Anket Sonuçlarını Göster: Avukatlık sınavı

Oylayanlar
609. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet,çok iyi olur

  104 17,08%
 • Bu sınav avukat sayısını azaltır

  18 2,96%
 • Gereksiz bir uygulama,hiçbirşey değişmez

  90 14,78%
 • Bu sınav yapılacağına hukuk fakültelerine alınan öğrenci sayısı düşürülmeli

  274 44,99%
 • Eğitim kalitesi yükseltilmedikçe daha çok sınav yapılır

  123 20,20%
+ Konuyu Yanıtla
3 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 68 ileti bulundu.

Konu: Avukatlık sınavı

Avukatlık sınavı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Feb 2006
  Nerede
  Ankara, Çayyolu, Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Artık meslek sahiibi olmalıyım derken bi de onun karşımıza çııkması saçmalık..işleri zorlaştırmaktan başka bişey degil.. zaten zor gecilen sınavlar varken bir de onun stresi agır bi yük.. Kim ne derse desin evt bilgisizle bilgili ayrıLıor ancak zaten bu işte kendini geliştiren yeterli ölÇüdeki insan kendini belli eder her ne konumda olursa olsun Yine de bu bir şart ve herkese başarıLar diliyorum:D  Hukuki NET Güncel Haber

  Avukatlık sınavı konulu yargıtay kararı ara
  Avukatlık sınavı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yukarıdkai yazıları okudukça şaşırıyorum.Demek hukuk fakülteleri artık hukuk öğretebiliyor.Arkadaşlar ben yargıtayla, doktrinle hatta kendisi ile çatışan öğretmenler tanıdım.Bu sınavı kim? Hangi kriterlere göre yapacak. Bence sınav olup olmamasının bir sakıncası yok.Her halde avukatım. Ancak hukuk fakülteleri arasında bile bunca farklı öğretiler varken, ve farklı konulara önem verilirken birinin diğerinden daha fazla bildiğini kim neye göre tespit edecek.

  En basit örnek.İdare hukukçularımızdan birisi idari yargılamaya çok fazla önem verirdi.İdari yargılamayı doğru öğrenen birisi idare hukukundan rahatlıkla geçebilirdi. Bir diğeri ise Teşkilata çok fazla önem verirdi.Ondan geçebilmek için de teşkilatı öğrenmeniz gerekir. Zaten bir derya olan hukuk fakültelerinde hangi öğrenci hocalarının öğrettikleri dışında zaman bulup başka şeyler öğrenebilir?

  Arkadaşlar bu sınavın olmasını en fazla isteyen arkadaşlarımız umarım en çabuk pişman olanlar olmaz.

 4. #23
  Kayıt Tarihi
  Feb 2006
  Nerede
  istanbul, Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  avukatlık sınavı bana gore olmalı arkadaslar ama bu sartlarda diil!!!yanı sınav hukuk bilgisi iyi olnla olmayanı ayırt edecek nitelıkte olmalı.Ama gunumuzde yapılan hangi sınav gerçeği yansıtıyokı bu sınav yansıtsın.Bilgiyi, iyi olanla olmayanı ayırt ettiği takdirde bu sınav yapılmalı!!!Burdan bişey daha solemek istıorum nolursunuz artık hukuk fakültelerine bu kadar kişi alınmasın!!!

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Mar 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  avsevil'e ve bu sınavı haklı bulanlara cevabımdır.[:tbn].. siz nasıl bir hukukçu ve adalet savunucusunuzki bu sınavı haklı bulduğunuz gibi bunun yalnızca belli bir dönem hukuk mezunlarını kapsadığını geriye dönük mezunları hiç bir şekilde etkilemeyeceğini düşünmeden adaletsiz yorumlar da bulunuyorsunuz. bu sınav bir gerekçeden dahi yoksun.haklı hiç bir açıklaması yok kimse de haklı bir açıklama yapamaz. neyi ölçüyor neyi biçiyor bu sınav kimi kimleri?
  ve tekrar bu sınavı haklı bulanlara diyorum ki kendilerini etkilemeyen bir sınav da "çok doğrudur gereklidir" gibi bir yorum yapmasınlar. o zaman herkes bu sınava tabi tutulsun ve şundan eminimki yeni mezunlar eski mezunlardan ve mesleklerini icra eden meslektaşlarımdan yüzde bazında çok daha başarılı olur.
  devlet ve özel üniv.ler diye bir ayırım yapılıyor... her yerde aynı eğitim verilmiyor mu? ya da başarılı profesorler yok mu? o zaman biz böyle bir ayrım yapmayalım da bence şöyle bir ayrım yapalım ; sınavlarını tamamen kendi hakkı ve başarısıyla bilgisiyle geçenler ve haksızlıkla sınavını geçmek için geçenler... hanginiz kopye çekmedi sınavda ? o zaman kopyeyle sınavını geçen hukuk öğrencileri bu mesleği haketmiyor. madem hak hukuktan bahsediyoruz bu da bir adaletsizlik değil midir? kimse kendini gereksiz üstün görmelerle aldatmasın. öğrenen öğrendiğini icra edebilen her yerde başarılı olur. en azından kimse bunun değerini anlamasa da hukuk ta başarılı olmuş olur. gönül verdiğimiz bir alan da...

 6. #25
  Kayıt Tarihi
  Mar 2006
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  merhaba arkadaşlar.bizler artık bu sınavın yapılıp yapılmamasının değil nasıl yapılacağının derdine düştük..
  bu konuda sınavı büyük bir kararlılıkla bu sene uygulayacaklarını söyleyen yetkililerden şu ana kadar yaptığımız hiç bir görüşmede cevap alamadık..
  sonuçta temeli olmayan bir uygulama ile daha karşı karşıyayız..
  yapılacak tek şey bir an önce birilerinin bize bu sınav hakkında bilgi vermesi yani soruların kim tarafından hazırlanacağı vs. gibi..
  bilgi edinenler bizlerle paylaşırsa sevinirim..

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  Ankara, Çankaya, Turkey.
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  arkadaşlar bu sınavın getirilmesi konusunda çalışmalarda bulunan Sn. Semih Güner bu sınavı barolar birliğinin yapması gerektiğini fakat ÖSYM'nin sınavı ben yapaacağım diye tutturduğunu,henüz bir anlaşma sağlanamadığını söylemişti en son fakat son durum nedir bilgim yok.ayrıca yukarda adaletten bahseden arkadaşa söylüyorum.hukuka dair öğrenmen gereken ilk şey yargısız infaz yapmaman gerektiğidir.kavramlardan bahsederken içlerini doldur lütfen.havada kalmasın.

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  Mar 2006
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Arakadaşlar barolar birliğinden bir yetkili ile dün yaptığım görüşmede sınavın 23 aralık tarihinde yapılacağı ve sınav tarihinden iki ay önce stajını bitirmiş olanların girebileceğini öğrendim.
  Artık sınavın olup olmaması değil nasıl olacağı konusundaki bilgilerimizi birbirimizle paylaşalım istedim.
  Şimdiden herkese kolay gelsin..

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Mar 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Herkese Merhaba. Ben henüz hukuk fakültesi 3.sınıf ögrencisiyim sizler kadar bu konularda bilgim yok ama benim de bu konuda söyleyeceklerim var. İlk olarak sınav hakkında edindigim birkaç bilgiyi aktarmak istiyorum sizlere: Avukatlık Sınavı Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından ÖSYMe yaptırılıyormus. Sınavda %30 Avukatlık Hukuku %70 Temel Kavramlardan soru geliyormuş. Ve mezun olduktan sonra 4 yıl içinde en fazla 6 sınav hakkı tanınmış. Bence buraya kadar güzel, çünkü ortalık avukat doldu ve buna bir sınırlama getirmenin zamanı gelmişti fakat bu sınavın barolar tarafından Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu denetiminde ve Stajdan hemen sonra yapılması çok daha isabetli olurdu diye düşünüyorum. Kanımca bir avukat aldıgı eğitimden çok daha fazlasını staj döneminde kazanıyor. Sizce mantıksız mı ?

 10. #29
  Kayıt Tarihi
  Mar 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  arkadaşlar hepimiz oldukça güzel ve bilgili bir şekilde tartışmışız konuyu.evet şuan da yeni mezun olan,2001 girişli ve şuanda benim gibi stajını yapan birçok arkadaşımız avukatlık sınavı konusunda bir tereddüt ve şaşkınlık içerisinde?
  ben öncelikle şunu dile getirmek istiyorum ki bu sınav artık bir şekilde uygulanacak.ama eksiklikleri tamamlıyıp işe doğru yerden başlamak lazım.tamam herkes hem fikir, bu sınav olmalı ama bunun da bir alt yapısı işleyişi olmalı..!!! maksat kaliteyi yükseltmekse ne güzel tabiki bu olsun, nitelikli insanlar olduğumuzu toplum kabullensin ama daha başlamadığım bir meslekte haliyle düşürme fırsatım olmayan bir kalite için ben neden sınava tabi oluyorum??Öncelikle bu sınavın neden yapıldığına dair bir netlik lazım.hukuk fakülteleri arasında fark olduğuna inananlardan değilim,çünkü etiket istemeyen tek meslektir hukukçuluk...ayrıca zaten meslek olarak da yapacağımız iş kendi içerisinde başarısızı ve kalitesizi erimeye mahkum eden bir alandır.piyasadaki bu kadar çok avukat içerisinde gerçekten yükselmiş ve iş icra edebilenler zaten kendine yer edinmiş kalitesini ispat etmiş meslektaşlarımızdır.ama artık kabul etmek gerekirki bu ülkenin genç beyinlere ihtiyacı var heleki şuan da hukuk sistemimiz bu kadar yenilenip güncellenirken.şimdi avukatlık sınavı altındaki bu düz mantık benim bir türlü algılayamadığım bir durum.bırakın avukat olalım yine bu sınavı yapın ama bu sınav mesleğe giriş için değil meslekte yükselme için olsun...
  diğer merak ettiğim konu ise bu sınavın yasallaşması neredeyse 5 yıl öncesine dayanıyor.5 yıldır elimizdeki tek döküman avukatlık kanunu??daha önce uygulanmamış bir sınava bu kadar çok genç beyin girecek.bunun bir alt yapısı olması gerekmiyormuydu?
  en çoK merak ettiğim şey ise arkadaşlar şimdi avukatlık sınavını geçemezsek biz ne iş yapacağız???AVUKATLIK GİBİ ALTERNATİFİ OLMAYAN BİR MESLEK İÇİN BİR SINAV YAPILIYOR.TAMAMDIR YAPILSIN.AMA BİZ GENÇ STAJYERLER YA DA ŞUAN ÖĞRENCİ OLUP MESLEĞE BAŞLAMAMIŞ GENÇLER OLARAK BU SINAVI VERENE KADAR NE İŞ YAPACAĞIZ???
  işte alt yapıdan kastım budur arkadaşlar.avukatlık sınavının zorluk derecesine göre bu sınav hukukçular için mesleksizlik sınavı halini alacaktır.dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan bu sistemin ülkemizde de sağlıklı işleyebilmesi için öncelikle temelinin sağlam atılması gerekmezmi???....

  BU KADAR EKSİKTEN VE YANLIŞTAN NASIL BİR KALİTE BEKLENİYOR ÖĞRENMEK İSTİYORUM ARKADAŞLAR...VE BEN SADECE AMA SADECE AVUKAT OLMAK İSTİYORUM....

  SAYGILAR...

 11. #30
  Kayıt Tarihi
  Oct 2003
  Nerede
  Hatay, Türkiye.
  İletiler
  3.380
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Konu ile ilgili bu günkü Hürriyet gazetesi haberi ve bir okur yorumu

  Avukatlık unvanı sınavla verilecek

  A.A

  Avukatlık Yasası'nda 2002 yılında yapılan değişikliğe göre, Mayıs 2001 tarihinden sonra hukuk fakültesine kaydolup mezun olan ve avukatlık stajını bitirenler, avukatlık unvanı almak için 23 Aralık 2006 tarihindeki ilk sınava girecekler.

  Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'ndan (TBB) yapılan yazılı açıklamaya göre, TBB, Avukatlık Kanunu'nun 28. maddesine göre sınavı gerçekleştirecek ÖSYM ile görüşmelerini sonuçlandırarak, bir protokol imzaladı.

  Protokol gereği, ilk sınav 23 Aralık 2006 tarihinde Ankara'da yapılacak. Sınavda, avukat adaylarına, #8220;Hukuk İlkeleri ile Yürürlükteki Hukuk Kurallarını Uygulayabilme#8221; ve #8220;Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları#8221; ile ilgili test uygulanacak.

  Sınava girecek adaylar, en geç 10 Kasım 2006 tarihine kadar bir dilekçe ile bağlanmak istedikleri baroya başvuracaklar. Söz konusu sınavda 100 üzerinden 70 ve daha yüksek puan alan adaylar, başarılı sayılacaklar.

  Sınav sonuçları, ÖSYM tarafından kazananlar ve tüm adaylar için ayrı ayrı olmak üzere sınavdan sonra 30 gün içinde TBB'ye bildirilecek. Sonuçlar ayrıca, ÖSYM'nin internet sitesinde duyurulacak ve adayların adreslerine postalanacak.
  Adaylar, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, Sınav Sonuç Belgesi adreslerine postalandığı tarihten itibaren en geç 10 gün içinde ÖSYM'ye yapacaklar.

  O hukuk diploması tuvalet kağıdı niyetine mi veriliyor? Neden ikinci bir sınav yapılacak?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Benzer Konular :

 1. Avukatlık Sınavı
  Avukatlık Sınavı yapılması gerekmekte midir?
  Yazan: omer.efe Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 16
  Son İleti: 24-09-2008, 18:20:21
 2. Avukatlık Sınavı Yeniden Gündemde
  TBB hazırladığı bir yönetmelikle staj sonrası yeterlilik sınavı yapmayı düşünmektedir. hazırlanan taslak linkte görülebilir. ...
  Yazan: avukatyavuz Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 11-01-2008, 16:50:19
 3. Artık avukatlık sınavı yok
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,avukatlık sınavını kaldıran kanunu onayladı. 13.12.2006 18:21 Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avukatlık...
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 18-12-2006, 20:40:17
 4. Avukatlık sınavı
  avukatlık sınavında hangi konulardan kaçtane soru sorulur
  Yazan: sferof Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 34
  Son İleti: 15-11-2006, 15:03:46
 5. Avukatlık Sınavı
  ARKADASLAR SU AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA NE DUSUNUYOSUNUZ BU SENE MEZUN OLAN 2001 KODLU ARKADASLAR BU SINAVA GIRCEK
  Yazan: pst Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-07-2005, 21:21:58

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php6000-Avukatlik-sinavipage3

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.