+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 32 ileti bulundu.

Konu: Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet

Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet

Arkadaşlar İptal Olan Ehliyetimi Belirli Aşamalardan Sonra Geri Alabildim Yardımcı Olamı İsteyen Arkadaşlar @hotmail.com msn Adresime Gelsinler

Hukuki NET Güncel Haber

Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet konulu yargıtay kararı ara
    Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı charismamale rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tekce Arkadas İçin Cevaplıyorum
    Hukukı acıdan pek fazla bılgım yok ama yasadıklarım dogrultusunda ogrendıgım kadarıyla cevap verım sana .Uyusturu sucundan hukum gıydıgınız donemde ehlıyetınız varsa suresız ıptal edılır. ama yasamızın bı acıklıgı var uyusturucu sucundan hukum gıydıgı donemde ehlıyetı olmayan sahıs ehlıyet alabılır. uyusturucudan hukum gıydım cezalarımın ınfazını bıtırdım ehlıyetım suresız gerı alındı ama mahkemeden aldıgım bı kararla ehlıyetımı gerı aldım sayılır ufak bı kac ıslem kaldı sadece yardım ısteyen veya bılgı almak ısteyen arkadasları msn ye beklıyorum yaklasık 4 senedır bılgı topluyorum sonunda dogruyu buldum
    merhaba charismamale benim msn versem bana yardımcı olurmusun @live.com cevap alırsam sevinirim

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi akşamlar
    benim bir sorum olacaktı .cok araştırdım amma bir türlü sorumun cevapını bulamadım
    benim sicilimde ullanmak icin uyuşturucu almaktan sabıkam var. şimdi iş için ehliyet almam gerekiyor
    araştırdığıma göre bu sucdan sicili olana ehliyet verirmiyormuş.sorum:nasıl ve ne zaman ehliyet alabilirm .yoksa hiçmi alamam.ne olur bir yol gösterin.sade sabıkam bu .önceden sabıkam yoktu. bu sabıkandan kayıtlı olanlar nasıl bir yol izlemeli .bir yolu vardır herhalde .bu kanun varsa karşı bir kanunda olması gerek .ARKADAŞLAR ACELE YARDIMINIZI BEKLIYORUM ŞİMDİDEN TEŞKKEÜR EDERİM
    SAYGILARIMLA
    Konu yasaryucel tarafından (09-06-2009 Saat 21:38:52 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba ,

forumdaki soru ların aksine benim durumum biraz farklı . 2000 senesinde 6136 ve 404/2 maddelerinden 1 sene ceza aldım ve paraya çevrildi . ehliyetimede el konulmadı . geçen yıllarda Yıpranmış olan ehliyetimi yenilemek için trafik subeye gittim . bana yukarıda belirttiğim maddelerden yargılandığım ve ceza aldığım için yenileme yapamayacaklarını söylediler .mahkeme kararını getirdim kararda ehliyetle ilgili bir yasak yok .ancak ehliyetime de el koyamıyorlar . hatta oradaki memur ehliyetimi güzelce bantladı iyi sakla bunu dedi .bu durum cok agrıma gidiyor .mahkemenin benden almadığı bir hakkı ben nasıl kullanamam . kendimi 3ncü sınıf bir vatandaş gibi hissetmeye başladım .sicilimi nasıl silderebilirim . yada sonucta mahkeme kararı yok , ehliyeti yenide almıyorum .neden yenileme yapılmıyor .?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı matteo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba ,

forumdaki soru ların aksine benim durumum biraz farklı . 2000 senesinde 6136 ve 404/2 maddelerinden 1 sene ceza aldım ve paraya çevrildi . ehliyetimede el konulmadı . geçen yıllarda Yıpranmış olan ehliyetimi yenilemek için trafik subeye gittim . bana yukarıda belirttiğim maddelerden yargılandığım ve ceza aldığım için yenileme yapamayacaklarını söylediler .mahkeme kararını getirdim kararda ehliyetle ilgili bir yasak yok .ancak ehliyetime de el koyamıyorlar . hatta oradaki memur ehliyetimi güzelce bantladı iyi sakla bunu dedi .bu durum cok agrıma gidiyor .mahkemenin benden almadığı bir hakkı ben nasıl kullanamam . kendimi 3ncü sınıf bir vatandaş gibi hissetmeye başladım .sicilimi nasıl silderebilirim . yada sonucta mahkeme kararı yok , ehliyeti yenide almıyorum .neden yenileme yapılmıyor .?
    2918s. KTK'nın 41/e.m.si gereğince mülga 765 s.yasanın 404. maddesinden hüküm giydiğinizden sürücü belgesi alabilmek için gerekli şartlardan olan hükümlü olmama şartını yitirdiğinizden sürücü belgenize el konulması ğerektiğini düşünüyorum.

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hakkarili arzuhalci arkadaş
    belki sen bana bir cevap verebilirsin
    şimdi ben17/6/2009 da kullanmak icin uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almaktan(10gr ot) denetimli serbeslik ve tedavi cezası aldım
    benim size sorum .nereye ve nasıl bir yol izlemem lazimki yeni bir ehliyet alıyım
    .ehliyeti ik defa alacam .önceden hiç sabıkam yoktu
    size şimdiden teşekkür eder mesleğinizde başarılar dilerim

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yasaryucel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    hakkarili arzuhalci arkadaş
    şimdi ben17/6/2009 da kullanmak icin uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almaktan(10gr ot) denetimli serbeslik ve tedavi cezası aldım
    benim size sorum .nereye ve nasıl bir yol izlemem lazimki yeni bir ehliyet alıyım
    size şimdiden teşekkür eder mesleğinizde başarılar dilerim
    2918 sayılı yasanın 41-e maddesi açık. Buna göre sürücü belgesi alacaklarda uyuşturucu suçundan mahkumiyet olmaması şartı aranmaktadır.

Bu nedenle benim görüşüm sürücü belgesi alamayacağınız yönündedir. Yukarıda bir arkadaş aldığını söylüyor ama neye göre aldı bilemiyorum. İsterseniz verdiği mail adresinden kendisi ile bir görüşünüz.

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2918 sayılı yasanın 41-e maddesi açık. Buna göre sürücü belgesi alacaklarda uyuşturucu suçundan mahkumiyet olmaması şartı aranmaktadır.

Bu nedenle benim görüşüm sürücü belgesi alamayacağınız yönündedir. Yukarıda bir arkadaş aldığını söylüyor ama neye göre aldı bilemiyorum. İsterseniz verdiği mail adresinden kendisi ile bir görüşünüz.
    bizde bir insanız.insanlar hata yapabilir.yani bir hata yüzünden hayat boyu ehliyet alamazmıyız.tamam sucumu sabit.amma böyle bir kanun varsa bunun birde karşı kanun olması gerekmıyormu.yanı şunu şunu yaparsan ehliyet alabilirsin diye .
    birde bu araştırmamda konu var.tam anlayamadım siz bana bunu özetlermisiniz rica etsem
    böyle bir tasa cıktımı .bunu bana teyit eden varmı
    ANKARA (A.A) - Komisyon, TBMM Genel Kurulu gündeminden çekilerek, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliklere ve Türk Lirası uygulamasına uyarlanması amacıyla tasarıyı bir süre önce alt komisyona sevketmişti. İçişleri Komisyonu, alt komisyonda kabul edildiği haliyle tasarıyı görüşmek üzere, Başkan Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplandı.
    Bazı milletvekilleri, alt komisyonun, görüşmesi gereken maddeler dışındaki maddeleri de ele aldığını ifade ettiler.
    Yapılan müzakerelerin ardından, tasarının alt komisyonda kabul edildiği şekliyle görüşülmesine başlandı.
    CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, tasarının, “belediyelere, trafik kurallarının ihlal edilmesi halinde para cezası verebilmesini” öngören maddesini, belediyelerin içki satışı yapılan yerlerin belirlenmesi uygulamasında olduğu gibi kötüye kullanabileceklerini savundu.

Bu maddeye, “ceza kesmeye yetkili trafik polisleri ile yerel yönetimler arasında yetki kargaşasına yol açmasını önlemek amacıyla”, ”Bu fıkra hükmüne göre belediye trafik görevlilerinin idari para cezası ve diğer idari tedbir kararı verme yetkisi olduğu hususlarda, yardım istenmedikçe veya zorunlu haller dışında genel kolluk yetkili değildir” fıkrası eklendi.

SAĞLIK KURULU RAPORU

Tasarıya, verilen bir önerge ile alt komisyonda çıkarılan, sürücü belgesi alacaklarda aranacak şartlar arasında yer alan, hükümlü olmama şartına, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imali, ticareti, kullanılması, kullanılmasının kolaylaştırılması, kullanmak için satın alınması, kabul edilmesi veya bulundurulması suçlarından dolayı hapis cezasına mahkum olmamak gerekir. Ancak, uyuşturucu kullandığı için mahkum olan kişide uyuşturucu madde kullanmak dolayısıyla gördüğü tedavinin araç kullanması açısından algılama ve irade yeteneğini etkilemeyecek bir iyileşme gerçekleştiğinin sağlık kurulu raporu ile belirlenmesi halinde, kendisine sürücü belgesi verilebilir” fıkrası da konuldu.

HIZ SINIRI TARTIŞILDI

Tasarının, alt komisyonda eklenen, “motorlu araçların otoyollardaki hız sınırını 120 kilometreden 130 kilometreye çıkaran” maddesi tartışmalara neden oldu.

İçişleri Komisyonu'nun alt komisyonunda görev yapan üyesi CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal, “Alt komisyonda hız sınırını 130'a çıkarırken, sürücülerin, hızdan dolayı ödemek zorunda kaldıkları para cezalarından kurtulmalarını amaçladıklarını” söyledi. Oksal, ”Kimseyi kandırmayalım, otoyollarda 120'ye uyan yok. Sürücüler 150-170 kilometre hızla gidiyor” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Nevzat Önder de otoyollardaki hız sınırının 130 kilometreye çıkartılmamasını istedi.

Önder, “Mevcut uygulamada zaten otoyollardaki hız sınırı, tanınan yüzde 10 pay ile 132 kilometreye çıkıyor. Hız sınırını 130'a çıkarırsak, hız sınırı bu paya ile 143 oluyor ve bu da sürücüler için çok tehlikeli. Bir sürücünün 130 kilometre hızı geçtikten sonra dikkati dağılıyor” diye konuştu.

EDİRNE'DEN ANKARA'YA 4 SAAT 20 DAKİKADA GELDİM”

AKP Edirne Milletvekili Ali Ayağ ise özel arabası ile Edirne'den Ankara'ya 4 saat 20 dakikada geldiğini ifade ederek, “Bu kadar kısa sürede gelmek için çok hızlı gittim. 150-170 kilometre hızla gittim ve bu da çok tehlikeliydi. Bu yüzden hız sınırı 120'de kalmalı” dedi. Daha sonra yapılan oylamada, tasarının bu maddesi, eski haliyle olduğu gibi; otoyollardaki hız sınırı 120 kilometre olarak kabul edildi. Alt komisyonda eklenen ve değiştirilen maddelerle 102 maddeye çıkan tasarının tümü, yapılan oylama sonucunda kabul edildi.

TASARI NE GETİRİYOR?

Tasarıya göre, okul taşıtlarında her öğrenci için emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olacak. Okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde bütün araçların durması, bu işaretin sadece öğrencilerin binmeleri ve inmeleri sırasında yakılması zorunlu hale getirilecek.

Okul taşıtının “DUR” işaretini, belirtilen durumlara göre yakmayan servis sürücüleri ile bu işarete uymayan sürücülere 92 YTL, sürücü aracın sahibi değilse araç sahiplerine de 188 YTL para cezası uygulanacak.

Öğrenci servisinde emniyet kemeri bulundurmayan araçlar, eksiklikleri giderinceye kadar trafikten men edilecek.
    Yaya ve okul geçitlerinde geriye doğru 5 yıl içerisinde asli kusurlu olarak yaralamalı trafik kazasına sebep olan sürücülerin birincide 3 ay, ikincide 6 ay, üçüncüde ise 2 yıl süreyle ehliyetleri alınacak. Buralarda, alkol ve aşırı hız nedeniyle trafik kazasına neden olanların sürücü belgeleri ise 2 yıl süreyle geri alınarak, bu kişiler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulacak.

KUSUR DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

Yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarının tespiti ve kusur değerlendirme işlemleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yerine getirilecek.
    Kazaya karışan taraflar arasında düzenlenecek tutanaklar veya formlar da kaza tespit tutanağı yerine geçebilecek. Bunların değerlendirilmesi ise kazaya karışan araçların bağlı olduğu sigorta şirketlerince yapılabilecek.

Kazaya karışan sürücülerin kendi aralarında anlaşamamaları veya tutanak düzenlemekten kaçınmaları durumunda, tutanak sigorta birliğinin yetkilendireceği kişiler tarafından düzenlenecek. Bu kişiler, kaza yerinde iz ve delil toplayabilecekler, ayrıca sürücülere alkol muayenesi yapabilecek.

Trafik kazalarında kusurların tespiti ve asli kusur sayılan haller de yeniden düzenlendi. Sürücülerin yanı sıra, “yayaların asli kusurlu” sayılacağı hallere yer verildi.

Ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında motorlu araç işletmesinin sahipleri de sorumlu tutulacak.
    Zorunlu mali sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkan araçlar için para cezası uygulanacak.
    Motorlu araçlar ile yarış düzenleyenler, üçüncü kişilere karşı olan sorumluluklarını karşılamak üzere, mali sorumluluk sigortası yaptıracak.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILABİLECEK

Trafik suçlarını işleyenler hakkında suç ve ceza tutanağı düzenleme konusunda, trafik polisi ve jandarmanın yanı sıra, kendi sınırları içinde büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin trafik görevlileri de yetkili kılınacak.

Trafik para cezalarının takibini ve tahsili görevi, Maliye Bakanlığı'na bırakılırken, trafik para cezasının kredi kartı ile ödenebilmesi kolaylığı getirildi. Kredi kartı ile ödemelerde ayrıca tutanak düzenlenmeyecek.
    Sürücü belgelerinin geçici olarak alınmasında zaman aşımı süresi 4 yıl, idari para cezalarında ise zaman aşımı süresi 5 yıl olacak.

STAJYER SÜRÜCÜ BELGESİ

AB'ye uyum kapsamında, sürücü belgelerinin sınıfları yeniden düzenlendi. Böylece D ve E sınıfı sürücü belgelerinde yaşanan uyumsuzluk giderilecek.

Kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgeleri değiştirme işlemlerinden harç alınmayacak. Sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 3 yılda tamamlanacak. Zamanında ehliyetini değiştirmeyenlere 45 YTL ceza kesilecek.

Sürücü belgesi almaya hak kazananlara, stajyer sürücü belgesi verilecek. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak. Bu süre içerisinde; 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, her ne derecede olursa olsun alkollü veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet veren ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri, suçun işlendiği tarihte ve süre kaydına bakılmaksızın, geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin tekrar sürücü belgesine sahip olabilmeleri için yeniden sürücü kursunda eğitim almaları ve yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekecek.

Çeşitli sağlık sorunları olanlar da ehliyet sahibi olabilecek, bu kişilerin hangi tip sürücü belgesi alacağı İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca yönetmelikle tespit edilecek.

Fahri trafik müfettişlerini görevlendirme yetkisi, Karayolu Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu'nun önerisi ve İçişleri Bakanı'nın onayı ile valilere verilecek.

ALKOLLÜ SÜRÜCÜLER

Alkol muayenesine izin vermeyen sürücüler, adli tabibe sevk edilecek. Burada da alkol kontrolüne tabi tutulmak istemeyen sürücülere, alkollü içkilerin etkisi altında araç kullanma cezası uygulanacak. Bu kişilerden, muayene sonucu alkol sınırını aştığı tespit edilenler ile adli tabipte de alkol kontrolüne tabi tutulmak istemeyen sürücülere, iki kat para cezası verilecek.

Park yeri adı altında, yönetmeliklere aykırı olarak “otopark” ücreti alan kişiler, 3 aydan 6 aya kadar hapis ile 379 YTL'den 760 YTL'ye kadar para cezası ile cezalandırılacak. Bu suçun birden fazla işlenmesi halinde her defasında 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezasıyla, bin 143 YTL'den bin 904 YTL'ye kadar para cezası uygulanacak.
    Para cezaları gelecek yıldan itibaren TL şeklinde olacak.
    Konu yasaryucel tarafından (22-06-2009 Saat 02:03:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yasaryucel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bizde bir insanız.insanlar hata yapabilir.yani bir hata yüzünden hayat boyu ehliyet alamazmıyız.tamam sucumu sabit.amma böyle bir kanun varsa bunun birde karşı kanun olması gerekmıyormu.yanı şunu şunu yaparsan ehliyet alabilirsin diye .
    birde bu araştırmamda konu var.tam anlayamadım siz bana bunu özetlermisiniz rica etsem
    böyle bir tasa cıktımı .bunu bana teyit eden varmı
    Göründüğü kadarıyla bu bir yasa tasarısı. Size ve bu yasayı çıkarmak isteyenlere hak veriyorum. Eğer ki, kişi uyuşturucu denen illetten tamamen kurtulduysa ve artık geçmişteki kullanmış olmasının etkileri de görülmüyorsa bu anlamda sürücü olmasında bir mahsur da yoksa neden olmasın?

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=yasaryucel;286620]hakkarili arzuhalci arkadaş
    size şimdiden teşekkür eder mesleğinizde başarılar dileria

arkadaşlar yokmu kımseden cevap .okadar avukat var bu sitete amma kımse yanıtlıyamıyor veya yanı vermek istemiyormu .ilk defa böyle bir şey başıma gelıyor .amma kımse buna yanıt vermıyor .sorumu yıne soruyorum:
    yanıtlayan olursa cok memnun olurum

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php5280-Uyusturucu-Kullanimi-ve-Ehliyet

https:www.hukuki.netshowthread.php5280-Uyusturucu-Kullanimi-ve-Ehliyetpage2

https:www.hukuki.netshowthread.php5280-Uyusturucu-Kullanimi-ve-Ehliyetpage3

uyuşturucu kullanımı ve ehliyet

ehliyet

uyusturucu kullanımı ve ehliyethttp:www.hukuki.netshowthread.php5280-Uyusturucu-Kullanimi-ve-Ehliyetdenetimli serbestlik ehliyet
Forum