+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Muhasebemi kendim tutabilir miyim?

Muhasebemi kendim tutabilir miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Muhasebemi kendim tutabilir miyim?

Merhabalar,

Benim problemim bir çok arkadaşında olduğu gibi e-ticaret ile ilgili bir konu.

Öncelikle size açıkca bulunduğum durumu izah etmek istiyorum.

İhale ile büyük firmalardan elektronik cihazları alan hurdacılardan ve buna benzer alanlardan aldığım arızalı yada eksik elektronik cihazları tamir edip yada eksiklerini giderip gerek elektronik ticaret sitelerinde gerekse yakın çevremde satıyorum.

Bu şekilde bir süre çalıştım ancak işlerimi yasal bir zemine oturtmak istiyorum.

İş yeri olarak herhangi bir yer kullanmıyorum.
    Tüm işlerimi babamın üzerine tapulu olan bir evde yapıyorum.
    Evin bir odasını bu iş için ayırdım.
    Babam emekli ve küçük bir işletme sahibi (yanında 3 kişi çalışıyor)
    ben bu iş ile aylık 10 bin lira kadar ciro yapıyorum tabi bunun sadece 2 bin lirası listeleme ücretleri komisyonlar filan olarak gidiyor.
    Ürünlerin bedelleri ve diğer giderleri hesaplamadım.

Bugün bir muhasebeci ile görüştüm ve onada tıpkı bu şekilde durumu izah ettim. (Bu kişi yabancı değil tanıdığım)

Öncelikle her ay 80 lira kendisine ödemem gerektiğini söyledi.
    Bende bu işi kendim yapabilirim dedim ancak bunu sadece yetkili kişilerin yapabildiğini ve bu parayı ödemekten başka çarem olmadığını söyledi.
    Ayrıca ev babamın üzerine olduğu için dükkan tutmamı yada babamın bir şekilde kiracısı olmam gerektiğini söyledi.

Size sorum ise başlıkta yazdığı gibi muhasebemi hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi başıma tutabilirmiyim?

Babamın evinde bu işi yapmak için ne yapmalıyım?

Nasıl bir vergi mükellefi olmalıyım?

Yaptığım cironun tamamı banka hesabıma direk olarak geldiğinden bu ileride başıma iş açarmı?
    Zira bu bedellerin tamamı gelir olarak algılanırsa neler olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Cevaplarsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Muhasebemi kendim tutabilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Muhasebemi kendim tutabilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Muhasebemi kendim tutabilir miyim?

Alıntı Beka rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

Benim problemim bir çok arkadaşında olduğu gibi e-ticaret ile ilgili bir konu.

Öncelikle size açıkca bulunduğum durumu izah etmek istiyorum.

İhale ile büyük firmalardan elektronik cihazları alan hurdacılardan ve buna benzer alanlardan aldığım arızalı yada eksik elektronik cihazları tamir edip yada eksiklerini giderip gerek elektronik ticaret sitelerinde gerekse yakın çevremde satıyorum.

Bu şekilde bir süre çalıştım ancak işlerimi yasal bir zemine oturtmak istiyorum.

İş yeri olarak herhangi bir yer kullanmıyorum.
    Tüm işlerimi babamın üzerine tapulu olan bir evde yapıyorum.
    Evin bir odasını bu iş için ayırdım.
    Babam emekli ve küçük bir işletme sahibi (yanında 3 kişi çalışıyor)
    ben bu iş ile aylık 10 bin lira kadar ciro yapıyorum tabi bunun sadece 2 bin lirası listeleme ücretleri komisyonlar filan olarak gidiyor.
    Ürünlerin bedelleri ve diğer giderleri hesaplamadım.

Bugün bir muhasebeci ile görüştüm ve onada tıpkı bu şekilde durumu izah ettim. (Bu kişi yabancı değil tanıdığım)

Öncelikle her ay 80 lira kendisine ödemem gerektiğini söyledi.
    Bende bu işi kendim yapabilirim dedim ancak bunu sadece yetkili kişilerin yapabildiğini ve bu parayı ödemekten başka çarem olmadığını söyledi.
    Ayrıca ev babamın üzerine olduğu için dükkan tutmamı yada babamın bir şekilde kiracısı olmam gerektiğini söyledi.

Size sorum ise başlıkta yazdığı gibi muhasebemi hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi başıma tutabilirmiyim?

Babamın evinde bu işi yapmak için ne yapmalıyım?

Nasıl bir vergi mükellefi olmalıyım?

Yaptığım cironun tamamı banka hesabıma direk olarak geldiğinden bu ileride başıma iş açarmı?
    Zira bu bedellerin tamamı gelir olarak algılanırsa neler olacağını düşünmek bile istemiyorum.

Cevaplarsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler...
    Kazandığınız para gerçekten ciddi boyutta. Yani ileride ben bu işi arızi olarak yaptım ve gelirim cok azdı diyemezsiniz. Ciddi bir ticarethane boyutuna ulaşmışsınız. Muhasebenizi kendiniz tutamazsınız. Hem kanunen yasaktır. Hemde fiilen mümkün değildir. Çünkü vergi kanunları ve uygulama prosedürleri çok sık değişmektedir. Beyanname doldurmak ve vergi dairesine yollamak vergilerinizi hesaplamak bilanço gelir tablosu gibi mali taplolar hazırlamak ve defter kayıtları yapmak zorundasınız. Babanızla aranızda bir kira kontratı yapmak ve stopaj ödemek zorundasınız. Ayrıca diğer açılış işlemleri için gerekli prosedürleri "bir şahıs işletmesi açmak" diye bu forumda aratarak bulabilirsiniz.
    S.M.Mali Müşavir
    Selçuk GÜLTEN

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca muhasebecinizin tarifenin altında bir ücretle müşteri kabul etmesi de suçtur. KEndisi açısından problem çıkarar. 80 YTL'ye defter tutulmaz.

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selçuk bey öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.
    Cironun yüksek olduğunu bende biliyorum ancak şu şekilde hesaplayınız.

2000 lira komisyon,listeleme ve dükkan ücretleri (siteler için)
    Bu paranın %30-%40 ı ürünlere verdiğim para yani sermaye. 3000-4000 lira
    Bu iş için aylık ortalama 250 lira yakıt harcıyorum.
    İnternet elektrik 100 lira.
    Eğer birf ofis tutarsam ortalama 500-750 lirada oraya gidecektir.

Yani ortalama 2000-3000 kar ediyorum ayda tabi bununda bir kısmı bir şekilde uçup gidiyor.

Bu şekilde hesaplandığı zaman çok abartı bir rakam olduğunu düşünmüyorum.
    Kaldıki 10 bin lira şimdiye dek yapabildiğim maksimum ciro kimi zaman bu rakam 5 bin kimi zaman 7 bin lira oluyor.

Benim korkumda bu zaten maliye bir şekilde banka hesabıma gelen aylık 9000 lirayı görüpte hepsini kar olarak sayarsa bütün emeklerim boşa gider.

Bana ne önerirsin doğru düzgün bir muhasebeci mi tutayım?
    Ev ile uğraşmayıp bir ofismi açayım?
    Gelirimi bir kaç bankaya gelecek şekilde dağıtayım mı?

Saygılar...

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selçuk bey öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.
    Cironun yüksek olduğunu bende biliyorum ancak şu şekilde hesaplayınız.

2000 lira komisyon,listeleme ve dükkan ücretleri (siteler için)
    Bu paranın %30-%40 ı ürünlere verdiğim para yani sermaye. 3000-4000 lira
    Bu iş için aylık ortalama 250 lira yakıt harcıyorum.
    İnternet elektrik 100 lira.
    Eğer birf ofis tutarsam ortalama 500-750 lirada oraya gidecektir.

Yani ortalama 2000-3000 kar ediyorum ayda tabi bununda bir kısmı bir şekilde uçup gidiyor.

Bu şekilde hesaplandığı zaman çok abartı bir rakam olduğunu düşünmüyorum.
    Kaldıki 10 bin lira şimdiye dek yapabildiğim maksimum ciro kimi zaman bu rakam 5 bin kimi zaman 7 bin lira oluyor.

Benim korkumda bu zaten maliye bir şekilde banka hesabıma gelen aylık 9000 lirayı görüpte hepsini kar olarak sayarsa bütün emeklerim boşa gider.

Bana ne önerirsin doğru düzgün bir muhasebeci mi tutayım?
    Ev ile uğraşmayıp bir ofismi açayım?
    Gelirimi bir kaç bankaya gelecek şekilde dağıtayım mı?

Saygılar...
    Ofis şart değil.. Yine işlerinizi evden organize edebilirsiniz. Ancak bir muhasebeci ile anlaşarak işlerinizi yasal ve faturalı olarak hallediniz. Emin olun çok fazla bir vergi ödemeyeceksiniz. Gönlünüz rahat faaliyetinize devam edersiniz. Bir ünvan kullanabilirsiniz. Vergi levhanız ileride kredi almanızı falanda saglayabilir. Muhasebeci tutsanızda siz yine işlerini kontrol edin. Herşeyi muhasebeciye bırakmak da doğru değil.
    Gelirinizi dagıtsanız bile banka kayıtları resmidir. Daima maliye bakanlıgı tarafından yakalanma ihtimalinizi olacaktır. Bir şikayet halinde de başınız çok ağrır. En iyi üç kuruş verip şimdiden işlerinizi yasal hale getirmektir.

S.M.Mali Müşavir
    Selçuk GÜLTEN

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı selcukgulten rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ofis şart değil.. Yine işlerinizi evden organize edebilirsiniz. Ancak bir muhasebeci ile anlaşarak işlerinizi yasal ve faturalı olarak hallediniz. Emin olun çok fazla bir vergi ödemeyeceksiniz. Gönlünüz rahat faaliyetinize devam edersiniz. Bir ünvan kullanabilirsiniz. Vergi levhanız ileride kredi almanızı falanda saglayabilir. Muhasebeci tutsanızda siz yine işlerini kontrol edin. Herşeyi muhasebeciye bırakmak da doğru değil.
    Gelirinizi dagıtsanız bile banka kayıtları resmidir. Daima maliye bakanlıgı tarafından yakalanma ihtimalinizi olacaktır. Bir şikayet halinde de başınız çok ağrır. En iyi üç kuruş verip şimdiden işlerinizi yasal hale getirmektir.

S.M.Mali Müşavir
    Selçuk GÜLTEN

Geliri dağıtmak konusundaki sorumu yanlış anladınız.
    Ben zaten pazartesi gibi vergi dairesine gidip bu işi halledeceğim inşallah.

Ancak her kuruşu göstermek şart mı demek istedim.
    "Herkes" gibi 10 bin yerine 6-7 bin göstersem bu bir sorun olur mu?

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geliri dağıtmak konusundaki sorumu yanlış anladınız.
    Ben zaten pazartesi gibi vergi dairesine gidip bu işi halledeceğim inşallah.

Ancak her kuruşu göstermek şart mı demek istedim.
    "Herkes" gibi 10 bin yerine 6-7 bin göstersem bu bir sorun olur mu?
    Sorun olur elbette. Gelirinizi banka kayıtlarından tespit edip size ceza kesebilirler. Bu nedenle siz gelirinizi tam beyan etmeye buna karşılık giderlerinizide belgelendirmeye çalışın.. Muhasebeciniz size bu tip konularda yardımcı olacaktır.
    S.M.Mali Müşavir
    Selçuk GÜLTEN

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve değerleri açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum.

Saygılar...

İletiler
    292
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Gülten,

Kişi, yaşadığı dairede(mesken olarak kayıtlı) Mühendislik-Danışmanlık LTD.ŞTİ. kurabilir mi (home-office tarzı) ? Evet ise apartmandaki diğer daire sahiplerinden resmi onay almak zorunda mıdır ?

Teşekkür ederim.

Nerede
    Moskova
    İletiler
    1.568
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mrtecetin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Gülten,

Kişi, yaşadığı dairede(mesken olarak kayıtlı) Mühendislik-Danışmanlık LTD.ŞTİ. kurabilir mi (home-office tarzı) ? Evet ise apartmandaki diğer daire sahiplerinden resmi onay almak zorunda mıdır ?

Teşekkür ederim.
    Şirketi kurabilir. Bunda bir sakınca yok. Ancak belediyeden işyeri açma ve izin belgesi alırken kat maliklerinden burada işyeri açılmasında sakınca yoktur diye imzalı yazı alınması gerekir.

S.M.Mali Müşavir
    Selçuk GÜLTEN

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php53656-Muhasebemi-kendim-tutabilir-miyim

muhasebeyi kendim tutmak istiyorum

kendi muhasebeni tut

kendi muhasebemi tutmak istiyorum

muhasebemi kendim tutmak istiyorum

kendi beyanname kendim vermek istiyorum

beyanname kendim verebilirmiyim

resmi muhasebeyi kimler tutabilir

kat malikleri site yönetimi muhasebeci tutmak zorunda mı

muhasebeci tutmak zorunlu mu

kendi muhasebemi kendim tutmak istiyorum

kimler kendi muhasebesini tutabilir

muhasebeci tutmak zorunda mıyım

kendi muhasebeni kendin tut

kendi muhasebemi kendim tutabilirmiyimbasit usul beyannamemi kendim verebilirmiyimbir smmm kendi esinin kurduğu sirketin muhasebesini tutabilir mi muhasebeci şartmımuhasebe defterimi kendim tutabilirmiyimkendi muhasebemi nasıl tutarımmuhasebeci şart mıkisi kendi muhasebesini tutabilir mibasit usul vergi için muhasebeci tutulurmuşahıs firmasında muhasebeci şart mıkendi beyanname verebilirmiyim
Forum