İyi günler.

Kendime ait ikinci evimi kiraya verdim. Aylık 1200ytl karşılığında Kasım ayında sözleşme imzaladık. Kasım ve Aralık ayı kiralarını yatırmasına rağmen kiracım aidatlarını yatırmaması üzerine site yönetimine gittim. Site yönetiminin güvenliği beni kiracımın "evde fuhuş yaptırmak" suçunu işlediğini bildirdi.

Daha sonra bağlı bulunduğum polis karakolu evime telefon açtı ve evin mühürleneceğini söyledi. Bu sırada kiracım evdeki tüm eşyalarını bırakarak kayıplara karıştı. Evim ise Şubat ayından başlamak üzere 3 ay mühürlendi.

Kendisi Kasım ayından itibaren aylık 200 liralık aidat (şu an için 1000tl) ve Ocak ayından itibaren kira (şu an için 3600tl) ve elektrik-su borcu (400tl civarında) borç bıraktı. Ayrıca evin mühürlü olması, bu süre içeresindeki zararlarım, maddi manevi kayıplarım, evin kötü şekilde ün salmasını anlatmıyorum bile. Üstelik tüm bunlara rağmen bu ay devlete kira geliri vergisi vereceğim. Bu durumlarda;

1)Kira geliri vergisini ödemek zorunda mıyım?

2)Kiracının kira, aidat, elektrik, su masrafına karşılık evdeki eşyalara direk olarak mı el koyma hakkım var? Yoksa icra takibi mi başlatmalıyım? (İcra takbi başlatacaksam ev mühürlüyken nasıl icra olacak?)

3)Kayıp olan kiracının Mart ayı sonunda ağır-ceza mahkemesinde davası var. Eğer hapis kararı çıkarsa benim şahsi eşyalarına karşılık ne yapmam gerekir?