+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Muğla/Köyceğiz
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu

  Ben Beyaz Eşya Ticareti yapan, ağırlıklı olarak Arçelik, Beko, Altus ürünleri satan bir bayide çalışmaktayım. Ekonomik nedenlerden dolayı bayinin Yetkili Arçelik bayiliği elinden alınmış durumda..Neyse..
  Konu:
  Bir müşteriye ürün sattık arızalı çıktı çalışmamış, kontrol ettik ve ürünü geri aldık müşter, başka bir ürün beğendi değişim yaptık. Biz mutlu müşteri mutlu ayrıldı. Buraya kadar her şey normal..
  Garanti Belgesinde adı geçen firmaya mail attım marka modelini tarif ederek ürünün arızalı olduğunu söyledim. Firma beni aradı ürünün dış kutusunda 20 Temmuz 2004 yılı ibaresi yazılan bir ürün olduğunu söyleyince, yetkili eski bir ürün olduğunu garantisinin olamayacağını ve tamiri mümkün olsa dahi 2004 ibaresi yazılı olduğundan ücretli tamir edileceğini söylemiştir.
  Ben tüketici olmadığımı bayii olduğumu söylememe rağmen kişi garantinin ortadan kalktığını ve ancak ücretli yapılacağını ve göndereceksem falanca kargoya ürünü vermemi ancak kargo ücretini peşinen ödememi istedi.

  Sorum Şu:
  Değeri 75-100 tl civarı olan işyerinde rafta beş yıl bekleyen bu ürünün durumu nedir. Hukuk ve garanti açısından...?
  tşk.ler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu konulu yargıtay kararı ara
  Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.246
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu

  Garanti belgesinde yazıyor olmalı "ürün tüketiciye tesliminden itibaren ...yıl garanti kapsamındadır. Rafta kullanılmamış malda garanti süresi işlemez. Ama bayi olarak sözleşme varsa arada şu kadar süre satılmayan mal iade edilmez onu incelemek lazım. Konuyu takibe devam edin başka görüşler ileri sürülebilir.
  Esenkalın

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Muğla/Köyceğiz
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu

  Evet bu ürünün kutusunda bulunan garanti belgesinde alttaki ifade var. Başkaca bir özel anlaşma bulunmamakta.
  1.Garanti süresi malın teslim tarihinde başlar ve 2 yıldır.

  İşyerindeyim baktım şimdi Philips marka bir ürünün garanti belgesinde ise
  Garanti süresi müşteriye tesliminden itibaren başlar ve 2 yıldır yazmakta, sizin dediğiniz gibi..
  Marka yazmaktan amacım firma nasıl hazırlamış garanti şartlarını bu sebeptendir.

  Şu da aklıma geliyor şimdi. Garanti koşulları firmaya göre değişiyor mu bu örnekte olduğu gibi..
  Yürürlükte olan yasaya göre garanti süresi hangi cümlelerle belirlenmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.246
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu

  Ben sizin sorununuzun garanti süresi ile ilgili olduğunu sanmıyorum tüketici o malı size iade değil de yetkili tamir servisine götürseydi ücretsiz tamir edilirdi tamir edilemeyecek yada 30 günden fazla kalsaydı yenisi verilirdi.
  Bayisi olduğunuz firma malı sizden iade almıyor bence sorun budur. Bayiliğini yaptığınız firmayla bir sözleşmeniz yokmu iade şartlarını düzenleyen bir belge nasıl olmaz anlamadım.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Muğla/Köyceğiz
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu


  konuyu hortlatmış oldum ama şunu ifade etmeliyin Sn. Engin Oğuz, toptan alışverişlerde satıcı ve alıcı arasında bir sözleşme yapılmıyor. Genel kaide satıcı firma ürünü bayiye verirken bir arıza,problem olduğunda doğrudan değişim garantisi ile mal alışverişi oluyor, yazılı bir belge, sözleşme yapılmıyor.
  He sattığı ürüne destek olmayan bir toptancı zaten bu piyasada kalıcı olamıyor, bizi bir kere kadırabilir ama bir daha mal satamıyor haliylen..

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.246
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Bayide Rafta Uzun Süre Bekleyen Üretilmeyen Ürünün Garanti Durumu

  11 sene sonra konuyu hortlatmışsınız evet ama özrü kabahatinden büyük yorumlar sanki; sözleşmesiz yapılan ticaretler sıkıntı ve baş ağrısı getirir, sözleşme yoksa kanununda yer alan koşullar geçerli olur, toptancı da olsa satıcı TTK ve Bk hükümlerine göre ayıba karşı sorumluluk devam eder yani satıcı malı alıcıya teslim edene kadar malın hasarından arızasından vs sorunlarından sorumludur, teslimden sonra ise alıcı malı kontrol etmek zorundadır ayıplı, kusurlu, hasarlı mal var ise süresi içinde karşı tarafa bildirmek zorundadır, ilk kontrolde anlaşılamayacak ayıplar gizli ayıplar içinde aynı şekilde öğrenir öğrenmez bildirmek zorundadır satıcı da ayıba karşı tekeffül kapsamında durumun çaresine bakmak zorundadır. Toptancı piyasasında farklı teamüller işliyor da alan razı veren razı durumları varsa o kadarını bilemem.
  Bir kaç ay önce komşu marketten bi ketıl aldım alırken market sahibi "abi bunların iadesi yok ona göre sıkıntısı varsa at çöpe getirme bana almam" dedi ben de "iyi dene o zaman burda çalışıyor mu" dedim taktı fişe baktım ışığı yanıyor tamam dedim gittim ofise su koydum içine çalıştırdım geçtim yerime kaynamasını bekliyorum telefon geldi konuşurken baktım yerler su olmuş akıtıyor cihaz aldım götürdüm su akıtıyor bu dedim "ya abi sana dedim iadesi yok bunun bak getirdin" demez mi neyse başka verdi "bu da sıkıntılıysa kesinlikle getirme" dedi neyse onda sıkıntı çıkmadı kullanıyorum hala niye anlatıyorum bunu unuttum konuyla çok alakalı değil belki 50 liralık ketıl işte ikincisi de sorunlu çıksa atacaktım çöpe pahalı bir şey olsa uğraşırdım tabi.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Arızalı ürünün garanti kapsamındaki son günü hakkında
  iyi günler , 9/9/16 senesinde istanbul merkezli bir firmanın internet sitesinden akıllı telefon almıştım. Sorun şu ki son 10 gündür cihaz kendi...
  Yazan: Mehmet89 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 10-09-2018, 22:54:51
 2. Maaşların Uzun Süre Yatmaması
  İyi günler, Eşim bir yapı denetim firmasında çalışmaktadır, aşağı yukarı 8.5 ay oldu. En son Ekim ayı maaşını aldı. Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat...
  Yazan: phantomddl Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-02-2016, 15:41:55
 3. Garanti Kapsamında Onarılamayan Ürünün Para İadesi
  Öncelikle herkese merhaba, Geçtiğimiz yılın haziran ayında Gold Bilgisayar dan iphone 4 Marka bir cep telefonu satın aldım. Telefonu aldığımın 2....
  Yazan: janktp Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 27-05-2012, 01:58:52
 4. Almanya'da uzun süre çalıştıktan sonra tüm ilişkisini kesen birisinin Almanya'ya vize alma durumu?
  Almanya'da uzun bir süre çalışan ve Almanya'ya vatandaşlık bağı ile bağlı olan bir kişinin, Almanya'da emekli olmadan, tüm maddi kaynaklarını ve...
  Yazan: os-man Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-05-2012, 21:23:26
 5. Yeni Hukuki Kaynak: Ayıba karşı tekeffül hükümlerine dayanan ticari satışlarla ilgili davalarda zamanaşımı süresi 6 ay ise de satılanın daha uzun bir süre garanti kapsamına alınması durumunda garanti süresi sonuna kadar dava açılabilir
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Ayıba karşı tekeffül hükümlerine...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-11-2008, 23:43:17

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.