+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor?

merhaba.. ben 10 şubatta ad değiştirmek için mahkemeye başvurmuştum.ve mahkeme tarihim bu salı günü.ben 18 yaşıma yeni girdiğim için mahkeme yada benzeri hiç bir resmi işlem hakkında fazla bilgim yok.bu nedenle mahkemeye gitmeden önce sizden bilgi almak istedim..
    mahkemeye başvurduğum dilekçeyi kopyalıyorum.ve buna göre nasıl bir savunma yapmam gerekiyor.yada hakim ne tür sorular sorar.benim nasıl bir uslup kullanmam gerekli? bunları size sorup hatasız bir şekilde bu sorunu halletmek istiyorum.çünkü 2 ay sonra öss var.üniversiteye gitmeden bu işlemleri halletmek istiyorum.ayrıca birşey daha sorucam şahitler için ücret alınıyormuş sanırım.. bu ücret ortalama ne kadar? sorularımı cevap verirseniz çok sevinirim.. herşey için teşekkürler.. kolay gelsin..

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    ERZURUM

DAVACI: Ziya xxxxxxx

ADRES : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, ERZURUM
    KONUSU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım “Ziya” olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan “Serkan” olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktadır. Buna karşın, babam doğduğumda dedemin isteği üzerine adımı nüfus kayıtlarına “Ziya” olarak yazdırmıştır.
    2- Nüfus kayıtlarındaki ismim olan “Ziya” adı bazı çevrelerde “yalancı” olarak anıldığından bu nedenle bu isimden rahatsızlık duymaktayım.
    3-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamımda ayrı adla bilinip tanınmaktan dolayı okul hayatı başta olmak üzere birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma ve adın hakaret niteliği taşıması ad değişikliği için yeterli sebepler olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında Ziya olan adımı değiştirerek yerine sosyal yaşamda bilinip tanındığım “Serkan” yapmak istiyorum. Bu şekilde karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.
    HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında “Ziya” adının “Serkan” adıyla değiştirilmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.

Hukuki NET Güncel Haber

İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor? konulu yargıtay kararı ara
    İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor?

evet benimde mahkemem var ve tam olarak ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi lütfen? Bende sorunsuz halletmek istiyorum.

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava sonucunda kayıt olmasını istediğiniz ismin yaşantınızda kullanıldığını ispat etmeniz gerekiyor.

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Dava neden nüfus müdürlüğüne açılıyor? İsmi koyan anne-babaya açılması gerekmez mi?

Saygılarımla.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor?

Merhaba,
    Ben 17 yaşındayım.
    Bende ismimi değiştirmek istiyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi ve hayatımda hiç bu işlerle uğraşmadığımı bilmenizi isterim.
    • Dilekçeyi yazdıktan sonra dilekçe dahilinde başka belgelerde verilecek mi? (nüfus cüzdanı fotokopi vs. gibi)
    • Dava kabullendiği taktirde hakimin bana ne gibi sorular sormasıyla karşılaşabilirim.Hakimle nasıl bir uslüp içinde konuşacağım.
    • Şahitlerimin yaş sınırlamaları varmı? Ne kadar şahit götürmeliyim?
    • Eğer 18 Yaşından küçük olduğum için dava açamıyorsam benim vekilim olarak biri benim yerine açabilir mi?(babam)

İnanın nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.Ama şunu biliyorum ismimi derhal değiştirmek istiyorum.Daha bekleyemeyeceğim.
    Bana Kısa ama öz anlatım yaparsanız çok mutlu olurum. Ayrıca benim gibi sorunu olup adını değiştiren arkadaşların nasıl bir yol
    izlediklerini bana anlatması beni çok rahatlatıcak ve beni cesaretlendirecekler.

Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor?

Alıntı metalist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba.. ben 10 şubatta ad değiştirmek için mahkemeye başvurmuştum.ve mahkeme tarihim bu salı günü.ben 18 yaşıma yeni girdiğim için mahkeme yada benzeri hiç bir resmi işlem hakkında fazla bilgim yok.bu nedenle mahkemeye gitmeden önce sizden bilgi almak istedim..
    mahkemeye başvurduğum dilekçeyi kopyalıyorum.ve buna göre nasıl bir savunma yapmam gerekiyor.yada hakim ne tür sorular sorar.benim nasıl bir uslup kullanmam gerekli? bunları size sorup hatasız bir şekilde bu sorunu halletmek istiyorum.çünkü 2 ay sonra öss var.üniversiteye gitmeden bu işlemleri halletmek istiyorum.ayrıca birşey daha sorucam şahitler için ücret alınıyormuş sanırım.. bu ücret ortalama ne kadar? sorularımı cevap verirseniz çok sevinirim.. herşey için teşekkürler.. kolay gelsin..

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE
    ERZURUM

DAVACI: Ziya xxxxxxx

ADRES : xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    DAVALI : Nüfus Müdürlüğü, ERZURUM
    KONUSU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR: 1- Nüfus kayıtlarında adım “Ziya” olarak geçmektedir. Ancak, bu ad sadece kimliğimde olup, gerek aile içinde gerekse sosyal yaşamda ve çevremde göbek adım olan “Serkan” olarak bilinmekte ve öyle çağrılmaktadır. Buna karşın, babam doğduğumda dedemin isteği üzerine adımı nüfus kayıtlarına “Ziya” olarak yazdırmıştır.
    2- Nüfus kayıtlarındaki ismim olan “Ziya” adı bazı çevrelerde “yalancı” olarak anıldığından bu nedenle bu isimden rahatsızlık duymaktayım.
    3-Nüfus kayıtlarında ayrı sosyal yaşamımda ayrı adla bilinip tanınmaktan dolayı okul hayatı başta olmak üzere birçok sorunla karşılaştım. Takdir edersiniz ki ad, kişiyi toplum içindeki öteki kişilerden ayırmaya yarayan bir hukuki araç, bir belirtidir. Belirli hukuki sonuçların belirli bir kişiye bağlanabilmesinde de ad en önemli araçtır. Adın hangi şartlar altında ve ne şekilde değiştirileceği hem 4721 sayılı kanunda hem de 1587 sayılı kanunda belirtilmiştir. Yargısal içtihatlarda, nüfusta görünen adın yetersizliği, nüfustaki adından başka bir adla bilinip tanınma ve adın hakaret niteliği taşıması ad değişikliği için yeterli sebepler olarak görülmektedir. Bu durum Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 1.3.2000 gün ve 2000/18-27 E.2000/154, K.15.10.2003 gün ve E.2003/18-663, K.2003/587 sayılı kararlarıyla da sabittir.
    3-Bu amaçla nüfus kayıtlarında Ziya olan adımı değiştirerek yerine sosyal yaşamda bilinip tanındığım “Serkan” yapmak istiyorum. Bu şekilde karşılaştığım sorunlara bir son vermek amacındayım. Bu nedenlerle işbu davayı açma zorunluluğu hasıl olmuştur.
    HUKUKİ SEBEBLER: MK, Nüfus Kanunu ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEBLERİ: Nüfus kaydı, Şahit Beyanları ve sair Hukuki deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı nüfus kayıtlarında “Ziya” adının “Serkan” adıyla değiştirilmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.
    Dava dilekçemi aynen tekrar ediyorum deyin yeterlidir. Zaten fazla birşey sormaz. Sorarsa da dilekçenizde yazdıklarınız tekrar edin.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: İsim değiştirme davasında mahkemede ne yapmam gerekiyor?

Alıntı EseNn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Ben 17 yaşındayım.
    Bende ismimi değiştirmek istiyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi ve hayatımda hiç bu işlerle uğraşmadığımı bilmenizi isterim.
    • Dilekçeyi yazdıktan sonra dilekçe dahilinde başka belgelerde verilecek mi? (nüfus cüzdanı fotokopi vs. gibi)
    • Dava kabullendiği taktirde hakimin bana ne gibi sorular sormasıyla karşılaşabilirim.Hakimle nasıl bir uslüp içinde konuşacağım.
    • Şahitlerimin yaş sınırlamaları varmı? Ne kadar şahit götürmeliyim?
    • Eğer 18 Yaşından küçük olduğum için dava açamıyorsam benim vekilim olarak biri benim yerine açabilir mi?(babam)

İnanın nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.Ama şunu biliyorum ismimi derhal değiştirmek istiyorum.Daha bekleyemeyeceğim.
    Bana Kısa ama öz anlatım yaparsanız çok mutlu olurum. Ayrıca benim gibi sorunu olup adını değiştiren arkadaşların nasıl bir yol
    izlediklerini bana anlatması beni çok rahatlatıcak ve beni cesaretlendirecekler.

Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler.
    Önce bir dava dilekçesi yazın. Nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kaydınızı isteyin. Bunu dilekçe ekinde verin. İki de tanık bulun. Tanıklar biz bu kişiyi yıllardır şu isimle biliriz desinler.

Hakim karşısında namazdaki kıyam duruşuna benzer bir şekilde dikilinir. Sağ el sol elin üzerine konarak göbek altında bağlanır. Buna el pence divan durmak denir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

isim değiştirme

isim değiştirme davası

mahkemeyle isim değiştirme

http:www.hukuki.netshowthread.php54449-isim-degistirme-davasinda-mahkemede-ne-yapmam-gerekiyor

mahkemeyle isim değişikliğiisim değiştirenlerin yorumlarıIsim değiştirmek için ne yapmak lazımisim değiştirme davası ücretiisim degistirmeisim değiştirmek için ne yapmak gerekirisim değiştirmek için ne yapılmalıisim değişikliği davasımahkemede isim değiştirmeisim değişikliği için ne yapmak gerekir isim degistirenlermahkeme yoluyla isim değiştirmeisim nasıl değiştirilir cezamahkeme kararıyla isim nasıl değiştirilirisim değiştirmenin en kolay yoluisim degistirme mahkemesimahkeme ile isim değiştirmeisim değiştirme davası dosya masrafıhttps:www.hukuki.netshowthread.php54449-isim-degistirme-davasinda-mahkemede-ne-yapmam-gerekiyorad değiştirmekismini degistirenlerin yapmasi gerekenler
Forum