+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Aidat borcunu ödemeyen kiracı hakkında

Aidat borcunu ödemeyen kiracı hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Aidat borcunu ödemeyen kiracı hakkında

Kira sözleşmesinden dolayı bu giderlerden kiracı sorumludur. Siz ödeyin sonra kiracıya rücu edin.

Hukuki NET Güncel Haber

Aidat borcunu ödemeyen kiracı hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Aidat borcunu ödemeyen kiracı hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ISTANBUL
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,

42 daireli bir sitede KIRACI olarak oturuyorum. Sitemiz kentsel donusum surecine girmek icin hazırlıklar yapıyor.
    İlk icraat tabi apartman görevlisinin cıkarılması.

Apartman gorevlisine tazminat tutarı 31.500 TL , bu tutarın 21.00 tl'si 42 daire x 500 tl toplanarak odendi.
    Kalan 10.500 TL ise aidatlar yukseltilerek elde edilen ve kasaya kazanırılan farktan odendi (Yani kiracı/ ev sahibi ayrımı yapmadan apartman görevlisinin tazminatının bir kısmı aidatlara yedirilmis oldu)

1) Aralarında aldıkları bir karara gore bos dairelerden aidat alınmıyor.(Kentsel Donusumm surecinde olunması vesilesi ile-pozitif ayrımcılık)
    2) Sigortalı apartman gorevlisi varken varken maas + sigortası + genel giderler 50 TL olan aidat, once 75 TL'ye, apartman gorevlisinin ayrılmasına 4 ay kala 100 tl'ye yukseltildi.Ayrıldıktan sonra da hala 100 TL olarak tahsil ediliyor.
    3)Sigortasız ve elden odeme yaptıkları bir apartman gorevlisi var
    4)Sigortasız apartman gorevlisine 1200 tl odeniyor .42 daire,daire basına 28 tl'ye denk gelir. Uzerine 5-10 tl genel giderleri koysak aidat 40 liradan fazla hesaplanamaz. Toplanan aidatın %40'ı aldıgımız hizmetin karsılıgı iken %60 'ı kasaya gidiyor.Kentsel donusume gidecek bir site neden kasaya yatırım yapılır?

Avukat, noter ve bu surecteki işlemlerin ücretleri sanıyorum bu fondan karsılanacak.

Ev sahibime icra gondermezler bundan eminim.Ev sahibim ile bu konuda hic konusmadım. Kiracı oldugumdan oturu bize hic bir bilgi verilmiyor, tum bunları bir baska daire sahibindne ogrendim.

Bir kiracı olarak ev sahibim dısında SADECE bana ICRA takibi yapabilirler mi?Yoksa her ikimize mi yapmaları gerekir?
    Icra takibine itirazım yukarıda saydıgım delillere dayanabilir mi? ? (tum yukarıda yazılanlar altlarında imzaları olan evraklardan derlenmiştir.Butce, karar defteri görmek istedim, ortadan toz oluyorlar isteyince)

Gorus ve onerilerinizi rica ederim.
    Tesekkurler.
    Konu marjinalyus tarafından (13-11-2017 Saat 16:22:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı marjinalyus rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

42 daireli bir sitede KIRACI olarak oturuyorum. Sitemiz kentsel donusum surecine girmek icin hazırlıklar yapıyor.
    İlk icraat tabi apartman görevlisinin cıkarılması.

Apartman gorevlisine tazminat tutarı 31.500 TL , bu tutarın 21.00 tl'si 42 daire x 500 tl toplanarak odendi.
    Kalan 10.500 TL ise aidatlar yukseltilerek elde edilen ve kasaya kazanırılan farktan odendi (Yani kiracı/ ev sahibi ayrımı yapmadan apartman görevlisinin tazminatının bir kısmı aidatlara yedirilmis oldu)

1) Aralarında aldıkları bir karara gore bos dairelerden aidat alınmıyor.(Kentsel Donusumm surecinde olunması vesilesi ile-pozitif ayrımcılık)
    2) Sigortalı apartman gorevlisi varken varken maas + sigortası + genel giderler 50 TL olan aidat, once 75 TL'ye, apartman gorevlisinin ayrılmasına 4 ay kala 100 tl'ye yukseltildi.Ayrıldıktan sonra da hala 100 TL olarak tahsil ediliyor.
    3)Sigortasız ve elden odeme yaptıkları bir apartman gorevlisi var
    4)Sigortasız apartman gorevlisine 1200 tl odeniyor .42 daire,daire basına 28 tl'ye denk gelir. Uzerine 5-10 tl genel giderleri koysak aidat 40 liradan fazla hesaplanamaz. Toplanan aidatın %40'ı aldıgımız hizmetin karsılıgı iken %60 'ı kasaya gidiyor.Kentsel donusume gidecek bir site neden kasaya yatırım yapılır?

Avukat, noter ve bu surecteki işlemlerin ücretleri sanıyorum bu fondan karsılanacak.

Ev sahibime icra gondermezler bundan eminim.Ev sahibim ile bu konuda hic konusmadım. Kiracı oldugumdan oturu bize hic bir bilgi verilmiyor, tum bunları bir baska daire sahibindne ogrendim.

Bir kiracı olarak ev sahibim dısında SADECE bana ICRA takibi yapabilirler mi?Yoksa her ikimize mi yapmaları gerekir?
    Icra takibine itirazım yukarıda saydıgım delillere dayanabilir mi? ? (tum yukarıda yazılanlar altlarında imzaları olan evraklardan derlenmiştir.Butce, karar defteri görmek istedim, ortadan toz oluyorlar isteyince)

Gorus ve onerilerinizi rica ederim.
    Tesekkurler.
    Apartman görevlisinin kıdem tazminatının her yıl maaş gibi işletme bütçesinden ayrılması gerekir.
    Mesela kapıcının 8 yıl hizmeti varsa, siz 3 yıldır kiracı olarak oturuyorsanız siz kıdem tazminatının 3/8'inden sorumlusunuz. Önceki dönemden o zaman oturan sorumlu. Ev sahibi hepsinden müteselsil sorumlu.

Kıdem tazminatı için toplanan 500'er TL'yi kim ödedi? 31.500 TL kapıcının kaç yıllık çalışmasının karşılığı, siz kaç yıldır kiracısınız? gibi sorular önemli.

Aidatlar için kanunda "giderler için toplanacak avans" ifadesi kullanılır. Şu anda apartmanın en az 40 TL gideri olduğu anlaşılıyor, belki sizin bilmediğiniz başka giderleri vardır. Boş dairelerden aidat alınmaması yönüne karar alınmışsa, (kaç boş daire olduğunu söylememişsiniz) bu rakam daha da yükselir. Toplantıda 100 TL avans toplanması yönünde karar alınmışsa ve kararın alınması KMK'ya uygunsa ödemeniz gerekir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

selam,ben 6 yil once kooperatif ile yonetilen bir siteye kiraci olarak tasindim,tasindigim tarihten itibaren aidatlarimi duzenli olarak 4 yil odedim,fakat bu sure icinde,hizmet ve idare o kadar kotuydu ki,(copler alinmiyor,guvenlik olan bir site denmisti ama sadece danismanlik sirketiymis,zaten 7 defa hirsizlik olayi oldu,kendi alarm sistemimi kurmak zorunda kaldim,havuz temmuzdan once temizlenip hizmete acilmiyor,cimler bicilmiyor vb)daha sonra etraftan ogrendigim,aslinda toplanan aidatlar,(kooperatifin kotu yonetimleri vs gibi sebeplerle)gecmisten gelen faizli borclari kapatmak,veya daha once calisan iscinin yonetimi mahkemeye vermesi ve kazanmasi uzerine odenen tazminat,veya havuz alani devlete aitmis ve acilan mahkeme masraflari vs gibi yerlere harcaniyormus ve ben oturan kiraci olarak hic hizmet alamama ragmen,duzenli olarak aidatimi da oduyordum.ancak daha sonra yoneticin,kotu tavri da (sozlu tacizleri ve huzur vermemesi uzerine)artik site aidatlarini odememeye basladim.cunku bu odedigim aidat paralarinin icinde aslinda evin sahibinin yani kooperatif uyesi olan kisinin odemesi gereken kooperatife ait borclarin da oldugunu ogrendim.yonetim bana bir ihtar cekti aidat borclarini odememle ilgili.borca itiraz ettim.bu defa yonetim esas sorumlu olan ev sahibine borclar icin ihtar gonderdi,ev sahibi beni odemeyi yapmamla ilgili siklikla aradi,ben hizmet alamadigiki ve aite yonetiminden kotu muamele gordugumu,aidat borclarinin icinde ev sahibinin odemesi gereken tutarlar oldugunu soyledim,velhasil onunla da anlasamayinca,o zaman konu mahkemeye intikal etsin,kim hakli ise ona gore mahkeme sonunda odesin borcun sahibi,henuz tarafima acilmis bir icra davasi yok.ancak biz ailece sitedeki huzursuzluklardan sebep tasinma karari verdik,ve yeni bir ev bulup kontrat imzaladik.bunu ogrenen yonetim eziyetlerini daha da arttirmaya basladi ve,coplerimizi hic almamaya basladi,kapinin onu cop yigini,tamam dedik nasil olsa gidiyoruz,nasil istiyorsa oyle yapsin,ertesi gun eve gelen sucuya bir daha giris yapamayacagini soylemis,fakat bir aksam sitenin kapisindan guvenlik bariyerinden eve gecemeyince polis cagirmak zorunda kaldik,ayni gun sularimizi da gelip,bizim evin vanasini kapatmak suretiyle kesmis,su kesilince dogalgaz da calismadi kis gunu ev buz gibi,emniyete gidip sikayette bulunmak istedik,polis esliginde eve geldik ve polis su vanamizi acti ve bizim eve girisimize yardimci oldu.fakat nasil olsa tasinacagiz diye sikayette bulunmayalim daha fazla buyumesin dedik,sorun da bu aksamlik cozuldu,simdi bundan sonra bana sikinti olabilecek birkac sey danismak istiyorum sizlere,1)bir kez daha eve giris ve cikista sorun yasarsam ne yapmaliyim?eve bir hafta boyunca tasinana kadar polis esliginde mi girecegiz?savciliga gidip suc duyurusunda bulunmali miyim?2) tasinma esnasinda gelecek olan nakliye kamyonunu da iceri sokmayacaktir,bu durumda nasil bir yol izlemeliyim?tasinmama herhangi bir yolla engel olma hakki var midir? odenmeyen aidatlarla ilgili hukuki surece gitmek yerine neden bu eziyetleri yapmaktadir ve bunlarin ne kadarina hakki vardir.tesekkur ediyorum.
    Konu magdur kiraci tarafından (09-01-2018 Saat 22:52:46 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Yöneticisi olduğum apartmanda 3-4 sene önce giden kiracıdan kalma aidat borçları var. daha önceki yönetim bu borcu ev sahibi ödeyecek diyor ama aradan geçen onca zamandan sonra bile ödenen her hangi bir şey yok. Ev sahibinin bunu ödemeye niyeti yok. Bu durumda ne yapmalıyız. Borcun üzerini çizelim mi. Yoksa bunca zaman geçmesine ve elimizde ödenmemiş makbuzlarından başka bir şey olmamasına rağmen kat malikinden almaya çalışalım mı? Bu süreçte hukuki yola başvursak sonuç tahmini ne olur?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aidat ödemeyen kiracı

aidat vermeyen kiracı

http:www.hukuki.netshowthread.php53653-Aidat-borcunu-odemeyen-kiraci-hakkinda

site kiraciya aidat icin icra baslatabilirmi

aidat odemeyen kiraci

apartman aidatı vermeyen kiracı

aidat borcu

aidat ve yakıt ödemeyen kiracı

apartman aidatını ödemeyen kiracı

aidat ödemeyen kiracı nasıl çıkarılır

aidatini odemeyen kiraci

kiracıyı evden çıkarma duası

https:www.hukuki.netshowthread.php53653-Aidat-borcunu-odemeyen-kiraci-hakkinda

kiracinin odemedigi aidatapartman aidatini ödemeyen kiraciapartnanlarda kiracıların aidat ödeme şartıapartman aidatını ödemeyen kiracıya ne yapılırkiracı site aidatını ödemiyorkiraci fazla aidataydat odemelen kiracidan nasil alinirkiracıların aidat ödemesiapartman aydatı icin mahkemeye verilırmıaidat borcunu ödemeyen kiracıaidat borcu olan kiraciyzkiraci yonetim parasini odemazse icraya verilirmi
Forum