Merhaba sayın hukiki.net kullanıcıları,ben 3 sınıfta bi mühendislik öğrencisiyim. benim fikir almak istediğim konu biraz uzun ve karmaşık fakat tarafıma gelecek her türlü yorum benim için çok faydalı olacaktır, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2003 yılında babam, babamın küçük hisseli ortağı olduğu şirket adına kayıtlı bir araçla trafik kazası geçirdi. Kazada hem karşı taraf hem de babam vefat etti. Kaza karşı taraftaki rahmetli şahsın köyüne yakın bir mevkide meydana geldi ve tutanak 8/8 babamı cezalı göstererek tutuldu.Daha sonra şirket/annem ben ve kardeşlerim/sigorta şirketi üzerine karşı taraf dava açtı. Babamın ortağı olduğu şirket karşı tarafa anlaşma teklifi ile gitti fakat karşı tarafın avukatı buna yanaşmadı. Bu olayın üstünden geçen 6 senede o zamanlar tahmini olarak gelecek cezayı karşılabilecek olan şirket zaman içinde küçüldü (şuan sadece bir adres ve bir masadan ibaret). Bizim de o zamanlar babamdan kalan az miktar para benim kardeşlerimin lise/üniversite masraflarına harcanarak tükendi. Dava yakın bir süre önce karşı tarafa 43.000 ytl gibi bir ceza ile sonuçlandı (yasal faiz artı masraflar ile 80.000 ytl civarı ediyor). O dönemden beri anneme babamdan dolayı bağlanan az miktar para ve birikmiş paramızla geçindik ve şuan üniversite öğrencisiyim yani bu parayı ödeme imkanım yok.Şuan tamamen küçülmüş olan ve ortakları dağılmış olan şirketin ortakları parayı cezayı ödemeye yanaşmazlarsa diye korkuyorum.
şimdi sorularım şunlar

-- Cezayı şirketten tahsil edemeyeceklerine göre,ceza tüm ortaklara eşit olarak mı dağılır yoksa sadece bize mi gelir?.

--Ailemin annemin emekli maaşı ve benim part-time çalıştığım yerden aldığım askeri ücret dışında bir gelir veya mülkü yok. Tüm ceza bizim maaşlarımızdan mı kesilir ? Bu kesinti cezanın yıllık faizini karşılamaz, ömür boyu sürer mi ?

-- Cezayı ödesek dahi karşı tarafın aldığı paradan memnun olmadığı ve tekrar dava açabileceği söyleniyor bu mümkün mü?

-- Şirketin tuttuğu avukatın dışında bu saatten sonra ben para bulup avukat tutsam faydası olur mu ? (davayı temyiz hakkımız varmış, şirket ortakları kararsız temyiz etme konusunda )

-- Ceza konusunda kimse bana yardımcı olmazsa ben mezun olup işe başladığımda bu ceza maaşımdan kesilmeye devam eder mi ne kadar sürer ömür boyu ceza mı öderim? ( ki heralde bitiremem ödemeyi)

Konu uzun olay karmaşık eksik kalan noktalar varsa, yardımcı olacak arkadaşlar sorarsa bildiğim kadarıyla eklerim. Tekrar teşekkürler.