+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları

Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları

Öncelikle böyle bir sitenin varlığı sebebiyle hukuki net ailesine ve usanmadan biz forum üyelerine yardımcı olan avukatlarımıza teşekkür ederim.

Benim iki adet sorum olacak, daha önce böyle sorulara yakın sorular sorulmuş ama ben cevaplarda kendime yakın olanı bulamadım.

Benim babam, 1995 yılında Gaziosmanpaşa arnavutköyde bir arsa almış, ancak çarpıcının birine denk gelmiş, anlayacağınız dolandırılmış.
    ve yanında bir kaç kişi de olmak üzere.

Mahkemeye gidiliyor ve benim babam ve diğer madurlara mahkeme tarafından
    başka bi yerden 308 m2 alanı 4 kişiye hisseli olarak veriyor, birde arsanın üzerinden rusyadan gelen elektrik telleri geçiyor..

1.sorum Bende işleyişleri bilmem ama benim tanıdığım biri tarafından söylendi.
    arsanın üzerinden yüksek gerilim hattı geçtiğinden dolayı ancak 2 kat imar izni veriliyormuş arsa için üzerinden gerilim hattı geçtiğinden dolayı TEDAŞ tan belli bir ödeme talep edilebiliyor denildi. Böyle bişey varmıdır.. Acaba bizden önceki arsanın ilk sahibi bu bedeli almışmıdır. bunun hakkında bir bilgi almak isterim.
    yada benim dememle olmaz ama o telleri yerin altından geçirmelerini talep edebilir miyiz.. ki geçicek gibi bir telde deyil.

2.sorum 157 m2 bir arsaya 40m2 imar izni sizce çok az değilmi arsanın alışı üzerinden çok uzun bi süre geçtiği için itiraz hakkımızda kalmadı. hissedarlardan ev yapmak için izin almam gerekiyormuş vermezlerse neler yapmalıyım.

başarı ve mutluluk dileklerimle ilginizi şimdiden tşk ederim..

Hukuki NET Güncel Haber

Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları konulu yargıtay kararı ara
    Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları

1. sorunla ilgili olarak 2 kat imar izni diye bir şeyi ben duymadım öyle birşey olacağınıda zannetmiyorum ama taşınmazların üzerinden geçen gerilim hatları için yetkili kurum irtifak hakkı ödemek zorunda.

2. sorunun cevabı parselden parsele değişir onu herşey etkileyebilir taks vardır bahçe mesafeleri vardır.imar planlarına göre değişiklik gösterir ama sana 40 m2 diyorlarsa da öyledir

Nerede
    istanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatları

Merhabalar hukuki.net'in değerli üye ve misafirleri.
    Üzerinden yüksek gerilim hattı geçen arsalarla alakalı benim de öğrenmek istediğim bir husus var. Bu konuya katkı sağlayacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.
    Üzerinden yüksek gerilim hattı geçen ve bu hatta ait yirmi metre yüksekliğindeki bir direğinde arsa içinde bulunduğu bir durumda, bu arsa üzerine yapılacak inşaatla alakalı belediyenin imar planıyla belirlediği kıstaslar haricinde herhangi bir kayıtlama var mıdır?
    Böylesi bir durumda elektrik idaresini bu inşaata ilişkin bir sınırlama koyar mı veya inşaatı yükseklik v.b. gibi şartlara bağlar mı? Biliğim kadarıyla bu konuyla ilgili genel geçer kural bulunmamakta ve elektrik idaresi ile yapılacak görüşme neticesinde varılan anlaşmaya göre durum netlik kazanmakta. Bu doğru mudur?
    Tüm hukuki.net ailesine teşekkür ederim.

İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İmar planları hazırlanırken, her kurumdan görüş alınır. Tarım alanları, taşkın alanları, sit alanları, vb.. Aynı şekilde, enerji nakil hattının geçtiği alanlardan da gerilim hattının kW değerine göre Teiaş yahut ilgili il müdürlüğünden (UEDAŞ, BEDAŞ...vb) görüş alınır. Nakil Hattının salınım peryotları, düşey ve yatay gerilimleri doğrultusunda, güzergahı boyunca düşey ve yatayda yapı yasaklı alan elektrik idaresince Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenir. Bu değer nakil hattının gücüne göre değişir. Zaten nakil hattının geçtiği güzergahta, elektrik idaresince daimi irtifak hakkı tesis edilir, ve kütüğüne işlenir. İmar Planına konu bu alanlar, çoğunlukla yeşil alan olarak düzenlenir. selamlar.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de 2011 yılında bir arsa aldım. Arsanın Aplikasyonunu yaptırdığımda elektrik direğinin bir kısmı benim arsamda kalacak şekilde dikili olduğunu ve bir telin yaklaşık 1 metre kadar benim arsamın içinden geçtiğini farkettim. Arsama 2013 yılında 4 katlı bir bina yaptırdım. Bina şu anda kaba inşaatı bitmiş vaziyette. Ancak sıva v.b işçilikler için elektrik teli tehlike arzedecek bir yakınlıkta. Telden 30.000 volt elektrik geçtiği söylendi. Benim inşaat yapı ruhsatı aldığım zaman bana hiç bir irtifak hakkından v.s bahsedilmedi. Ruhsatta böyle bir şey mevcut değil. o zaman GEDİZ Elektrik kamu şirketi idi. Şimdi şirket özelleştirildi. Ben bu direkleri kaldırtmak için hukuki olarak neler yapabilirim? Ya da bunun çözümü konusunda daha farklı bir yol denenebilr mi? O yol nedir? Şimdiden ilgilenecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

projeler genelde imar planları üzerinden hazırlandığından, elektrik nakil hatları görülmeksizin inşaat planları hazırlanmaktadır. tapunuzda irtifak hakkı kurulmuş ise ki bunu tapu müdürlüğünde arsanızın kütüğünden öğrenebilirsiniz. kamulaştırmasız el atma söz konusudur. arsanız üzerinde kapladığı alana göre irtifak hakkı tazminatı talep edebilirsiniz. elektrik nakil hatlarında mesafe yönetmelikte 154kV gerilimlilerde 5 metre 380 kV gerilimli hatlarda 6 metre olarak öngörülmüştür.

Nerede
    izmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba şu an imara açık olmayan yaklaşık 10 dönüm arsamızın tam ortasına 1963 yılında tedaş direk dikmiş ve 2500 mt2 alan için itifak hakkı kurmuş arazi şuan çok değerli biryerde ve yakın bir zamanda ticari imar gelmesi bekleniyor ayrıca karayollarıda yol kenarından 1300 mt 2 yol için yer almış 2006 yılında şu an arsanın kalan kısmının tam ortasından teller geçiyor
    1, sorum imar planı çıkarken çok yer kaybedermiyiz
    2, sorum bu itifak hakkının iptalini isteyebilirmiyiz yani direği kaldırtabilirmiyiz böyle bir hakkımız var mı
    3, babanemlerden bildiğim kadarıyla hem tedaştan hemde karayollarından hiç para alınmamış karayollarına gittiğimde çok komik rakamlar sundular dava açmak herhangi birşey değiştirebilir mi
    şimdiden teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikli olarak burdaki değerli Hukukçu arkadaşlara teşekkürü şimdiden borç bilirim.
    benim sizlere sorum bugün itibari ile oturduğumuz binamızı kentsel dönüşüm adı altında müteahhite verip anlaştık.Fakat tapuya ve notere vekalet için gittiğimizde tedaş ın arsa üzerinde rehin koydurduğunu öğrendik bizden önceki mülk veyahutta arsa sahiplerine ödendiği idda edilen bir paradan haberdar olduk.fakat bu bizim konutu aldığımız zaman tapuda veyahutta herhangi bir kurumda hipotek vs karşımıza çıkdı.Bizde konuyla alakalı tedaş a gittiğimizde bize bugün itibari ile 69.000 tl borç çıkardılar bu parayı bizden tahsil edmek istiyorlar ödenmediği takdirde herhangi bir işlemin yürütülmesi bugünn itibarı ile mümkün olmayacakdır 1 sorum biz bu parayı ödemek zorundamıyız.
    2. sorum ise ödediğimiz takdirde bu paranın karşı dava açılıp geri almayı talep edebilirmiyiz.
    Kurum iddaa ettiği gibi geçmiş yıllara ait eski sahiplerine veya sahibine ödeme yapıldıysa da kurum gecen enerjiden vs den para kazanmışdır bizde aksi yönde dava açabilirmiyiz. açtığımız takdirde hangi yolu izlememiz gerekmektedir.. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

Nerede
    muğla
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok kıymetli hukuk insanları bana bu konuda fikir verirseniz çok memnun kalacağım.olay aşağıdaki gibidir.

7 dönümlük tarlamızın üzerinden yüksek gerilim hattı geçti. 1990 lı yıllardı. o dönem cüzzi bir rakam "gerçekten cüzzi muhtemelen bu günün bir iki bin lirası gibi bir şeydir " ödenmişti. rahmetli babam almıştı o parayı. bizde olay kapandı sandık. tabi yol yordam bilmiyordu büyüklerimiz.

bende olay kapandı sandım . ama dün tarlanın kamulaştırmak için şerh konulduğunu öğrendik kredi çekerken.nasıl olur biter derken gerçektende öyle. kesin kamulaştırma için şerh düşülmüş. ama kamulaştırma yapılmamış. parası verilmiş bir yer neden kamulaştırılması yapılmaz. bunuda anlamış değilim.
    1-ben şimdi bu kamulaştırma işlemi yapılmadığı için hak talep edebilir miyim?
    2- verilen paraya itiraz edebilir miyim?
    3- itiraz edebiliyorsam nereye itiraz etmeliyim teiaşa mı?
    4- teiaşdan bir sonuç alamazsam mahkeme ile hak kazanabilir miyim.

değerli fikirlerinizi bekliyorum. teşekkür ederim şimdiden.

Nerede
    muğla
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kutayhan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    çok kıymetli hukuk insanları bana bu konuda fikir verirseniz çok memnun kalacağım.olay aşağıdaki gibidir.

7 dönümlük tarlamızın üzerinden yüksek gerilim hattı geçti. 1990 lı yıllardı. o dönem cüzzi bir rakam "gerçekten cüzzi muhtemelen bu günün bir iki bin lirası gibi bir şeydir " ödenmişti. rahmetli babam almıştı o parayı. bizde olay kapandı sandık. tabi yol yordam bilmiyordu büyüklerimiz.

bende olay kapandı sandım . ama dün tarlanın kamulaştırmak için şerh konulduğunu öğrendik kredi çekerken.nasıl olur biter derken gerçektende öyle. kesin kamulaştırma için şerh düşülmüş. ama kamulaştırma yapılmamış. parası verilmiş bir yer neden kamulaştırılması yapılmaz. bunuda anlamış değilim.
    1-ben şimdi bu kamulaştırma işlemi yapılmadığı için hak talep edebilir miyim?
    2- verilen paraya itiraz edebilir miyim?
    3- itiraz edebiliyorsam nereye itiraz etmeliyim teiaşa mı?
    4- teiaşdan bir sonuç alamazsam mahkeme ile hak kazanabilir miyim.

değerli fikirlerinizi bekliyorum. teşekkür ederim şimdiden.

şimdi iletiyi güncelliyorum. tapuda şu şekilde iki tane şerh var.
    1.tedaş genel müdürlüğünce kamulaştırılacaktır.22/12/1997
    2-tedaş genel müdürlüğünün 2942 sayılı yasanın 31/B Maddesi gereğince istimlak edilecektir.08/01/1999

efendim bu ibareler var tarla kaydında. ama halen benim tapum tek görünmekte. bölünme parçalanma yok. bunnu anlamı nedir. itiraz etmek istiyorum. bir hak elde edebilir miyim? lütfen yardım edin. teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php54333-Arsa-uzerinden-gecen-yuksek-gerilim-hatlari

http:www.hukuki.netshowthread.php54333-Arsa-uzerinden-gecen-yuksek-gerilim-hatlari

yüksek gerilim hattı istimlak bedeli

yüksek gerilim hattı geçen tarlayüksek gerilim hattı parasıelektrik tellerine bina nekadar yakin olabilirimtel altı arsa ne demekyuksek gerilim altinda arazi durumuarsa tel irtifaki gorusyuksek gerilim hatlarina itiraz edilebilirmitarla üzerinden geçen yüksek gerilim hattıyüksek gerilim hattı altında evyüksek gerilim hattı altında yapılaşmaarazi üzerinden geçen yüksek gerilim hattıarsa üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarıarsamın üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyoryüksek gerilim hattı altı arsaarsadan yüksek gerilim hattı geçmesiyüksek gerilim hattı imar durumuaraziden elektrik direği geçmesiyüksek gerilim hattı tarım arazilerine zarar verirmiizmirArmutluda tedas yuksekgerilim hattindan dogan istimlak bedelleri teiaş irtifak hakkı olan arsaarsadan gecen yuksrk gerilim icin dilekce ornekletiyüksek gerilim hattı irtifak hakkı bedeli
Forum