+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Vergi mükellefi olma

Vergi mükellefi olma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Vergi mükellefi olma

Öncelikle forumda insanlara yardımcı olan bütün iyi niyetlilere teşekkür ediyorum.

Vergi mükellefi olmak için ne yapmalıyız, nasıl vergi mükellefi olunur, gerekenler nelerdir ve şartları nedir?

Olay şu;
    Bir internet siteme reklam alacağım. Bunun vergilendirilmesi şart. Vergi mükellefi olmak veya şahıs şirketi kurmak için (yani muhakkak vergimi ödemek için) ödeyeceğim meblağlar aşağı yukarı ne kadar olabilir?

Muhasebeciye danışsam danışma parası falan alırlar mı? Avukatlarda bildiğim kadarıyla danışma ücreti var

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi mükellefi olma konulu yargıtay kararı ara
    Vergi mükellefi olma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Vergi mükellefi olma

Alıntı dogantr34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba. Öncelikle bu forumda insanlara yardımcı olan bütün iyi niyetlilere çok teşekkür ediyorum.

Vergi mükellefi olmak için ne yapmalıyız? Bir internet siteme reklam alacağım. Bunun vergilendirilmesi şart. Vergi mükellefi olmak veya şahıs şirketi kurmak için (yani muhakkak vergimi ödemek için) ödeyeceğim meblağlar aşaği yukarı ne kadar olabilir? Muhasebeciye danişsam danişma parasi falan alırlar mı? Avukatlarda bildiğim kadarıyla danişma ücreti var
    BİR İŞYERİ NASIL AÇILIR?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da küçük bir kırtasiyeci açmak istemekte olan ve askerden yeni gelmiş bulunan Bay A’ nın yapması gerekenleri size kısaca sıralayalım:

a) Önce muhtara giderek dört adet resimli ikametgah ilmühaberi ile nüfus cüzdanı sureti alması gerekmektedir.

b) Muhtardan çıkan Bay A notere giderek hem adresi açacağı kırtasiyenin adresi olacak dört adet imza beyanı çıkaracak hem de işletme defterini noter yaklaşık 30.YTL’ye tasdik ettirecektir.

c) Daha sonra vergi dairesinden aldığı işe başlama formunu dolduracak (kanunda bir gün önce bildirecek hükmü yer almasa da uygulama öyle olduğu için) bu forma işe başlama tarihinin yarın olduğunu işaretleyecektir. Mali müşaviri de bu formu imzalayacaktır. Formun ekinde;
    d)
    İŞE BAŞLAMA FORMU
    1-) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
    2-) Nüfus Cüzdanı İlmühaberi (Son altı ay içerisinde alınmış olacak)
    3-) İkametgah İlmühaberi (Son altı ay içerisinde alınmış olacak)
    4-) Kira Kontratı Fotokopisi (Damga pulu olacak)
    5-) İmza Beyanı (adres işyeri olacak)
    6-) Noter tasdikli nüfus cüzdanı örneği veya nüfus cüzdanı aslı (Vergi dairesi muhtarların usulsüz tasdik yapabileceğini o yüzden bir daha istediğini söylüyor!)

d) Ertesi gün vergi dairesinden gelecek olan yoklama memuru ile görüşerek kira başlangıcını ne iş yapacağını, Mali müşavirinin kim olduğunu bildirerek “yoklama tutanağı” tutturacaktır.(Bu tutanağın tutulmasının temel nedeni paravan veya naylon şirketleri önlemektir!)

e) Yoklama tutanağı ile bir dilekçe yazarak vergi dairesine gidecek ve vergi levhasının tasdik ettirilmesini isteyecektir.

f) Vergi Dairesi aşamasını tamamlayan Bay A kaydolmak üzere Kırtasiyeciler Odasına Başvuracaktır. Kırtasiyeciler odasına 330.YTL harç yatırarak aşağıdaki evrakları teslim edecektir.

4-) Kira Kontratı Fotokopisi
    6-) Vergi Levhası Fotokopisi
    7-) İki adet resim

g) Kırtasiyeciler odasından oda kayıt belgesini alan Bay A bu sefer de kaydolmak üzere esnaf ve sanatkarlara başvuracak ve 350.YTL karşılığı;

7-) Kırtasiyeciler odasına kayıt belgesi
    yukarıdaki evrakları verecektir.

ğ) Odaya kaydolma aşamasını tamamlayan mükellef artık kayıt olmak üzere Maltepe Cami’sinin karşısında yer alan parkın içerisindeki Çankaya Belediyesi çevre temizlik bölümüne başvuracak 30.YTL para yatırarak bir form doldurmak zorundadır. Bu formun ekinde mutlaka vergi levhası fotokopisi ile kira kontratı fotokopisi verecektir. Çevre Temizlik vergisi bölümünden Küşat işleri müdürlüğüne hitaben bir çevre temizlik vergisi borcu yoktur kağıdı alacaktır.

ı) Daha sonra üst katta bulunan ilan ve reklam vergisi bölümüne başvuracak, vezneden belediye vergi levhasını 9.YTL karşılığında alacaktır. Daha sonra eğer levhası yarım metre karenin altında ise vergiye tabi levhası olmadığına dair beyan verecektir. Ancak örneğimizde kırtasiye açtığımızdan levhanın yarım metrekareyi geçeceğini düşünmek mantıklıdır. İlan ve reklam vergisine 25.YTL yatıran Bay A buradan da borcunun olmadığını gösterir bir kağıt alarak Kızılay’da SSK İşhanı’ nın yanındaki Çankaya Belediyesi Başkanlığı’na başvurarak (5 Kat ) İşyeri Açma İzin Belgesi almak isteyecektir.

i) İşyeri Açma İzin Belgesi almak için gerekli olan evraklar şunlardır :

7-) İşyerinin basit bir kağıda çizilmiş krokisi
    8-) Çevre Temizlik Vergisine Borcu olmadığını gösterir yazı
    9-) İlan ve Reklam Vergisine Borcu olmadığını gösterir yazı
    10-)Damga Pulu
    11-)İşyerinin bulunduğu apartmandaki kat maliklerinden orada kırtasiye açılmasına muvafakat yazısı (Bu ilginç bir şart. 20 daireli bir apartmanda 19 nolu dairenin sahibi kırtasiyeye karşı olduğu için imza vermediğinden bu işyeri açılamaz. Bir diğer sorunda kat maliklerinin yurt dışında olmaları veya kendilerinin kayıp veya kaçak olması durumudur. Bu durumda bu işyeri açılamaz.)
    12-)Kırtasiyeci ustalık belgesi (Ustalık belgesini almak için 3 yıl çıraklık 3 yıl kalfalık 2 yılda kalfalık okuma ve en az 1080 saat ders almak zorunludur. Kareli defter isteyen birisine bu defteri satabilmek için bir mali müşavirden daha çok tahsil yapması gerekiyor. Ustalık belgeniz yok ise bunu kiralamak zorundasınız. Kira bedeli piyasada yaklaşık 600.YTL’dir.) (Ustalık belgesi avizeci, emlakçı açmak içinde ustalık belgesi şarttır.)
    13-) İşyeri Açma İzin Belgesi almak için metrekareye göre değişmekle beraber 120.YTL civarı harç yatırmak gerekir.
    14-) Akköprü’ de bulunan itfaiye genel müdürlüğüne giderek yine metrekareye göre yaklaşık 100.YTL harç yatırmak gerekir. İtfaiye kontrole gelerek işyerinde yangına karşı gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını araştırır. Ayrıca yangın merdiveni var mı? Yangın söndürme tüpleri mevcut ve yeterli mi onları da inceler.

j) Bağ Kur’a kaydolmak için bağ kurdan alınan bağ kur giriş formunun önce kırtasiyeciler odasına sonra esnaf ve sanatkarlara en sonunda da vergi dairesine onaylatılması gerekir. 01/10/2008 snrasında artık kayıt için bildirim zorunluluğu kaldırıldı.

k) SSK’lı işçi çalıştırmak isteyen Bay A, Ulucanlar’da bulunan Çankaya SSK İl Müdürlüğüne gidecek SSK İşyeri bildirgesi ile beraber;

7-) Kırtasiyeciler Odası Oda Kayıt Belgesi
    evraklarını teslim edecektir.

l) Daha sonra bölge çalışma müdürlüğüne kaydolmak üzere Milli Kütüphane’nin yanında yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gidecektir. Orada da bir form doldurarak ekinde aşağıda yazılı evrakları verecektir:

7-) Kırtasiyeciler Odası Oda Kayıt Belgesi

Dünya’nın hiçbir yerinde bir işyeri açmak isteyen birisinin bu derece formalite ile uğraştığı gözükmemiştir. Çeşitli kamu kuruluşlarına sürekli aynı evrakların verilmesinde gerekçeyi anlamak da pek mümkün değildir. İşyeri açan kimse çeşitli ekonomik risklerle karşı karşıya iken piyasa da tutunma mücadelesi vermesi gerekirken emek ve parasının büyük kısmını en önemlisi de zamanını bürokrasiye ayırmaktadır. Burada tek bir formun doldurularak bu evrakların bir sefer verilmesi ve de tek bir kamu kurumu ile muhatap olunması gerçekten yerinde bir uygulama olacaktır.

Bu yazım gazetede de köşe yazısı olarak yayınlanmıştı.
    S.M.Mali Müşavir
    Selçuk Gülten

Yukarıdaki aşamalar hala geçerlidir. Sadece bir miktar harçlar artmıştır % 10 civarında... Diğer sorularınıza gelince Mali Müşavirler genelde danışma ücreti almaz. Size yardımcı olacak ve kısaca yapmanız gerekenleri anlatacaklardır. Vergi ödemeye gelince bu gelir ve giderleriniz ile ilgli .Kestiğiniz faturalar toplamından belgelendirdiğiniz giderler düşülecek kalan tutarın gelir vergi tarifesine göre vergi ödeyeceksiniz. Eğer giderler fazla ise vergi ödemezsiniz.
    Tarifede özetle şöyledir.
    8.700 Türk Lirasına kadar % 15

22.000 Türk Lirasının 8.700 lirası için 1.305 TL, fazlası % 20

50.000 Türk Lirasının 22.000 lirası için 3.965 TL, fazlası % 27

50.000 Türk Lirasından fazlasının 50.000 lirası için 11.525 TL, fazlası % 35

İletiler
    226
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Gülten inşaallah bu arkadaş esnaf olmaktan vazgeçmemiştir. Ancak yazdıklarınızın hepsi doğru. Ben espri olsun diye söyledim. Maalesef esnaf olmak işte böyle brokrasi ile dolu. Daha açmadan bir sürü masraf. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Umarım burdaki tüm arkadaşlar bundan faydalanır

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemaykutman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Gülten inşaallah bu arkadaş esnaf olmaktan vazgeçmemiştir. Ancak yazdıklarınızın hepsi doğru. Ben espri olsun diye söyledim. Maalesef esnaf olmak işte böyle brokrasi ile dolu. Daha açmadan bir sürü masraf. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Umarım burdaki tüm arkadaşlar bundan faydalanır
    Maalesef üzülüyorum. Bunları yazarken. Rusya'da Kazakistanda ve Litvanyada muhasebeci olarak çalıştım. Oralarda ki sistemde istenen evraklar bizimkilerin yüzde biri nispetinde... Üstelik oralarda kamu kuruluşlarında çalışanlar öyle bir ilgileniyor ki şaşırırsınız. Neredeyse evrakı elimden alıp kendileri bütün işi halledeceklerdi. Bana çay/kahve bile ikram ettiler. (Niye diye dışarıda oraların yerlisine sorduğumda sen işyeri açıyorsun hem vergi ödeyeceksin hemde yanında adam çalıştıracaksın dediler) İnşallah bizim ülkemizde vatandaşına güvenmeyi öğrenir.

İletiler
    226
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Maalesef üzülüyorum. Bunları yazarken. Rusya'da Kazakistanda ve Litvanyada muhasebeci olarak çalıştım. Oralarda ki sistemde istenen evraklar bizimkilerin yüzde biri nispetinde... Üstelik oralarda kamu kuruluşlarında çalışanlar öyle bir ilgileniyor ki şaşırırsınız. Neredeyse evrakı elimden alıp kendileri bütün işi halledeceklerdi. Bana çay/kahve bile ikram ettiler. (Niye diye dışarıda oraların yerlisine sorduğumda sen işyeri açıyorsun hem vergi ödeyeceksin hemde yanında adam çalıştıracaksın dediler) İnşallah bizim ülkemizde vatandaşına güvenmeyi öğrenir.
    Ben bunları memuriyetimin son dönemlerinde yapmaya çalıştım Hatta birisinde müdürüm bana dediki sen iş takipçiliğimi yapıyorsun dedi Üstelik adamın iki ayağıda protezdi Türkiyede bu zihniyetler olduğu müddetçe bizler napsak böyle müdürler yüzünden insanlara faydalı olamayız Sizin dediğiniz seviyeye gelebilmek için daha çok fırın ekmek yememiz gerikir diye düşünüyorum Esen kalın sevgili meslektaşım

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemaykutman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben bunları memuriyetimin son dönemlerinde yapmaya çalıştım Hatta birisinde müdürüm bana dediki sen iş takipçiliğimi yapıyorsun dedi Üstelik adamın iki ayağıda protezdi Türkiyede bu zihniyetler olduğu müddetçe bizler napsak böyle müdürler yüzünden insanlara faydalı olamayız Sizin dediğiniz seviyeye gelebilmek için daha çok fırın ekmek yememiz gerikir diye düşünüyorum Esen kalın sevgili meslektaşım
    Sizin iyiniyetinizi çekemediği için böyle düşünmüş müdürünüz. Yoksa bende o kadar senedir vergi dairelerine gidip geliyorum. İçinde rüşvet alan veya iş takib için para isteyen memur sayısı inanın %1 i geçmez. Ama diğer devlet kuruluşlarına gittiğinizde bu oranın çok daha yüksek olduğu hemen görülüyor. Engelli bir insana yardımın bile ardında bir art niyet aramak insanın vicdanının da ne kadar karardığını gösteriyor. Keşke herkes sizin gibi davranabilse idi...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Vergi mükellefi olma

Merhaba.Rusya' da şirket kurmak değil de sadece bir dükkan açıp, esnaflık yapmak için neler isteniyor?Cevaplayabilir ya da yönlendirebileceğiniz bir merci var mıdır?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vergi mükellefi olma

Rusyada tek kisi uzerine limited sirket kurmak mumkundur.. Sirket ismi limited sirketin kisaltmasi olan OOO ile baslar...Bir diger bilinmesi gereken ise Rusyada ustav hazirlama yani ani sozlesme hazirlamadir. Profesyonel yardim almanizda cok buyuk fayda var... selcukgulten2@hotmail.com adresıne mail atarsanız sıze moskovada yardımcı olabılecek arkadasların numaralarını verebılırım

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vergi mukellefi olmak icin gerekenler

vergi mükellefi olmak

Vergi mükellefi nasıl olunur

vergiye kayit olma

http:www.hukuki.netshowthread.php55639-Vergi-mukellefi-olmavergi mükellefiyeti nasıl olunurVergi mukellefi nasil olunurnasıl vergi mükellefi olunurbireysel vergi mükellefi olmakkimler vergi mükellefi değildir kaç yaşında vergi mükellefi olunurvergi mukellefi olmak icinhttps:www.hukuki.netshowthread.php55639-Vergi-mukellefi-olmaişyeri açmadan vergi mükellefi olmakvergi mükellefi kimler olamazvergi mükellefi kimdirkimler vergi mükellefi olabilirvergi dairesine kayıt olmakvergiye tabi olmanin maliyetiişyeri olmadan vergi mükellefi olmakinternet sitesi satış vergi var mıdır www.hukuki.netmükellef nasıl olunurvergı mukellefı olmakvergi mükellefi olmak maliyetiVERGİ MÜKELLEFİYETİ ŞARTLARI
Forum