+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Arsama 35 M Tecavüz Var

Arsama 35 M Tecavüz Var Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arsama 35 M Tecavüz Var

arsamızı müteahid e verdik sözleşmemizi yaptık.müteahid kadastro getirdi kadastro ölçümü yanımızdaki binanın bizim arsamıza 35 metre kare tecavüz ettiği ortaya çıktı.
    bahsedilen binanın durumu şöyle.bina 11 katlı ruhsatsız iskansız kaçak yapıdır.
    1996 larda yapıldı sanırım.1999 yılında yaşanan depremde temelinde çatalak oluştuğundan belediye tarafından hakında yıkım kararı alındı.
    binanın tüm evraklarını belediyede gördüm sayfalarca yıkım kararı bilgileri var.
    bu binanın temeli bile 11 katlı olduğu halde yarım metredir. binanın başlangıcından sonuna kadar herşeyi yasa dışı.
    istanbulda oturuyorum burada bir müteahid furyası yaşanmıştı 1999 depremine kadar belediye başkanıyla ortak çalıştılar ve bir anda mahallemizi böyle 10-11 katlı kanuna aykırı binalarla donattılar.tabi deprem olunca müteahid belediye başkanı hepsi birtarafa kaçtı gitti.
    konumuza dönersek belediyenin söylediği alınan yıkım kararlarını belediye ihaleye evriyor taşörende ihaleyi almayınca yıkım gerçekleştirilemiyor.
    fakat bizim durumumuz farklı eğer dava açarisek ve mahkeme yıkım kararı veririse karar belediyeye gidecek ve belediye ihaleye vermeden kendisi yıkımı gerçekleştirmek zorunda kalacaktır.biz tazminat değil direk binanın yıkımını talep etmekteyiz ve bize ait olan binanın taştığı 35 metre kare yerimizi geri almak istiyoruz.tabiki şimdiye kadar kullandıkları bu 35 metre karelik yerimiz ile ilgili bir maddi tazminatta açabiliriz sonradan.
    durum budur burada özelikle arsa konularıyla ilgili avukatlık yapan kişiler var ise düşüncelerinizi almak istiyorum.konu nasıl gelişir ve neler ümit etmeliyiz veya etmemeliyiz.

Hukuki NET Güncel Haber

Arsama 35 M Tecavüz Var konulu yargıtay kararı ara
    Arsama 35 M Tecavüz Var konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Arsama 35 M Tecavüz Var

Siz o binanın sizin için tehdit oluşturduğunu, her an yıkılarak size zarar verebileceği tezini öne sürerek binanın yıktırılmasını sağlamaya çalışın.
    Sizin arsanıza 35 m2 girmiş olması binanın yıktırılmasında size bir artı puan sağlamaz kanaatimce.
    Bu yüzden bana kalırsa bunu öne sürmeyin.
    Çünkü bu tür durumlarda 35 m2'nin parasının rayiç bedelden size ödenmesi istenir ki 5-10 bin lira bir şey tutar çok özel bir bölgede değilse.
    Bu para ödendiğinde de zaten artık bina yıkılsa da sizin olmaz.
    Bina yıkıldıktan sonra tekrar yapılmak istenirken de gözlemleyin, başında durun. sonradan ancak birbirine para ödeyerek durum düzeltiliyor. bina falan yıkılmıyor.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz o binanın sizin için tehdit oluşturduğunu, her an yıkılarak size zarar verebileceği tezini öne sürerek binanın yıktırılmasını sağlamaya çalışın.
    Sizin arsanıza 35 m2 girmiş olması binanın yıktırılmasında size bir artı puan sağlamaz kanaatimce.
    Bu yüzden bana kalırsa bunu öne sürmeyin.
    Çünkü bu tür durumlarda 35 m2'nin parasının rayiç bedelden size ödenmesi istenir ki 5-10 bin lira bir şey tutar çok özel bir bölgede değilse.
    Bu para ödendiğinde de zaten artık bina yıkılsa da sizin olmaz.
    Bina yıkıldıktan sonra tekrar yapılmak istenirken de gözlemleyin, başında durun. sonradan ancak birbirine para ödeyerek durum düzeltiliyor. bina falan yıkılmıyor.
    belediye imar başkanıyla ve dieğr yetkili şeflerle görüştüm.
    bana söylenen bur binanın üzerinde zaten yıkım kararı olduğu.belediyenin bu yıkımları kendisinin gerçekleştirmediğini ihaleye verdiği ,ihaleyide alan taşeron olmadığı bu nedenlede yıkılamadığıdır.
    fakat imar başkanı diyorki sen burayı mahkemeye verirsen.mahekeme bu binayla ilgili tüm belgeleri bizden talep edecek belgelerde görecekki bu binanın yıkım kararı alınmış,üstelik birde başkasının arsasının 35 metre kare üzeri kullanılarak bu bina yapılmış.mahkeme %100 yıkım kararı verecektir diyor.yıkım kararı mahkeme onayıyla çıktığı zaman belediye bu yıkımı ihaleye vermedende kendisini gerçekleştirmek zorunda kalacak deniyor.yani ihaleyi alan bulamadık bahnesi kalmıyor.diyelim yapmadı ozmanda içişleri bakanlığına görevi suistimalden belediyeyi şikayet ederim.yine yapmak zorunda kalır gibi geliyor bana.
    ve ben avukatlada görüştüm. avukat diyorki bu en kolay davalardan biri.benim yapacak fazla birşeyim yok bir dilekçe yazıcam sonra belli müddet unutucam davayı.çünki siz %100 haklı durumdasınız mahkeme kendi bina ile ilgili tüm evrakları getirtecek ilgili mercilerden ve buraya kesinlikle yıkım kararı çıkacaktır.
    belediye bu iş 2.3 ayda biter uzamaz diyor.avukat temkinli 4 celse sürse 1-1.5 sene yapar birde itiraz etseler en fazla 3 sene sürer ama sonunda kazanırsın diyor.
    tazminat konusunu düşünmüyorum lakin tazminat %1000 garanti gözüküyor.
    ve 35 metre karelik arsann tazminatı çeşitlilik içeriyor ve 100 bin tl veya üzeri bir para alınabileceği söyleniyor.hatta arsamızdan alınan 35 metre karenin arsamıza verdiği zararı normalde 35 metre karelik kaybımız olmasa çift daire üzerinden 85-90 metre karelik bina yapabileceğimiz fakat bu haliyle ancak tek daire sığdırabileceğimiz bahçe payı v.s gözönünde bulundurularak arsamızın küçülmesi nedeniyle bu arsa üzerindeki evde rahatça yaşayamıyacağımız belirtildiği ve mahkeme kanaat getirdiği taktirde arsamızın tümünün bedelini vermek zorunda kaldıkları gibi çeşitli tazminat durumları var.
    fakat biz sadece yerimizi istiyoruz ve bu binanın zaten yıkım kararı var temelinde çatlak var 11 katlı ruhsatsız bişr bina temeli yarım metre yani görünen ölüm binası resmen.bu bina hem kendi içinde oturan insanlara mezar olur en ufak depremde hemde yanında oevi olan bizlere kısacası ben çok umutluyum ve görüştüğüm tüm yetkililer %100 yıkılır gözüyle bakıyor.yinede acaba yıkımayabilirmi diyede bir ufak kururntu olabiliyor tabi.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bizim de içimizde bir umut var hala, cümlelerinize büyük harfle başlayıp konuyu daha anlaşılır hale getirebileceğiniz yönünde.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı pcked rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    100 bin tl veya üzeri bir para alınabileceği söyleniyor.
    Metrekare rayiç bedeli ne kadar o arsanın?
    Eğer metrekare rayiç bedeli 2,800 lira ise, evet; 2,800x35=100 bin lira alabilirsiniz. Bunun dışında rehavete kapılmayın. Evet, yıkım kararı çıkabilir; çıkacaktır da muhtemelen ama ola ki adam bu teczvüzün giderilmesi hususunu yıkım gerçekleşmeden çıkartıp arsanın 35 m2 kısmını sizden rayiç bedel x 35 TL bedelle alıp ondan sonra binayı yıkarsa çok üzlürsünüz.
    Eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın. Bana kalırsa bu 35 metrekareye hiç ama hiç kimseyi "uyandırmayın" sadece evin size tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yıkılması için yapabilecelerini yapın, evi yıktırın. Ev yıkılır yılımaz da bahçe duvarı yapın.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Metrekare rayiç bedeli ne kadar o arsanın?
    Eğer metrekare rayiç bedeli 2,800 lira ise, evet; 2,800x35=100 bin lira alabilirsiniz. Bunun dışında rehavete kapılmayın. Evet, yıkım kararı çıkabilir; çıkacaktır da muhtemelen ama ola ki adam bu teczvüzün giderilmesi hususunu yıkım gerçekleşmeden çıkartıp arsanın 35 m2 kısmını sizden rayiç bedel x 35 TL bedelle alıp ondan sonra binayı yıkarsa çok üzlürsünüz.
    Eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın. Bana kalırsa bu 35 metrekareye hiç ama hiç kimseyi "uyandırmayın" sadece evin size tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yıkılması için yapabilecelerini yapın, evi yıktırın. Ev yıkılır yılımaz da bahçe duvarı yapın.
    Burada emlak mertere kare raic bedeli 1000 lira.35X1000=35000 tl yapar diyeceksiniz mutlakada.
    bu olay bukadar basitmi yani.buzamana kadar 10 yıldır kullanmış benim arsamı bu ne olacak.sonra arsam küçülmüş benim 228 metre kare olmuş 193 metre kare ben oraya 228 den 85-90 metrekarelik daireler yapıyordum hazır anlaşmıştımda.ama şimdi yapamıycam bu ne olucak.
    hepsini birtarafa bırakalım ARSA karşılığındaki para talebini binada oturanlar yapacaktır herhalde ama bakalım ben kabul edecekmiyim.öyle değilmi.
    bakın aslında ben bu konuyla İLGİLİ kanun,yasa maddelerini okudum.
    sizin dediğiniz olması için bu binannın kanuna uygun yapılmış olması,ruhsatlı iskanlı depreme dayanıklı tüm yasal yükümlülükleri eyrine getirmiş bir bina olması,bu şekilde benim arsama taşma yapmış olması ve taşınmaz malınında arsa ile kıyaslandığında çok değerli olması gerekmezmi.
    ama bu bizim konumuzda bunların hiçbirisi yok.bina başlangıcından sonuna kadar yasaya aykırı şekilde yapılmış her kademesinde belediye evrakları çeşit çeşit bu binanın yıkım kararlarıyla dolu gözlerimle gördüm.1999 yılında yaşanan depremdede temelinde çatlak oluştuğu biliniyor.zaten temeli asfaltan yarım metre 11 kat bu bina . şimdi yasada geçen ''arsa taşması ve iyiniyet'' vasfıyla yakından uzaktan alakası yok bu durumun.
    siz avukatmısınız yoksa benim gibi normal bir üye vatandaşmısınız acaba.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

siz avukatmısınız yoksa benim gibi normal bir üye vatandaşmısınız acaba.
    Avukat değilim. Sadece bu işlerle zamanında biraz uğraştım.
    Mesela bir arsam var. Arsanın yanına uğramadım iki sene.
    İki sene sonra bir gittim ki adamın teki arsanın ortasına bir gecekondu yapmış.
    Derler ki: Ya sen o gecekonduyu satın alacaksın, ya da arsayı gecekondunun sahibine satacaksın.
    Ne kadar adaletsiz değil mi?
    Evet, bence de öyle. Ama durum bu.
    Bu yüzden ben "eşeğinizi sağlam kazığa bağlamanız" için size bir şeyler söylemeye çalıştım.

Şimdi tekrar edeyim; orada bina varken siz iyi durumda değilsiniz. Bina olmaz da arsa olursa hemen bahçe duvarınızı çekin.
    Hazır şimdi ortada "yıkılması gereken" bir bina varken neden riske gireceksiniz ki? Binanın yıkılması için kamuoyu oluşturun, Diğer komşuları da "bina kendiliğinden yıkılacak, altında kalacaksınız" diye uyarın, bir şeyler yapın, ses
    çıkarın ve evi yıktırmaya çalışın. Zaten yıkılacak çünkü. Sizin 35 metrekareniz olmasa da yıkılacak. 35 metrekareniz için yıkılmaz bina. Yıkım kararı olduğu için yıkılır.
    Bu 35 metrekareyi karıştırmak sizin açınızdan faydalı olmaz kanaatimce. Önce siz binayı yıktırın, sonra bahçe duvarınızı çevirin ve hakkınızı alın.

Düşündüğünüz gibi "benim 35 metrekare arsamı yıllardır kullanıyor, bunun karşılığını almalıyım" diyorsanız, işinin ehli bir avukatla anlaşmalısınız ve karşınızdaki kendini neredeyse hiç savunmamalı.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat değilim. Sadece bu işlerle zamanında biraz uğraştım.
    Mesela bir arsam var. Arsanın yanına uğramadım iki sene.
    İki sene sonra bir gittim ki adamın teki arsanın ortasına bir gecekondu yapmış.
    Derler ki: Ya sen o gecekonduyu satın alacaksın, ya da arsayı gecekondunun sahibine satacaksın.
    Ne kadar adaletsiz değil mi?
    Evet, bence de öyle. Ama durum bu.
    Bu yüzden ben "eşeğinizi sağlam kazığa bağlamanız" için size bir şeyler söylemeye çalıştım.

Şimdi tekrar edeyim; orada bina varken siz iyi durumda değilsiniz. Bina olmaz da arsa olursa hemen bahçe duvarınızı çekin.
    Hazır şimdi ortada "yıkılması gereken" bir bina varken neden riske gireceksiniz ki? Binanın yıkılması için kamuoyu oluşturun, Diğer komşuları da "bina kendiliğinden yıkılacak, altında kalacaksınız" diye uyarın, bir şeyler yapın, ses
    çıkarın ve evi yıktırmaya çalışın. Zaten yıkılacak çünkü. Sizin 35 metrekareniz olmasa da yıkılacak. 35 metrekareniz için yıkılmaz bina. Yıkım kararı olduğu için yıkılır.
    Bu 35 metrekareyi karıştırmak sizin açınızdan faydalı olmaz kanaatimce. Önce siz binayı yıktırın, sonra bahçe duvarınızı çevirin ve hakkınızı alın.

Düşündüğünüz gibi "benim 35 metrekare arsamı yıllardır kullanıyor, bunun karşılığını almalıyım" diyorsanız, işinin ehli bir avukatla anlaşmalısınız ve karşınızdaki kendini neredeyse hiç savunmamalı.
    öncelikle ilgilendiğiniz için teşekür ediyorum.
    evet biz mahelle olarak imza topladık ve dilekçemizi yıllar evvel bu yıkım kararı alınan binanın yıkılması için vermiştik zaten.fakat devlet kurum işleri işte. belediyede birtane sümüklü çaycı bile tanısa 3.5 kuruş sıkıştırıp bir şekilde halletiler demekki.ayrıca bunun dışında normal şartlardada zaten belediye kendisi yıkım gerçekleştirmiyor ben bunun bütün örneklerini internetten araştırmaya çalıştım.belediye olarak gerçekleştirmesi için devlet arazisine taşma yapılmış olması gerekiyor.kısaca devlet arazisine böyle bir taşma oslaydı közaçıp kapayıncaya kadar yıkılmıştı.ama vatandaşı vatandaşa bırakmış devletimiz karışmıyor bu işlere çok kurcalanmaz ise.
    şimdi söylediğiniz banada mantıklı geliyor bir açıdan.hani mehkemeye direk buranın yıkım kararının olduğu bu nedenle yıkılması gerektiği için dava açmamız ve bu şekilde kazanmamız tabiki en güzeli ama ya kazanamassak birde bunun mahkeme masrafları var boşa giden avukat masrafı var.benim boşa geçen okadar zamanım var.şimdi ben diyorumki sizin söylediğiniz gibi buranın zaten üzerinde yıkım karraı var mahkeme bunu görecek,baştan aşşağı her ince detayının kanuna aykırı olduğunuda anlıyacak hakim.bütün bunların üzerine birde benim arsamın 35 metrekare üzerine binanın yapıldığını hakimin bilmesi yıkım için vereceği kararı hızlandırmazmı, + olmazmı.sizin dediğinizde % si az olmakla beraber bir ihtimal tabi burası türkiye herşey olabilir.sizin söylediğiniz gibi hakim derseki burası bütün kabahatlerine ve yıkım kararı olmasına rağmen 11 katlı bina yıkılmaz senin 35 metre kare arsanın bedelini versin işte ne tutarsa 35 bin tl örnek.konu kapansın derse çok acı olur bunu hiç beklemiyorum açıkçası.ama böyle birşey söylese bile benim bunu kabul etmeme ve aynen bu şekilde bekleme şansım olmıyacakmı yani hakim benim burayı satmam için beni zorlıyacak değil herhalde. en kötü ihtimal artık nezaman deprem olursa ozman arsam boşa çıkar eğer bizde sağ kalmış isek yerimizi yaparız artık

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

senin 35 metre kare arsanın bedelini versin işte ne tutarsa 35 bin tl örnek.konu kapansın derse çok acı olur bunu hiç beklemiyorum açıkçası.ama böyle birşey söylese bile benim bunu kabul etmeme ve aynen bu şekilde bekleme şansım olmıyacakmı yani hakim benim burayı satmam için beni zorlıyacak değil herhalde.
    Burada iki durumu düşünün:
    Birincisi ev durduğu sürece arsanızın orada kalması ve sizin hiçbir şey almamanız. Bu güne kadar olduğu gibi.
    İkincisi, adamın şu ya da bu kadar para verip (ki emin olun rakam sizi asla ve kat'a tatmin etmeyecek) arsanızın 35 m2 sinin adamın olması mı?
    Birinciyi tercih edersiniz sanırım.
    Dediğiniz gibi, sizin 35 metrekareniz muhtemelen yıkımın hızlanmasında etkili olmayacak. Tamam; etkisi olur belki ama burayı satmak zorunda kalma riskini almaya değecek kadar etkisi olmayacağını düşünüyorum.

Eğer siz yıkımı sağlayamıyorsanız, o zaman -en azından- bunu hızlandırmak konusunda profesyonel hukuki yardım almalısınız bence. Bunun için ödeyeceğiniz bedel kazanacaklarınızın yanında çok az tutacak eminim.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arsama 35 M Tecavüz Var

forumda bilgi diye birşey yok,benim bilgim bana yeter.
    Konu pcked tarafından (03-01-2010 Saat 11:29:06 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php58836-Arsama-35-M-Tecavuz-Var

http:www.hukuki.netshowthread.php58836-Arsama-35-M-Tecavuz-Varkomsu benim arsama 30 santim girdi neyapmam gerekarsamaarsama 1 metre tecavuz var ne yapmam gerekırarsama ev yaptitapulu arsaya tecavuzyan komsu bizim arsaya girmisarsatecavuzdavalarinekadarsurerarsaya tecavuz edilirsearsa diger komsu arsaya www.hukuki.netevi yiktirmak icin ne yapmam gerekyan bina benim arsama tasma yapmiskomsum bahce arsama girmiskomsu arsanin isgal eden duvarinyikilmasibaskasinineviseninarsanagiriyorsaevyikilirmivahce duvari tecavuzluyan komsu arsaya girme yaptiarsamda bina var1998 yilinda yapilan binalar sikayetle yikilabilirmiadam evi arsama yapmis ne yapmak lazimtecavuzlu arsadan hak nasil alinirbizim arsamiza tecavuz edildigindebahce duvarinin komsu arsasina tecavuz etmesiarsa payima tecavuz var ne yspabilirim
Forum