayeti almazsan nafaka alamazsın dedi ya da kendine güvenemedi bilmiyorum mecburen tamam dedim de dilekçe o şekilde yazıldı.Dilekçe verildi ama mahkemede hayır annemin evinde çocuklarla olmuyor deyip velayeti almak istemediğimi söyleyeceğim . Sorum da bu işte: dava dilekçesinde yazandan tamamen farklı birşey söyleyecek olmam. Avukat ogün gelsin hele diyor biz de merak ediyoruz hakim nasıl düşünür diye. Geliri 2200tl eşimin borcu var ama martta bitecek.300 kendime alabilirsem mutluluktan uçarım.Ben 200e de razıyım ama yüksek istiyorum hakimin düşüreceğini bildiğim için.
    Sanırım artık yorum zamanı..
    Hukuki olarak yapılması gereken yapılmış, Hakim o çocukları size verecek babada nafaka ödeyecek. Sonra ne olacak.. Çalışacaksınız, hemde çoook çalışacaksınız, gece gündüz çalışacaksınız, hayat zor ve siz çocuklarınızı yetiştirmek için topluma, millete, devlete, insanlığa, size hayırlı saygılı olmaları için gecenizi gündüzünüze katıp çalışacaksınız.
    Bazen insanlar keni tercihlerinin, bazen de başkalarının tercihlerinin sonuçlarının getirdiklerini yaşarlar. Buna kader diyorlar. Bu da sizin ve çocuklarınızın kaderi yaşayacaksınız.
    Eşim beni boşuyor yada ben onu boşuyorum, babamın evine sığındım, çocuklarımı kimse istemiyor,çocuklar dedelerine karşı saygısızlar, eşimin maaşı bu kadar, ben çalışmıyorum, böyle hayatmı geçer, alsın çocuklarını baksın, ben mecburmuyum, vb. yukarıda özellikle altını çizerek belirttiğim söylemler sonucunda açıkcası işin kolayına kaçan, çalışmadan baba evinde rahat etmek isteyen, üç beş sigara parası yada harçlığı da eski eşten garanti etmek isteyen, daha önceden yaptığı bir hatayı (ailenin istemediği kişi ile evlenme olayını kastediyorum) olabildiğince pürüssüzce (burada pürüzler çocuklar oluyor) telafi etme isteği içerisinde olan, 1250 TL nafaka alsam bile yetmeyecek diyerek gerçekte çalışmaktan elini taşın altına sokmaktan imtina eden bir anne portresi çizdiniz. 600 TL ile ev geçindiriyorlar bu memlekette sayın üye. Sizde çalışacak olsanız nafaka ile birlikte alacağınız para sizide geçindirir..
    Oysa bakınız burada o kadar çok örneği varki.. Hem çocuklarına sahip çıkıp vermeyen, hem kıt kanaat aldığı 3 kuruş nafaka ile (ki çoğu zaman onuda alamadan) gecesini gündüzüne katıp çalışan, evlatları için saçını tam anlamıyla süpürge eden, hatta ve hatta "o nun vereceği nafakaya da ihtiyacım yok ben evlatlarıma kuru ekmeklede bakarım ama onurlu yaşarım" diyen nice bayan üye var.
    Siz annenizin babanızın kızkardeşinizi baskılarına maruz kalmamak için bunu istiyrosunuz. anne - baba - kız kardeşinizde geçmişte onların istemediği bir evlilik yaptığınız için size yükleniyorlar. "Biz demiştik gördünmü şimdi geldinmi lafımıza şimdi sen bize muhtaçsın kulsun kölesin, geleceksen at çocuklarınıda öyle gel.." diyerek geçmişte dinlemediğiniz sözün intikamını alıyorlar. Ama masum yavrular alet edilerek intikam alınmaz. Hele ana-baba kendi evladından intikam hiç almaz.. Oysa dede / anneanne / teyze (anne yarısı) el ele verip "onlarda senin canından bir parça başımızın üzerinde yeri var, hadi bir iş bulalım sana, hadi 2 göz bir ev tutalımda sende çocuklarınla kıt kanaata olsa bir hayat yaşa" demeliydiler.
    Tabii dışarıdan görünen ve olması gereken hali böyle.. Herkesin iç dünyası farklı, aile yapısı da.. Bu gün aldığınız bu kararın ve yapmaya çalıştığını şeyin ileride hem sizin hemde evlatlarınızın canını çokca yakacağı gerçeğini bir kez daha hatırlatmak isterim..
    Konu Abdullah Yaman tarafından (17-09-2009 Saat 07:55:40 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: