+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 59 ileti bulundu.

Konu: Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi?

Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi?

Gündemdeki en ciddi ama içeriğine bakıldığında en gereksiz maddesi sanırım budur. Anayasa değişiklikleri toplumun temel değişiklikleridir. Ancak hali hazır iktiradın ille değiştirmek istediği maddeler ise ''toplumu '' asla ilgilendirmeyen tam tersine yeni gelilimlere yol açacak AKP SALTANATINA gidecek maddelerdir. Öyle yada böyle her ne kadar toplumun temel sorunlarına teğet bile geçemeyen değişiklikler bile olsa anayasa değişikliği ciddi bir iştir. İşte sorun da tam burada çıkmaktadır. Mevcut iktidar yani AKP Anayasa değişikliği yapabilir mi? Yapmalı mı?

Öncelikle hukuki açıdan bakarsak AKP nin sahip olduğu milletvekili sayısı ile anayasa değişikliğinin bazı maddelerini yapabilmesi olasıdır. dolayısı ile taktir edersiniz ki soru bu değildir . Yani soru mevcut milletvekili sayısı anayasa değişikliği yapabilmeye yeterli midir ? Değildir. Bu iktidar yani AKP anayasa değişikliği yapabilir mi ? Yapmalı mıdır?

Bu sefer gerçekten kendimi de aşarak tersinde tersini yapıp son yanıtı ilk vereyim. Bu hükümet hiç bir değişiklik yapmamalıdır. Çünkü ne demokrasiye ne hukkuka ne de laikliğe saygıları vardır. Daha da enteresanı bilgisizlikte diz boyudur. Bilgilileri ise bilgisiz otoriteden korkudan YALAKA olmuş susmuştur.

Bu sitede 2007 anayasa değişikliği ve referandum çok tartışıldı. Ben her zamanki gibi AKP olduğundan dolayı muhaliftim. Kendimcede geçerli bir çok nedenim vardı. Buna karşılık Avukat olan bazı üyelerimiz ile normal bazı üyelerimizde değişikliği savunuyordu. Neticede konu halk oyuna yani referandum a da gidecek şekilde meclisten geçti. Gerçi benim itirazım aslında yapılan değişiklikten çok yapılma AMACINA idi. Ama sonradan HUKUKÇU OLMAMAMA HELE HEHEL ANAYASA HUKUKÇUSU HİÇ OLMAMAMA RAĞMEN değişikliklerde ki abukluğada burada itiraz etmiş olmaması gerektiğini savunmuştum. Tabiiki ciddi bir karşı duvar oluşmuş ve beni hukuk bilmmekle suçlayan AVUKATLAR da olmuştu. Neticede tarihin en garip referandumlarından biriyle anayasa değişikliği onandı. Ben o zaman da ciddi sorunlar çıkacak dedim konu o zaman için tarihe gömüldü gitti....

Mevcut anayasa değişikliği temelde üç konu ve onun düzenlemesini kapsıyordu

1. Milletvekilliğini 5 seneden 4 e

2. Cumhurbaşkanlığı'nı 7 seneden 5 e

3. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi

esasına dayanan değişiklikti.

İlk iki maddede ciddi bir sorun yoktu gerçi kanun değişikliği zamanı çok ama çok kötüydü. Çünkü seçime gitme kararı almış bir meclisten çıkıyordu bu karar... Seçim kararı almış bir meclisin Anayasa değişikliği yapıp yapamayacağı ise ayrı bir etik konuydu..

3. maddesi ve ona istinaden hazırlanan geçici 19. madde evlere şenlikti. ve benim itirazlarımın temelini oluşturuyordu. Neydi geçici 19. madde

''GEÇİCİ MADDE 19 – Onbirinci Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, bu Kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden kırkıncı günden sonraki ilk Pazar günü, ikinci tur oylaması ise ilk tur oylamayı takip eden ikinci Pazar günü yapılır.''

Bu kadar akla zarar madde olur muydu ? AKP yapmıştı olmuştu...

Hukuki NET Güncel Haber

Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bu AKP Anayasa Değişikliği Yapabilir mi?

Ben bu anayasa değişikliğine karşı çıkmıştım Cumhurbaşkanlığı seçim şekline ve geçici maddeye.. Burada ki bazı Avukat üyeler ile AKP savunucuları ise çok iyi demişti.

İtiraz gerekçem açık ve netti Halk oyuyla isteyenin Cumhurbaşkanı olması diye halkın kandırıldığını düşünüyordum ki hala öyleyim..

Cumhurbaşkanı seçemedi diye erken seçime giden bir meclis ilk olarak meclis başkanını arkasından Cumhurbaşkanını seçmek zorundayken geçici 19. madde ne olacaktı ? Çünkü seçim ve meclis daha önce olacak meclis başkanı seçiminden sonra Cumhurbaşkanı seçilecekti.Seçilen Cumhurbaşkanı 11. olacağına göre eğer referandum sonucu Cumhurbaşkanı seçimi olması gerekirse ne olacaktı. Tarihte belliydi seçilecek Cumhurbaşkanıda... Açık ve net yazıyordu orada 11. Cumhurbaşkanı diye... Amma seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi meclis tarafından 40 gün önce yapılacak ve meclis başarabilirse 11. Cumhurbaşkanını seçecekti.... O zaman referandumdan evet çıkarsa ne olacaktı ? İki tane 11. Cumhurbaşkanı olacak değildi ya !!!

Kaldı ki zamanlama hatası ( Sırf kapris ve hukuka direnme ) nedeniyle seçime giden meclis tarafından yapılan anayasa değişikliği referandumla yeni yasama yılından sonra yürürlüğe girecekti... Yani gerek meclis üyeleri yani milletvekilleri gerekse Cumhurbaşkanı mevcut anayasa hükümleri ile seçilen kişilerden oluşacak ancak ''giden kişilerin'' yaptığı değişikliğin referandumla kabul edilmesiyle değişecekti !!!!!
    Ben istifa etmiş bir hükümetin ve seçime giden bir meclisin böylesine önemli bir anayasa değişikliği yapmasına hele hele böyle yanlış VE EKSİK yapmasına karşı çıktım. HUKUKÇUDA DEĞİLDİM.

Seçim süresince seçim kadar önemli bir konuydu bu... Bir çok bana göre değerli hukukçu bu değişikliğin etik olmadığını hele hele geçici maddenin bir hilkat garabeti olduğunu söyledi.... Bu sitede de bazıları tersini savundu... Aynen RTE gibi... Anayasa Profesörlerini Anayasayı bilmemek, anlamamakla suçlayan bir İmam Hatip Liseli olarak ta tarihe ayrıca geçti... Seçimlerin temel argumanlarından biride bu şapşal anayasa değişikliği oldu ve AKP bunuda sömürdü babam sömürdü...

Sonunda seçimler oldu bir takım olmaması gereken etkilerden dolayıda KP ve RTE ummadıkları bir oy alıp şaşırdılar ve şımardılar. Aslında anlaşılan şuydu '' AKP seçimden birinci parti çıkmayı tek başına iktidar olmayı asla beklemiyor ve Cumhurbaşkanlığı seçimini koz olarak kullanıp meclisi kilitleme planı yapmıştı'' Neden bilmem bir çok kimse CHP MHP koalisyonunu bekliyordu ! AKP tek başına iktidar oldu !! Hemde ciddi bir oyla ezici bir üstünlükle....

Doğal olarak çok sevinen iktidar partisi yoluna emin adımlarla devam edecekken alele acele saçma sapan akla zarar çıkardıkları referandum kararını kucaklarında buldular. Seçim sürecinde salladıkları RTE nin karşısına gerçek olarak çıkınca bir yan formül arayışına girdiler. EE iki eğriden bir doğru çıkar mıydı ? Çıkmadı...

Meclis Başkanını biraz yumuşak bir şekilde seçtikten sonra belki gerçekleri çok sonra öğreneceğimiz bir şekilde ''kardeşi'' Abdullah Gül ü Cumhurbaşkanı atadılar... Böylece ilk defa bir parti tarafından atanmış bir Cumhurbaşkanı oldu ... MHP de ''gerilim yaratmayacağız ama oy vermeyeceğiz'' diyince Gül Cumhurbaşkanı oldu... Hemde 11. Cumhurbaşkanı.... Amma geçici 19. madde de ortada duruyordu ve referanduma az süre kalmıştı... neydi o madde...

''Onbirinci Cumhurbaşkanı seçiminin ilk tur oylaması, bu Kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden kırkıncı günden sonraki ilk Pazar günü, ikinci tur oylaması ise ilk tur oylamayı takip eden ikinci Pazar günü yapılır.''

Yani referandum evet oyu alırsa yaklaşık 80 gün sonra bir kez daha seçim yapılacaktı !!! Ne için 11. Cumhurbaşkanı için... EEE Gül neydi 11. Cumhurbaşkanı.... Bu iki garabetide AKP sağlamıştı...

Türkiye garip bir referanduma gidiyordu... 11. Cumhurbaşkanının olduğu ülke 11. Cumhurbaşkanının halk oyuyla seçilip seçilmeyeceğini oylayacaktı!!!

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Referandum a dört gün kala mevcut yeni meclis geçici 19. maddenin ilgili satırlarını iptal ediverdi... YSK nın hazırladığı referandum maddesi değişmişti!! Aslında referandum değişmişti!! Ama AKP için ne gam !!! Kanunda ''değişiklik yapılacak ilgili maddenin referandum için bekleme süresi'' dikkate alınmadan kanun değişince referandum a gidilecek kanunun değiştiği gözönüne alınmadan bir hilkat garibesi olarak referandum a gidildi...

Tabiiki ben bunada karşı çıktım... Referandum a konu olan husus değiştiyse referandumun da değişmesi gereklidir diye... Ama AKP yandaşları liboşlar ikinici üçüncü cart curt Cumhuriyetçileri ilericilikçağdaşlık adına demokrasi adına olur mu olur boş ver dediler... Bu geçici maddeyle birlikte hepsi iptal edilip

'' Türkiye bir şeriat devletidir'' dense de inanın sonuç değişmeyecekti....

Neticede evlere şenlik bir referandum oldu bana göre ne anayasaya ne herhangi bir hukuka uymayan referandum... Devlet organları ilk defa bu kadar tehtit etti vatandaşı katılmayanı asarım keserim diye... Muhtemel korku katılımın çok az olacağıydı...

Neticede öyle yada böyle bir hilkat garibesi referandum yapıldı ve halkımız evet oyu verdi.!!! Böylece anayasa nın bazı maddeleri halk oyu ile değişmiş oldu....

Ben o zamanda dedim bakın bu ne sorunlara yol açacak diye...

Çünkü mevcut anayasa ile seçilen beş senelik milletvekilliği dörde , gene mevcut anayasa ile 7 senelik seçilen Cumhurbaşkanlığı 5 seneye düşmüş oldu... Hemde halk seçmeden !!!! İşte bu ilerleyen zamanlarda çok vciddi sorun doğuracaktı ve doğurdu da... Halen hiç bir milletvekili kaç sene için olduğunu bilmiyor daha kötüsü Cumhurbaşkanı tam bir muallakta kaldı... Beş artı beş hakkı var mı? Beş sene mi yapacak yedi sene mi yapacak ? Peki yedi sene yaparsa beş artı beş hakkı olacak mı?

İşte bir anayasa değişikliğini ki çok ciddi olmayan bir anayasa değişikliğini yüzüne gözüne bulaştıran ve 2009 da bunu tartışan AKP değil anayasayı değiştirmek Tuvalete Girme talimatı bile yazamayacak durumdadır. Çünkü ne hukuk biliyorlar nede kanun anayasa mı oda ne ???

Ha bana gelince ben Anayasacı filan değilim, hukukçu bile olmadığım için Anayasa Hukukçusu hiç olamam.... Ama boş vakitlerinde sıkılınca açıp hukuk kitabı okuyan ender insanlardan biriyimdir sanırın...

Boş vakitlerinizde ne yaparsınız?

Anayasa yı okurum !!!

Gibi bir durum.....

Peki o kadar Anayasa cı kişi var... Bu sitede de o kadar avukat... AKP yi seven sevmeyen ... Anayasayı okuyan okumayan...

Diyin şimdi bana aşağıda ki iletimde (Anayasayı okuyup dururken buldum ... Neden kimse gündeme getirmiyor anlamadım gitti... ) ki garabet hangi uygar ülkede hangi ciddi anayasa da olur !!! Böyle anayasa yapan bir hükümet ki burada AKP Anayasa değişikliği yapabilir mi?

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi birinci AKP hükümetinin giderayak yaptığı etiklik ve uygunluk tartışmalı anayasa değişikliği referandumdan da geçerek yürürlüğe girdi. böylece bazı maddeler değişti. Her ne kadar bu değişikliğin uygulaması konusunda da mevcut hükümet sayesinde belirsizlik yaşansa da konum o değil... O ayrı bir tartışma konusu.... Ben şimdi ASLA TARTIŞAMAYACAĞINIZ BİR ANAYASA KEPAZELİĞİNDEN BAHSEDECEĞİM bu kepazeliğin nedeni de mevcut hükümettir. Hadi buyurun bunu savunun bakalım. Bu hükümet ve bu hükümeti oluşturan parti hukuku anayasayı uyumu biliyor mu bilmiyor mu? Değişiklik yapabilir mi yapamaz mı ? Yaptığı değişiklik ülke için mi kendi için mi?

Şimdi yeni değiştirilen anayasa ile ;

''MADDE 77. – (Değişik: 31.5.2007-5678/1md)Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri dört yılda bir yapılır.
    Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebileceği gibi, Anayasada belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenir. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir.
    Yenilenmesine karar verilen Meclisin yetkileri, yeni Meclisin seçilmesine kadar sürer.''

hükmü amir hüküm oldu. Yani MİLLETVEKİLLİĞİ DÖRT SENE SÜRER.

Aynı anayasanın 94. maddesi ise şöyledir. ( Anayasa okumanın yararlarını görüyor musunuz ?)

''MADDE 94. – Türkiye Büyük Millet Meclisinin Başkanlık Divanı, Meclis üyeleri arasından seçilen Meclis Başkanı, Başkanvekilleri, Kâtip Üyeler ve İdare Amirlerinden oluşur.
    Başkanlık Divanı, Meclisteki siyasî parti gruplarının üye sayısı oranında Divana katılmalarını sağlayacak şekilde kurulur. Siyasî parti grupları Başkanlık için aday gösteremezler.
    Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı için, bir yasama döneminde iki seçim yapılır. İlk seçilenlerin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenlerin görev süresi üç yıldır.''

hakim emir burada da budur !!!

İki kanunu okuyup eee nerede garabet ne var ki diyenler bolca vardır güzel ülkemde ve bu sitede ve hatta avukatlar da yargıçlarda hakimlerde... Çünkü anlamadan okumak kafa sallamak huydur bizde...

94. MADDEYE GÖRE MECLİS BAŞKANI BAŞKAN VEKİLLERİ KATİP ÜYELER VE İDARE AMİRLERİ İLK SEÇİM DÖNEMİNDE 2 İKİNCİ SEÇİM DÖNEMİNDE 3 OLMAK ÜZERE TOPLAM 5 SENE GÖREV YAPARLAR......

BU KİŞİLER MİLLETVEKİLİDİR. MİLLETVEKİLLİĞİ DÖRT! BAŞKANLIK DİVANI BEŞ! SENEDİR!!!! YANİ İKİNCİ DÖNEM SEÇİLENLER ÜLKE MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMİNE YANİ GENEL SEÇİME GİTTİĞİNDE HALA BİR SENE GÖREV YAPACAK KİŞİLER OLACAKTIR!!!!!! ANAYASA ŞUANDA BUNU EMRETMEKTEDİR!!!

BUNUN SORUMLUSU ACABA KİMDİR ?????? BUNUN SORUMLUSU HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPMAYA MUKTEDİR OLABİLİR Mİ?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1982 Anayasası Türkiye'ye yakışıyor mu?
    Aynen devam mı etsin, yoksa gerçekten çağdaş, sivil bir anayasa mı yapılsın?

"Bazıları anayasayı ancak kurucu devlet veya darbeciler yapar, seçilmiş bir meclis yapamaz." diyor.

Eğer siz anayasanın aksayan yönleri olduğuna inanıyor ve AK Parti anayasayı değiştirirse yine böyle tuhaf çelişkiler olacağı için buna karşı çıkıyorsanız toplumun tüm kesimlerinin geniş katılımıyla yapılacak bir anayasayı desteklemeniz gerekir.

Mesela 1990'lı yıllarda CHP'nin hazırladığı taslak esas alınabilir.
    Sivil toplum örgütlerinin hazırladıkları taslaklar değerlendirilebilir.

AK Parti bunu beceremez, eline yüzüne bulaştırır diyorsa, düzgün yapacak olana yaptıralım. Ben baştan bu işte yokum diye çekilmeyelim XHP partileri gibi. De- Ba-'lar gibi çözümsüzlüğü çözüm saymayalım.

Ben anayasanın tabu maddeleri dahil değişmesi gerektiğine inanıyorum.

Değişmez maddelerindeki "dili" ifadesi "resmi dili", "insan haklarına saygılı" ifadesi "insan haklarına dayanan" olmalı.

Bir bütün içinde yepyeni bir anayasa yapılmalı.

Siz değişikliğin düzgün olmayacağından mı endişe ediyorsunuz, yoksa anayasanın değişmesine toptan karşı mısınız?

Eğer birincisiyse, endişelerinizi gidermenin yolu basit.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanun veya anayasa değişikliği teklifi görüşülürken muhalefet milletvekilleri de lehte veya aleyhte konuşurlar. Hatta meclise gelmeden önce komisyonlarda ele alınır. Muhalefet milletvekillerinden biri "siz böyle değiştiriyorsunuz ama şöyle de bir durum var" deseydi, eminim maddede belli tashihler yapılırdı.

Düşündüm de, XHP milletvekilleri bu garabetin farkına mı varmadılar, yoksa farkına vardılar da -tabirimi maruz görün- hinliğine mi bunları gündeme getirmediler?

Bir milletvekilinin görevi kriz çıkarmak, meclisin çalışmasını engellemek, işleri çıkmaza sokmak mıdır? Yoksa meclisi çalıştırmak toplumun sorunlarını çözmek midir?

Bu dediklerim aslında sizin argümanınızı destekliyor.
    Geçen AK Parti grubu değil ama geçen meclis bu işi eline yüzüne bulaştırdı.

Gerçi "bu meclis anayasa değişikliği yapamaz" diyenlerin dayandığı AK Parti'nin o zaman itibarıyla oy oranının düştüğü varsayımına dayanıyordu. Oysa yeni seçimlerle %47 oy alıp geri döndü.

Ayrıca meclise giren 3,5 partinin oyları toplamı %90'ın üzerinde.

Buna ek olarak milletvekilleri de değişti. Geçen dönem milletvekili olup bu dönem devam etmeyen pek çok AK Parti ve CHP'li var.

AK Parti bu işi beceremez diyorsanız, becerecek kişilere yaptıralım şu anayasayı.
    Konu sdt23 tarafından (10-05-2009 Saat 23:29:21 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim yazdıklarımı gerçekten okuyup anladığınızdan ne demek istediğimin farkına vardığınızdan emin misiniz ?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın commodore1tr;

Bence "Bu AKP anayasa değişikliği yapabilir mi?" sorusundan önce, "bu anayasa değişmeli mi?" sorusunun cevabını almak gerekir. Öncelikli sorun, bu anayasanın değiştirilmesi gerekli mi değilmi problemini çözmektir. AKP'nin değiştirip değiştiremeyeceği sonraki sorundur.

4 yıl - 5 yıl sorunu da büyüttüğünüz kadar aşılamayacak bir sorun değildir. Maddeler uyumlu hale getirilebileceği gibi, uyumlu hale getirilmese de sorun çıkmaz. Milletvekilliği biten kişinin "ben bir yıl daha divanda görevliyim, buradan ayrılmıyorum" deme şansı yok. Kafanızı böyle basit sorunlarla yormayın. Anayasa kitaplarını okumaya devam edin, iyi gelir. Ama öncelikle yeni bir anayasaya ihtiyaç olup olmadığı konusunda kafa yorsanız iyi olur.

Nerede
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Abbas Bilgili rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın commodore1tr;

Bence "Bu AKP anayasa değişikliği yapabilir mi?" sorusundan önce, "bu anayasa değişmeli mi?" sorusunun cevabını almak gerekir. Öncelikli sorun, bu anayasanın değiştirilmesi gerekli mi değilmi problemini çözmektir. AKP'nin değiştirip değiştiremeyeceği sonraki sorundur.

4 yıl - 5 yıl sorunu da büyüttüğünüz kadar aşılamayacak bir sorun değildir. Maddeler uyumlu hale getirilebileceği gibi, uyumlu hale getirilmese de sorun çıkmaz. Milletvekilliği biten kişinin "ben bir yıl daha divanda görevliyim, buradan ayrılmıyorum" deme şansı yok. Kafanızı böyle basit sorunlarla yormayın. Anayasa kitaplarını okumaya devam edin, iyi gelir. Ama öncelikle yeni bir anayasaya ihtiyaç olup olmadığı konusunda kafa yorsanız iyi olur.

Sayın Abbas Bey ;

Öncelikle özellikle mevcut hükümetin hiç uymadığı bir anayasayı yapsanız ne olur yapmasanız ne olur dan başlayın bence !!! Sonrada ulemalara sorun....

Anayasa devletin temel yasasıdır. Burada bulunan çok büyük bir maddi hatayı basite indirgemek ŞARK KURNAZLIĞIDIR. Aynı zamanda gene konuyu karıştırıp ilgisiz yere çekmektesiniz...

Neye göre kişinin milletvekilliği bitiyor ? Bellimi de ?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anayasa değişikliğine karşı çıkanların 3 temel bahanesi şunlar:
    1. AKP'nin gizli ajandası var.
    2. AKP'nin halk desteği yok.
    3. Anayasayı kurucu babalar veya darbeciler yapar.

Benim ilk uzun mesajlardan anladığım kadarıyla bu bahanelerle bizi ikna etmeniz mümkün olmayacağı için kuvvetli örneklerle şu gerekçeyi öne sürdüğünüzü düşünmüştüm.

4. AKP beceriksiz. Daha önce yaptığı kanunları, anayasa değişikliklerini de eline yüzüne bulaştırdı.

Sonraki mesajlardan buna bir de şu savı eklediğinizi görüyorum:
    5. AKP zaten yaptığı anayasayı kendisi umursamaz.

Başka birşey diyorsanız lafı dolandırmadan konudan konuya atlamadan söylerseniz memnun olurum. Tek bir nokta üzerinden gidelim.

Ben de diyorum ki, anayasanın değiştirilmesine baştan karşı çıkmak yerine ne teklif edildiğine bakalım, bunlardan makul olanlarını yapalım.

CHP anayasa değişikliği teklifi getirsin, commodore1tr bir anayasa teklifi getirsin, onu inceleyelim yapalım.

PS: Ben buradan birini önerecek olsam sayın Av. Abbas Bilgili'ye yaptırırdım anayasayı.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: