Anket Sonuçlarını Göster: Avukatlık sınavı

Oylayanlar
609. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet,çok iyi olur

  104 17,08%
 • Bu sınav avukat sayısını azaltır

  18 2,96%
 • Gereksiz bir uygulama,hiçbirşey değişmez

  90 14,78%
 • Bu sınav yapılacağına hukuk fakültelerine alınan öğrenci sayısı düşürülmeli

  274 44,99%
 • Eğitim kalitesi yükseltilmedikçe daha çok sınav yapılır

  123 20,20%
+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 68 ileti bulundu.

Konu: Avukatlık sınavı

Avukatlık sınavı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  istanbul, Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Avukatlık sınavı

  KİMİMİZ BİR BU EKSİKTİ DERKEN KİMİMİZ SÜZGEÇ VAZİFESİ GÖRÜR İYİDİR DEMEKTE. SİZCE Avukatlık Sınavı GEREKLİ Mİ?  Hukuki NET Güncel Haber

  Avukatlık sınavı konulu yargıtay kararı ara
  Avukatlık sınavı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  hatay, iskenderun, Turkey.
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  arkadaşlar zaten biz bu mesleği öğrenmek için okuduk sabahladık çalıştık çabaladık bakalım öğrendikmi diye nasıl bir mantıkla sınav yapabilirler anlamadım çok saçma geldi zaten avukatlık kendini, bilgini,ne olduğunu belli edebileceğin bir meslek zaten bişeyler kapamamışsan kendinide yetiştirememisen sönüp gideceğin bir meslek ve zaten bişeyler öğrenememişsen diğer sınıfa geçmenin mümkün kılınabileceğine inanmıyorum hukuk bölümünde en azından haksızmıyım???

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bu arada,
  Hukuk fakültesinden ne öğrendiniz arkadaşlar?
  Ben şahsen sadece temel hukuk bilgisi aldım,ki bu 1 yıllık üzerinde durulan bir dersle(anadolu liselerindeki hazırlık sınıfları gibi) öğrenilebilir.

  Hukuk fakültesi ne öğretti.Bugün mazeretsiz bir veya iki gün işe gelmemenin disiplin cezası aylıktan kesme.Peki yarın ne olacak.

  Borçlar hukuku değişiyor.Siz 1 ila 10 yıllık süreleri ezberlediniz ama 2 ila 20 yıl oluyor.Ticaret hukuku dğeişiyor.Ceza hukuku değişti.CMUK değişti.

  Ve size kanun öğrettiler.Kanunu mesleğinizde açıp bakabilirsiniz.

  Bize asıl öğretilmesi gereken, kanunların yorum tekniklerini kaç arkadaşımız okulda öğrendi.

  Avukatlık sınavı.Ne işe yarayacak?Bilgi ölçmeye mi? Müvekkil bana geldiğinde ezberden konuşup kanuna bakmazsam, zaten hukuğu anlayamamışımdır. Bize ne sorulacak bu sınavda?

  Bilinçli birkaç Hocanın dışında ne öğrendiğinizi merak ediyorum.Boksör ayaklanması, Quamintag partisini mi soracaklar?

  Yoksa eski hocamızın yaptığı gibi islam hukuğunda miras paylarını ezbere bilip paylaştırma mı yapacağız.Yeni hocamızın yaptığı gibi bu paylar bize soruda verilecek ve matematik işlemi mi yapacağız?

  Ben artık bir hukukçu olarak kanunları tamamen bir kenara bırakıp, olaylar hakkında kendim yorum yapmak istiyorum.Bir kanun konulurken amacı nedir, onu bilmek istiyorum. Bir kanun hangi sosyal şartlarda, hangi amaçla, kimler tarafından konulmuş, bunu bilmek istiyorum.

  Ben uygulanmayan ve uygulanmayacak kanunlar neden konulur onu merak ediyorum.Ben avukat olarak kanunları uygulamak veya uygulatmak zorunda olsam bile kendi fakültemde herhangi bir olay da kanun koyucu hiç yasa yapmamış gibi yasa koymak istiyorum.

  Ben hukuk fakültesinin hukukçu yetiştirmesini istiyorum.Zaten daha sonra mesleğime kendim karar veririm.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Aug 2004
  Nerede
  Ankara, Merkez, Türkiye.
  İletiler
  423
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Aslında çok şey öğrendin Ali ama farkında değilsin
  Arkadaşlar öncelikle sınavın içeriği hakkında bilgi vereyim. Bu sınav 4 yılın tekrarı niteliğinde olmayacak. sınavınn % 75i 1 yıllık staj döneminin 6 aylık kısmı olan adliye stjayına yönelik uygulama bilgileri, %25 ise hukuk bilgileri olacak. Hukuki bilgi de ağırlıklı olarakta Medeni hukuk,İcra Hukuku ve Ceza Hukuku olacak.Yani korkulacak bir durum yok ortada. Ama bende anketteki çoğunluğun görüşüne katılıyorum.
  Bu sınav yapılacağına hukuk fakültelerine alınan öğrenci sayısı düşürülmeli.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Oct 2005
  Nerede
  Denizli, Turkey.
  İletiler
  29
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Savunma mesleğinde staj, hukuk devleti olma niteliklerini tam ya da eksik taşıyan tüm ülkelerde kabul edilmiş bir görüştür. Tarihin her evresinde Hukuk Fakülteleri genel anlamda hukuki düşünme ve yeteneğini (NOTİON) kazandıran hukukçular yetiştirir. Hukuki kültür, felsefe ve bilgiyi edinen öğrenciler Hukuk Biliminin tüm değerlerini kavrarlar. Ancak Hukuk Fakültesinden mezun olan bir Hukukçunun, Avukat, Savcı, Yargıç, Noter olabilmesi ayrı bir mesleki eğitimi gerektirir. Okul sonrası mesleki eğitime, biçimleme (FORMATİON) eğitimi denilmektedir.

  Mesleki eğitim ile tam anlamıyla biçimlenmeyen, tamamlanmayan üniversite eğitimi savunma mesleğinin uygulanmasında yeterli değildir. Hukuk Fakültelerinden mezun olan öğrenciler çalışma sahalarına göre mesleki eğitime, biçimlenmeye, formation eğitimine tabi tutulurlar. Notion eğitiminin, formation eğitimiyle tamamlanması, Avukatlık mesleğinde ayrı bir değer kazandırır. Bu bakımdan hukuk devleti olma değerlerinin yaşandığı tüm demokratik, çağdaş hukuk devletlerinde meslek öncesi eğitim, staj ve sınav uygulaması bulunmaktadır.

  Selam ve saygılarımla
  Av. Adil Giray Çelik
  Denizli Barosu

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2005
  Nerede
  ankara, yenimahalle, Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  sanırım önemli olan snvın zor mu kolay mı olacağı sorunu değil neden böyle birşeyi gereksinim duyulduğudur.Kendilerince bi elemeye tabi tutmaya çalışıyorlar ama bişeye kalkışırken sonuçlarınıda düşünmek gerek şimdi bu snvı geçemeyen üstüne bi de stajını da tamamlamış biri napcak( zaten snvın stjdan sonra olması da bi garip)tabiki sizinde öngördüğünüz gibi herkes bu snvı geçecek.benzer bi durum şimdi de var aslında staj sonrası bir tez hazırlanıyor ve bundan mülakata tabi tutuluyor ama ben şimdiye kadar hiç bunu geçemeyen birini duymadım.Yani fazla büyütmeyin bu sorunu büyüklerimiz sizin için herşeyi düşünür ve her türlü fedakarlığı yapar

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  burdur, Turkey.
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bence bu sınavdan herkes geçecektir.Belki sınava giren arkadaşların %1 gibi bir kısmı geçemez.TC devletinde kaç tane sınav var ve bu sınavlardan alınan harçlar nedir?Bu ve bunun gibi sınavlar alınan yüksek harçlar sebebiyle devletimizin bir gelir kaynağı olmuştur.Bu sınavı istemiyoruz ama kaldırılması içinde hiç çaba harcamıyoruz.Niçin?Çünlü itaatkar bir milletiz...

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  bence gereksiz bir sınav.çünkü bu resmen biz üniversitelerde iyi hukukçular yetiştiremiyoruz kusura bakmayın o yüzden birazını bu şekilde eleyelim!!Burda önemli olan üniversitelerdeki eğitim sistemiyle öğrencileri bir yerlere getirmek.Yoksa sen kişiyi hukuk fakültesine girmesi için bir hak ver(ki buda zaten sınavla olan bir durum),mezun et
  sonrada hadiş canım bakalım bişeyler biliyormusun de....saçmalık sadece!!

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Feb 2003
  Nerede
  istanbul, şişli, Türkiye.
  İletiler
  1.625
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  1

  Tanımlı

  Hukuk meslek değildir. Sosyal Bilimdir. Avukatlık ise meslektir.
  Nasıl bir hukuk fakültesi öğrencisi Sayın Av.Adil Giray Çelik'in de haklı olarak ifade ettiği gibi nosyon (notion) sahibi olmak için çalışıp, performansına göre MEZUN olmalıysa, aynı şekilde avukatlık mesleği eğitimini aldığı staj dönemi sonunda da formasyonunu (formation) ispat etmelidir.
  Bu ya staj yapılan mahkeme ve avukatın OLURU ya da SINAV şeklinde olabilir. Ve hatta bunların tamamı da olabilir.
  Avukatlık sınavında test edilen husus kişinin hukuk fakültesinden mezuniyetinin yeterliliği (nosyon) değil, mesleki formasyonunun yeterliğidir.
  Bu itibarla konuyu bir de tersten alarak irdelemenizi, bu sınavın sakıncalarını tartışmanızı beklerdim.

  Diğer taraftan, hukuk fakültelerinde eğitimin yetersizliği, hukuk fakültelerinin çokluğu ve dolayısıyle hukuk fakültelerinden mezun olanların çokluğu konuları da konumuzla sıkı bağlantı içindedir.
  Ancak, bunların arkasına saklanıp, sınava gerek yok demenin de fazla bir mantığı yoktur.
  Asıl mantık şunu sorar; Peki sınavda geçemeyen ne olacak?
  Hakim Savcı? Hayır, zira sınavlı, Adli Memur ? Hayır, Sınavlı.
  Adliye kapsamında olmadığından diğer sosyal alanları buraya almıyorum.
  Peki gerçekten bu sınavı geçemeyen avukatlık yapsın mı? Burdan bizi okuyan hukukçu olmayan vatandaşın "yapmasıııın" dediğini duyar gibiyim.

  Dünyada bitirilmesi en zor fakültelerden biri ve belkide birincisi olan hukuk fakültesini kazanmış ve bitirmiş bir kişinin artık avukatlık sınavını da kazanması gerektiğini, ileride hayatını idame ettireceği, hak savunacağı mesleği için stajı ciddiye alarak formasyonu tamamlayarak, bu sınavdan geçeceğine canı gönülden inananıyorum.
  Ha sınava "hayatımız boyunca sınavdan geçtik usandık artık" gerekçesi ile itiraz eden varsa o an için haklıdır ama hayatın bitmeyen bir sınav olduğunu kavramasına zaman vardır derim.
  Saygılarımla.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Dec 2005
  Nerede
  gaziantep, şahinbey, Turkey.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Kesinlikle bu sınavın olması ve kolaylıkla geçile bilecek bir sınav olmaması gerektiği kanaatındayım.Çünkü hukuk fakültesini bilmem kaçıncı yılında ve türlü yollarla bitirmiş hiç birşey olamazsam avukat olurum mantığıyla hareket eden nice mezunun,gerçekten idealist olarak bu mesleğe bakan ve meslek etiği konusunda son derece hassas olan diğer meslektaşlarımla aynı kulvarda ve aynı etiketle anılması benim ve benim gibi düşünenlerin kanayan yarasıdır.Hele hele baba parasıyla vakıf üniversitelerine komik derecede puanlarla girmiş ve bir şekilde bitirmiş mezunların bu sınava girmeleri gerektiğine canı gönülden inanıyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Benzer Konular :

 1. Avukatlık Sınavı
  Avukatlık Sınavı yapılması gerekmekte midir?
  Yazan: omer.efe Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 16
  Son İleti: 24-09-2008, 18:20:21
 2. Avukatlık Sınavı Yeniden Gündemde
  TBB hazırladığı bir yönetmelikle staj sonrası yeterlilik sınavı yapmayı düşünmektedir. hazırlanan taslak linkte görülebilir. ...
  Yazan: avukatyavuz Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 11-01-2008, 16:50:19
 3. Artık avukatlık sınavı yok
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,avukatlık sınavını kaldıran kanunu onayladı. 13.12.2006 18:21 Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avukatlık...
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 18-12-2006, 20:40:17
 4. Avukatlık sınavı
  avukatlık sınavında hangi konulardan kaçtane soru sorulur
  Yazan: sferof Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 34
  Son İleti: 15-11-2006, 15:03:46
 5. Avukatlık Sınavı
  ARKADASLAR SU AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA NE DUSUNUYOSUNUZ BU SENE MEZUN OLAN 2001 KODLU ARKADASLAR BU SINAVA GIRCEK
  Yazan: pst Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-07-2005, 21:21:58

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php6000-Avukatlik-sinavipage3

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.