+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: www... com tarafından dolandırıldım

www... com tarafından dolandırıldım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı www... com tarafından dolandırıldım

Internetten elimde olan bir elektronik malı satın almak isteyen tanımadığım bir şahıs için, güvenli ticaret yaptığını söyleyen ........com adlı sitede ilan vermek istedim. Bu sitede ilan vermek için alınan ücret kredi kartından alınıyordu ve şahsımın kredi kartı olmadığı için benden malı almak isteyen şahsın kredi kartından ilan ücreti çekildi ve ilan verildi.

İlanda DJX-700 DJX-400 takası, üzerine 440 karşılıklı kargo işlemi yazılıp fiyat 440 YTL olarak belirlendi. ....com'dan ürünün 02:52:16 16.05.2005 tarihinde satıldığı, ürünün parasının alındığı ve benden sattığım malı kargolamam gerektiğini söyleyen bir mail geldi.

17.05.2005 tarihinde Mng Kargo ile malı kargoya verdim ve ........com adlı siteye yolladığım paketin kargo bilgilerini içeren ilgileri girdim. Artık karşı alıcının paketi alıp siteye onay vermesini, sitenin de benim hesabıma 440 YTL'yi yatırmasını bekliyordum.

20.05.2005 tarihinde ........com adlı siteden gelen mailde (773900 no#8217;lu ürününüzün alıcısı olan profberg isimli kullanıcı ile ilişkili olduğunuz tespit edilmiştir. Bu işlem .......com kuralları gereği yasak olduğundan işlem iptal edilmiş ve ürünün bedeli kredi kartınıza iade edilmiştir. Ayrıca, üyeliğiniz sonlandırılmıştır) şeklinde bir mail aldım.

İlan verirken kesilen ücret ile ilandaki malı satın almak için çekilen paranın ücreti aynı kredi kartından verildiği için sahtecilik yapıldığı zannedilmiş, para malı yolladığım kişinin kredi kartına iade edilmiştir. Malı yollamış ve paramı alamamış bulunmaktayım. Malı alan şahıs telefonlarıma çıkmıyor. ........com yetkilileri ise yardımcı olacaklarını kargo bilgilerini istediler. Bilgileri yolamama rağmen hala bir sonuç alınmamış ve .........com yetkilileri de artık maillerime cevap vermemektedirler.

16.05.2005 tarihinde yapılan bir satışın parasını hala alamadım ve dolandırıldığımı düşünmeye başladım. Güvenli satış denilen sistem bu kadar mı güvenlidir ve paramı bana kim, ne zaman ödeyecektir?

Bu konuyla ilgili ........com maillerime cevap vermiyor.Malı alan ise paranın kredi kartından çekildiğini soyluyor.Yasal yollardan paramı nasıl alabilirim,nereye başvurabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Hukuki NET Güncel Haber

www... com tarafından dolandırıldım konulu yargıtay kararı ara
    www... com tarafından dolandırıldım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

O siteden ben de alışveriş yaptım.Ve aynı kredi kartı ile hem satış hem de alış işlemi yapılması site kurallarınca yasak.Çünkü satıcılara verilen notlar var.Bu notlarda diğer alıcıları aldatıcı şekilde usülsüzlük yapılamayacağı zaten siteye üye olurken sözleşme de size bildirilmiş olmalı.Bu demek oluyor ki sizi dolandıran ......com değil. .....com'a dava açtığınız takdirde taraf eksikliğinden davanın düşeceğine eminim.Ancak dava konusu malın değerinin düşük olduğunu göz önüne alırsak sulh hukuk mahkemesine alacak davası açabilirsiniz.

Karşı tarafı da dolandırıcılıkla suçlarsanız, bunu ispatlamanız gerekiyor.Çünkü aranızda bir sözleşme yapılmış ve size karşı dolandırıcılık suçunu içeren herhangi bir beyanda bulunulmamış.Sözleşmeye göre siz malı göndermişsiniz ancak karşı taraf parasını göndermekte temerrüde düşmüş.Bu temerrüdün nedeni gittigidiyor da sizin üyeliğinizin iptal edilmiş olması da olabilir.Kaldı ki kredi kartına ürünün bedeli iade edilmişse karşı tarafın da dürüst bir kullanıcı olduğunu düşünmek gerekir.

Karşı tarafa olayları bildirir ve uygun bir süre tanıyarak ihtarla temerrüde düşürebilirsiniz.Yada ona ulaşarak paranızı göndermesini sağlayabilirsiniz.Bu arada kargo şirketini arayıp teslimin ne olduğunu ve teslim adilen kişinin adresini öğrenebilirsiniz.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re:Ewet Gitti Gidiyor resmen dolandırıyor dikkat edin

bu vakanın hemen hemen aynısı benim başıma geldi ve .......com gönderdiğim ürünlerin parasını bana vermedi.
    sezon sonu ürünlerimizi sergilemek için ......com'a üye olup lüsteleme servisi vasıtası ile 76 adet ürünü % 25-35-40 indirimler ile listeledik ve 7 gün sonunda ürünlerin bir kısmı satıldı. pazar günü alıcılar paralarını ödedi lütfen kargolama yapınız diye mesaj geldi bende pazartesi günü alıcıların adreslerine kargolama işlemlerini yaptım. kargo fişlerindeki numaraları girmek için .....com'a gireceğim esnada ekranda şöle bir mesaj beliriverdi .....com'dan bu üye çıkartılmıştır.
    peki hiç bir sebep yok şu sebepten sizi burdan çıkarttım demek yok hala ne olduğunu anlamış değilim yaptığımız bir illegal işlem yada manuplasyon tabir edilen işlem yokken ......com paralarımız gasp etti listeleme servisine ödediğim 100 ytl den fazla para uçtu gitti hiç bir şekilde kredi kartlarıma iade etmediler..ayrıca işin daha vahim tarafı ürünleri gönderdiğim halde ......com ürünlerin karşılığı olan ücrtleri vermedi. Parlarımızı sebepsiz olarak gasp etti ve hiç bir açıklama yapmadı maillere cevap vermedi..şimdi .....com'u mahkemeye vereceğim bir liramı bırakmayacağım..
    herkesi uyarıyorum .......com paranızın üstüne çok rahatlıkla yatabilir ve size hiçbir açıklamada bulunmayabilir...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: gittigidiyor.com tarafından dolandırıldım

Yazacaklarımın konuyu açan arkadaşa faydası yok. Ama .....com'dan agzı yanan biri olarak, oradan alışveriş yapmayı düşünen sıradan vatandaşlara uyarı olacağını düşünerek katkıda bulunmak istedim.

.....com alışveriş sırasında paranın bloke edildiğini söyleyerek herkesi yanıltıyor. Hileli satış olduğunda bunu gittigidiyor'a rapor edeceğinizi ve bu sayede zarar görmeden paranızı geri alacağınızı zannediyorsunuz.

Para blokesi malın hiç gönderilmemesi durumunda sizi kurtarabalir.

Kargodan mal geldiğinde paketi ( hiçbir hasar belirtisi olmasa bile) açar, herşeyi en ince noktasına kadar kontrol eder, aldıgınız malı çalıştırır, sahte olmadığından emin olarak alırsanız sorun olmayabilir.

Malın hasarlı olduğu haricinde sahte/hileli olduğunu o an tespit eder zabıt tutturursanız, paranızı kurtarabilirsiniz. Ama iade kargo ücretini siz ödersiniz. (Kargoyu kabul etmeyip geride görderseniz, satıcı kargo parası alıcı öder dediği için gene de kargo parasını ödersiniz.)

Benim durumumda olduğu gibi sağlam kutuyu görüp malı teslim aldıktan sonra dönüşünüz yok.

Sitedeki yardım menülerinde alttaki alıntıda görüldüğü gibi malı kabul ettikten sonra sahte/hileli mal durumunda hile raporu gönderip, malı satıcıya iade edeceğiniz belirtiliyor. Hatta diyorki keyfi aideyi önlemek için kargo bedelini alıcı öder. Mal satıcıya ulaştığında paranız ödenir deniyor.

Sizde zannediyorsunuzki kimse size sahte mal gönderemez, yada ürün açıklamasında yanlış bilgiler veremez. Öyle bir durum yok.

Gözünüzü açık tutup, zabıt tutturmazsanız ve malı anında iade etmezseniz yandınız.

Çünkü siz hile rapor etseniz ve .....com size ürünü gönderin talimatı verse bile satıcı ürünü geri almazsa ......com''un yaptığı tek şey emaillerle sizi oyalamaktır. En sonundada size verdiği yanıt zabıt tutturmadıysanız sorunu satıcı ile kendi aranızda çözmeniz gerektiğidir.

Aşağıda sitedeki açıklamayı aynen veriyorum. Zabıt konusunda sadece taşıma esnasındaki hasardan bahsediyor. Hileli malın tespit ettirilmesiyle ilgili uyarı yok. Zaten Kargo şirketleri taşıma hasarı dışında sahte/hileli mal için zabıt tutar nı bilmiyorum ?

Hileli üründede malı gönder satıcıya ulaşır ulaşmaz para iade edilir diyor.

Benim yaşadığım olaydaki gibi bu kandırmacadan ibaret. Malı kargodan teslim almadan durumu farkedip geri göndermezseniz sitenin size hiçbir faydası yok. Sizi satıcının insafına bırakıyor. Zararı sineye çekip tek yapabileceğiniz satıcıya olumsuz yorum bırakıp, başkalarınında dolandırılmasını önlediğinizi ummak.

Konuyu araştırmak, haklı haksızı tespite etmek gibi dertleri yok. Sizi sürekli yanlış yönlendiriyorlar. Ben hile raporu verdikten sonra, bana rapor onaylandı mesajı çektiler. Sonrada "satıcının hala ürünü beklediğini, kargoya verip vermediğimi sorduğunu, kargo bilgilerini göndermemi istediler"

Satıcı ürünü almayıncada yığınla yazışma yaparak beni oyaladılar, satıcı ile tekrar görüşün dediler. En sonundada satıcı ürünü kabul etmeyince bir şey yapamayacaklarını, satıcıyla sorunu benim çözmem gerektiğini söylediler. Bana hile onayı vermelerinin, malı göndermemi istemelerinin, hatta satıcının malın nerde kaldığını kendilerine sorduğunu söylemelerinin hiçbir anlamı olmadığını anladım. Sorun çözmek yerine paranın sorun çözülene kadar bloke edileceğini söylediler. Yani sorunsuz alışverişlerde komisyonlarını alıyorlar. Sorun çıktığında da ne halin varsa gör diyorlar. Üstelik sen para blokesi ile kendini dolandırıcılara karşı güvende hissederken sorun çıktığında paranın bloke edilmesiyle karşılaşıyorsun. Yani istemediğin bir malı al, yada sen bu malı alıncaya kadar paranı biz bir güzel kullanırız diyorlar. Kredi kartı ile ödeme yaptıysanda
    ödeme tarihi geldiğinde parayı ödemek zorunda kalıyorsun. Yada sorun çözülüp parayı geri alana kadar kredi kartına ceza ve faiz ödemek zorunda kalıyorsun.

Ben .....'de alışveriş yaptım. Çok daha güvenli. Parayı peşin ödüyorsun ama dolardırılır malı alamazsan, yada mal hatalı/hileli ise ( araştırıp, her iki tarafla görüşüp son kararı ...... veriyor) kendi fonlarından sana paranı geri ödüyorlar.

Her ikisinde de uzun süre paranı alamıyorsun. Ama .... de en azından davanı kanıtlamak için fırsat veriliyor, satıcıyla başbaşa çaresiz bırakılmıyorsun, hileli mal alırsan geri gönder paranı iade ederiz gibi yanıltmalar yok. ....... de sadece olumsuz yorumlarla müşteri uyarılmıyor ayrıca satıcı belirli sayıda hileli işlem yaparsa (yanılmıyorsam 3 adet, hileli işlem kararını ........ alıyor) satıcı üyeliğin kapatılacağı biliyor.

......com kendini tamamen soyutlamış, işlemin hileli olup olmadığına karar vermiyor, hatalı kişiyi cezalandırmıyor. Akıl edip sözleşmeyi okursan bunu görüyorsun. Ama sözleşme yerine yardım menülerine bakarsan; ürün hileli ise geri gönderir paranı geri alırsın yanılgısına düşüyorsun.

Bu nedenlerle .......com'dan alışverişte malı alırken herşeyi kontrol edin, zabıt tutturun. Sorun varsa almadan kapıdan geri gönderin. Bu durumda bile paranızı kurtarabilirmisiniz bilmiyorum. Çünkü sözleşmede parayı ancak alıcının malı geri aldığını .......com'a bildirmesinden sonra iade edeceklerini söylüyor. Yardım menüsündeki açıklamada ise "ürün satıcıya ulaştığında ibaresi" var. yani satıcının ürünü alıp almaması değil ürünün ona ulaşması paranın iadesinde yeterli olmalı. Yardım menüsünde böyle yazıp sözleşmede satıcı onayı istenmesi, hukukçu değilim ama, bence müşterinin yanıltılmasıdır.

Siteye üye olurken sözleşmeyi kabul ettiğinize göre, satıcı geri aldığına dair onay vermezse paranızı geri almanın imkanı yok. Kötü niyetli satıcılar rahatlıkla malı geri almayıp sizi istemediğiniz malı almak zorunda bırakabilirler. Daha da kötüsü geri gönderdiğiniz malı alır başka bir sitede satabilirler. Sizde paranızın bloke edilmesini bekler durursunuz. Çünkü sözleşmeye göre ........com'un hiçbir sorumluluğu yok.

" Ürünü teslim alıp onay verin.
    Ürünü daima kargo görevlisinin yanında açın. Üründe taşınma esnasında herhangi bir kırık vb oluşmuşsa görevli zabıt (ürünün durum tespit belgesi) tutmakla yükümlüdür.

Hile rapor etmek/Ürün iadesi
    Ürün, tanıtılandan tamamen farklı veya kusurlu/arızalı ise, ürünü iade etmek için Hile rapor edebilirsiniz. Keyfi iadelerin engeli için, iade kargo ücreti alıcılara aittir.

İade edilecek ürünün iade kargo bilgileri de ......com'a bildirilmelidir. İade kargo satıcısına ulaştığında, ürün bedeli herhangi bir kesintiye uğramadan ........com tarafından alıcıya iade edilir. İadeler, alıcının ödemeyi hangi yolla yaptığına göre değişir. Kredi kartı ile yapıldıysa kredi kartına, havale yapıldıysa havale ile iade yapılır"

"Hile rapor etmek

.......com'da çok kısa bir sürede onbinlerce ürün ticareti gerçekleşmiştir. Bu sözümüzün en iyi göstergesi, kullanıcıların profilindeki işlem sayılarıdır.

Hiçbir kullanıcı, ......com'da mağdur duruma düşmemiştir. Hile rapor etmek, ürün bedelini iade almak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak tecrübelerimize dayanarak belirtmemiz gerekir ki, hile rapor etmeden önce sadece ticaret yaptığınız ortağınıza bir mesaj atıp durumu bildirmeniz en büyük sorunu dahi çözecektir. Çünkü, ......com'da hiçbir kullanıcı kötü niyetli olarak ticaret yapmak için teşebbüs etmez. Bilir ki, kusurlu mal yolladığı takdirde parasını tahsil edemeyecektir.

Hile rapor edebilmek için, Bana Özel/durum sayfasındaki onay ver linkine tıklayın. Burada karşınıza 2 farklı seçenek çıkacaktır. Birincisi, ürüne "onay ver", diğeri "hile rapor etmek istiyorum" linkleri. Bu linkler üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. "

Yönetim: Lütfen iletilerinizde firma, site adı belirtmeyiniz, bu hususta ortaya çıkabilecek ihtilaflardan dolayı sitemiz sorumluluk kabul etmez.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: