+ Konuyu Yanıtla
12 / 12 Sayfa İlkİlk ... 23456789101112
111 den 118´e kadar toplam 118 ileti bulundu.

Konu: Facebook Üzerinden Hakaret

Facebook Üzerinden Hakaret Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Facebook Üzerinden Hakaret

Merhabalar,
    öncelikle eşiniz kollukta ki ifadesinde ikrar etmiş mi ? Eşiniz hakkında açılan davada iddianame de ki iddialar ve deliller nedir ?

Sosyal medya da ki hakaret ve benzeri suçlarda uzlaşma aşamalarında para koparmaya çalışanlar var ve bu son dönemlerde çok rastlanmaya başladı. Facebook şirketi Amerikan devletinin kanunlarını uygular, Amerika da hakaret suç olmadığından dolayı ip adresi bilgisi paylaşılamaz. Eşiniz anonim yani sahte hesaptan değil de gerçek bir hesaptan bu paylaşımı yaptı sanırım. Karakolda ki ifadesini verirken yanında avukat yoksa mahkeme de karakoldaki ifadesini kabul etmeye bilir. İddia makamının delil olarak sunduğu ekran çıktıklarının (malum ss'leri) hukuka uygun bir şekilde ispat edilmesini, iddia edilen sosyal medya hesabının kendisine ait olmadığını, aksini ispat etmek isteyenlerin ip adresini tespit etmesi gerektiğini bir strateji olarak kullanabilirsiniz. Ne malum eşinizin hesabına başkasının girip girmediği ? Asla hiç bir şeyi kabul etmeyin. İp adresi bile tek başına hükme esas alınamaz. Bilişim avukatından ya da bu tür davalara bir kaç kez bakmış bir avukattan yardım alın. Aleyhinize bir sonuç çıkarsa, itiraz edin. Hükmün açıklanmasını kabul etmeyin. Dava basit yargılama da ise iddianame size tebliğ olduğu tarihten 15 gün içerisinde savunmanızı gönderin. Bu süre biraz geçebilir ama riske girmeyin. Dava normal türde ise o zaman duruşma gününüz bellidir zaten. Hükmün açıklanmasını geri bırakmayı kabul etmeyin ve bunu bizzat ifade edin. Ya ceza vermek zorunda kalır hakim ya da beraat. Ceza verirse istinaf hakkınızı kullanın oldu istinafta da aleyhinize sonuçlandı yargıtay da belki lehinize sonuçlanabilir. İspat etmek zorunda olanlar onlar...Taviz vermeyin!

Hukuki NET Güncel Haber

Facebook Üzerinden Hakaret konulu yargıtay kararı ara
    Facebook Üzerinden Hakaret konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı eness_320 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,
    öncelikle eşiniz kollukta ki ifadesinde ikrar etmiş mi ? Eşiniz hakkında açılan davada iddianame de ki iddialar ve deliller nedir ?

Sosyal medya da ki hakaret ve benzeri suçlarda uzlaşma aşamalarında para koparmaya çalışanlar var ve bu son dönemlerde çok rastlanmaya başladı. Facebook şirketi Amerikan devletinin kanunlarını uygular, Amerika da hakaret suç olmadığından dolayı ip adresi bilgisi paylaşılamaz. Eşiniz anonim yani sahte hesaptan değil de gerçek bir hesaptan bu paylaşımı yaptı sanırım. Karakolda ki ifadesini verirken yanında avukat yoksa mahkeme de karakoldaki ifadesini kabul etmeye bilir. İddia makamının delil olarak sunduğu ekran çıktıklarının (malum ss'leri) hukuka uygun bir şekilde ispat edilmesini, iddia edilen sosyal medya hesabının kendisine ait olmadığını, aksini ispat etmek isteyenlerin ip adresini tespit etmesi gerektiğini bir strateji olarak kullanabilirsiniz. Ne malum eşinizin hesabına başkasının girip girmediği ? Asla hiç bir şeyi kabul etmeyin. İp adresi bile tek başına hükme esas alınamaz. Bilişim avukatından ya da bu tür davalara bir kaç kez bakmış bir avukattan yardım alın. Aleyhinize bir sonuç çıkarsa, itiraz edin. Hükmün açıklanmasını kabul etmeyin. Dava basit yargılama da ise iddianame size tebliğ olduğu tarihten 15 gün içerisinde savunmanızı gönderin. Bu süre biraz geçebilir ama riske girmeyin. Dava normal türde ise o zaman duruşma gününüz bellidir zaten. Hükmün açıklanmasını geri bırakmayı kabul etmeyin ve bunu bizzat ifade edin. Ya ceza vermek zorunda kalır hakim ya da beraat. Ceza verirse istinaf hakkınızı kullanın oldu istinafta da aleyhinize sonuçlandı yargıtay da belki lehinize sonuçlanabilir. İspat etmek zorunda olanlar onlar...Taviz vermeyin!
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
    Tebligat dün ulaştı bize, Kasım ayında duruşma var.
    Karakol ifadesinde yanımızda avukat yoktu, facebook hesabını gerçekten kendine ait olduğundan kabullendik. Ama yazılan yorumu hatırlamadığını, daha öncede hesabında haclenme durumları olduğunu ifadesinde belirtti.
    Sanırım, en güzeli sizin de dediğiniz gibi bu işlere bakan bir avukat bulmak.
    Dava Ankara da açılmış, biz İstanbul'da ikamet ediyoruz.
    Savunmayı yazılı mı yollamamız gerekecek ?
    Tekrar teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir yakınım sosyal medyada bir sayfada paylaşılan bir haberin altına haberle ilgili kişiyle bağlantı kurulabilecek şekilde tek kelime bok yazmış daha sonra silmiş. Bu şahsın avukatı şikayette bulunmuş uzlaşmak için para istemişler vs daha sonra dava açılmış. Savunmasında yazdığını kabul etmiş pişman olup sildim demiş. Dava sonuçlanmış para cezası ve avukatın vekalet ücreti istenmiş itiraz kısmı açık bırakılmış(yaklaşık 15bin civarı). Bu kişi asgari ücretin altında geliri olan biri bu kadar yorum için normal mi bu ceza. Karşı taraf itiraz ederse bu cezalar daha çok artar mı ? Hapis cezası falan çıkar mı? Teşekkürler

Nerede
    yenişehir
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Haziran 2022 de polis ifadesine cagrilmistim.kamu görevlisine hakaretten dolayı.hakaret noktası facebook.tum suçlamaları kabul ettim.bu hesap bana ait dedim.ozur dilerim tarzında ifademi verdim
    Ardından hakaret ettigin kişiyle telefondan gorustum,çok pişman olduğum yaptığımın yanlış olduğunu beyan ettim.sagolsun ozrumu kabul etti.
    Ardından 6 ay geçti.herhangi bir şikayet durumu olmadı edevlette.
    Lakin Aralık'ta kamu davası açılmış.
    Bu durumda ne yapmam gerekir sayın hukukcularim.
    Adli sicilim temiz.ilkdefa böyle bir durum la karşılaşıyorum

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mint28 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Facebook'da ana sayfaya gelen bir haber sitesi linkine; bir siyasi parti genel başkanının videolu görüntüsü altına yorum yazan eşim hakkında "hakaret" davası açılmış.
    Video altına yazılan ifade 12 Mart 2021 de olmuş, karşı tarafın savcılığa başvuru tarihi ise 20 Kasım 2021
    Hakaret davasına konu ise bir satırlık cümle içindeki "Ahmak" kelimesidir.
    İki ay kadar önce Karakol da ifade verdik.
    Bir hafta öncede "Uzlaştırmacı" aradı.
    Karşı tarafın 10 bin lira istediğini söyledi.
    Ben de imkanlarım nispetinde bunun çok yüksek olduğunu söyledim.
    Eğer mahkeme bizi suçlu bulursa ne kadar ceza alırız dedim.
    Sanırım 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alırsınız o da paraya çevrilir. Avukatlık ve mahkeme masrafları falan 10 bin civarı olur dedi.
    Sonuçta iki yolda 10 bine çıkıyor, belki mahkemede suçlu bulunmama ihtimali de olur diyek, 2-3 bin civarı vereyim uzlaşalım teklifimi reddiler.

Sorum şu olacak,
    Eşimin hiç bir geliri veya üzerine herhangi bir şeyi yok.
    Bu mahkeme masrafı ve tazminatları nasıl alacaklar, ödeyemezse veya bizler tarafından ödenmezse hapis mi yatacak.
    Saygılarımla.
    Bilgi ve yorumlarıyla yardım eden herkese teşekkür ederim...
    bahsi geçen davadan "Beraat" etti eşim.

Gerekçeli kararda bunlar belirtilmiş...

"Paylaşımın kaba eleştiri boyutunda kalıp katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek boyutta olmadığı kanaatine varılmış ve sanığın atılı suçtan, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatine dair aşağıdaki şekilde hüküm kurmak gerekmiştir"

Karşı taraf istinafa gider mi bilemiyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgi ve yorumlarıyla yardım eden herkese teşekkür ederim...
    bahsi geçen davadan "Beraat" etti eşim.

Gerekçeli kararda bunlar belirtilmiş...

"Paylaşımın kaba eleştiri boyutunda kalıp katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek boyutta olmadığı kanaatine varılmış ve sanığın atılı suçtan, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatine dair aşağıdaki şekilde hüküm kurmak gerekmiştir"

Karşı taraf istinafa gider mi bilemiyorum.
    Bu yazıdan 3-4 gün sonra mahkeme ilamı geldi...
    Hem savcı hem de karşı tarafın avukatı istinafa gitmiş..

Anlamıyorum bu kadar uğraş caba 10 bin lira tazminat koparmak için mi ?
    "Ahmak" kelimesinin TDK da anlamı:" aklını gerektiği biçimde kullanma yeteneği olmayan, zekâsı pek gelişmemiş, aptal, bön, budala (kimse)." demekmiş.

Bir sürü anlamı var görüldüğü gibi..
    İlk anlamını " aklını yeteri kadar kullanmayan" demek
    Yanlış yapan biri için "niye aklını kullanmıyorsun" demekle neden bir bardak su da kıyamet koparılıyor..
    Kaldı ki siyasetciler bu kadar eleştiriye açık olmalı...

Zatı muhteremin "ahmak" kelimesini kullanmadığı rakibi kalmamışken ülkenin kahir çoğunluğu içinde çekinmeden kullanıyor..

İstinaftan kurtulsak bile temyize de gidecekler anlaşılan..
    Bir avukatımız bile yokken, bu davalarla nasıl başa çıkacağız bilemiyorum..

Nerede
    Adana
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi günler sayın arkadaşlar.
    Bugün emniyetten arandım.Gittim ifade verdim.İfademi alan polis olayı ve suçu anlattı ona göre ifade verdim.
    Suç konusu:hakaret ve tehdit
    Benim adımı soyadımı kullanarak Facebook hesabı açılmış ve Tanımadığım insanlara hakaret ve tehdit edilmiş. Karşı taraftan artık kim tanımıyorum suç duyurusunda bulunulmuş. Ben ifademde 2016 yılından bu yana hiç bir sosyal medya hesabımın olmadığını yani sosyal medya kullanmadığımı söyledim. Suçlamaları kesinlik ile kabul de etmedim. Hatta bu hesabı açanların bulunması için de talepte de bulundum.Kullanmadığım Facebook hesabından işlemediği suçlar isnat edilmiş.Sonuçu çok merak ediyorum. Çünkü eşim ve ben daha önce eşimin kardeşi ve karısı tarafından başımızdan olaylar geçirdik. Facebooka eşimin Facebook hesabından baktığımızda hesap sanırım kapatılmış. Ne yapmamız gerekir?Mağduriyetim nasıl giderilir? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu yazıdan 3-4 gün sonra mahkeme ilamı geldi...
    Hem savcı hem de karşı tarafın avukatı istinafa gitmiş..

Anlamıyorum bu kadar uğraş caba 10 bin lira tazminat koparmak için mi ?
    "Ahmak" kelimesinin TDK da anlamı:" aklını gerektiği biçimde kullanma yeteneği olmayan, zekâsı pek gelişmemiş, aptal, bön, budala (kimse)." demekmiş.

Bir sürü anlamı var görüldüğü gibi..
    İlk anlamını " aklını yeteri kadar kullanmayan" demek
    Yanlış yapan biri için "niye aklını kullanmıyorsun" demekle neden bir bardak su da kıyamet koparılıyor..
    Kaldı ki siyasetciler bu kadar eleştiriye açık olmalı...

Zatı muhteremin "ahmak" kelimesini kullanmadığı rakibi kalmamışken ülkenin kahir çoğunluğu içinde çekinmeden kullanıyor..

İstinaftan kurtulsak bile temyize de gidecekler anlaşılan..
    Bir avukatımız bile yokken, bu davalarla nasıl başa çıkacağız bilemiyorum..
    İstinaf mahkemesi, ilk derece mahkemesinin "uzlaştırıcı kısmında" eksikler bulmuş davayı yeniden görüşülmek üzere iade etmiş.
    Tekrar sil baştan oldu.
    Dün yeni uzlaştırıcı aradı, karşı tarafın bu sefer 20 bin istediğini söyledi.
    İlk davanın "uzlaştırıcısı" da aynen bu gün siz ne yapıyorsanız o gün o da aynını yapmıştı dedim. Ne eksikmiş diye sordum.
    Efendim, uzlaşmanız isteniyor gibi yuvarlak bir kelime etti.
    Adamların uzlaşacak bir tavrı yok ki, dedim.
    Pazarlık falan yok diyor. İlk mahkemeyi kazanmamıza rağmen burnundan kıl aldırmıyorlar.
    Sırf dava kapansın diye iki sene önceki 2500 lira teklifimi aynen yeniledim. Kabul görmedi.
    Yeniden ifade almalar ve mahkeme süreci mi olur, yoksa bundan sonraki kısmı dosya üzerinden mi yürür bilemiyorum.
    Konu mint28 tarafından (02-02-2024 Saat 10:21:55 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
12 / 12 Sayfa İlkİlk ... 23456789101112

Bu sayfada bulunan kavramlar:

facebook hakaret takipsizlik

facebook hakaret

hakaretfacebook hakaret ispatfacebookfacebook hakaret suçufacebooktan hakaretin cezasıfacebookta hakaretfacede hakaret edici sozlerin cezasi nedirhttps:www.hukuki.netshowthread.php56564-Facebook-uzerinden-Hakaretpage11facebookta hakaretin cezası nedirinternette hakaret suçu cezasıfacebook hakaret yargıtaycem karademirfacebook da birine kufretme cezası nedirhakaret davasi orneklerifaceden hakaret davasıinternet üzerinden hakaret dilekçe örneğifacebook üzerinden hakaret suçufacebookta hakaretin cezasıfacebookta hakaret suçufacebookta mesajla hakaretfacebookta hakaret davasıfacebook üzerinden hakaretfaceden hakaret ettim bulunurmuyum
Forum