Sayın hukuki.net üyeleri , eger Size belirttigim konuda bana bilgi verebilirseniz cok memnun olurum . Saygılar .

Ben su anda japonyada yasıyorum . esimle ( japon ) istanbulda subat 2008 de evlendik ve hamile oldugundan dolayı gerek bebegin ve de esimin lehine olacagini dusundugumuzden japonyaya geldik yasamak icin ve esim burada dogum yaptı ( temmuz 2008 ). su anda bebegimiz 10 aylık . Evlendigimzden bu yana esimle aramızda sorunlar tartısmalar ve kavgalar oluyor . bebek dogduktan sonra da artarak devam etti . burada ailesi bize maddi yardımda bulunuyor . japonca bilmedigimden dolayı benim is durumum cok yetersiz 1 senedir calıstıgım firmadaki kazancım maksimum ancak harcamamızın 3 te birine yetiyor . dolayısıyla esim de 2 ay once calısmaya basladı ve de bebek anaokulunda kalıyor biz calsıırken ve zaman zaman esimin annesi bakıyor bebege . Ancak ailesi maddi yardımda bulundugu icin sanırım bize cokkarısıyor . bebek icinde her kararı kendisi vermek istiyor . ve para konusunda cok igneleyici imalarda bulunup beni kucuk dusurmeye calısıyorlar . esim ve ailesi de bebegi benden sogutmaya calısıyor . ben bebegi tutunca kızıyor tartısma ve kavga cıkarıyor ve bebek bana alısmadı . ama kendi anne ve babasına alıstırıyor bebegi . bu durumlardan cok rahatsızlık duyuyorum . bebek dogunca konsolosluga basvurup nüfusa kaydettirirp kimlik cıkardım su anda cifte vatandas . ogrenmek istedigim sorular sunlar :
1) esim bosanma davası acarsa bunu direk japon mahkemelerine mi yoksa Turkiye mahkemelerine mi acmak zorunda ( eger boyleyse Turkiyeye gelmek zorunda mı ? yoksa konsolosluk vasıtasıyla mı ) ve de bosanma davası acarsa mahkeme bebegin velayetini annesine mi verir sizce . ( yoksa evlilik Türkiyede oldugu ve de esim evlendiginde zaten Türkiyedeyken hamile oldugundan velayetini bana mı verir acaba ?
2)ben bebegi ailemin de gormesini istiyorum 1 yasına geldikten sonra .annnem ve babam yaslı ve saglıkları elvermediginden japonyaya gelip bebegi goremiyorlar . dolayısıyla . ben bebekle Türkiyeye gidebilmem icin neyapmalıyım ? pasaportuma kayıt mı ettirmeliyim ?bu durumda esim istemedigi halde Türkiyeye bebekle nasıl giderim ? gidersem bebegi kacırmıs konumuna duser miyim ? ( suc ? ) . veya bosanma davası olmadan sadece bebegi ailemin gormesi icin Türkiyeye goturmek icin dava acabilir miyim ?
3)esim bebegi pasaportuma kayıt ettirmezse ne yapabilirim. bu konuda da dava acmalımıyım .beraber gidelim 1 ay kalalımTürkiyeye diyorum kabul etmiyor
4) ayrıca esim ve ailesi bebegi sadece kendi kulturlerine gore yetistirmek istiyor . benişm dilimi kulturumu dinimi bebegime vermemi istemiyorlar . bu konuda ne yapabilirim ?
ne yapacagımı sasırdım cok uzuluyorum . lutfen bana yardım edin . saygılarımla ... japonyadan bebegini cok seven dertli bir babanın feryadı bunlar .