Merhabalar,

Fazla detaylarına girmeden bir soru sormak istiyorum. Eğer konu hakkında yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

Mayıs 2009 da yabancı uyruklu bir bayan ile evlendim. Ben halen aktif olarak SSK lı olarak çalışıyorum. Eşimi benim sağlık hizmetlerimden faydalanması için başvuru yaptığımda bir sürü zorluk çıkartıyorlar.

Özetle 5510 sayılı kanunun 60 maddesine istinaden Türkiye oturma izini almış olan yabancıların SGK lı sayılacakları hükmü varken SGK kurumu 2008 86 sayılı genelge ile bu maddeye 1 yıl oturum sağladıktan sonra maddesi eklemiştir.

Yuklarıdaki olumsuz genelgeye istinaden idare mahkemesine dava açmak istiyorum. Bu mahkemenin uzun süreceğini ve sonucunun olumsuz olacağını biliyorum.

Benim sorum Türkiye resmi nikah ile evlenmiş olduğum ve kanunlar çerçevesinde bakmakla yükümlü olduğunu düşündüğüm eşimi sağlık hizmetlerinden faydalandırılmaması nedeniyle Türkiyedeki iç hukuk bittikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açabilir miyim?
Eğer dava açabilirsem hangi maddeye istinaden açabilirim.

Öncelikle SGK kurumuna resmi dilekçe ile başvurumu yapacağım buradan gelecek yada 60 sonra dahi gelmemiş olan cevaba istinaden bölge idare mahkemesine genelgenin durdurulması için dava açmak isiyorum. (Başka dava açmam gerekiyorsa lütfen bildiriniz)

Bu işlemlerin sonucunda göre de zaten dava makul sürelerde bitmeyeceği için ve ayrımcılık yapmak gibi yada başka nedenlerle Avrupa insan Haklarına Dava açabilir miyim?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.